Jakie zainteresowania wpisać w CV? Przykładowe zainteresowania, którymi możesz uzupełnić swoje Curriculum Vitae
CV powinno być podzielone na kilka części i zawierać takie informacje jak: dane osobowe, wykształcenie, doświadczenie zawodowe, kursy i szkolenia, umiejętności oraz zainteresowania.
O ile wpisanie danych osobowych, wykształcenia czy doświadczenia zawodowego nie sprawia raczej większych problemów, o tyle często pojawia się problem przy swoich zainteresowaniach. Które z nich umieścić w CV? Jakich słów użyć do ich opisania, aby zainteresować pracodawcę? Śpieszymy z odpowiedzią na te pytania! Z niniejszego artykułu dowiesz się, jak ciekawie opisać hobby w CV.
Co to są i czy trzeba pisać zainteresowania w CV?
Zainteresowania, czyli inaczej pasja czy hobby, to czynności, które szczególnie przyciągają naszą uwagę, do których chętnie wracamy.
Pomimo, że hobby nie jest obowiązkową rubryką w CV, warto o nim wspomnieć, ponieważ pomaga pracodawcy poznać bliżej osobowość potencjalnego pracownika i znaleźć wspólny temat do ciekawej rozmowy podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Rekruter traktuje tę rubrykę jako sposób na redukcję stresu u kandydata oraz stworzenie przyjaznej atmosfery.
Zainteresowania są szczególnie pomocne na początku kariery zawodowej, gdy pracownik nie posiada dostatecznych umiejętności oraz doświadczenia zawodowego. Pasje w CV dają szerszy obraz umiejętności, które mogą przydać się w pracy, powiększają kompetencje i uzupełniają wizerunek pracownika. Dodatkowo, wpisanie oryginalnego hobby pomaga wyróżnić się spośród innych kandydatów.
Gdzie powinna zostać zamieszczona lista zainteresowań w CV?
Najbardziej popularne jest umieszczanie informacji o swoich zainteresowaniach na dole dokumentu. Hobby nie jest tak istotną kwestią jak doświadczenie, wykształcenie czy umiejętności, dlatego nie musi być wyeksponowane.
Jak opisać swoje zainteresowania? Przykładowe zainteresowania w CV
Warto zastanowić się, co cię pasjonuje, o czym lubisz rozmawiać, co robisz w wolnym czasie. Na rozmowie kwalifikacyjnej rekruter może poprosić o rozwinięcie danego hobby. Dobrze zatem, jeśli potrafisz wypowiedzieć się, opisać zainteresowania. Jeśli będziesz mówił pewnie, konkretnie i rzeczowo, na pewno zwrócisz uwagę rekrutera.
Wypełniając rubrykę zainteresowania, unikaj ogólnych pojęć, na przykład: sport. Używaj konkretniejszych fraz. Przykładowe zainteresowania to:
- sporty ekstremalne, np.: nurkowanie
- sporty indywidualne, np.: bieganie
- sporty zespołowe, np.: koszykówka
Jeśli czytasz książki, zamiast sformułowania "dobra książka", napisz, jaki rodzaj książek cię pasjonuje, na przykład: thillery, fantasy.
Jeśli jesteś fanem gier, doprecyzuj, czy są to gry strategiczne, gry zespołowe, gry komputerowe itp.
Gdy twoją pasją są podróże, zastanów się, jak je ciekawie opisać. Przykłady zainteresowań to: zdobywanie szczytów gór lub kultura Hiszpanii.
Zamieszczone w CV zainteresowania powinny być zgodne z prawdą
Jak już zostało wspomniane, na rozmowie kwalifikacyjnej są również zadawane pytania odnośnie zainteresowań. Warto zatem napisać tylko o tym, co jest prawdą, o czym możemy się wypowiedzieć. Brak umiejętności rozwinięcia tematu hobby wpłynie negatywnie na opinię potencjalnego pracodawcy. Nie staraj się więc być na siłę oryginalny i nie wpisuj rzeczy, o których nie masz pojęcia.
Sprawdź oferty pracy w sprzedaży 👇

Masz być jak bulterier, jak wściekły byk... jak Tomy Lee Jones w Ściganym :)

Przedstawiciel Handlowy w branży OZE

Doradca Klienta - Sklep RTV/AGD/IT
Nie wymieniaj zbyt wielu zainteresowań podczas pisania CV
Zbyt długa lista zainteresowań nie jest dobrym pomysłem. Pamiętaj, że ta sekcja to tylko dodatek do twojego doświadczenia, wykształcenia i umiejętności. Wybierz dwa lub trzy ciekawe zainteresowania. Dobrze jest je zamieścić w jednej linijce, aby nie zajmowały zbyt dużo miejsca w dokumentach aplikacyjnych.
Przykłady zainteresowań, których powinieneś unikać
Szczególnie ważne jest unikanie kontrowersyjnych zainteresowań. Przykłady hobby, których nie warto zamieszczać w CV, to polityka, religia czy hazard. Nie wiadomo, jak potencjalny pracodawca zareaguje na tego typu treści. Nie warto go zniechęcać do swojej osoby już na starcie.
Czy zamieścić w CV zainteresowania zawodowe?
Jeśli chcesz zamieścić w CV zainteresowania związane z zawodem, na który aplikujesz, zastanów się, czy na pewno są one twoją pasją. Pomyśl, co może być ważne dla potencjalnego pracodawcy i czy wśród Twoich zainteresowań jest coś, co pokrywa się ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Jak już zostało wspomniane, kłamstwo nie jest dobrą praktyką, a zainteresowania w CV nie muszą być związane ze stanowiskiem pracy. Jednak, jeśli faktycznie twoje hobby pokrywa się z potencjalną posadą, warto o nim napisać!
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z naszym artykułem, sekcja "zainteresowanie w CV" nie będzie już budzić Twoich wątpliwości.
---
Jesteś pracownikiem i szukasz pracy w sprzedaży?
Załóż darmowe konto pracownika, dodaj swoje CV i aplikuj jednym kliknięciem!
- Oferty pracy dopasowane do Twoich potrzeb.
- Dostęp online do Twojego aktualnego CV.
- Dostęp do statystyk ofert pracy na które aplikowałeś.