CV i list motywacyjny Co napisać w mailu z CV? Gotowy przykład wiadomości

Co napisać w mailu z CV? Gotowy przykład wiadomości

Mail z CV początkiem rekrutacji

Dzisiejszy rynek pracy wymaga od kandydatów nie tylko twardych kwalifikacji, lecz również umiejętności autopromocji, w które wpisuje się napisanie wartościowego maila z załączonym CV. Wysłanie wiadomości do potencjalnego pracodawcy czy rekrutera jest w zasadzie pierwszym etapem, który rozpoczyna proces rekrutacyjny. Dlatego warto poświęcić chwilę i zastanowić się, jak skonstruować wiadomość, by wyglądała profesjonalnie i prowadziła do rozmowy kwalifikacyjnej. Z tego artykułu dowiesz się, jak napisać maila, który zwróci uwagę pracodawcy oraz zwiększy Twoje szansę na zdobycie wymarzonej pracy. Zaczynamy!

 

 

Jak zatytułować maila z CV, czyli co napisać w temacie wiadomości?

Tytuł maila z CV jest bardzo istotną kwestią, ponieważ tytuł jest pierwszą rzeczą, którą zauważy pracodawca. Tytuł wiadomości powinien być jednoznaczny, profesjonalny oraz zwięzły.

W temacie wiadomości możesz przykładowo napisać:

 • Aplikacja o pracę: (imię i nazwisko) - (nazwa stanowiska),
 • Odpowiedź na ofertę pracy: (imię i nazwisko) - (nazwa stanowiska),
 • Aplikacja rekrutacyjna: (imię i nazwisko) - (nazwa stanowiska).

 

 

Pusta wiadomość email

Pozostawienie pustego pola w wiadomości jest jedną z najgorszych rzeczy, które możesz zrobić. Przesłanie tylko załączników z CV czy listem motywacyjnym może zostać bardzo różnie odebrane przez osobę, do której wysyłasz maila. W najlepszym razie pracodawca czy rekruter po prostu zignoruje Twoją wiadomość. Odbiorca może również potraktować pustego maila jako brak szacunku z Twojej strony lub możesz zostać oceniony jako osoba leniwa, której nie chciało się napisać nawet kilku prostych zdań.

 

Sprawdź oferty pracy w sprzedaży 👇 

Doradca klienta

Podstawa: Nieujawniona
Pensja podstawowa
Nieujawniona

Doradca Klienta - Praca sezonowa

Podstawa: Nieujawniona
Pensja podstawowa
Nieujawniona

Doradca Klienta - Umowa zlecenie

Podstawa: Nieujawniona
Pensja podstawowa
Nieujawniona

 

Załączniki do maila

Wysłanie wiadomości email ma na celu dostarczyć pracodawcy dokumenty aplikacyjne. Upewnij się więc 3 razy czy na pewno dodałeś załączniki i czy na pewno są to te pliki, które chciałeś dodać. Zdarza się, że przez niedbałość kandydata pracodawca otrzyma pustego maila tzn. bez załączników!

Zwróć również uwagę na nazwę plików. Najlepiej nazwać dokumenty aplikacyjne przy użyciu imienia i nazwiska, np. "CV Jan Nowak" lub "List motywacyjny Jan Nowak".

Dodawanie załączników do wiadomości email jest zazwyczaj proste i odbywa się przy pomocy przycisku "załącz" lub "załącz pliki" w zależności od rodzaju poczty elektronicznej.

 

 

Z jakiego adresu mailowego korzystasz?

Pisząc wiadomość do przyszłego pracodawcy równie ważne jest używanie profesjonalnego adresu mailowego. Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z adresu zawierającego Twoje imię i nazwisko. Unikaj adresów email zawierających pseudonimy czy inne zabawne nazwy.

Niepoważna nazwa nie buduje dobrego pierwszego wrażenia, które przecież jest bardzo istotne i może zaważyć na Twoich dalszych rekrutacyjnych losach.

 

Sprawdź dokładnie treść wiadomości

Przed wysłaniem jeszcze raz przeczytaj, co napisałeś oraz dokładnie przyjrzyj się treści maila.

Jesteś pewny czy:

 • wpisałeś odpowiedni temat wiadomości?
 • w treści maila nie ma żadnych literówek?
 • dodałeś właściwe załączniki?
 • wysyłasz CV na poprawny adres email?

 

 

A może lepiej dostarczyć CV osobiście?

Dostarczenie CV osobiście nie zawsze zadziała na Twoją korzyść. Zanim zdecydujesz się zostawić papierową wersję dokumentów aplikacyjnych np. w biurze, sprawdź preferencje firmy dotyczące sposobu dostarczenia aplikacji. Może się okazać, że firma prowadzi rekrutację tylko online i wtedy bezwzględnie musisz wysłać CV mailem lub za pomocą specjalnego formularza rekrutacyjnego.

Jeśli polityka firmy nie precyzuje sposobu prowadzenie rekrutacji, osobiste dostarczenie CV może przynieść Ci dodatkowe korzyści, takie jak możliwość bezpośredniej rozmowy z pracodawcą lub rekruterem. Dzięki temu być może zwiększysz swoje szanse na zatrudnienie, ponieważ bardziej zapadniesz przełożonemu w pamięć.

 

Jak napisać e-mail do pracodawcy? – wzór wiadomości

Temat wiadomości: Aplikacja o pracę: (imię i nazwisko) - (nazwa stanowiska)

Szanowni Państwo (Szanowna Pani/Szanowny Panie - imię i nazwisko),

Nazywam się (imię i nazwisko) i Państwa oferta zwróciła moją uwagę. Chciałbym wyrazić zainteresowanie stanowiskiem (nazwa stanowiska).

W załączniku przesyłam CV oraz list motywacyjny. W załączonych dokumentach aplikacyjnych znajdą Państwo (znajdzie Pan/Pani) aktualne informacje na temat mojego doświadczenia zawodowego, kwalifikacji oraz wykształcenia.

Wierzę, że dzięki moim umiejętnościom idealnie sprawdzę się na stanowisku (nazwa stanowiska) w państwa firmie i dołożę cegiełkę do jej rozwoju. Nie boję się realizacji ambitnych planów sprzedażowych, a moją największą zaletą jest zdolność skutecznego budowania i utrzymywania trwałych relacji z klientami. Dzięki temu w poprzedniej firmie udało mi się zwiększyć obroty o 20%.

Dziękuję za poświęcony czas. Liczę na pozytywne rozpatrzenie mojej aplikacji oraz możliwość zaprezentowania mojej osoby na rozmowie kwalifikacyjnej.

Z wyrazami szacunku,

(Imię i nazwisko)
(Numer telefonu)

 

Zwróć uwagę, że nie warto czekać do rozmowy kwalifikacyjnej z chwaleniem się swoimi sukcesami. Najlepiej już w wiadomości email wspomnieć o największych osiągnięciach, które mogą zaciekawić potencjalnego pracodawcę i zwiększyć Twoje szansę na zatrudnienie.

 

 

Co jeszcze mogę zrobić, by zwiększyć szanse na zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną?

Oprócz treści maila, równie istotna jest jakość Twoich dokumentów rekrutacyjnych, które przesyłasz w załącznikach. Załączone CV oraz list motywacyjny powinny być dostosowane do firmy i stanowiska, na które aplikujesz. Pamiętaj, że najlepszą wskazówką, co powinno się znaleźć w Twoich dokumentach jest ogłoszenie o pracę. Przecież to w nim pracodawca precyzuje swoje wymagania i oczekiwania co do kandydata. Zadbaj o CV i list motywacyjny zarówno pod względem merytorycznym, jak i wizualnym.

Nie wiesz, jak stworzyć profesjonalne dokumenty rekrutacyjne? Zajrzyj do naszych artykułów pt.: Jak poprawnie napisać CV? Porady i wskazówki, dzięki którym napiszesz CV na wysokim poziomie oraz Jak napisać list motywacyjny? Wzór i przykłady listów do pracy w sprzedaży.

 

Czy warto wysyłać CV bez oferty pracy?

Wysłanie CV bez aktywnego ogłoszenia ma mnóstwo zalet oraz jedną potencjalną wadę: możesz po prostu nie dostać odpowiedzi, bo być może pracodawca w tej chwili nie poszukuje nowych pracowników. Mimo wszystko warto napisać wiadomość - przecież nic nie tracisz.

Być może firma nie zdążyła jeszcze opublikować oferty pracy na swojej stronie lub na portalach, a akurat poszukuje pracowników lub takie zapotrzebowanie pojawi się dopiero za chwilę. Wysyłając dokumenty aplikacyjne wykazujesz się inicjatywą oraz zaangażowaniem, które ceni wielu pracodawców. Pamiętaj jednak, by załączone CV czy inne dokumenty były zgodne z profilem firmy. Do dokumentów załącz również krótką wiadomość, w której przedstawisz swoje najważniejsze zalety oraz opiszesz, czemu chcesz pracować akurat w tej firmie. W mailu możesz podkreślić, iż wiesz, że firma w danej chwili nie prowadzi rekrutacji, jednak mimo wszystko wysyłasz swoją aplikację, gdyż przedsiębiorstwo zwróciło Twoją szczególną uwagę.

 

 

Podsumowanie

Już wiesz, że pisania maila w sprawie pracy wcale nie musi być trudne. Twoim najważniejszym zadaniem jest zadbanie o profesjonalizm i skuteczność komunikacji.

Podsumowując:

 • Wybierz zwięzły i jednoznaczny temat maila. W tytule wiadomości odnieś się koniecznie do nazwy stanowiska, na które aplikujesz.
 • Treść wiadomości również powinna być klarowna: zaznacz swoje zainteresowanie pracą, krótko się przedstaw oraz odnieś się do swojej motywacji.
 • Używaj zwrotów grzecznościowych, np. "Szanowni Państwo, "uprzejmie proszę" itp.
 • Sprawdź treść maila pod względem poprawności gramatycznej oraz stylistycznej.
 • Zadbaj o profesjonalne nazewnictwo plików.
 • Sprawdź, czy na pewno dodałeś załączniki.
 • Używaj profesjonalnego adresu email.

 

 

---

   Poszukujesz pracy w sprzedaży?

Załóż darmowe konto pracownika, dodaj swoje CV i aplikuj jednym kliknięciem!

 • Oferty pracy dopasowane do Twoich potrzeb.
 • Dostęp online do Twojego aktualnego CV.
 • Dostęp do statystyk ofert pracy na które aplikowałeś.