Rekrutacja Przykłady umiejętności do CV - jakie kompetencje wpisać?

Przykłady umiejętności do CV - jakie kompetencje wpisać?

„Analfabetami XXI wieku nie będą ludzie nie umiejący czytać, ale tacy, którzy nie potrafią się uczyć, oduczać i ponownie nauczyć”.
Alvin Toffler

 

Czym są umiejętności?

Umiejętności są pewnymi wrodzonymi lub nabytymi w czasie kompetencjami, które pomagają nam sprawnie sobie z czymś poradzić. Słownik języka polskiego PWN definiuje umiejętność jako praktyczną znajomość czegoś lub biegłość w czymś.

Jakie umiejętności są najbardziej pożądane na rynku pracy? Jaki jest podział kompetencji? Czego oczekuje potencjalny pracodawca? Jakie umiejętności wpisać w CV? Zacznijmy od początku.

 

Rodzaje umiejętności

Kompetencje dzielimy na miękkie i twarde. To najpopularniejszy podział, z którym z pewnością już nie raz się nie spotkałeś.

 

Czym są umiejętności miękkie?

Umiejętności miękkie w ostatnim czasie znacznie zyskały w oczach pracodawców i stają się coraz bardziej poszukiwane na rynku pracy. Są to kompetencje, których tak właściwie nie da się zmierzyć, ale to właśnie one warunkują to, jak się zachowujemy. Każdy z nas je posiada, ale pozostają one różnym poziomie.

 

Pomimo tego, że nie da się ich zmierzyć, dla potencjalnego pracodawcy istotną kwestią jest sprawdzenie, czy je posiadasz. Doświadczony rekruter z pewnością pozna się na Twoich kompetencjach, odpowiednio kierując rozmową kwalifikacyjną. Może je zweryfikować również inicjując scenkę i obserwując Twoje zachowanie.

 

Podział umiejętności miękkich

Kompetencje miękkie dzielimy na 2 grupy:

 • kompetencje osobiste (personalne),
 • umiejętności społeczne (interpersonalne).

Pierwsze dotyczą nas samych, np. bycie kreatywnym, a drugie uwidocznią się w kontaktach z innymi ludźmi, np. budowanie relacji.

 

Czym są umiejętności twarde?

Umiejętnościami twardymi nazywamy kompetencje, które nabywa się już w szkole, a następnie w pracy czy na różnorodnych szkoleniach. Łatwo jest je zmierzyć i sprawdzić np. za pomocą testu czy w swoim CV napisałeś prawdę. Poświadczeniem tego rodzaju kompetencji zawodowych są różnego rodzaju dyplomy i certyfikaty.

 

Podział umiejętności twardych

Kompetencje twarde dzielimy na:

 • konkretne umiejętności specjalistyczne,
 • wiedzę merytoryczną.

Taką umiejętnością może być znajomość języków obcych, a wiedza może dotyczyć np. różnych sposobów pozyskiwania klientów.

 

Umiejętności twarde i miękkie — różnica

Podsumowując, umiejętności miękkie są kompetencjami wrodzonymi, a umiejętności twardych uczymy się lub nabywamy je wraz ze wzrostem doświadczenia zawodowego. Z tego powodu te pierwsze trudniej jest zweryfikować, choć oczywiście nie jest to niemożliwe. Znacznie łatwiej sprawdzić czy posiadasz umiejętności twarde, które deklarujesz. Pamiętaj, że potencjalni pracodawcy oczekują od Ciebie zarówno jednych, jak i drugich.

 

Jakie umiejętności można rozwijać?

Na pewno ucieszy Cię odpowiedź na to pytanie, ponieważ doskonalić można zarówno umiejętności twarde, jak i miękkie. Chęć rozwoju jest pożądana na każdym stanowisku pracy.

O ile rozwój umiejętności twardych jest czymś naturalnym, tak umiejętności miękkie, jak już wiesz, stanowią wartość wrodzoną, tym samym jest to proces trudniejszy.


Umiejętności twarde można poszerzać dzięki szkoleniom, kursom, studiom czy czytaniu fachowej literatury. Rozwój umiejętności miękkich wymaga od Ciebie przede wszystkim praktyki. Sprzyjają mu wszelkie relacje i sytuacje społeczne, dlatego warto przemyśleć zapisanie się do jakiegoś klubu lub na wolontariat, by mieć częsty kontakt z innymi ludźmi, a tym samym sposobność do ćwiczeń. Ostatnio coraz popularniejsze stają się również kursy, oferujące pomoc w podnoszeniu kwalifikacji miękkich.

Nawet jeśli zdecydujesz się na szkolenie, pamiętaj, że najważniejszym czynnikiem rozwoju, bez względu na rodzaj kompetencji, pozostaje praca własna.

 

Co wpisać w sekcji Umiejętności w CV? Jaka umiejętność w CV ma największe znaczenie?

To zależy. Kompetencje zawodowe, których wymaga stanowisko kierownicze różnią się od tego, czego oczekuje pracodawca od młodszego specjalisty. Specjalista sprzedaży w swojej pracy skupia się na działaniach, które mają doprowadzić do pozyskania i zatrzymania klienta. Kierownik sprzedaży weryfikuje plany działu sprzedażowego, zajmuje się sporządzaniem i analizą raportów oraz monitoruje działania konkurencji. Inne obowiązki to inne umiejętności, które należy posiadać i wpisać w CV.


Pamiętaj, że dokumenty aplikacyjne powinny być spersonalizowane pod konkretne ogłoszenie o pracę i dostosowane do danego zawodu, który masz na uwadze. Oczywiście pewne kompetencje są uniwersalne i mogą pasować do wielu ofert, ale aby zwiększyć szansę i zainteresować swoim CV potencjalnego pracodawcę powinieneś dobrać umiejętności do konkretnego stanowiska.

Zauważ, iż nie musisz daleko szukać, ponieważ większość wymagań, które powinieneś spełnić, by aplikować na dane stanowisko zawartych jest w ofercie pracy. Większość kandydatów opiera się o te wytyczne tworząc listę umiejętności.

Umiejętności powinny stanowić osobną rubrykę w CV. Zwróć również uwagę na to, by Twoja sekcja umiejętności była uporządkowana. Podziel rodzaje umiejętności na 2 grupy, np. najpierw skup się na kompetencjach twardych, a potem miękkich.

 

Czego nie wpisywać w CV?

Wpisać w CV można bardzo wiele - jak mówi przysłowie "Papier jest cierpliwy: wszystko przyjmie".

Miej jednak na uwadze, że aby pozytywnie przejść rozmowę kwalifikacyjną należy pisać tylko i wyłącznie prawdę. Kłamstwo ma krótkie nogi, więc na pewno szybko wyjdzie na jaw.

Logicznym jest również fakt, że posiadamy różne umiejętności, ale nie na każdym stanowisku będą mieć one znaczenie. Obsługa kasy fiskalnej raczej nie przyda Ci się w zawodzie kierownika działu sprzedaży, więc nie warto wspominać o niej w CV.

Unikaj także ogólników. Terminy "umiejętności komunikacyjne" czy "umiejętności interpersonalne" może i brzmią ciekawie, ale potencjalnemu pracodawcy na pewno więcej o Tobie powiedzą np. kompetencja uważnego słuchania i wyciągania wniosków czy umiejętności perswazyjne.

 

Przykładowe umiejętności zawodowe zaliczane do kompetencji miękkich

Zdajemy sobie sprawę, że najczęściej zadawane pytania dotyczą konkretnych przykładów kompetencji, które można umieścić w CV. Sprawdź nasze przykłady umiejętności miękkich.

 • Umiejętność przekonywania - siła perswazji jest pożądana szczególnie w zawodach związanych ze sprzedażą. Jeśli starasz się o posadę handlowca rozpocznij listę umiejętności własnie tą kompetencją.
 • Wysoka kultura osobista - to stwierdzenie ogólne, ale pożądane na wielu stanowiskach pracy. Szczególnie wtedy kiedy reprezentujesz firmę podczas spotkań z klientami lub sprzedajesz jej produkty lub usługi. Kultura osobista to nie tylko schludny wygląd, ale również sposób wyrażania, intonacja głosu, poczucie humoru zastosowane w odpowiednim momencie, komunikowanie się w sposób jasny i precyzyjny, nie robienie błędów w mowie i piśmie itp.
 • Umiejętności organizacyjne /dobra organizacja pracy - nikt nie lubi bałaganiarzy. Zdolności organizacyjne i samodzielność w działaniu to umiejętności, które doceni każdy pracodawca. Tego typu umiejętności bardzo zyskały na czasie w dobie popularyzacji pracy zdalnej. Jeżeli pracujesz bez nadzoru ze strony przełożonego to ten nadzór niejako sprawujesz sam na sobą. A żeby to poprawnie zrobić potrzebujesz do tego odpowiednich umiejętności. Wielu osobom wydaje się, że potrafią dobrze organizować swoją pracę, jednak w praktyce bywa zupełnie odwrotnie. Także odpowiedz sobie szczerze na ile posiadasz ww. umiejętności w praktyce, a na ile jest to tylko Twoje wyobrażenie.
 • Rozwiązywanie konfliktów- szczególnie istotne, jeśli dotyczy Cię obowiązek, jakim jest zarządzanie zespołem. Konflikty niestety są czymś nieuniknionym, dlatego gdy pełnisz rolę lidera ta umiejętność jest Twoim must have! Żeby umieć rozwiązywać konflikty w praktyce, oprócz metod ich rozwiązywania trzeba mieć w tym trochę doświadczenia praktycznego zdobytego w różnych firmach, zespołach, środowiskach.
 • Inteligencja emocjonalna - czyli zdolność do rozumienia emocji własnych oraz tych, które odczuwają inni. To jest bardzo trudna umiejętność i czasami z racji różnych uwarunkowań związanych z naszym dzieciństwem, sposobem wychowania, doświadczeniami życiowymi może się różnie kształtować. Są osoby, które naturalnie odczuwają emocje innych osób i są osoby, dla których jest to obszar wymagający dużej nauki i pracy nad sobą.
 • Zdolność zarządzania (np. zarządzanie zespołem sprzedaży) - zarządzanie zespołem jest tak naprawdę bardzo złożoną umiejętnością, która wymaga obecności wielu cech jednocześnie. Lider musi wzbudzać szacunek współpracowników, a jednocześnie łatwo się z nimi dogadywać. Poza tym powinien być zdecydowany, sumienny i posiadać umiejętność motywowania innych.
 • Szybka adaptacja do nowych warunków - rynkiem pracy rządzą nieustanne zmiany, więc elastyczność jest z pewnością pożądaną cechą. Tylko osoby, które potrafią szybko i sprawnie dostosować się do zmieniających się uwarunkowań rynkowych będą w niedalekiej przyszłości decydować o rozwoju firm.
 • Umiejętność pracy zespołowej - obecny rynek pracy wymaga ciągłej współpracy, coraz mniej jest stanowisk istniejących samodzielnie. Dlatego tak ważne jest, by umieć pracować wspólnie z innymi, by osiągnąć cel.

 

Znajomość języków obcych i inne umiejętności twarde

Jeśli nadal zastanawiasz się, co zaliczamy do kompetencji twardych poniższa lista umiejętności powinna rozwiać Twoje wątpliwości.

 • Znajomość języków obcych - umiejętności językowe są pożądane również w zawodzie handlowca, więc jeśli znasz języki obce z pewnością jest to Twoim mocnym atutem. Możesz w ten sposób pomóc firmie pozyskiwać zagranicznych klientów. Pamiętaj, aby określić swój poziom znajomości języka obcego: dla pracodawcy to różnica czy posługujesz się językiem angielskim w stopniu zaawansowanym czy podstawowym.
 • Prawo jazdy - jeśli celujesz w stanowisko przedstawiciela handlowego, który działa w terenie, umiejętność prowadzenia samochodu jest niezbędna. Nie zapomnij napisać, jakiej kategorii prawo jazdy posiadasz (np. najbardziej popularne - prawo jazdy kat B).
 • Obsługa komputera - oczywiście to bardzo istotna umiejętność, ale w Twoim CV znacznie lepiej będzie wyglądać informacja, w której zawrzesz konkretne programy komputerowe, którymi potrafisz się posługiwać. Jeśli masz za sobą pierwsze doświadczenia w pracy jako handlowiec i znasz programy wspomagające sprzedaż np.: CRM, ERP, warto o tym wspomnieć w CV.
 • Prospecting - aktywne poszukiwanie nowych potencjalnych klientów jest chlebem powszednim w pracy każdego handlowca. Jeżeli pracodawca oczekuje od przyszłego pracownika aktywnego pozyskiwania klientów to powinieneś posiadać tą umiejętność i na pewno warto uwzględnić ją w CV!
 • Prezentowanie rozwiązań - jeśli chcesz wymiatać w sprzedaży powinineś przemawiać językiem korzyści! To ważne, byś w przekonywujący sposób umiał informować o skuteczności prezentowanego rozwiązania, będącego odpowiedzią na problem klienta.

 

Jakie inne / dodatkowe umiejętności wpisać w CV?

Oczywiście powyższe umiejętności to jedynie nasza sugestia. Absolutnie nie wyczerpuje to tematu i dodatkowe umiejętności w CV są mile widziane, o ile są przydane w pracy na konkretnym stanowisku, na które aplikujesz.


Pamiętaj, że lista kompetencji, które możesz wpisać w CV jest bardzo długa, ale w sekcji umiejętności najlepiej zawierać konkrety!

 

Kompetencje przyszłości - co mówi raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego?

W kwietniu 2022 roku Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki badań dotyczące przyszłych oczekiwań pracodawców, co do pożądanych umiejętności. Badanie pt. "Kompetencje pracowników dziś i jutro" objęło swoim zasięgiem ponad 1000 polskich przedsiębiorstw.

Pełny raport możesz pobrać tutaj -> Kompetencje pracowników dziś i jutro

Autorzy raportu kompetencje zawodowe przyszłości podzielili na 3 grupy: umiejętności poznawcze, społeczne oraz cyfrowe i technologiczne.

A. POZNAWCZE - inaczej nazywane kompetencjami myślenia:

 • elastyczność poznawcza - łatwość spojrzenia na problem z różnych perspektyw;
 • krytyczne myślenie - wykazywanie się logiką i racjonalnością we wnioskowaniu;
 • kreatywność - poszukiwanie nieoczywistych rozwiązań;
 • rozwiązywanie złożonych problemów.

B. SPOŁECZNE - wynikające z konieczności kontaktu z drugim człowiekiem w środowisku pracy:

 • współpraca z innymi - zdolność realizowania zadań w grupie;
 • inteligencja emocjonalna - umiejętność rozpoznawania emocji własnych i innych osób;
 • zarządzanie ludźmi - motywowanie, rozwijanie i kierowanie pracownikami, wybór najlepszych osób do określonych zadań;
 • przedsiębiorczość - zdolność do podejmowania nowych i nietypowych przedsięwzięć, wykazywanie się inicjatywą.

C. CYFROWE i TECHNOLOGICZNE - nabierające obecnie podstawowego znaczenia:

 • podstawowe i zaawansowane kompetencje cyfrowe - obsługa programów komputerowych, wyszukiwanie informacji, korzystanie z social mediów, umieszczanie treści w sieci, programowanie, rozumienie i pisanie algorytmów, analizowanie danych.
 • kompetencje inżynierskie - różnorodne kompetencje wymagane na danym stanowisku np. wiedza na temat cyberbezpieczeństwa czy rozwiązanie problemów z zakresu prywatności.

 

Podsumowanie

To bardzo ważne, że jesteś świadomy swoich kompetencji, ale pamiętaj, że Twoja praca nie kończy się na tym, by wpisać w CV umiejętności. Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej tak, byś umiał opisać umiejętności, które zawarłeś w CV i poprzeć je konkretnym działaniem potwierdzającym ich obecność. Przykładowo jeśli potrafisz rozwiązywać konflikty, opowiedz potencjalnemu pracodawcy, jak w poprzedniej pracy, dzięki racjonalnemu podejściu, załagodziłeś spór, który wynikał z nieporozumienia.

Powodzenia!