CV i list motywacyjny Jak powinno wyglądać CV? Wskazówki oraz przykładowe CV, które wykorzystasz, aplikując o pracę w sprzedaży

Jak powinno wyglądać CV? Wskazówki oraz przykładowe CV, które wykorzystasz, aplikując o pracę w sprzedaży

Każdy z nas prędzej czy później będzie musiał napisać CV. Curriculum vitae to pierwszy krok, by dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, a później rozpocząć karierę zawodową w wymarzonej pracy.

CV, podobnie jak list motywacyjny, to podstawowy dokument, gdy starasz się o posadę, a jednocześnie Twoja szansa, by wyróżnić się spośród innych kandydatów i przekonać do siebie rekrutera.

 

Jeśli zastanawiasz się, jak napisać profesjonalne CV to dobrze trafiłeś! W tym artykule przeczytasz wskazówki, które ułatwią Ci napisanie Curriculum Vitae potrzebnego w procesie rekrutacji oraz znajdziesz gotowe wzory CV do pobrania.

 

Przykładowe CV krok po kroku — co zawiera?

W CV tradycyjnym powinieneś zawrzeć wszystkie potrzebne informacje, czyli:

  • dane personalne,
  • opis edukacji,
  • opis doświadczenia zawodowego
  • umiejętności.

Możesz również dodać sekcję "Kursy i szkolenia", jeśli takowe posiadasz. Miłym urozmaiceniem mogą być również "Zainteresowania".

Dane personalne to podstawowe informacje na Twój temat - imię, nazwisko, adres zamieszkania, adres email i numer telefonu.

Zakładkę "Edukacja" bądź "Wykształcenie" rozpoczynamy od ostatnio ukończonej szkoły/uczelni. Wymień nazwę (rodzaj szkoły), kierunek, lata, w których do niej uczęszczałeś oraz tytuł naukowy.

Na pewno na Twoją korzyść działa fakt, iż możesz pochwalić się kierunkowym wykształceniem, związanym ze stanowiskiem o które się ubiegasz, ale pamiętaj, że nie jest to kluczowe. Łatwo się domyśleć, że pracodawca bardziej ceni doświadczenie zawodowe.



Doświadczenie zawodowe, podobnie jak wykształcenie, wymieniamy w odwróconym chronologicznie porządku - od "najmłodszego" do "najstarszego". W tej sekcji zawrzyj nazwę firmy oraz stanowiska, lata pracy oraz najważniejsze obowiązki, które wykonywałeś.

Profesjonalne CV zawiera umiejętności dopasowane do oferty pracy - jeśli starasz się o stanowisko Specjalisty ds. sprzedaży, warto wymienić np. prospecting, radzenie sobie z obiekcjami, kwalifikowanie kontaktów, budowanie relacji, skuteczne zadawanie pytań, aktywne słuchanie, prezentowanie rozwiązań, myślenie krytyczne czy pracę pod presją czasu lub skuteczne radzenie sobie z obiekcjami. Zastanów się, jakie umiejętności są wartościowe w oczach pracodawcy.

W części dotyczącej kursów i szkoleń również zawrzyj tylko takie, które będą przydatne w danym zawodzie lub stanowisku o które się ubiegasz, np.: Przedstawiciel handlowy, Specjalista ds. sprzedaży, Key Account Manager itp. Mogą to być kursy i szkolenia związane z technikami sprzedaży, które odbyłeś u poprzednich pracodawców lub takie, które odbyłeś stacjonarnie lub online z własnej inicjatywy. One pokazują Twoje zaangażowanie w zdobywanie wiedzy i utwierdzają Pracodawcę w przekonaniu, że poważnie traktujesz swoją zawodową ścieżką kariery.

Sekcja zainteresowania nie jest konieczna, ale pozwala pracodawcy lepiej Cię poznać. A może masz zainteresowania powiązane ze stanowiskiem, o które się ubiegasz? Wtedy zdecydowanie warto je wymienić!

Niektórzy wzbogacają swoje CV, pisząc życiorys zawodowy albo podsumowanie zawodowe. Życiorys zawodowy zazwyczaj umieszcza się na początku Curriculum Vitae i jest krótką, opisową formą doświadczenia zawodowego. Takie podsumowanie zawodowe może zawierać również informację, jakie konkretnie umiejętności nabyło się na danym stanowisku. Możesz wspomnieć również jaki jest Twój najbliższy cel zawodowy.

Pamiętaj, żeby w CV zawsze pisać prawdę. Jeśli dojdzie do rozmowy kwalifikacyjnej, Twoje kłamstwa szybko wyjdą na jaw!

 

Czy profesjonalne CV powinno zawierać zdjęcie?

Zdjęcie w CV jest mile widziane, o ile jest ono odpowiednie. Jeśli chcesz, aby pracodawca czy rekruter poważnie Cię potraktowali, nie umieszczaj w CV selfie z ostatnich wakacji.

Po pierwsze zadbaj, by zdjęcie miało odpowiednią rozdzielczość. Fotografia powinna być wyraźna, ale nie może dominować i przytłaczać reszty dokumentu. Najlepsza będzie zdjęcie z jasnym, gładkim tłem. Postaw na formalny, niewyzywający ubiór.



Niektórzy decydują się na wykonanie zdjęcia do CV u fotografa, ale równie dobrze możesz zrobić je samodzielnie w domu. Zadbaj o dobre oświetlenie i poproś kogoś o pomoc w zrobieniu fotografii. Nie retuszuj jej nadmiernie.

 

Czym jest CV kreatywne?

Ostatnio na rynku pracy coraz bardziej na popularności zyskują bardziej urozmaicone formy Curriculum vitae, np. CV kreatywne. W przypadku CV kreatywnego ogranicza Ci tylko wyobraźnia. Możesz poszaleć pod względem graficznym lub zdecydować się na video CV, czyli krótki filmik o sobie.

 

Czy kreatywne CV to zawsze dobry pomysł?

Kreatywne CV to dobry pomysł, jeśli dane stanowisko, o które się starasz wymaga od Ciebie innowacji i pomysłowości. Zwróć uwagę, że cechą dobrego CV jest dopasowanie do oferty pracy. Postaw na CV kreatywne, jeśli aplikujesz np. na stanowisko grafika, specjalisty ds. PR lub Social Media Menedżera.

Starając się o posadę Dyrektora Sprzedaży kreatywne CV może odstraszyć rekruterów, którzy nie potraktują Cię zbyt poważnie. Aplikując na stanowiska kierownicze, należy zachować umiar i stworzyć profesjonalne CV.

 

Jak dopasować przykładowe CV do oferty pracy i swoich potrzeb?

Choć w internecie znajdziesz mnóstwo gotowych wzorów CV, pamiętaj, że CV nie jest dokumentem, który istnieje sam dla siebie. Profesjonalne CV stanowi poniekąd odpowiedź na ofertę pracy, a więc powinno być do niej dopasowane. Przeczytaj dokładnie ogłoszenie i skup się na wymaganiach, jakie stawia pracodawca. Pomyśl, co najbardziej liczy się na danym stanowisku.



Być może masz bogatą historię zatrudnienia, ale nie każdą z Twoich poprzednich prac warto umieszczać w CV. W doświadczeniu zawodowym w Twoim CV powinny znaleźć się stanowiska, które mogą mieć jakikolwiek związek z pracą, o którą się starasz.

Podobnie wygląda kwestia dotycząca Twoich umiejętności. W pracy biurowej na pewno przyda się obsługa pakietu office, ale Twoje zdolności kulinarne raczej nie zainteresują potencjalnego pracodawcy, jeżeli ubiegasz się o stanowisko sprzedażowe.

 

Wzór CV – format pdf czy doc?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta - warto posiadać obie wersje pliku CV.

Zdecydowanym plusem formatu doc jest fakt, że w każdej chwili możesz go zedytować. Pamiętaj, że Twoje CV powinno być dostosowane pod dane stanowisko, na którą aplikujesz. Nastaw się więc na to, że trzeba będzie je często przerabiać w zależności od treści ogłoszenia.

Gdy chcesz przesłać dokumenty aplikacyjne np. mailem, bądź przez formularz w ogłoszeniu o pracę, koniecznie zrób to w formacie pdf. Dzięki temu zyskasz pewność, że Twój potencjalny pracodawca zobaczy Twoje CV w niezmienionej formie, bez niespodzianek w postaci przesuniętego tekstu czy zdjęcia.

 

Kreator CV - czy warto z niego korzystać?

W internecie znajdziesz mnóstwo kreatorów CV, które obiecują ułatwić Ci Twoją pracę. Kreator CV ma swoje zalety, jak i wady.

Większość kreatorów CV oferuje pomoc jedynie w zakresie kwestii wizualnej w postaci wyboru gotowego szablonu CV, a treść musisz uzupełnić samodzielnie. Jeśli brak Ci zmysłu estetycznego bądź chcesz zaoszczędzić czas, to rozwiązanie może świetnie sprawdzić się w Twoim przypadku.



Pamiętaj jednak, że kreator CV może być również płatnym narzędziem i nawet, jeśli początkowo pozwala Ci na darmowe stworzenie gotowego wzoru CV, prawdopodobnie będziesz musiał zapłacić, gdy będziesz chciał pobrać swój dokument.

Jeśli korzystanie z kreatora CV Cię nie przekonuje, alternatywą mogą być programy lub platformy graficzne, takie jak np. Canva, która oferuje gotowy szablon CV w kilkudziesięciu wersjach. Canva w wersji podstawowej jest darmowa, a w wersji Pro - płatna, ale możemy korzystać z niej przez pierwszy miesiąc bez opłat.

Użycie kreatora CV nie gwarantuje sukcesu. Jeśli chcesz mieć profesjonalne CV, będziesz musiał poświęcić na jego wykonanie trochę czasu.

 

Darmowe, profesjonalne szablony CV, które wykorzystasz by stworzyć własny dokument

Darmowe szablony, czyli inaczej mówiąc "puste CV", dzięki którym wykonasz profesjonalny dokument do pracy i zwrócisz uwagę rekrutera znajdziesz tutaj:

Canva - tak jak już wspominaliśmy, Canva pozwoli stworzyć Ci własny dokument przy pomocy gotowych szablonów. Koniecznie wykorzystaj darmowy miesiąc wersji Pro i wybierz najciekawszy wzór CV!

Microsoft Office Templates - oferuje podstawowy szablon CV i listu motywacyjnego w kilku wersjach oraz płatny plan Premium, w którym dostępny jest większy wybór.

Novoresume - strona zapewnia 8 darmowych wzorów CV oraz 8 płatnych w wersji Premium.

 

Gotowe wzory CV - przykładowe CV

Poniżej znajdziesz gotowe przykładowe CV, które powinny w 100% rozwiać Twoje wątpliwości. Przypominamy, że profesjonalne CV ma być dopasowane do oferty oraz stanowiska. Zauważasz, że choć wszystkie poniższe przykłady CV związane są z branżą sprzedażową, różnią się między sobą.

 

Specjalista ds. Sprzedaży - zobacz wzór CV

 

Specjalistka ds. Social Mediów - zobacz przykładowe CV kreatywne

 

Dyrektorka Sprzedaży - sprawdź przykładowe CV

 

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że teraz już wiesz jak powinno wyglądać przykładowe CV, jak napisać CV oraz gdzie znaleźć gotowy szablon CV.

Pamiętaj, że Curriculum Vitae, podobnie jak list motywacyjny, to dokument-wizytówka, który świadczy o Tobie i na jego podstawie pracodawca kreuje pierwsze wrażenie na Twój temat. Warto się postarać, tworząc te dokumenty, by dostać możliwość udziału w rozmowie kwalifikacyjnej.

 

 

---

  Jesteś pracownikiem i szukasz pracy w sprzedaży?

Załóż darmowe konto pracownika, dodaj swoje CV i aplikuj jednym kliknięciem!

  • Oferty pracy dopasowane do Twoich potrzeb.
  • Dostęp online do Twojego aktualnego CV.
  • Dostęp do statystyk ofert pracy na które aplikowałeś.