CV i list motywacyjny Podsumowanie zawodowe w CV - co warto napisać?

Podsumowanie zawodowe w CV - co warto napisać?

Profil zawodowy w CV. Czym jest podsumowanie zawodowe?

CV jest złożone z kilku sekcji: danych osobowych i komunikacyjnych, doświadczenia zawodowego, wykształcenia, szkoleń, umiejętności oraz zainteresowań. Jednak to nie wszystko.

Jednym z ważniejszych punktów współczesnego CV jest podsumowanie zawodowe, zwane inaczej celem lub profilem zawodowym. Zwyczajowo znajduje się na samej górze CV. Jednak czym ono dokładnie jest?

To krótki, kilkuzdaniowy opis zawierający kluczowe informacje o Twojej osobie z punktu widzenia pracodawcy. Należy przedstawić w nim:

  • Kim jesteś z zawodu lub co studiujesz/gdzie się uczysz (w przypadku studenta bądź ucznia),
  • Twoje doświadczenie zawodowe,
  • Umiejętności, zalety, osiągnięcia powiązane ze stanowiskiem na które aplikujesz bądź branżą (najlepiej, jeśli przedstawisz fakty w postaci liczb, np. „podpisałem najwyższą liczbę kontraktów w ciągu roku” lub „zmaksymalizowałem zysk firmy w maju o 25% dzięki …”),
  • Plany zawodowe,
  • Dlaczego aplikujesz akurat do tej firmy,
  • Co może zyskać pracodawca, jeśli wybierze właśnie Ciebie.

Oczywiście, nie musisz uwzględniać wszystkich tych punktów. Jeśli nie masz doświadczenia lub szczególnych osiągnięć potwierdzonych faktami, po prostu pomiń te kwestie i skup się na innych.

Chcesz dowiedzieć się, jak profesjonalnie stworzyć podsumowanie zawodowe? Przeczytaj ten artykuł!

 

 

Czy warto napisać swój profil zawodowy?

Odpowiedź brzmi - tak!

O tym, czy Twoje CV przyciągnie uwagę potencjalnego pracodawcy decydują tak naprawdę sekundy. Jeśli napiszesz ciekawie swój profil zawodowy jest duża szansa, że zainteresuje on rekrutera. Dzięki temu chętniej zapozna się z pozostałą częścią Twojego życiorysu. Jeśli i pozostała część CV będzie według niego ciekawa, najpewniej zaprosi Cię na rozmowę kwalifikacyjną.

 

Cel zawodowy - jak długi powinien być?

Cel zawodowy w CV powinien być "krótki i na temat". W paru zdaniach powinna być zawarta kwintesencja Twojej kariery.

Nadmierna długość podsumowania zawodowego może wizualnie zniechęcić czytelnika, "zmęczyć oczy" od samego patrzenia. Najlepiej, jeśli będzie ono miało długość 4-5 zdań lub około 50 słów. Oczywiście nic się nie stanie, jeśli napiszesz 6 czy 7 zdań gdyż uznałeś, że informacje zawarte w tych zdaniach są warte uwagi i mogą zaimponować pracodawcy. Zachowaj po prostu umiar i postaraj się opisać siebie jak najzwięźlej.

 

 

Słowa kluczowe to klucz do sukcesu

Zacznijmy od tego, że musisz pokazać siebie z jak najlepszej strony. Pokaż pracodawcy, że podążasz jasno wyznaczoną ścieżką kariery i praca w jego firmie pomoże Ci w osiągnięciu spełnienia zawodowego. Masz do tej pracy niezbędne kwalifikacje, doświadczenie oraz umiejętności i możesz dużo wnieść do firmy.

Jednak jak napisać podsumowanie zawodowe, żeby jak najbardziej zaimponować pracodawcy? Odpowiedź na to pytanie jest dosyć prosta. Wyobraź sobie, że sam poszukujesz pracownika do Twojej firmy. Szukasz osoby o konkretnych kwalifikacjach, doświadczeniu oraz cechach. Zainteresuje Cię najbardziej to CV, które będzie posiadało wszystkie te wymienione aspekty. Jako osoba poszukująca pracy musisz zatem odpowiednio dopasować CV do najważniejszych aspektów ogłoszenia, tak zwanych słów kluczowych. 

Przykład:

Znalazłeś świetne ogłoszenia na stanowisku Specjalisty ds. Sprzedaży. Przeczytałeś wymagania pracodawcy co do kandydatów:

"Poszukujemy kandydatów:

  • z minimum pięcioletnim doświadczeniem w sprzedaży bezpośredniej,
  • mających ważne prawo jazdy kat. B (handlowiec będzie dojeżdżał do klientów na wyznaczonym obszarze),
  • znającym angielski w stopniu komunikatywnym,
  • łatwo nawiązujących kontakty,
  • którzy potrafią pracować pod presją czasu."

Nasze słowa kluczowe to: minimum 5-letnie doświadczenie, prawo jazdy kat. B, znajomość angielskiego w stopniu komunikatywnym, łatwość nawiązywania kontaktów i umiejętność pracy pod presją czasu. Z punktu widzenia pracodawcy informacje te są najważniejsze w CV.

Jak mogłoby zatem wyglądać dobre podsumowanie zawodowe dla podanych wymagań:

"Praca w sprzedaży to moja pasja, lubię pracować z ludźmi i łatwo nawiązuje z nimi kontakty. Jestem osobą z dziesięcioletnim doświadczeniem w sprzedaży bezpośredniej na stanowisku Specjalisty ds. Sprzedaży, w czym pomogła mi moja systematyczność i umiejętność pracy pod presją czasu. Pracowałem nie tylko z klientami z Polski, ale również zza granicy, dzięki znajomości języka angielskiego na poziomie C1. Jestem gotowy do pracy wyjazdowej, gdyż posiadam ważne prawo jazdy kat. B. Chcę się dalej rozwijać i stawać się co raz lepszym specjalistą. Czuję, że w Państwa firmie będę mógł jeszcze bardziej rozwinąć skrzydła."

Kandydat o takim profilu zawodowym ma duże szanse na przyciągnięcie uwagi potencjalnego pracodawcy.

 

 

Tego unikaj w podsumowaniu zawodowym!

W podsumowaniu zawodowym unikaj następujących aspektów:

  • informacji, które nie są związane z ofertą pracy, np. aplikujesz na stanowisko prawnika, a w swoim podsumowaniu zawodowym napisałeś: jestem świetnym elektrykiem,
  • ogólnych sformułowań, np. znajomość języków (jakich języków, na jakim poziomie?),
  • nadmiernej liczby słów dowartościowujących Twoją osobę, np. świetny pracownik, wybitny lekarz,
  • zbyt długich, rozbudowanych zdań (profil zawodowy to nie miejsce na szczegółowe opisy, pisz zwięźle i zamieść najważniejsze informacje),
  • cytatów (zajmują miejsce a nic nie wnoszą).

 

 

Jak napisać CV bez doświadczenia zawodowego?

Nawet jeśli nie posiadasz doświadczenia również powinieneś napisać podsumowanie zawodowe. W tym przypadku jednak powinieneś skupić się na opisie:

  • swoich planów, czyli czym chciałbyś się zajmować w przyszłości (jeśli Twoje plany zawodowe wiążą się ze stanowiskiem, na które aplikujesz),
  • stażach czy wolontariatach, jeśli są związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz,
  • umiejętnościach kluczowych w kontekście konkretnej oferty pracy,
  • cechach charakteru kluczowych w kontekście konkretnej oferty pracy,
  • dlaczego chciałbyś pracować właśnie w tej firmie, na tym stanowisku,
  • wartości, jaką wniesiesz do firmy/zespołu,
  • jeśli jesteś studentem napisz, na jakim kierunku studiów studiujesz (jeśli wiąże się ze stanowiskiem, na które aplikujesz), o praktykach czy aktywnościach studenckich.

 

 

Cel zawodowy studenta lub ucznia - jak napisać?

Jedną z grup bez doświadczenia zawodowego mogą być uczniowie lub studenci, którzy ukończyli studia licencjackie bądź magisterskie, jednak jeszcze nie pracowali bądź dotychczasowe doświadczenie nie jest związane ze stanowiskiem, na które chcą aplikować.

Przykładowy profil zawodowy w CV ucznia (bez doświadczenia):

"Jestem uczniem XX liceum ogólnokształcącego im. Hansa Christiana Andersena w Łodzi w klasie o profilu polonistycznym. Jestem ceniony za dobrą organizację pracy, systematyczność i upór w dążeniu do celu. Praca w Państwa firmie na stanowisku "Asystent redaktora" pozwoliłaby mi postawić pierwszy krok w upragnionej przeze mnie karierze dziennikarskiej, a Państwo zaś zyskałoby zdyscyplinowanego pracownika, który nie boi się ciężkiej pracy, jest chłonny nowej wiedzy i chętny do nieustannego rozwoju."

Przykładowy profil zawodowy w CV ucznia (z doświadczeniem):

"Jestem uczniem XX liceum ogólnokształcącego im. Hansa Christiana Andersena w Łodzi w klasie o profilu polonistycznym. Przez ostatni rok pracowałem w jednej z redakcji, pomagając w opracowywaniu ciekawych treści do gazet. Praca asystenta redaktora w Państwa firmie będzie dla mnie kolejnym krokiem ku upragnionej przeze mnie karierze dziennikarskiej, a Państwo zaś zyskałoby zdyscyplinowanego pracownika, który nie boi się ciężkiej pracy, jest chłonny nowej wiedzy i chętny do nieustannego rozwoju."

Przykładowy profil zawodowy w CV studenta:

"Jestem studentką czwartego roku matematyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ciągle się rozwijam nie tylko poprzez studia ale również poprzez rozmaite szkolenia i staże. Wszystko to, aby stać się w przyszłości jednym z lepszym księgowych na rynku pracy. Stanowisko w Państwa firmie byłoby dla mniej kolejnym krokiem na drodze mojej kariery. Oferuję dokładność, sumienność, aktualną wiedzę z prawa podatkowego oraz chłonny wiedzy umysł, który jest na bieżąco ze wszelkimi zmianami prawnymi."

 

 

Przykłady uniwersalnych celów zawodowych

Pracodawcy zwracają uwagę na to, co możesz zaoferować ich firmie Jest to szczególnie istotne, gdy nie masz doświadczenie, osiągnięć czy wymaganych umiejętności w danej dziedzinie - wtedy warto spróbować przekonać pracodawcę swoimi celami zawodowy.

Uniwersalne cele zawodowe, jakie możesz użyć pisząc swoje podsumowanie to:

  • zwiększanie/maksymalizacja dochodów firmy,
  • pozyskiwanie nowych klientów,
  • wcielenie w życie własnych rozwiązań/pomysłów, które usprawnią procesy w firmie,
  • chęć rozwoju w danej branży,
  • zdobycie nowej wiedzy i umiejętności (np. poznanie nowych narzędzi pracy),
  • doskonalenie dotychczasowej wiedzy i umiejętności,
  • podjęcie się nowych wyzwań zawodowych,
  • realizowanie pasji związanej z daną branżą.

 

 

Przykładowy profil zawodowy do CV pracownika biurowego

"Jestem pracownikiem biurowym posiadającym 6-letnie doświadczenie w pracy w placówce Poczty Polskiej. Sprawnie zarządzam korespondencją, przychodzi ona zawsze na czas i do właściwego odbiorcy. Dzięki wysokiej skuteczności ośmiokrotnie zdobyłem tytuł pracownika miesiąca w poprzedniej firmie. Zamierzam utrzymać ten poziom również podczas pracy w Państwa firmie, aby maksymalizować jej zyski."

 

Przykładowy profil zawodowy do CV pracownika fizycznego

"Jestem inżynierem budownictwa z ponad 10-letnim stażem pracy. Dzięki zdobytemu doświadczeniu w pracach budowlanych oraz umiejętnemu zarządzaniu zespołem jako jego kierownik udało mi się zminimalizować czas budowy od podstaw ostatnich 15 domów jednorodzinnych z 10 aż do 6 miesięcy. Pozwoliło to na przyjęcie kolejnych zamówień i zwiększenie zysku. Praca w Państwa firmie byłaby dla mnie kolejnym krokiem ku dalszemu rozwojowi. Wierzę, że również tutaj przyczynie się do osiągnięcia wyżej wymienionych sukcesów. "

 

 

Jak mogą wyglądać w CV cele zawodowe dla pracowników sprzedaży - przykłady

Jeśli chcesz pracować w sprzedaży również powinieneś zamieścić w swoim CV osobiste podsumowanie zawodowe. Poniżej znajdziesz przykłady takich podsumowań.

Przykładowy profil zawodowy dla sprzedawcy/kasjera

"Identyfikuję się jako doświadczony sprzedawca/kasjer z 7-letnim stażem pracy, który jest wykwalifikowany jako technik handlowiec. Przez dotychczasowe lata pracy udoskonaliłem umiejętności pracy z klientem, dzięki czemu udało mi się zdobywać ich lojalność i zwiększyć sprzedaż. Doceniło to również kierownictwo kierując w moją stronę liczne pochwały płynące również od samych klientów. W Państwa firmie zamierzam dalej rozwijać swój potencjał, doszkalać swoje techniki sprzedażowe, aby firma osiągnęła jak największe zyski."

Przykładowy profil zawodowy dla przedstawiciela handlowego

"Jestem przedstawicielem handlowym z 8-letnim doświadczeniem w branży energii odnawialnej. Dotychczasowy czas pracy pozwolił mi na tyle udoskonalić umiejętności sprzedażowe oraz zarządzanie czasem, że zostałem dwukrotnie wyróżniony tytułem najbardziej skutecznego handlowca w województwie mazowieckim za rok 2021 oraz 2022. Praca w Państwa firmie to dla mnie szansa szansa rozwoju na większym obszarze. Oferuję fachową wiedzę o panelach fotowoltaicznych oraz nastawienie na kolejne sukcesy."

Jeśli chcesz pracować w innej branży niż dotychczas, nie musisz wspominać o tym, w jakiej dziedzinie wcześniej pracowałeś. Skup się na tym, że masz X-letnie doświadczenie jako przedstawiciel handlowy i napisz o swoich umiejętnościach/osiągnięciach związanych ze sprzedażą (zamiast pisać np. „mam fachową wiedzę o panelach fotowoltaicznych” opisz swojego umiejętności sprzedażowe).

Przykładowy profil zawodowy dla dyrektora sprzedaży

"Od 4 lat pracuję jak dyrektor sprzedaży. Posiadam umiejętność kierowania 20-osobowym zespołem sprzedażowym, który po objęciu przeze mnie stanowiska zwiększył sprzedaż o 30% na przełomie 3 miesięcy. Pozwoliły mi na to moje wysoko rozwinięte umiejętności zarządzania zespołem oraz 10-letnie doświadczenie w pracy z klientami zarówno polsko jak i angielskojęzycznymi. Praca w Państwa firmie to dla mnie kolejny krok ku doskonaleniu swoich umiejętności, które zamierzam wykorzystać w celu osiągania sukcesów i maksymalizowaniu zysków."

 

Sprawdź oferty pracy w sprzedaży 👇 

Doradca Klienta - Umowa zlecenie

Podstawa: Nieujawniona
Pensja podstawowa
Nieujawniona

Doradca klienta

Podstawa: Nieujawniona
Pensja podstawowa
Nieujawniona

Doradca Klienta - Sklep RTV/AGD/IT

Podstawa: Nieujawniona
Pensja podstawowa
Nieujawniona

 

Podsumowanie

Podsumowanie zawodowe, obok takich sekcji jak doświadczenie zawodowe czy wykształcenie, staje się jedną z nieodłącznych części profesjonalnego życiorysu. Dlatego podczas pisania CV nie powinieneś o nim zapomnieć. Ciekawie napisany profil zawodowy zwiększy Twoje szanse na zatrudnienie w danej branży oraz skróci czas poszukiwania pracy.

Jeśli zatem do tej pory nie zamieściłeś w swoim życiorysie tej sekcji, nie ma na co czekać! Stwórz profesjonalne cv i wyróżnij się na rynku pracy swoim podsumowaniem zawodowym!

 

 

 

---

   Poszukujesz pracy w sprzedaży?

Załóż darmowe konto pracownika, dodaj swoje CV i aplikuj jednym kliknięciem!

  • Oferty pracy dopasowane do Twoich potrzeb.
  • Dostęp online do Twojego aktualnego CV.
  • Dostęp do statystyk ofert pracy na które aplikowałeś.