Poszukiwanie pracy Zdjęcie do CV - jakie wybrać?

Zdjęcie do CV - jakie wybrać?

CV: zdjęcia tak czy nie?

Wstawienie zdjęcia do CV bądź decyzja o wysłaniu dokumentu bez fotografii zależna jest od kilku kwestii: polityki firmy, zwyczajów oraz branży.

Umieszczenie zdjęcia w CV jest okazją, by stworzyć pozytywne pierwsze wrażenie. To ważne, szczególnie, gdy Twoja praca opiera się na kontakcie z drugim człowiekiem i wymaga reprezentatywnego wyglądu. Ponadto są branże, w których fotografie są bardziej pożądane, niż w innych, np. film, teatr czy praca w mediach.

Kiedy lepiej wysłać CV bez zdjęcia? Gdy pracodawca wyraźnie podkreśla w ogłoszeniu, iż tego oczekuje. Niektóre firmy praktykują pozyskiwanie dokumentów rekrutacyjnych bez fotografii z obawy o ewentualną dyskryminację ze względu na kolor skóry czy pochodzenie. Część organizacji wyznaje zasadę, że decyzje o zaproszeniu pracownika na rozmowę kwalifikacyjną bądź nie, nie powinny być podejmowane w oparciu o wygląd zewnętrzny.

Pamiętaj również, że lepiej wysłać CV bez zdjęcia, niż z fotografiami, które wcale nie robią dobrego wrażenia, a wręcz szkodzą Twojemu wizerunkowi.

 

 

Profesjonalne zdjęcie w CV

Oczywistym jest, że zdjęcie do CV powinno być profesjonalne. Ale profesjonalne, to znaczy jakie?

Zadbaj o to, by Twoja twarz wypełniała większość kadru. Wskazany jest delikatny uśmiech i przede wszystkim schludny wygląd: uczesane włosy czy ładnie ogolona twarz w przypadku mężczyzn, wyprasowane, czyste ubranie.

Zdjęcie do CV powinno być również dobrej jakości.

Warto także podkreślić, że zdjęcie do CV to już nie klasyczne zdjęcie portretowe, takie jak robimy do dowodu osobistego czy paszportu. Obecnie królują tzw. biznesowe sesje fotograficzne.

 

Sprawdź oferty pracy w sprzedaży 👇 

Doradca Klienta - Umowa zlecenie

Podstawa: Nieujawniona
Pensja podstawowa
Nieujawniona

Doradca Klienta

Podstawa: Nieujawniona
Baza kontaktów
Pensja podstawowa
Nieujawniona
Baza kontaktów

Doradca klienta [Dolnośląskie]

Podstawa: Nieujawniona
Pensja podstawowa
Nieujawniona

 

Zdjęcie biznesowe

Zdjęcie biznesowe to po prostu fotografia wykorzystywana w celach biznesowych, która ma za zadanie budowanie pozytywnego wizerunku. Z biznesowych sesji zdjęciowych najczęściej korzystają osoby, które tworzą markę osobistą. Fotografia biznesowa jest wykorzystywana nie tylko do CV, lecz również umieszczana jest na stronach internetowych i w social mediach jako profesjonalne zdjęcie profilowe, publikacjach prasowych oraz w różnych materiałach promocyjnych.

Kosz sesji biznesowej wykonanej u fotografa to minimum kilkaset złotych. Cena uzależniona jest m.in. od ilości zdjęć, które otrzymasz.

Nie każdy jednak może pozwolić sobie na biznesową sesję zdjęciową u zawodowego fotografa. Co wtedy?

 

 

Jak samemu zrobić zdjęcie do CV?

Nie musisz korzystać z usług profesjonalnego fotografa, by mieć dobre zdjęcie w CV. Co więcej, nawet nie potrzebujesz aparatu do zrobienia zdjęcia, które będzie wyglądać dobrze i profesjonalnie.

Do wykonania fotografii możesz użyć po prostu telefonu. Obecnie wiele telefonów potrafi zrobić zdjęcia tak samo dobre jak aparaty fotograficzne.

Po pierwsze, wybierz odpowiednie tło zdjęcia. Postaw na jasne, neutralne kolory. Kolejną ważną kwestią jest dobre oświetlenie. Odpowiednio doświetlony kadr potrafi zamienić przeciętną fotografię w piękne zdjęcie.

Pamiętaj także, by przed zrobieniem zdjęcia do CV koniecznie przetrzeć szybkę aparatu.

Jeśli masz taką możliwość użyj statywu i samowyzwalacza. Możesz poprosić o pomoc kogoś bliskiego.

Patrz w stronę aparatu, pamiętaj o naturalnym uśmiechu.

 

Skorzystaj ze sztucznej inteligencji

Ostatnio coraz większą popularnością cieszy się generowanie zdjęć, również tych do CV, za pomocą sztucznej inteligencji, która radzi sobie z tym zaskakująco dobrze. Jedną z najbardziej zaawansowanych stron do tworzenia tego typu treści jest Argon.ai. Aby wygenerować zdjęcie do CV wystarczy, że wgrasz 6 swoich fotografii i zaczekasz kilka minut.

 

 

Jak się zaprezentować na zdjęciu do CV?

Zadbaj o odpowiedni ubiór. Unikaj kolorowych ubrań w krzykliwe wzory. Twój strój nie powinien mieć również świecących nadruków czy innych ozdób. Łączenie różnych tkanin i kolorów też nie zrobi dobrego wrażenia. Wybierz naturalne, jasne, biznesowe kolory w połączeniu z czarnym lub granatem.

Jak pozować do zdjęcia do CV? Naturalnie. Utrzymuj prostą postawę ciała, unikaj pochylania się do przodu, gdyż niekorzystnie to wygląda. Możesz stanąć z luźno założonymi na siebie lub wyprostowanymi rękami ułożonymi wzdłuż ciała. Pozuj przodem lub ustaw się delikatnie bokiem. Postaw również na lekki uśmiech.

 

Dobierz zdjęcie do profesji

Choć pewne zasady są uniwersalne (np. odpowiedni kadr czy jasne tło), część reguł możesz nagiąć w pewnych sytuacjach. Pracodawcy mają inne wymagania od kierownika działu handlowego, który będzie reprezentował firmę na licznych konferencjach oraz zarządzał 10-osobowym zespołem, a inne wobec osoby, która stara się np. o stanowisko przedszkolanki.

Podobnie w zawodach artystycznych, wymagających kreatywności możesz pozwolić sobie na "luźniejszą" fotografię, ale nie będzie ona pożądana starając się o posadę dyrektora w banku.

 

Jakich programów użyć, by wstawić zdjęcie i stworzyć profesjonalne CV

Pierwsze, podstawowe pytanie brzmi: w jakim programie piszesz CV? Jeśli przykładowo używasz programu Canva, masz do dyspozycji kilkadziesiąt szablonów CV z gotowym miejscem na zdjęcie.

Decydując się na tradycyjne programy takie jak Word, najlepiej zrobisz, gdy umieścisz zdjęcie w prawym górnym rogu dokumentu. Jaki rozmiar zdjęcia do CV wybrać? Standardowy rozmiar zdjęcia do CV to 3,5 na 4,5 cm. Jednak najważniejsze, by fotografia dobrze komponowała się z resztą dokumentu.

Pamiętaj, że masz do dyspozycji również rozmaite generatory CV, które za Ciebie umieszczą zdjęcie w odpowiednim rozmiarze oraz w odpowiednim miejscu dokumentu. Najpopularniejsze generatory to: generator LiveCareer, generator interviewMe czy kreator pracuj.pl.

 

 

Zdjęcia do CV — najczęstsze błędy, których warto unikać?

  1. Wstawianie selfie do CV i inne tego typu smaczki. Uwierz, że nie wyglądasz profesjonalnie umieszczając w CV zdjęcie "z ręki". Unikaj również wklejania zdjęć z wakacji, w okularach przeciwsłonecznych czy fotografii z wyciętymi znajomymi.
  2. Niewłaściwy rozmiar zdjęcia. Jednym z najbardziej typowych błędów jest umieszczanie zbyt dużej lub zbyt małej fotografii. Pamiętaj, że zdjęcie w niewłaściwym rozmiarze może odciągać uwagę od treści i budować negatywne wrażenie.
  3. Wygląd kandydata. Pstrokaty ubiór nie zostanie pozytywnie odebrany przez potencjalnego pracodawcę. No chyba, że starasz się o pracę animatora dziecięcego.
  4. Złe oświetlenie lub tło. Odpowiednie oświetlenie oraz tło są elementami, które pomagają uczynić Twoją fotografię bardziej profesjonalną. Zadbaj o dobre światło, a zdjęcie wykonaj na jasnym tle.
  5. Zbyt wiele przeróbek graficznych. Jeśli zadbasz o odpowiednie oświetlenie oraz tło, Twoje zdjęcie nie powinno wymagać interwencji Photoshopa.

 

Zdjęcie do CV - przykłady fotografi

 

Powyżej przykład dobrego zdjęcia, które możesz umieścić w CV. Zwróć uwagę na neutralne tło, jasny ubiór oraz delikatny uśmiech. Ta fotografia dobrze sprawdzi się w Curriculum Vitae nauczycielki bądź architektki.

 

Takie zdjęcie dobrze sprawdzi się w CV osoby aplikującej o pracę w artystycznym zawodzie.

 

To zdjęcie może budzić mieszane uczucia. Choć mężczyna jest elegancko ubrany, prezentuje postawę zamkniętą. Z jednej strony można uznać go za osobę pewną siebie, a z drugiej - niedostępną.

 

Podsumowane

Odpowiednio dobrane zdjęcie do CV może przyczynić się do zbudowania pozytywnego pierwszego wrażenie i zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Fotografia nie musi być wykonana przez fotografa, lecz ważne by wyglądała profesjonalnie. Zadbaj o oświetlenie, tło, ubiór, wygląd oraz postawę ciała i wyraz twarzy. Miej na uwadze, że zdjęcie powinno być naturalne oraz budzić pozytywne wrażenie, a także pasować do całego dokumentu.

 

 

---

   Poszukujesz pracy w sprzedaży?

Załóż darmowe konto pracownika, dodaj swoje CV i aplikuj jednym kliknięciem!

  • Oferty pracy dopasowane do Twoich potrzeb.
  • Dostęp online do Twojego aktualnego CV.
  • Dostęp do statystyk ofert pracy na które aplikowałeś.