Jak napisać list motywacyjny? Wzór i przykłady listów do pracy w sprzedaży
List motywacyjny - co to za dokument?
Gdy skończysz pisanie CV, bardzo prawdopodobne, że napotkasz na kolejne wyzwanie. Zanim dostaniesz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, możesz zostać poproszony o przesłanie listu motywacyjnego.
List motywacyjny to dokument, którego wymagają niektórzy pracodawcy w celu prowadzenia rekrutacji. W liście motywacyjnym, jak sama nazwa wskazuje, powinieneś opisać i uargumentować swoją motywację do podjęcia pracy.
Wiele osób uważa list motywacyjny i jego napisanie za bezsensowną stratę czasu, a tymczasem dobry list motywacyjny jest pierwszym krokiem, by zostać zaproszonym na spotkanie kwalifikacyjne czy rozmowę o pracę. To wyraz Twojej determinacji i chęci do pracy u konkretnego pracodawcy.
Poznaj nasze praktyczne porady i wskazówki, które pozwolą Ci stworzyć profesjonalny list motywacyjny.
Dzięki nam dowiesz, jak napisać list motywacyjny. Zaczynamy!
Na co zwrócić uwagę przy pisaniu listu motywacyjnego?
Dopasuj list motwacyjny do konkretnej oferty
Różne stanowiska pracy wymagają różnych listów motywacyjnych. Nieprawdą jest, że istnieje uniwersalny list motywacyjny. Gotowe wzory listów motywacyjnych mogą okazać się strzałem w kolano. Wszystkie dokumenty aplikacyjne powinny być spersonalizowane pod konkretne stanowisko pracy.
Wybierz adresata
Na początku listu, nawiązując do poprzedniego podpunktu, na pewno mile widziane będzie bezpośrednie zwrócenie się do Dyrektora Firmy, Managera HR czy do Zarządu Firmy. Umieść dane adresata w lewym górnym rogu listu motywacyjnego.
Zadbaj również o odpowiedni zwrot grzecznościowy, np. Szanowny Panie, Szanowna Pani czy Szanowni Państwo.
Odnieś się do stanowiska, na które aplikujesz
Ile stanowisk pracy, tyle wzorów listów motywacyjnych. Napisz czego nauczyłeś się u różnych pracodawców, a co jest zgodne z wymaganiami zamieszczonymi w ofercie pracy. Zamieść informacje o swoich kwalifikacjach oraz podkreśl rolę swojego doświadczenia zawodowego.
Nie powtarzaj informacji zawartych w CV
List motwacyjny stanowi odrębny dokument, więc kopiuj-wklej z CV jest strasznym błędem. W liście motywacyjnym podaj informacje o Twoich sukcesach, na które nie było miejsca w curriculum vitae. Treść listu powinna być unikatowa i ciekawa.
Podkreśl swoje zalety
W liście motywacyjnym możesz rozwinąc wątek Twoich umiejętności, które zawarłeś w CV. Wspomniałeś o zarządzaniu zespołem? Napisz, jak z powodzeniem kierowałeś i nadzorowałeś zespół kilku handlowców, któr osiągnał ponadprzeciętne wyniki sprzedażowe w ostatnim kwartale.
Wskaż korzyści, które wynikną z zatrudnienia Ciebie dla pracodawcy
Zadaj sobie pytanie, co danej firmie przyniesie zatrudnienie właśnie Ciebie i koniecznie o tym napisz! Starając się o pracę, a szczególnie pracę w sprzedaży, musisz umieć przemawiać językiem korzyści oraz rezultatów, które osiągnąłeś w poprzednich miejscach pracy.
Zadbaj o stronę wizualną listu motywacyjnego
Doświadczenie zawodowe to nie wszystko. Aby napisać dobry list motywacyjny, zwróć również uwagę na to jak on wygląda. Dokument powinien być krótki, schludny i konkretny oraz przyjemny dla oka.
Najlepiej użyj klasycznej, typowej czcionki takiej jak Times New Roman czy Calibri w rozmiarze 10-12.
Pamiętaj o profesjonalnym zakończeniu
List motywacyjny to nadal forma listu, więc warto zadbać również o jego zakończenie. Zakończ list słowami "Z poważaniem" lub "Z wyrazami szacunku". Gotowy list motywacyjny powinien zostać przez Ciebie własnoręcznie podpisany.
W stopce dokumentu możesz dodać numery strony, ale nie jest to konieczne.
Jeszcze kilka praktycznych wskazówek...
Po raz kolejny raz podkreślamy, że poszukiwanie gotowego wzoru listu motywacyjnego i kopiowanie go 1:1 nie jest dobrym pomysłem. Przykładowy list motywacyjny może służyć jedynie Twojej inspiracji.
Jeśli chcesz mieć pewność, że list motywacyjny, który otworzy Twój potencjalny pracodawca, będzie wyglądał tak samo jak na Twoim komputerze, koniecznie zapisz go w formacie pdf.
... i już jesteś gotowy
Sprawdź w jaki sposób przesłać list motywacyjny - aplikując przez stronę internetową firmy, klikając w ogłoszenie zamieszczone na jednym z portali czy na skrzynkę mailową firmy.
Jeszcze raz przeczytaj ofertę pracy - czy Twój list motywacyjny jest zgodny z oczekiwaniami przedstawionymi w ogłoszeniu? Jeśli tak, wysyłaj go śmiało i czekaj na wyznaczenie terminu spotkania, by porozmawiać z pracodawcą osobiście!
Z czego powinien składać się list motywacyjny?
Podsumowując, przykładowy list motywacyjny powinien zawierać:
- miejscowość i datę,
- dane osoby, do której piszesz (włącznie z nazwą firmy i adresem),
- zwrot grzecznościowy,
- wstęp, w którym napiszesz na jakie stanowisko aplikujesz,
- rozwinięcie, w którym podkreślisz swoje mocne strony i korzyści, jakie przyniesiesz pracodawcy,
- zakończenie,
- ponowny zwrot grzecznościowy (z wyrazami szacunku/ z poważaniem),
- własnoręczny podpis.
Przykładowy list motywacyjny
Jeśli pomimo przeczytania naszych wskazówek, wciąż nie udzieliliśmy odpowiedzi na wszystkie zadawane pytania i jeszcze nie wiesz jak napisać list motywacyjny, mamy dla Ciebie świetną wiadomość! Możesz zainspirować się naszym przykładowym listem motywacyjnym.
Sprawdź nasz przykład listu motywacyjnego:
Miejscowość, data
Imię i nazwisko osoby, do której się zwracasz
Jej stanowisko w firmie
Nazwa firmy
Adres firmy
Szanowna Pani / Szanowny Panie / Szanowni Państwo
Będąc zainteresowana Pani /Pana/ Państwa ofertą pracy, z ogromną przyjemnością i entuzjazmem zgłaszam swoją kandydaturę na stanowisko (nazwa stanowiska) w Państwa firmie.
Wiedzę oraz umiejętności nabyłem na studiach (kierunek studiów) oraz w pracy na stanowisku (nazwa stanowiska). Moje doświadczenie zawodowe z powodzeniem pozwoli na podjęcie pracy u Państwa.
Na stanowisku w poprzedniej firmie konsekwentnie z miesiąca na miesiąc poprawiałem swoje wyniki, za każdym razem przekraczając założony plan sprzedażowy. Jestem przekonany, że w Państwa firmie również mógłbym przyczynić się do wysokiej sprzedaży.
W swojej pracy zawsze stawiam na budowanie relacji z Klientem. Wyznaje zasadę, że Klient zrozumiany i odpowiednio zaopiekowany, kupuje więcej i chętniej. Dlatego kieruję się empatią oraz staram się aktywnie słuchać, rozpoznawać potrzeby i jasno komunikować najlepsze rozwiązania. Wierzę, że takie podejście przekłada się na ponadprzeciętne wyniki sprzedażowe.
Rozumiem, jak ważny jest rozwój, dlatego systematycznie poszerzam swoje kompetencje poprzez udział w licznych szkoleniach i specjalistycznych kursach, co widać w moim CV.
Uważam, że jestem idealnym kandydatem na aplikowane przeze mnie stanowisko. Mam nadzieję, że niedługo spotkamy się osobiście w celu przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej,
Z wyrazami szacunku,
(imię i nazwisko)
Przykłady listów motywacyjnych
Pamiętaj, że przykłady listów motywacyjnych można by mnożyć, bo choć oczywiście część elementów się powtórzy, nie istnieje jeden uniwersalny wzór listu motywacyjnego.
Poniższe wzory listów motywacyjnych dotyczą stanowisk sprzedażowych. Sprawdź nasze przykładowe fragmenty.
Fragment listu motywacyjnego - Przedstawiciel handlowy
Moją największą zaletą jest skuteczne radzenie sobie z obiekcjami klientów. Zawsze staram się zrozumieć skąd pochodzą wątpliwości oraz jakie są ich przyczyny, co pozwala mi na rzeczowe podejście do tematu i sprawne poradzenie sobie z nimi. Wiem, co znaczy efektywnie wykonywać powierzoną pracę. Obsługiwałem klientów również w języku angielskim.
Dzięki temu, na stanowisku w Państwa firmie z pewnością przyczyniłbym się do wzrostu sprzedaży.
Fragment listu motywacyjnego - Key Account Manager
Moją mocną stroną jest umiejętność prezentowania rozwiązań. Staram się, by proponowane przeze mnie produkty i usługi były odpowiedzią na potrzeby (również te ukryte) Klientów. Z wnikliwością i precyzją podchodzę do każdego tematu, tak by Klient czuł, że ma do czynienia z profesjonalistą posiadającym wiedzę i doświadczenie. Znam odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, a także potrafię poradzić sobie z tymi nietypowymi.
Dzięki tym cechom potrafię budować długofalowe relacje z Klientami, co z pewnością jest istotne w pracy w Państwa firmie.
Fragment listu motywacyjnego - Dyrektor Sprzedaży
Wykazuję się dużą skutecznością w działaniu. W (obecnej bądź byłej firmie - nazwa) w 2022 roku wspólnie z moim zespołem handlowców wykonałem wszystkie plany sprzedażowe, a co więcej przedsiębiorstwo zanotowało wzrost zamówień, aż o 1/4 w stosunku do poprzedniego roku.
Dzięki temu nie muszą Państwo martwić się o wyniki sprzedażowe swojej firmy, ponieważ dołożę wszelkich starań, by sprzedaż oraz zadowolenie Klientów stale rosły.
List motywacyjny po angielsku
Pamiętaj, że elastyczność to bardzo ważna cecha. Jeśli pracodawca wystawia ofertę pracy w języku angielskim, również powinieneś odpowiedzieć na nią w tym języku.
Napisanie listu motywacyjnego w dowolnym języku obcym nie powinno być trudne. Internetowe tłumacze są obecnie na tyle skuteczne, że wystarczy napisać list motywacyjny po polsku, a aplikacja zajmie się resztą i dokładnie przetłumaczy Twój dokument,w kilka sekund dostarczając Ci gotowy list motywacyjny.
Podsumowanie
Pamiętaj, że dobrze napisany, profesjonalny list motywacyjny jest kluczem do sukcesu i do zaproszenia na spotkanie w celu przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej.
Choć ogólny wzór listu motywacyjnego nie istnieje, liczymy, ze nasze podpowiedzi Ci pomogły i już wiesz jak napisać taki dokument. Mamy nadzieję, że pisanie listu motywacyjnego będzie dla Ciebie przyjemnością.
---
Poszukujesz pracy w sprzedaży?
Załóż darmowe konto pracownika, dodaj swoje CV i aplikuj jednym kliknięciem!
- Oferty pracy dopasowane do Twoich potrzeb.
- Dostęp online do Twojego aktualnego CV.
- Dostęp do statystyk ofert pracy na które aplikowałeś.