Rekrutacja pracahandlowiec.pl

Nadal szukasz pracy? Zmień swoje CV i nie daj się zapomnieć Rekruterowi!

7 sekund to przeciętny czas, jaki Rekruter poświęca na wstępną selekcję Twojego CV. Tak! Tylko 7 sekund. Co zrobić, aby dostać się do kolejnego etapu rekrutacji? Jak zostać zauważonym spośród kilkunastu, a nawet czasami kilku tysięcy konkurentów? Stwórz odpowiednie CV! Odpowiednie czyli takie, które w oczach Rekrutera - będzie dopasowane do oczekiwań stawianych w ramach prowadzonego przez niego procesu rekrutacyjnego.

Jak przedstawić Twoje dotychczasowe doświadczenie oraz umiejętności, tak aby były jak najbardziej zbieżne z potencjalnymi oczekiwaniami? W szczególności, kiedy tak naprawdę musisz przedstawić swoją całą historię życia na jednej lub maksymalnie dwóch stronach A4? Co umieścić w takim idealnym CV? Jak to zrobić? Skąd będziesz wiedzieć, że w oczach Rekrutera - masz „to coś”, czego on poszukuje?

Doświadczony Rekruter po kilku sekundach potrafi trafnie ocenić danego Kandydata. Z punktu widzenia osoby aplikującej - może to wyglądać niczym loteria, ale w rzeczywistości jest to efekt jego wieloletniej praktyki. Na szczęście i dar własnego losu niestety nie mamy wpływu, ale na jakość wysyłanego CV - już tak.

Wystarczy tylko kilka podstawowych kroków, z jakich musisz skorzystać, aby zwiększyć swoją szansę na pracę w sprzedaży (i nie tylko).

 

Oto one:

Widoczne dane kontaktowe.

Nie wiesz jak często, ale w wielu CV jakich obserwujemy - nie ma widocznego imienia i nazwiska, a co najgorsze adresu e-mail czy numeru telefonu komórkowego. W dużym stopniu Rekruter nie będzie miał czasu dociekać, skąd jesteś i jak się z Tobą ma skontaktować. Pamiętaj, aby właśnie te informacje były umieszczone w odpowiednim miejscu (najlepiej wyraźnie u samej góry). W niektórych przypadkach warto podać szczegółowy adres Twojego zamieszkania. Jeśli mieszkasz blisko miejsca potencjalnej pracy -  może być to dla Ciebie dodatkowy „mały plusik”. Każdy chce pracować blisko swojego domu, dlatego Rekruterzy - także to zauważają.

 

 1. Napisz krótko ale treściwie o sobie.

Bezlitosne czasy, kiedy wysyłało się listy motywacyjne - bezpowrotnie przeminęły (mamy nadzieję!). Dość dobrze pamiętamy, że powstające dokumenty, które miały na celu przekonać danego Rekrutera do siebie były tak naprawdę odtwórczym dziełem ogólnodostępnym w Internecie. Jednak w swoim CV warto napisać kilka (2-3) zdań o sobie tak, aby przybliżyć motywację do aplikowania do danego stanowiska. Pamiętaj, aby te słowa były prawdziwe i szczerze odnosiły się do Twojej osoby. Dobry Sprzedawca potrafi zadbać o to, by zostać pozytywnie zapamiętany. Napisz o sobie, o swoich dotychczasowych sukcesach. Jeśli jednak nie wiesz czego o sobie napisać lub chcesz powiedzieć nieprawdę - lepiej nie pisz wcale i omiń ten punkt.

 

 1. Zdjęcie, nie selfie.

Zdjęcie z plaży, a może selfie? Może w stroju kąpielowym? Chcesz wzbudzić kompleksy osoby zatrudniającej, czy może wprowadzić ją w zażenowanie? Pamiętaj, że przesyłasz swój dokument aplikacyjny, na który Rekruter będzie miał tylko kilka sekund by Ciebie ocenić. Tak, jak w życiu, tak i w CV - „jak Cię widzą tak Cię piszą”. W każdej pracy panuje odpowiedni standard, dlatego w CV zdjęcie powinno być profesjonalnie.

 

 1. Kluczowe doświadczenie zawodowe.

To najważniejsza część każdego CV. Uwzględnij swoje dotychczasowe stanowiska pracy wraz z nazwami organizacji oraz czasem pracy. Pamiętaj o chronologii (zaczynając od najnowszego). Opisz kluczowe swoje obowiązki. Tylko kluczowe. Nie ma potrzeby, abyś przekształcał otrzymany w pierwszym dniu zatrudnienia opis stanowiska w poszczególne punkty Twojego CV. Uwzględnij najważniejsze obowiązki oraz szczególne osiągnięcia - zawsze podając przykłady efektów swoich działań.

 

Krótki test. Postaw się na miejscu Rekrutera i oceń poniższe stwierdzenia:

„Realizacja celów sprzedażowych” 
vs.
„Realizacja celów sprzedaży (w okresie 12 miesięcy każdorazowo osiągałem wynik na poziom ponad 100%)”.

Co wybierasz?

Używaj języka korzyści, z którego korzystasz na co dzień w procesie sprzedaży. Spróbuj doprecyzować swoje doświadczenia zawodowe na liczbach, pokazując miarodajne efekty swoich działań dla poszczególnych pracodawców. Rekruter czytając konkretne efekty będzie miał w głowie fakt, że podobne efekty albo i wyższe przyniesiesz dla jego firmy.  A nie zapominaj, że Rekruterzy też są rozliczani z efektywności i skuteczności swoich działań przez Managerów dla których prowadzą rekrutację. Postaw się na miejscu Rekrutera i spróbuj przedstawić tak swoje dotychczasowe doświadczenie, jakbyś sam miał być następnie swoim Klientem. Rekruter musi widzieć w Tobie odpowiedni potencjał.

 

 1. Luki w doświadczeniu zawodowym.

Co wówczas, kiedy w Twoim CV - pojawiają się luki, wynikające m.in. z przerw od zatrudnienia, długotrwałych L4 czy innych prywatnych spraw? Nie unikaj ich. Bardzo możliwe, iż w czasie wywiadu telefonicznego lub w trakcie spotkania Rekruter zapyta Cię o ten czas, dlatego bądź przygotowany na pytania z jego strony. Jak do tego tematu podejść? Tu przychodzi po raz kolejny język korzyści.

 

Postaw się po raz kolejny na miejscu Rekrutera i zastanów się czy chciałbyś usłyszeć:

"Nie mogłem znaleźć pracy."
vs.
"Te kilka miesięcy, w których nie pracowałem poświęciłem na swój rozwój w celu odnalezienia wymarzonej pracy."

albo:

"Rzuciłem wszystko i wyjechałem w Bieszczady, ponieważ potrzebowałem wolności i trochę szaleństwa. Pół roku w sprzedaży to dla mnie „orka”.
vs.
"Poświęciłem kilka miesięcy swojego życia, aby poznać samego siebie, zobaczyć inne perspektywy na świat. Teraz jestem w pełni gotowy, aby skoncentrować się na pracy zawodowej."

Sens obu stwierdzeń jest podobny. Wydźwięk jest całkowicie inny. Wróćmy jednak do analizy samego CV. W przypadku, kiedy jednak luki w Twoim doświadczeniu zawodowym stają się znaczące - pomiń miesiące, pozostawiając tylko lata. Spróbuj je pokrótce wyjaśnić w dokumencie aplikacyjnym. Pamiętaj, że szczerość zawsze jest najważniejsza. Prędzej czy później - prawda o Tobie, szczególnie ta negatywna niegdyś sama wyjdzie.

 

 1. Wykształcenie

Choć żyjemy w czasach, kiedy samo wykształcenie - nie zawsze daje nam przewagę, nie pomijaj go w CV. Zawsze uwzględnij swoją przeszłość, wybierając swój najważniejszy wycinek edukacji. Kiedy Twoje doświadczenie zawodowe nie jest za bardzo rozbudowane, warto skupić się na tym punkcie i szczegółowo je opisać. Wysokie oceny, aktywności pozalekcyjne - pokażą przyszłemu pracodawcy Twoje znaczące zaangażowanie.

 

 1. Mocne strony Twoją przewagą.

CV jest również miejscem, w którym warto uwzględnić Twoje przymiotniki opisujące Ciebie oraz Twoje umiejętności. Choć może być to pojęcie względne bowiem każdy Rekruter podejdzie do tego inaczej, ale staraj się unikać pojęć, które stosują wszyscy - niczym byłyby one wyrocznią o każdym idealnym kandydacie. Zamiast: „orientacji na cel” oraz „wysokich umiejętności komunikacyjnych” opisz siebie prawdziwymi atrybutami opisującymi Twoje realne umiejętności. Im bardziej szablonowe pojęcia zastosujesz w swoim CV - tym będzie bardziej podobne do każdego Twojego Konkurenta.

 

 1. Umiejętności.

Wskaż na swoje szczególne zdolności, które możesz wykorzystać w przyszłej pracy. Jeśli znasz odpowiednie narzędzia np.: MS Excel, systemy sprzedażowe - nie zawahaj się o nich napisać. Zwróć uwagę na poziom zaawansowania znajomości tych programów czy systemów. Jeśli przed zatrudnieniem w nowej firmie będziesz znał już przyszłe systemy pracy - Twoje wdrożenie będzie o wiele prostsze. Twój nowy pracodawca będzie miał więcej czasu na pokazanie dodatkowych narzędzi, a nie uczył Cię podstaw.

 

 1. Hobby

Nie samą pracą żyje człowiek. Pokaż się swojemu przyszłemu Pracodawcy z jak najszerszego spektrum. Wyróżnij się z tłumu i spraw, że Twoje CV jest niepowtarzalne. Samo hobby może również pokazać Twoje nietypowe umiejętności, które mogą Ci pomóc w codziennej pracy. Interesujesz się aktorstwem? Myślimy, że takie zainteresowanie pomoże Ci np. w codziennej pracy handlowca. Punkt dotyczący hobby - nie jest oczywiście kluczowym. Szczególną uwagę zwróć na swoje doświadczenie oraz umiejętności. Na koniec, jeśli zostanie Ci czasu - na swoje hobby.

 

Przygotowanie odpowiedniego CV nie jest prostą sprawą. Nie da się tego zrobić w 15 minut. Ocenę Twojej osoby oraz Twojej przeszłości będzie dokonywać całkowicie nieznany Ci człowiek. Jeśli chcesz osiągnąć sukces i znaleźć swoją wymarzoną pracę - pamiętaj, aby być w pełni szczerym. Bądź także na tyle szczegółowym, aby móc poznać Twoją prawdziwe umiejętności jak i osobowość (oczywiście bez przesady!). Rekruter doceni Twoje zaangażowanie, jeśli otrzymane przez niego CV - będzie skrojone pod aplikowane stanowisko. Czym bardziej spróbujesz przeanalizować ogłoszenie o pracę na które aplikujesz i przełożysz to na swój dokument aplikacyjny to tym szansa na Twoje skreślenie na etapie selekcji Kandydatów będzie o wiele niższa.

 

Podsumowując:

 1. Nie pisz zbyt ogólnie! Pokaż prawdziwego siebie i daj się o sobie poznać!
 2. Nie zapomnij o Rekruterze! Zachowaj czytelny i przejrzysty układ!
 3. Nie kłam! Prawda o Tobie i Twoich umiejętnościach prędzej czy później wyjdzie!

 

Na pracahandlowiec.pl pomagamy właśnie takim jak Ty. Nasz zespół Profesjonalistów uczyni wszystko, aby Twoje CV - pokazało Twoją osobę takim jakim naprawdę jesteś. Podkreślimy i wykorzystamy tylko Twoje atuty. Warto spojrzeć na samego siebie z perspektywy osób, które na co dzień zajmują się rekrutacją i spróbują Ciebie ocenić obiektywnie. Wspólnie przygotujemy Cię do procesu rekrutacji, tak abyś się wyróżniał na tle pozostałych Kandydatów. Wykorzystamy Twoje zdolności i osobowość. Bez żadnego ściemniania oraz koloryzowania rzeczywistości.

Straciłeś pracę w związku z Covid-19?
Chcesz zmienić pracę na lepszą?
Potrzebujesz zmiany, ale nie wiesz jak ją rozpocząć?
Dawno nie byłeś na żadnej rozmowie rekrutacyjnej i potrzebujesz wsparcia jak się do niej odpowiednio przygotować?

Skontaktuj się z nami a na pewno pomożemy 😊