CV i list motywacyjny Jak poprawnie napisać cv?

Jak poprawnie napisać CV? Porady i wskazówki, dzięki którym napiszesz CV na wysokim poziomie

W celu prowadzenia rekrutacji, pracodawcy wymagają nadesłania CV. Poprawnie napisane CV jest podstawą podczas poszukiwania pracy. Jeśli zostanie odpowiednio przemyślane, z pewnością zainteresuje pracodawcę. Warto zatem poznać praktyczne wskazówki, które podpowiedzą, na co zwrócić uwagę w pisaniu CV, aby wyróżnić się spośród innych kandydatów, zostać zaproszonym na rozmowę kwalifikacyjną i objąć stanowisko w wymarzonej pracy. Jeśli poszukujesz pomocy w pisaniu curriculum vitae, dobrze trafiłeś! Podpowiemy ci, jak napisać dobre CV!


W pierwszej kolejności...

...odpowiednie przygotowanie!

Zanim zaczniesz pisać CV, powinieneś się odpowiednio przygotować. Nie sztuką jest poprawiać dokument setki razy, a napisać go raz, ale porządnie. Aby nie marnować czasu koniecznie zwróć uwagę na poniżej wymienione porady, aby napisać CV na jak najwyższym poziomie!

 

Przeczytaj dobrze ofertę pracy, na którą chcesz aplikować

Ogłoszenia o pracę są zazwyczaj konkretne. Są w nich opisane dokładne wymagania co do kandydata aplikującego na dane stanowisko; jakie powinien posiadać umiejętności, czy i jakie jest wymagane doświadczenie zawodowe, czy konieczna jest znajomość języków obcych. W CV warto jest zamieścić informacje odpowiadające określonym wymaganiom, aby zwrócić uwagę rekrutera. Jednak nie warto kłamać pisząc curriculum vitae. Kłamstwo prędzej czy później wyjdzie na jaw, co oczywiście wpłynie na niekorzyść potencjalnego pracownika. Poza tym, jeśli nie posiadasz odpowiednich umiejętności i doświadczenia zawodowego, możesz mieć trudności podczas pracy na danym stanowisku, co w rezultacie przyczyni się do spadku twojej motywacji i zadowolenia z pracy. Jeśli zatem nie spełniasz wymagań, jakie pracodawca oczekuje, nie warto aplikować na daną ofertę pracy.

 

Profesjonalne CV posiada zdjęcie

Pisanie CV to jedno. Drugą istotną kwestią jest posiadanie odpowiedniego zdjęcia. Fotografia wpływa pozytywnie na wygląd CV, pozwala również poznać potencjalnemu pracodawcy twój wizerunek. Zdjęcia powinny być wyraźne. Najlepiej, aby za osobą fotografowaną było białe tło. Dobrze sprawdzi się typowe zdjęcie do dokumentów, jakie możemy wykonać u profesjonalnego fotografa.

 

Wybierz rodzaj CV

Profesjonalne CV, zwane też nowoczesnym, zawiera takie elementy jak podsumowanie zawodowe oraz linki do portali społecznościowych. W tym rodzaju cv należy skupić się przede wszystkim na doświadczeniu zawodowym i osiągnięciach. Stąd też nie jest polecany dla osób, które są dopiero na początku kariery zawodowej.

CV chronologiczne powinno zawierać te same elementy, co nowoczesne. Różnica polega na tym, że chronologicznie należy opisać stanowiska, zaczynając od aktualnego bądź niedawnego, kończąc na najstarszym. Pokazuje przejrzyście ścieżkę kariery. Jednak nie jest zalecane dla osób mających przerwy w zatrudnieniu.

CV funkcjonalne skupia się na umiejętnościach i kwalifikacjach, edukacja czy doświadczenie zawodowe są w nim mniej ważne. Historia zatrudnienia jest w nim mało istotna, co pozwala ukryć przerwy w zatrudnieniu. Z jednej strony pomaga wyróżnić niezbędne umiejętności z punktu widzenia pracodawcy, z drugiej jednak pokazuje brak doświadczenia zawodowego oraz sugeruje, że potencjalny pracownik może mieć coś do ukrycia.

 

CV mieszane, to połączone cv funkcjonalne z nowoczesnym/chronologicznym. Pozwala dopasować cv do profilu kandydata i oferty pracy.

CV klasyczne opiera się w pierwszej kolejności na edukacji. Mniej ważne są doświadczenie zawodowe i umiejętności. Ten rodzaj cv warto zastosować, jeśli wykształcenie jest bardzo istotne z punktu widzenia pracodawcy.

CV kreatywne jest bardzo ciekawym cv, które bazuje na twórczości i kreatywności autora. Klasyczny życiorys zawodowy można zastąpić infografiką. Zamiast białej kartki wybrać inny kolor bądź inny materiał, na przykład pergamin. Również czcionka może odbiegać od tych standardowych. Należy jednak pamiętać, że tego typu cv nie sprawdzają się w klasycznych branżach, takich jak finanse, administracja czy prawo.

 

Jak napisać CV - składowe dokumentu

Curriculum vitae powinno być podzielone na kilka części i zawierać takie informacje jak: dane osobowe i kontaktowe, wykształcenie, doświadczenie zawodowe, kursy i szkolenia, umiejętności oraz zainteresowania. Nagłówki każdej z części powinny być napisane pogrubioną, większą od reszty tekstu czcionką. Można również je dodatkowo wyróżnić dodając elementy graficzne. W cv warto zawrzeć również takie informacje jak znajomość języków obcych czy posiadane prawo jazdy. Należy również dopisać również klauzulę CV.

Dane osobowe i kontaktowe

W pierwszej kolejności dodaj podstawowe informacje o sobie. W nagłówku powinny zostać zapisane: imię i nazwisko, data urodzenia, numer telefonu oraz adres email. Opcjonalnie możesz dodać zajmowane stanowisko pod imieniem i nazwiskiem, np. kierownik sprzedaży, link do profilu na Linkedln czy adres zamieszkania. Pamiętaj, że imię, nazwisko oraz stanowisko pracy powinno być dobrze widoczne, rzucać się w oczy. Stąd dobrze jest napisać je pogrubioną czcionką.

Podsumowanie zawodowe

Warto napisać w CV swoje podsumowanie zawodowe. Jest to krótki opis zamieszczony w górnej części CV, tuż pod danymi osobowymi. Należy w nim przedstawić profil swojej kariery oraz cele na okres najbliższych kilku lat. Jeśli nie masz pomysłu na napisanie podsumowania zawodowego, wyobraź sobie rozmowę, gdzie krótko opowiadasz innej osobie, gdzie pracujesz i czym się zajmujesz. Być może pomoże okaże się to pomocne.

 

Doświadczenie zawodowe

W tej części należy podzielić się swoim doświadczeniem zawodowym. Jest to ważny element dobrego CV. Najlepiej, jeśli posiadasz doświadczenie w tej samej dziedzinie, na podobnym lub tym samym stanowisku, na które obecnie chcesz aplikować. Na przykład, jeśli aplikujesz na stanowisko sprzedawcy, dobrze, jeśli pracowałeś już w sprzedaży, miałeś kontakt z klientem. Opis doświadczenia zawodowego jest istotny w procesie rekrutacji, ponieważ dostarcza informacji pracodawcy, czy potencjalny pracownik miał już styczność z podobną pracą.

Wykształcenie

Również bardzo istotny element, bez którego ciężko napisać CV. Pracownik, który może się pochwalić zarówno dobrym wykształceniem jak i doświadczeniem zawodowym to prawdziwy skarb dla pracodawcy!

 

Umiejętności

Jeśli chcesz napisać dobre CV, nie zapomnij wymienić swoich umiejętności. Warto zapoznać się z ofertą pracy, jakie kompetencje są wymagane w danej firmie. Nie należy z góry wymieniać umiejętności takich jak: kreatywność, punktualność, obsługa komputera. Może się okazać, że w ogóle nie są wymagane na stanowisku, na które chcesz aplikować.

Szkolenia i kursy

Poszerzanie swoich kompetencji i udział w szkoleniach i kursach z pewnością spodoba się przyszłemu pracodawcy. Mogą pomóc ci zdobyć specjalistyczne kompetencje, które wyróżnią cię na tle innych pracowników. Ważne jednak, aby wymienione aktywności były związane z potencjalnym stanowiskiem pracy. Inaczej nie będą one istotne z punktu widzenia pracodawcy.

 

Zainteresowania

Warto napisać o swoich zainteresowaniach. Najlepiej, jeśli mają związek ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Jednak nie jest to warunek konieczny i nie powinny one wpływać na opinię potencjalnego pracodawcy. W końcu nie samą pracą człowiek żyje! Warto jednak, aby wymienione zainteresowania były bardziej szczegółowe, konkretne. Na przykład, zamiast napisać w zainteresowaniach "sport", lepiej wymienić dyscyplinę sportową, przykładowo "piłka nożna".

Znajomość języków obcych i inne dodatkowe informacje

Znajomość języka obcego jest niewątpliwym atutem. Tym bardziej, jeśli potencjalny pracownik posługuje się nim biegle. Nie warto jednak pisać nieprawdy w swoim CV, gdyż może to zostać bardzo szybko zweryfikowane podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Najczęściej wymaganym językiem przez pracodawców jest język angielski.

Dodatkową informacją jest posiadane prawo jazdy. Warto się pochwalić tym atutem w CV! Ta informacja może się okazać istotna dla potencjalnego pracodawcy, gdy stanowisko pracy wymaga umiejętności prowadzenia pojazdu. Pamiętaj, aby dopisać również, na jakie kategorie posiadasz prawo jazdy oraz rok uzyskania uprawnień.

 

Klauzula CV

Jest to obowiązkowy element curriculum vitae. Należy pamiętać, że klauzula może różnić się treścią, w zależności od firmy. Oto przykładowa klauzula CV:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych dla realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dn. 29.08.97 r. o ochronie danych osobowych, Dz. Ust Nr 133 poz. 883).”

 

Tego lepiej unikaj!

Poznałeś już wskazówki, jak napisać CV. Jednak są również elementy, których warto unikać.

1) Nie wysyła wszędzie tego samego CV! Przygotuj każde CV w taki sposób, by odpowiadało wymaganiom konkretnego pracodawcy.

2) Unikaj błędów ortograficznych i gramatycznych w CV.

3) Nie wpisuj fałszywych informacji do CV. Rekruter jest w stanie zweryfikować, co jest kłamstwem.

4) Nie zapominaj o podsumowaniu zawodowym. Jest to element, który może wyróżnić cię spośród konkurencji.

5) Bądź precyzyjny! Na przykład, zamiast napisać: "pisanie artykułów na bloga", wybierz: "tworzenie artykułów o tematyce sprzedaży na bloga www.pracahandlowiec.pl".

6) Nie używaj skrótów lub pseudonimów w danych osobowych.

7) Nie zapomnij o dodaniu linku do profilu na Linkedin. Rekruterzy sprawdzają kandydatów używając tego portalu.

8) CV powinno liczyć maksymalnie 2 strony. Zatem nie warto wybiegać za daleko wstecz. Jeśli ukończyłeś studia, nie musisz wpisywać liceum w CV. Nie ma potrzeby również wymieniać prac dorywczych i doświadczenia niezwiązanego z obecną profesją albo ofertą pracy, na którą aplikujesz.

9) Jeśli wpisujesz daty, używaj zapisu, który uwzględnia datę miesięczną, a nie wyłącznie roczną. Przykładowo: 11.2015 - 01.2020.

10) Opisując doświadczenie zawodowe lub wykształcenie pamiętaj o chronologii. Niedawne miejsce pracy/ukończona szkoła powinny być na pierwszym miejscu. Nie wpisuj ich na samym końcu!

11) Nie wpisuj prywatnych informacji, jak wyznanie, stan zdrowia, narodowość, wiek, obecna pensja, stan cywilny, liczba dzieci. Te informacje nie są potrzebne w procesie rekrutacji, mogą natomiast wywołać niekorzystne dla skojarzenia. 

 

12) Unikaj powtarzania tych samów słów czy fraz. Nie cytuj również treści ogłoszenia w CV.

13) Nie nadużywaj żargonu, profesjonalnego słownictwa. Język w cv powinien być zrozumiały.

14) Nie stosuj fantazyjnych czcionek w CV. Postaw na klasyczne czcionki, typu "New Roman". Dobrze, jeśli do nagłówków sekcji użyjesz czcionki w rozmiarze 14–16 punktów, a do ich treści - 10–12 punktów. 

15) Zapisuj CV tylko w formacie pdf. Da ci to pewność, że będzie ono odpowiednio sformatowane.

16) Adres email powinien brzmieć profesjonalnie. Poważniej brzmi email typu: magdalena.kowalczyk@gmail.com niż madziak22@gmail.com.

17) Jeśli deklarujesz w CV znajomość języka obcego, koniecznie dopisz stopień znajomości.

18) Wizualny bałagan będzie nieprzyjemny dla oka potencjalnego pracodawcy. Dlatego zadbaj o stronę graficzną CV.

19) Nie pomijaj żadnej z sekcji CV: dane osobowe, wykształcenie, doświadczenie zawodowe, kursy i szkolenia, umiejętności oraz zainteresowania.

20) Nie zapomnij o klauzuli CV.

 

Podsumowanie

Posiadając odpowiednią wiedzę, pisanie CV nie jest trudne! Bardzo szybko można napisać proste CV, które zwróci uwagę rekrutera i w rezultacie poskutkuje zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną.

 

Jak napisać CV - wzór CV

Nadal nie jesteś pewien, jak napisać CV? Opis słowny to jedno, ale interesuje cię również, jak wygląda przykładowe curriculum vitae? Z tym też pomożemy! Poniżej został przedstawiony prosty wzór CV. Mamy nadzieję, że okaże się pomocny! :)

 

 

---

   Poszukujesz pracy w sprzedaży?

Załóż darmowe konto pracownika, dodaj swoje CV i aplikuj jednym kliknięciem!

  • Oferty pracy dopasowane do Twoich potrzeb.
  • Dostęp online do Twojego aktualnego CV.
  • Dostęp do statystyk ofert pracy na które aplikowałeś.