Biznes pracahandlowiec.pl

Jak Covid-19 wpływa na rozwój biznesu w branży rekrutacyjnej? Wywiad z założycielem - Marcinem Majchrzakiem.Marcin, na rynku pojawiliście się 15 lipca 2020, ale prace nad projektem pewnie rozpoczęły się dużo wcześniej. Czy na powstanie projektu wpłynął Covid-19? Mógłbyś uchylić rąbka tajemnicy?

Początek prac koncepcyjnych nad serwisem pracahadlowiec.pl sięga początku roku 2020, gdy wspólnie analizowaliśmy rynek ogłoszeń o pracę w Polsce. Jest to okres styczeń – marzec kiedy w Polsce przynajmniej nikt nie „widział” lub „traktował poważnie” tego typu scenariuszy jak pandemia nowego wirusa. My również podejmując decyzję o starcie prac nad projektem nie braliśmy pod uwagę tego typu zagrożeń.

Dlaczego wiedząc, że na rynku dzieje się „coś” niepokojącego postanowiliście budować nowy projekt?

Dokonaliśmy wielu analiz w różnych perspektywach rynkowych i pomimo dużej liczby dostępnych danych, nikt nie był w stanie ocenić „realnego wpływu” sytuacji z Covid-19 na nasz oraz inne biznesy. W związku z tym wiedząc jak działają podstawowe prawa gospodarki postanowiliśmy kontynuować budowę nowego biznesu. Mając jednak z tyłu głowy niepewność rynkową ustaliliśmy, że wszystkie decyzje o kolejnych etapach projektu będziemy podejmować na bieżąco. Co w przypadku startupu, który nie ma jeszcze sztywnej struktury oraz procedur postępowania stanowi dużą przewagę konkurencyjną.

Na który etap Waszego projektu Covid-19 wpłynął najbardziej?

Na chwilę obecną przychodzi mi do głowy tylko 1 etap. Etap związany z momentem pojawienia się portalu na rynku. Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że na datę startu projektu na rynku 15 lipiec 2020 wybraliśmy sobie jeden z najtrudniejszych momentów. Nie dość, że dopiero rozpoczęły się wakacje to jeszcze dodatkowo mieliśmy niepewność biznesową związaną z pandemią i jej wpływem na sytuację gospodarczą. Zastanawialiśmy się długo czy daty startu nie przesunąć na wrzesień, kiedy będziemy „mądrzejsi” o nowe dane i fakty ale ostatecznie stwierdziliśmy, że realizujemy pierwotny plan.

Jak z perspektywy czasu oceniasz start projektu na rynku wiedząc, że rozwija się pandemia Covid-19?

W momencie startu projektu na portalu mieliśmy zgromadzonych ok. 30 ogłoszeń o pracę. Obecnie pomimo dużych zawirowań rynkowych zbliżamy się już do granicy 200 ogłoszeń. A celem na ten rok jest dalszy wzrost i uzyskanie ok. 300 ogłoszeń. I trzeba tutaj pamiętać, że my skupiamy się tylko i wyłącznie na stanowiskach sprzedażowych (sprzedawca / kasjer, doradca / obsługa klienta / call center, przedstawiciel handlowy, specjalista ds. sprzedaży, kierownik sprzedaży, dyrektor sprzedaży).

Z mojej osobistej perspektywy uważam, że rozwijamy się bardzo dynamicznie i takie też sygnały otrzymujemy z rynku. Kontaktuje się ze mną bardzo dużo osób w mediach społecznościowych i gratuluje pomysłu oraz życzy powodzenia w dalszym rozwoju serwisu.

Jak wygląda współpraca z firmami, które publikują ogłoszenia w serwisie pracahandlowiec.pl?

Każdy biznes, a tym bardziej nowy projekt na rynku wymaga jego sprawdzenia. Na początku naszej współpracy w okresie wakacyjnym wiele firm miało wiele wątpliwości czy jest na rynku miejsce na taki portal jak pracahandlowiec.pl. Poprzez ciężką pracę całego zespołu począwszy od zespołu obsługi klienta, sprzedaży i technicznego wyrobiliśmy sobie na rynku duże zaufanie. Zaufanie do tego co robimy i zaufanie do tego, że można rekrutacje na stanowiska sprzedażowe uczynić bardziej profesjonalnymi. Na chwilę obecną wiele firm widzi duże korzyści we współpracy z nami czego skutkiem jest to, że jesteśmy zapraszani do wielu przetargów na publikacje ogłoszeń rekrutacyjnych na rok 2021. To co osobiście cieszy mnie najbardziej, to fakt, że przez ok. 3 miesiące od startu wzbudziliśmy zainteresowanie ponad 300 firm z którymi dzień po dniu budujemy relacje oparte na zaufaniu i wzajemnej trosce o wspólne interesy.

Co Covid-19 zmienił w Waszych dalszych planach na rozwój serwisu?

Generalnie staramy się trzymać naszego pierwotnego planu projektu, który „lekko” modyfikujemy w zależności od aktualnej sytuacji z Covid-19. Na rynku do tej pory nie było takiego projektu jak pracahandlowiec.pl, a sam rynek nawet biorąc pod uwagę pandemię wirusa oferuje dużo możliwości rekrutacyjnych. Nie jesteśmy jeszcze na tyle dużym serwisem, żebyśmy mogli odczuć realne spadki ogłoszeń, tak jak ma to miejsce na innych głównych serwisach ogłoszeń o pracę. Cały czas jesteśmy na ścieżce wznoszącej i każdego miesiąca niezależnie od sytuacji na rynku pozyskujemy coraz więcej ogłoszeń o pracę.

Jak radzicie sobie jako zespół pracując zdalnie?

Powiem szczerze, że tutaj Covid-19 nie zmienił w zasadzie nic w naszej pracy. Od samego początku jako zespół korzystamy z różnych rozwiązań do pracy zdalnej takich jak Skype, Microsoft Teams, Slack, Trello i posługujemy się nimi na tyle biegle, że projekt rozwija się zgodnie z planem. Dużo też pomógł nam raport pracy zdalnej, który powstał na podstawie badania zorganizowanego przez naszą firmę Concept Intelligence. Raport dostępny jest tutaj: https://harmonyteam.pl/raport-praca-zdalna/

Jakie zagrożenia przewidujesz na kolejne miesiące dla osób, które chciałyby rozwijać nowe projekty biznesowe?

Przede wszystkim każda osoba, zespół powinien dokładnie przeanalizować jak Covid-19 wpływa obecnie na konkretny segment rynku oraz jakie są prognozy dot. zachowania danego segmentu rynku w przyszłości. Serwis pracahandlowiec.pl jest biznesem opartym o nowe technologie, więc tutaj nie grozi mu żadne „zamknięcie” od strony technicznej, tak jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych firm. Jednak wiedząc, że sytuacja rynkowa to sieć naczyń połączonych cały czas trzeba zachować czujność, żeby utrzymać odpowiedni poziom Klientów oraz Użytkowników naszego serwisu.

---

Opublikuj ogłoszenie w naszym serwisie i przekonaj się jak można lepiej rekrutować osoby do działu sprzedaży: https://pracahandlowiec.pl/register