CV i list motywacyjny Życiorys - czym jest i jak go napisać?

Życiorys - czym jest i jak go napisać?

Podczas procesu rekrutacji, możemy spotkać się z kilkoma rodzajami dokumentów aplikacyjnych, których może wymagać od nas przyszły pracodawca. Aktualnie najbardziej popularnym jest Curriculum Vitae (CV), ale w świecie rekrutacji występują także życiorys, podanie o pracę czy list motywacyjny. Który z tych dokumentów powinniśmy przesłać rekruterowi? Na pytanie, jak napisać życiorys oraz czym on dokładnie jest, odpowiemy w tym artykule.

 

 

Życiorys tradycyjny, inaczej nazywany życiorysem klasycznym, to dokument, w którym powinniśmy umieścić informacje o swojej rodzinie, wykształceniu, zainteresowaniach oraz wszystkich działaniach dodatkowych. Warto umieścić też informacje odnośnie doświadczenia zawodowego. Najprościej mówiąc, życiorys to opis naszego życia.

Obecnie bardzo rzadko stosuje się życiorys tradycyjny. Taki dokument wysyłamy tylko na wyraźną prośbę pracodawcy lub innej instytucji np. uczelni. Jeżeli pracodawca nie umieścił w ogłoszeniu informacji odnośnie przesłania życiorysu, aplikując, chcąc otrzymać wymarzoną pracę, wyślij życiorys zawodowy, czyli Curriculum Vitae.

 

Rodzaje życiorysów i dokumentów aplikacyjnych

W procesie rekrutacji możemy natrafić na kilka rodzajów dokumentów aplikacyjnych takich jak: życiorys tradycyjny, życiorys zawodowy, list motywacyjny oraz podanie o pracę. Poniżej przedstawiamy różnicę między nimi.

  1. Życiorys tradycyjny (klasyczny)

To dokument opisujący Twoje życie zawodowe oraz rodzinne. Ważne, aby opisać swoje wykształcenie, rodzinę, dodatkowe zajęcia oraz zainteresowania. Treść życiorysu tradycyjnego piszemy ciągiem, podając informacje przedzielone akapitami. Obecnie rzadko kiedy jest wymagany ten konkretny rodzaj dokumentu. Aplikując o pracę, znacznie częściej pracodawcy oczekują CV i listu motywacyjnego.

  1. Życiorys zawodowy (CV)

Najpopularniejszym dokumentem aplikacyjnym jest życiorys zawodowy, powszechnie nazywany CV. Zawiera najważniejsze informacje o Twoim dotychczasowym przebiegu kariery zawodowej, takie jak: imię i nazwisko, doświadczenie zawodowe, wykształcenie oraz umiejętności (miękkie i twarde). Standardowo stosuje się w nim wyraźny podział na tematyczne sekcje. Dostępny na wielu stronach kreator CV, pomoże Ci stworzyć profesjonalne CV. Potem taki indywidualny życiorys zawodowy, wysyła się w odpowiedzi na ofertę pracy.

Przeczytaj nasz artykuł, który pomoże Ci stworzyć profesjonalne CV pt.: Jak poprawnie napisać CV? Porady i wskazówki, dzięki którym napiszesz CV na wysokim poziomie.

 

 

  1. List motywacyjny

To dokument uzupełniający CV. Głównym celem listu motywacyjnego jest przekonanie pracodawcy do zatrudnienia Cię oraz pokazanie, jakie korzyści wniesiesz do jego firmy. List motywacyjny bardzo często załącza się z CV do aplikacji na konkretne ogłoszenie o pracę.

Sprawdź nasz artykuł pt.: Jak napisać list motywacyjny? Wzór i przykłady listów do pracy w sprzedaży.

 

 

  1. Podanie o pracę

W wielu aspektach jest to dokument podobny do listu motywacyjnego. Celem wysłania podania również jest przekonanie pracodawcy do zatrudnienia nas w firmie, ale w momencie, w którym on sam wcale nie szuka nowego pracownika i nie prowadzi żadnej rekrutacji.

Zobacz, jak powinno wyglądać podanie o pracę w naszym artykule pt.: Ogólne podanie o pracę: wzór podania o zatrudnienie w sprzedaży + porady

 

Kiedy warto zastosować życiorys?

Tradycyjny życiorys to opis życia kandydata aplikującego na ogłoszenie. Aktualnie tylko na wyraźny wymóg przesłania życiorysu tradycyjnego załączamy go w dokumentach aplikacyjnych. Większość pracodawców w ofercie pracy poprosi o przesłanie życiorysu zawodowego, czyli wspomnianego wcześniej CV. W sytuacji, kiedy wyślemy niepoprawny dokument, nasza aplikacja zostanie odrzucona. Warto więc uważnie czytać każde ogłoszenie.

 

Jak napisać życiorys tradycyjny? Konstrukcja dokumentu

Elementy, jakie powinien zawierać życiorys tradycyjny to:

  • miejscowość i data,
  • imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu i adres e-mail autora życiorysu,
  • nagłówek "Życiorys”,
  • treść życiorysu podzielona na wyraźne akapity,
  • zwrot grzecznościowy oraz własnoręczny podpis, 
  • zachowana kolejność chronologiczna,
  • stosowanie pierwszej osoby w liczbie pojedynczej.

 

 

Ważne, aby w życiorysie nie zabrakło takich informacji jak miejsce urodzenia oraz opis Twojej rodziny. W kolejnej części dokumentu, zwróć uwagę Rekrutera na swoją edukację i wszelkie osiągnięcia naukowe. Na koniec pochwal się dodatkową działalnością, umiejętnościami, zainteresowaniami i ewentualnie pracą zawodową.

 

Przykładowy wzór życiorysu tradycyjnego

Poniżej znajdziesz przykładowy życiorys tradycyjny. Jak napisać go krok po kroku?

Po pierwsze, zacznij od podania w górnym prawym rogu miejscowości oraz daty wysłania dokumentu. Po lewej stronie powinny znaleźć się Twoje dane osobowe, kontakt (adres email oraz numer telefonu), a także adres zamieszkania. Na środku dokumentu wpisz "Życiorys".

Główna część życiorysu powinna zawierać informacje dotyczące Twojej rodziny, wykształcenia oraz przebiegu kariery zawodowej. Warto opisać swoje największe sukcesy, zdobyte umiejętności oraz osobiste osiągnięcia. Na sam koniec dodaj informacje o swoim hobby i zainteresowaniach.

Istotne jest, aby życiorys był napisany chronologicznie oraz logicznie. Zadbaj o to, aby dokument wyglądał estetycznie. Pamiętaj o stosownych zwrotach grzecznościowych np. Z poważaniem. Na dole dokumentu własnoręcznie się podpisz.

Miejscowość, data

Imię i nazwisko
Adres
Numer telefonu
Adres e-mail

Życiorys

Urodziłem się 3 marca 1995 r w miejscowości Rawicz w województwie wielkopolskim. Moja matka z zawodu jest lekarzem pediatrą, a ojciec inżynierem budownictwa. Mam młodszą siostrę, która studiuje architekturę.

W latach 2002-2009 uczęszczałem do szkoły podstawowej nr 1 w Rawiczu. Następnie przez kolejne 3 lata kształciłem się w gimnazjum im. Jana Brzechwy w mieście rodzinnym. I Liceum Ogólnokształcące o profilu humanistycznym ukończyłem w roku 2012 z wyróżnieniem.

W trakcie liceum byłem przewodniczącym klasy przez 3 lata oraz redaktorem gazetki szkolnej "Głos uczniów". Aktywnie uczestniczyłem w życiu szkolnym, biorąc udział w organizacji apeli oraz wspierając wolontariat "szlachetna paczka".

W 2012 zdałem maturę i rozpocząłem studia na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na kierunku zarządzanie. W trakcie studiów czynnie działałem w kole naukowym - Forum Edukacji Biznesowej. W 2015 obroniłem licencjat, a w 2017 zdobyłem tytuł magistra.

Po studiach rozpocząłem pracę jako przedstawiciel handlowy w firmie farmaceutycznej Nica Sp. z o.o., gdzie zdobyłem pierwsze doświadczenie w sprzedaży. Praca w tej firmie nauczyła mnie technik sprzedaży, negocjacji oraz współpracy z klientami.

Interesuję się sztuką współczesną oraz literaturą. W wolnym czasie uwielbiam czytać książki, głównie kryminały.

Z poważaniem,
(własnoręczny podpis autora)

 

Życiorys a CV w procesie rekrutacji

Aktualnie większość pracodawców wymaga wysłania CV, bardzo rzadko można znaleźć ofertę, w której wymogiem jest przesłanie także życiorysu tradycyjnego.

 

 

Życiorys zawodowy (CV) podzielony jest na kilka sekcji, w tym m.in.:

  • wykształcenie,
  • doświadczenie zawodowe,
  • umiejętności (w tym cechy charakteru),
  • zainteresowania.

Życiorys zawodowy musi zawierać klauzulę ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych. Warto do CV dodać zdjęcie, jednak pamiętaj, że musi być ono profesjonalne tzw. biznesowe. Dodając zdjęcie z wakacji lub przyjęcia, wypadniesz niepoważnie oraz mało profesjonalnie, a pierwsze wrażenie jest niezwykle istotne. Pamiętaj, aby Twoje CV było dopasowane do opublikowanej oferty, na którą aplikujesz.

Każdy dokument ma swoją funkcję oraz zastosowanie. Nie da się jednak ukryć, że aktualnie życiorys tradycyjny został mocno wyparty i zastąpiony przez bardziej popularny format, zwany życiorysem zawodowym.

 

 

---

   Poszukujesz pracy w sprzedaży?

Załóż darmowe konto pracownika, dodaj swoje CV i aplikuj jednym kliknięciem!

  • Oferty pracy dopasowane do Twoich potrzeb.
  • Dostęp online do Twojego aktualnego CV.
  • Dostęp do statystyk ofert pracy na które aplikowałeś.