CV i list motywacyjny Doświadczenie w CV. Co wpisać w sekcji doświadczenia zawodowego, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie?

Doświadczenie w CV. Co wpisać w sekcji doświadczenia zawodowego, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie?

Definicja doświadczenia zawodowego

CV jest dokumentem składającym się z wielu elementów, Jednym z nich jest właśnie doświadczenie zawodowe. Co jednak kryje się pod tym hasłem?

Doświadczenie zawodowe, według ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy to "doświadczenie uzyskane w trakcie zatrudnienia, wykonywania innej pracy zarobkowej lub prowadzenia działalności gospodarczej przez okres co najmniej 6 miesięcy." Jednak pracodawcy, oprócz wymienionego w ustawie, za doświadczenie uznają również odbyte praktyki studenckie, staże czy wolontariat.

 

 

Czy warto zamieszczać w CV doświadczenie zawodowe?

Doświadczenie zawodowe jest cennym elementem CV, niezależnie czy aplikujesz na stanowisko juniora czy seniora. Jeśli Twoje doświadczenie wiąże się ze stanowiskiem, o które zabiegasz, pokażesz pracodawcy, że miałeś już styczność z daną pracą, z podobnymi obowiązkami. Nie będzie musiał wtedy uczyć Cię wszystkiego od podstaw, będzie mógł być za to spokojniejszy, że odpowiednio zajmiesz się powierzonymi zadaniami, a Ty nie będziesz podlegał tak dużej kontroli jakby to było w przypadku braku doświadczenia.

Jeśli Twoje doświadczenie zawodowe nie jest związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz, będzie miało ono mniejsze znaczenie. Jednak nie warto pomijać tej sekcji nawet w tym przypadku. Pracodawca może wtedy pomyśleć, że przez kilka lub kilkanaście lat nie podjąłeś żadnej pracy, co może negatywnie wpłynąć na opinie o Tobie. Zawsze możesz zastanowić się, czy obowiązki z poprzednich miejsc pracy pokrywają się z obowiązkami tej na którą aplikujesz.

 

 

Jak opisać doświadczenie zawodowe?

Jak sporządzić opis doświadczenia zawodowego? Powinny się w nim znaleźć następujące informacje:

  • miesiąc i rok rozpoczęcia oraz miesiąc i rok zakończenia pracy na danym stanowisku,
  • miejsce zatrudnienia, czyli firmy, w których pracowałeś,
  • nazwy zajmowanych stanowisk,
  • najważniejsze obowiązki (możesz podzielić je na główne i dodatkowe obowiązki),
  • najważniejsze osiągnięcia.

Poniżej przykładowe doświadczenie zawodowe dla Specjalisty ds. sprzedaży:

06.2020 – obecnie
FIRMA XYZ
Specjalista ds. sprzedaży

Główne obowiązki:

  • aktywna sprzedaż paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła na terenie wielkopolski,
  • budowanie długotrwałych relacji z klientami,
  • realizacja planu sprzedażowego,
  • bieżące monitorowanie rynku oraz aktualnej wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii.

Osiągnięcia:

  • osiągnięcie dwukrotności założonego zysku w I kwartale 2021 roku.

 

 

Zamieść szczegółowe informacje

Doświadczenie zawodowe powinno być opisane jak najbardziej szczegółowo. Unikaj ogólników, aby pracodawca nie musiał się domyślać o co chodzi. Jednym słowem - pisz same konkrety.

Przykład 1: Jeśli zwiększyłeś sprzedaż poinformuj o ile faktycznie ta sprzedaż została zwiększona oraz ewentualnie kiedy np. "zwiększenie sprzedaży o 25% w stosunku do poprzedniego, 2022 roku". To już jest jakaś precyzyjna informacja która dużo mówi pracodawcy. Samo hasło "zwiększenie sprzedaży" nic nie mówi, a jeśli takich ogólników będzie więcej to Twoje CV może zostać odrzucone.

Przykład 2: Jeśli w Twojej pracy posługiwałeś się programowaniem napisz, jakimi konkretnie językami programowanie się posługiwałeś. Inaczej brzmi hasło: "programowanie komputerowe" niż "programowanie z użyciem języków Java, Python, C+", prawda?

 

 

Pisz prawdę

Czasami jest tak, że oferta pracy jest wprost stworzona dla nas, jednak nie mamy wymaganego doświadczenia zawodowego. Może się wydawać, że jak wpiszemy do CV nieprawdziwe informacje, to pracodawca tego nie sprawdzi. Jednak czy na pewno?

Jeżeli pracodawca lub osoba rekrutująca zna się dobrze na danej dziedzinie, to może szybko wyczuć kłamstwo podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Wbrew pozorom nie jest tak łatwo udawać wiedzę przed ekspertem. Jeśli wykryje kłamstwo może stracić zaufanie do kandydata co skończy się dla niego brakiem nowej posady. A nawet jeśli owemu kandydatowi udałoby się uzyskać zatrudnienie to nowe obowiązki i tak zweryfikują jego wiedzę i doświadczenie.

Pamiętaj jednak, że brak doświadczenia zawodowego nie stoi na przeszkodzie otrzymania wymarzonej posady. Są jeszcze inne sekcje CV, które mogą zainteresować potencjalnego pracodawcę. Powiemy o tym w dalszej części artykułu.

 

 

Dopasuj doświadczenie zawodowe do oferty

Niekoniecznie bogate doświadczenie zawodowe w CV jest mile widziane przez pracodawców. Powinno być ono przede wszystkim dopasowane do konkretnej oferty pracy. Jeśli przykładowo aplikujesz na stanowisko księgowego, wcześniejsze doświadczenie jako mechanik samochodowy nie pokaże pracodawcy zbyt wiele. Choć (jak już wcześniej wspominaliśmy) zawsze lepiej coś wpisać w tej sekcji niż zostawić ją pustą.

Jeśli jednak parę lat wcześniej pracowałeś już jako przykładowy księgowy, nie możesz pominąć tego faktu w CV. Ten fragment doświadczenia możesz np. dodatkowo pogrubić, aby rzucał się w oczy rekruterowi i żeby tym samym wiedział, że odpowiednio przemyślałeś swój życiorys. Możesz też podzielić całą sekcję na "doświadczenie branżowe" i "pozostałe stanowiska".

Jeśli jednak przez ostatnie lata pracowałeś jako księgowy, a X lat temu zajmowałeś inne stanowiska i pełniłeś na nich zupełnie inne obowiązki, doświadczenie zdobyte na nich nie będą interesować rekrutera. Warto wtedy zastanowić się czy jest w ogóle sens zamieszczać opis wcześniej zajmowanych stanowisk w doświadczeniu zawodowym. Ewentualnie, jeśli CV jest zbyt ubogie, można je dodać do sekcji "pozostałe stanowiska".

 

Sprawdź oferty pracy w sprzedaży 👇 

Doradca klienta- praca sezonowa

Podstawa: Nieujawniona
Pensja podstawowa
Nieujawniona

Doradca klienta- umowa zlecenie

Podstawa: Nieujawniona
Pensja podstawowa
Nieujawniona

Doradca Klienta - Nowy Elektromarket

Podstawa: Nieujawniona
Pensja podstawowa
Nieujawniona

 

Czy w CV wpisywać całe doświadczenie?

Doświadczenie zawodowe powinno raczej uwzględniać ostatnie 10-15 lat. Jednak tutaj warto zauważyć, że nie każdy posiada ciągłą ścieżkę kariery. Taka sytuacja częściej występuje u tych młodszych pracowników, niż tych bardziej doświadczonych. Jeśli i Ty posiadasz taką "przerywaną" karierę nie powinieneś się tym przejmować. Najważniejsze jest, aby była ona jak najbardziej związana ze stanowiskiem, na które aplikujesz lub odzwierciedlała umiejętności potrzebne na danym stanowisku.

 

 

Zasada odwróconej chronologii

Doświadczenia zawodowe są co do zasady pisane metodą odwróconej chronologii.

O ile u osoby, która niedawno weszła na rynek pracy i pracowała dotychczas w jednej czy dwóch firmach może taka chronologia nie ma aż tak dużego znaczenia, o tyle u osób bardziej doświadczonych już odgrywa znaczącą rolę. Pracodawca nie interesuje się zbytnio doświadczeniem zawodowym zdobytym przykładowo 30 lat temu.

 

 

Jak wpisać w CV kilka stanowisk w jednej firmie?

Jeśli osiągnąłeś awans w danej firmie, powinieneś to podkreślić w CV. Zwłaszcza, jeśli to co robiłeś ma powiązanie ze stanowiskiem, na które chcesz aplikować. W tym przypadku należy pod nazwą firmy oraz datami pracy w niej wypisywać stanowiska poczynając od najbardziej aktualnego, skracając przy tym listę obowiązków przy starszych stanowiskach. Nazwę firmy i lata pracy w firmie podajesz tylko raz, nad stanowiskami. Natomiast przy każdej nazwie stanowiska możesz wpisać daty ich obejmowania.

 

Dokumenty potwierdzające doświadczenie zawodowe

Pracodawcy mogą wymagać dokumentów potwierdzających doświadczenie zawodowe. Takimi dokumentami jest świadectwo pracy, kserokopia umów (o pracę, zlecenie, o dzieło) i zaświadczenie z odbyciu stażu, wolontariatu czy innych form praktyki zawodowej. Jeśli prowadziłeś działalność gospodarczą możesz potwierdzić swoje doświadczenie przez okazanie wpisu/wypisu z ewidencji działalności.

 

 

Co wpisać przy braku doświadczenia zawodowego?

Nigdy wcześniej nie pracowałeś na tym samym lub podobnym stanowisku, na które chcesz aplikować? Jest to dosyć częsty przypadek u osób wkraczających dopiero na rynek pracy lub chcących zmienić dotychczasowy zawód na coś zupełnie innego. Nie jest to jednak problem, który od razu przekreśla Cię w rekrutacji na dane stanowisko.

Po pierwsze, doświadczenia nie zdobywa się tylko poprzez pracę na etacie. To również wszelkie staże, wolontariaty czy praca sezonowa. Jeśli uczestniczyłeś w podobnych aktywnościach, a umiejętności nabyte na nich pokrywają się z umiejętnościami potrzebnymi na pożądanych stanowisku- plus dla Ciebie!

Po drugie, nawet jeśli sekcja z doświadczeniem nie będzie u Ciebie w CV zbyt ciekawa, możesz przyciągnąć wzrok rekrutera czymś innym. Mogą to być np. Twoje umiejętności czy wykształcenie, które są powiązane z posadą, na którą chcesz aplikować. Wtedy warto bardziej szczegółowo opisać te sekcje CV. 

 

 

Podsumowanie

Podsumowując - doświadczenie zawodowe jest jedną z najważniejszych części CV. Pisząc tą sekcję należy pamiętać o tym, że

  • doświadczenie zawodowe powinno być spójne z ofertą pracy, na którą chcesz aplikować
  • powinno być opisane jak precyzyjnie, unikaj ogólników,
  • należy skupić się na stanowiskach oraz obowiązkach, które są powiązane ze stanowiskiem, na które chcesz aplikować,
  • stanowiska pracy należy zapisać w kolejności odwrotnej chronologii,
  • doświadczenie to również odbyte praktyki studenckie, staże czy wolontariat,
  • powinieneś zawsze pisać prawdę.

Przemyśl dokładnie co warto zamieścić w Twoim doświadczeniu zawodowym. Jeśli odpowiednio je napiszesz, może się okazać ono Twoim asem w rękawie, dzięki któremu otrzymasz nowe stanowisko.

 

 

 

---

   Poszukujesz pracy w sprzedaży?

Załóż darmowe konto pracownika, dodaj swoje CV i aplikuj jednym kliknięciem!

  • Oferty pracy dopasowane do Twoich potrzeb.
  • Dostęp online do Twojego aktualnego CV.
  • Dostęp do statystyk ofert pracy na które aplikowałeś.