Biznes Barter - co to jest i jak może pomóc Twojej firmie?

Barter - co to jest i jak może pomóc Twojej firmie?

Czym jest barter?

Barter to system wymiany dóbr i usług, w którym nie używa się pieniędzy jako środka płatniczego. Polega na bezpośredniej wymianie towarów lub usług, które mają dla siebie nawzajem wartość, na co muszą wyrazić zgodę obie strony transakcji.

Wymiana barterowa jest to jedna z najstarszych form handlu, używana przez ludzi jeszcze przed wynalezieniem pieniędzy. Okazuje się, że popularność barteru w dzisiejszym świecie stale rośnie, wspierana przez technologię i rozwój internetu.

 

Umowa barterowa

Umowa barterowa to formalne porozumienie między dwiema stronami, które określa warunki wymiany dóbr lub usług bez użycia pieniędzy. Opisuje się w niej szczegółowo, co każda ze stron oferuje i co otrzymuje w zamian, a także inne istotne warunki wymiany. Umowa barterowa może dotyczyć zarówno produktów, jak i usług, i jest wykorzystywana w różnych kontekstach biznesowych, handlowych oraz osobistych.

Umowa barterowa jest nieco podobna do umowy zamiany, jednak umowa barterowa nie jest bezpośrednio uregulowana w Kodeksie cywilnym.

 

Czy wymiana barterowa może być neutralna podatkowo?

By transakcja barterowa była w pełni neutralna podatkowo, musiałoby nie być obowiązku płacenia podatków od wartości wymienianych towarów lub usług, co jest niezgodne z większością systemów podatkowych. Podatki muszą być rozliczane, ponieważ każda transakcja ma wpływ na przychody i koszty firm.

Dlatego, mimo że barter może nie angażować gotówki, nie jest neutralny podatkowo. Rozliczenia podatkowe są konieczne, aby zapewnić zgodność z przepisami podatkowymi. Z tego powodu również warto dokładnie księgować transakcje barterowe, np. na podstawie wystawionej faktury.

Jeśli masz wątpliwości, warto skonsultować się z doradcą podatkowym, aby prawidłowo rozliczyć transakcje barterowe i uniknąć problemów z organami podatkowymi.

 

Barter, a podatki

Choć w przypadku umowy barterowej, mimo że nie dochodzi do bezpośredniej wymiany gotówki, strony umowy są nadal zobowiązane do rozliczenia podatków od wymienianych dóbr lub usług. Na umowie barterowej ciąży obowiązek podatkowy.

Jakie podatki trzeba zapłacić od umowy barterowej?

  • Podatek dochodowy. Transakcje barterowe są traktowane jako przychód zarówno dla osób fizycznych, jak i prawnych. Oznacza to, że wartość otrzymanych towarów lub usług należy uwzględnić jako przychód w rozliczeniach podatkowych. Przychód z umowy barterowej powinien być wyceniony według wartości rynkowej wymienianych dóbr lub usług na dzień dokonania transakcji.

  • Podatek VAT (podatek od towarów i usług). Każda ze stron musi wystawić fakturę VAT za dostarczone towary lub usługi. Kwota na fakturze powinna odpowiadać wartości rynkowej towarów lub usług. Transakcja barterowa jest traktowana jako dwie odrębne dostawy towarów lub świadczenia usług, co oznacza, że obie strony muszą rozliczyć VAT zgodnie z obowiązującymi stawkami podatkowymi (przypominamy, że istnieją różne stawki podatku VAT - zawsze sprawdź VAT dla towaru lub usługi, które podlegają wymianie na podstawie zawartej umowy barterowej).

  • Inne podatki i opłaty. Na umowie barterowej może ciążyć również obowiązek zapłaty innego rodzaju podatków lub opłat, w zależności od tego, jaka następuje wymiana usług czy przedmiotów, np. taką dodatkową opłatę może stanowić podatek akcyzowy.

 

Czy istnieje możliwość odliczenia podatku VAT od umowy barterowej?

Tak, jeli tylko jesteś czynnym podatnikiem VAT, istnieje możliwość odliczenia podatku VAT od transakcji barterowej, podobnie jak w przypadku tradycyjnych transakcji pieniężnych.

Oto, jak to działa w praktyce:

  1. Każda ze stron transakcji barterowej musi wystawić fakturę VAT za dostarczone towary lub świadczone usługi. Faktura powinna zawierać wszystkie wymagane elementy, takie jak wartość towarów lub usług, stawkę VAT oraz kwotę VAT.

  2. Podobnie jak w tradycyjnych transakcjach, obie strony muszą uwzględnić wystawione faktury w swoich rejestrach VAT i deklaracjach VAT.

  3. Każda ze stron transakcji barterowej może odliczyć VAT naliczony na otrzymanych fakturach, pod warunkiem że spełniają one wszystkie wymogi formalne i transakcja jest związana z działalnością opodatkowaną VAT.

 

Przykłady wymiany barterowej

Wymiana barterowa jest w zasadzie możliwa wszędzie tam, gdzie porozumieją się 2 osoby (lub firmy), czyli gdy podlegające wymianie przedmiot (przedmioty) transakcji lub usługa (usługi) będą zadowalające i akceptowalne.

By lepiej zobrazować na czym polega barter, przytoczymy kilka konkretnych przykładów.

  1. Producent odzieży dostarcza sklepowi sportowemu najnowsze kolekcje ubrań. W zamian sklep oferuje producentowi ekskluzywne miejsce na ekspozycję oraz przeprowadza specjalne promocje, które mają na celu zwiększenie sprzedaży tych produktów.

  2. Agencja marketingowa oferuje sklepowi z wyposażeniem wnętrz kampanię reklamową, która zwiększa ich widoczność w sieci. W zamian sklep dostarcza agencji produkty do wystroju biura.

  3. Firma odzieżowa dostarcza blogerowi modowemu najnowsze ubrania ze swojej kolekcji. W zamian bloger promuje te ubrania na swoich kanałach społecznościowych i stronie internetowej, co napędza sprzedaż firmy odzieżowej.

 

Dlaczego warto korzystać z barteru: korzyści

Wydaje się, że największą zaletą barteru jest fakt, że wymiana towarów odbywa się bezgotówkowo. Jest to szczególnie korzystne w przedsiębiorstwach, gdzie środki finansowe są z jakiegoś powodu ograniczone. W dodatku firmy mogą wymieniać nadwyżki produkcyjne, co pozwala na efektywne zarządzanie zasobami.

Barter z racji, że jest bezgotówkowy omija pośredników bankowych i innych związanych z płatnościami, co w efekcie może okazać się znacznie korzystniejsze, niż tradycyjna transakcja.

Wymiana towarów lub usług na zasadzie barteru sprzyja budowaniu relacji biznesowych i ma w sobie więcej "czynnika ludzkiego". Zamówienie opłacone gotówkowo może przebiec internetowo, bez żadnego kontaktu z człowiekiem, a umowa barterowa wymaga rozmowy, porozumienia, co sprzyja nawiązywaniu wzajemnych relacji. To właśnie dla tych relacji warto pokusić się o barter z innymi firmami lub twórcami, nawet jeśli śmiało możesz sobie pozwolić na gotówkowy zakup towarów. W końcu barter z definicji opiera na wzajemnym zaufaniu i współpracy, które są fundamentami długotrwałych partnerstw biznesowych. Zauważ, że kolejne transakcje nie muszą już przecież być bezgotówkowe, a poza stałym klientem możesz zdobyć partnera, z którym być może wspólnie zadbacie o rozwój Waszych przedsiębiorstw oraz odnajdziecie nowe obszary potencjalnego rozwoju.

 

Sprawdź oferty pracy w sprzedaży 👇 

Doradca Klienta - Umowa zlecenie

Podstawa: Nieujawniona
Pensja podstawowa
Nieujawniona

Doradca Klienta - Umowa zlecenie

Podstawa: Nieujawniona
  • 2 lokalizacje -> 2 wakaty
Pensja podstawowa
Nieujawniona

 

Wady barteru

Barter posiada również wady. Największą trudność może stanowić znalezienie osoby, która potrzebuje danego towaru lub usługi i w dodatku ma do zaoferowania coś atrakcyjnego dla drugiej strony transakcji. Często trudno również orzec czy wartość dóbr oferowanych przez osoby biorące udział w wymianie jest względem siebie równa, gdyż często jest to kwestia subiektywnej oceny.

Niektórych towarów nie da się podzielić na mniejsze jednostki do wymiany. Na przykład, trudno jest wymienić duży przedmiot na mniejsze, jeśli druga strona nie potrzebuje całej wartości oferowanego dobra.

Warto wspomnieć również, że barter ma ograniczoną skalowalność i z racji na konieczność kontaktu zawieranie takiej transakcji trwa dłużej. Barter jest po prostu mniej efektywny w dużej skali, szczególnie w nowoczesnych gospodarkach, gdzie wymiana towarów i usług odbywa się na masową skalę i wymaga efektywnego środka płatniczego. W końcu powszechnie wiadomo, że uproszczenie procesu w długofalowej perspektywie pozwala obniżać koszty, a barter zdecydowanie takim uproszczeniem nie jest.

 

Podsumowanie

Wymiana barterowa to forma handlu, w której towary lub usługi są bezpośrednio wymieniane na inne towary lub usługi, bez użycia pieniędzy. Jest to elastyczny sposób prowadzenia transakcji, który może być szczególnie korzystny w sytuacjach, gdy brakuje płynności finansowej lub gdy firmy chcą wykorzystać nadwyżki produkcyjne.

Barter pozwala na efektywne wykorzystanie zasobów i sprzyja budowaniu długoterminowych relacji biznesowych, ponieważ każda strona musi znaleźć równowagę między wartością oferowanego i otrzymywanego dobra. Choć barter może być bardziej złożony w zarządzaniu niż tradycyjne transakcje gotówkowe, jego zastosowanie może przynieść wymierne korzyści, zwłaszcza w sektorach, gdzie wymiana wzajemnych zasobów jest naturalnym elementem działalności.

 

Zawsze sprawdzaj aktualne przepisy

Dane zawarte w tym artykule mają jedynie charakter informacyjny. Pamiętaj aby zawsze sprawdzić aktualnie obowiązujące przepisy.

 

 

---

 Jesteś pracodawcą i szukasz perełek sprzedażowych?

Zamów konsultację telefoniczną podczas której omówimy Twój proces rekrutacji i podpowiemy:

  • Jak obniżyć koszty rekrutacji pracowników do działu handlowego / sprzedaży.
  • Co zrobić, aby otrzymywać trafione CV.
  • Jak napisać ogłoszenie o pracę budzące podziw i zainteresowanie kandydatów.
  • Jak zrekrutować kandydata z gwarancją!

 

 

 Jesteś pracownikiem i szukasz pracy w sprzedaży?

Załóż darmowe konto pracownika, dodaj swoje CV i aplikuj jednym kliknięciem!

  • Oferty pracy dopasowane do Twoich potrzeb.
  • Dostęp online do Twojego aktualnego CV.
  • Dostęp do statystyk ofert pracy na które aplikowałeś.