Poszukiwanie pracy "Sprzedaj mi ten długopis", czyli najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej i przykładowe odpowiedzi

"Sprzedaj mi ten długopis", czyli najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej i przykładowe odpowiedzi

Jak odpowiadać na pytania na rozmowie kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna wiążę się głównie z zadawaniem pytań i odpowiadaniem. Zwykle to rekruter dopytuje kandydata, jednak druga strona również może również zainicjować temat do rozmowy. Mimo, iż jest to zwykła konwersacja, często wywołuje ona dużo stresu u potencjalnych kandydatów na dane stanowisko.

Stres ten wynika przede wszystkim z obawy przed trudnymi pytaniami. Kandydaci zdają sobie sprawę, że nieprzemyślane odpowiedzi, jąkanie się, zbyt długie przerwy między zdaniami itp. nie wpływają dobrze na ich wizerunek w oczach rekrutera. Stąd aby dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej koniecznie przygotuj wcześniej odpowiedź na wszystkie najczęstsze pytania.

Jednak na samym wstępie warto powiedzieć, jak odpowiadać na każde pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej. Przede wszystkim odpowiedzi powinny być szczere, zgodne z prawdą. Kłamstwa czy przesadne koloryzowanie zazwyczaj szybko wychodzi na jaw. Bardzo istotne jest również nawiązywanie do wymagań zawartych w ogłoszeniu o pracę, np. jeśli pracodawca szuka osoby komunikatywnej, podczas opowiadania o swoim doświadczeniu zawodowym wspomnij o przeprowadzanych rozmowach z klientami. Mów bardziej precyzyjnie zamiast ogólnikowo, a swoje wypowiedzi popieraj przykładami (dobrze, jeśli potrafisz podać konkretne liczby). Nie warto również unikać odpowiedzi na pytania - każda próba udzielenia sensownej odpowiedzi jest lepiej odebrana przez rekrutera niż milczenie.

Chcesz odpowiednio przygotować się przed rozmową kwalifikacyjną i dowiedzieć się, jakie są najczęściej zadawane pytania rekrutacyjne oraz poznać sposoby odpowiadania na nie? Przeczytaj ten artykuł!

 

 

Opowiedz coś o sobie

Pracodawcy chcą, abyś przedstawił swoją krótką autoprezentację. W końcu dobrze jest poznać bliżej swojego potencjalnego pracownika. Czy może być jednak coś trudnego w powiedzeniu kilku słów o sobie? Okazuje się, że tak!

Być może łatwo jest opowiadać o sobie znajomym, kiedy możemy powiedzieć "co nam ślina na język przyniesie", zacinać się, poprawiać swoją wypowiedź i nie mieć z tego żadnych konsekwencji. Inaczej jednak wygląda to w przypadku rozmowy kwalifikacyjnej. Tutaj wypada, aby ta wypowiedź była spójna, dobrze skonstruowana i przede wszystkim zainteresowała słuchacza. Dlatego warto przygotować ją wcześniej i pokazać do obiektywnej oceny innym osobom.

Zastanów się nad swoimi swoimi najmocniejszymi cechami charakteru (zwłaszcza, jeśli są one powiązane ze stanowiskiem, na które aplikujesz). Do tego możesz dodać jakiś przykład w stylu: "jestem osobą komunikatywną, co pomaga mi w codziennej pracy przedstawiciela handlowego". Możesz opowiedzieć o swoich pasjach, sukcesach. Nie opowiadaj o tym, co robiłeś wczoraj wieczorem ani nie skupiaj się na kwestiach prywatnych. Najlepiej powiedzieć wszystko to, co jest powiązane ze stanowiskiem, na które aplikujesz, z tym co może zyskać firma zatrudniając Ciebie.

 

Sprawdź oferty pracy w sprzedaży 👇 

Kierownik Sklepu - Nowy Elektromarket

Podstawa: Nieujawniona
Pensja podstawowa
Nieujawniona

Doradca Klienta - Umowa zlecenie

Podstawa: Nieujawniona
Pensja podstawowa
Nieujawniona

Doradca Klienta

Podstawa: Nieujawniona
Pensja podstawowa
Nieujawniona

 

Co wiesz o naszej firmie?

To pytanie rekrutacyjne to niemalże "pewniak" na rozmowie. Mimo, iż jest dosyć oczywiste, nie każdy zadaje sobie trud aby chociaż sprawdzić podstawowe informacje na temat firmy. Pracodawcy na pewno nie spodoba się, że chcesz pracować w firmie o której nawet nie wiesz do końca, czym się zajmuje. Pokażesz mu w dodatku, że nie zależy Ci na danym stanowisku.

Aby zatem nie być "spalonym" już na samym początku rozmowy kwalifikacyjnej, warto dowiedzieć się coś o danej firmie. I nie chodzi tu o analizowanie jej pozycji na rynku. Wystarczą podstawowe informacje. Wejdź na ich stronę internetową i zapoznaj się z nią: przeczytaj, czym się zajmują, jakie produkty/usługi oferują itp. Następnie przygotuj sobie odpowiedź na powyżej omawiane pytanie.

 

 

Dlaczego chcesz u Nas pracować? Co zwróciło Twoją uwagę w naszym ogłoszeniu o pracę?

Pytanie: "dlaczego chcesz u Nas pracować?" to jedno z pytań, które teoretycznie nie powinno sprawiać najmniejszego problemu, jednak często właśnie wywołuje pewne kłopoty wśród kandydatów. Prosta (chodź czasami szczera) odpowiedź typu "bo szukam pracy żeby zarabiać pieniądze" lub "bo nie dogadywałem się z szefem" nie będzie raczej zbyt dobrze odebrana. No bo przecież to nie jest odpowiedź, dlaczego szukasz pracy akurat u Nas, a nie w innej firmie?

W odpowiedzi możesz nawiązać do tego, czym zajmuje się firma, czym będziesz się zajmował na danym stanowisku i co w tym kontekście możesz zaoferować (doświadczenie, umiejętności itp.). Przykładowo - "chciałbym objąć stanowisko Przedstawiciela Handlowego ds. fotowoltaiki w Państwa firmie, gdyż interesuje się tym tematem i chciałbym dalej poszerzać swoją dotyczącą odnawialnych źródeł energii, rozwijać się w tym aspekcie, co wierzę, że przełoży się na wyniki sprzedażowe Państwa firmy."

W dodatku możesz dodać odpowiedzi w stylu: "potrzebuję otrzymać więcej obowiązków w danym zakresie, aby móc się jeszcze bardziej rozwinąć/w poprzedniej firmie czułem, że stoję w miejscu, a chciałbym dalej się rozwijać w danym kierunku", "potrzebuję awansu, a w poprzedniej firmie, mimo dobrej atmosfery, nie mogłem aktualnie pójść wyżej".

Nie mów o tym, jak odszedłeś z poprzedniej pracy, a przede wszystkim nie narzekaj na osoby ze starej firmy. Tylko pozytywy!

 

Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić?

To pytanie odpowiedzią jest powiązane z poprzednio omawianym. Musisz tutaj przekonać rekrutera, że przyniesiesz korzyści dla jego firmy. Pamiętaj, że Twoje odpowiedzi muszą być dostosowane do wymagań i obowiązków zawartych w ogłoszeniu o pracę. Zastanów się zatem, co możesz do niej wnieść i co Cię może wyróżnić spośród innych kandydatów. Doświadczenie, a może umiejętności? Być może znasz biegle 3 języki i to pomoże firmie w kontaktach z zagranicznymi klientami? Albo dzięki Twojej nienagannej organizacji czasu możesz zwiększyć do maksimum swoją efektywność pracy? Wypisz wszystkie "za" i sformułuj z nich wypowiedź.

Jeżeli korzyści te omawiałeś już odpowiadając na poprzednie pytanie, możesz swoją wypowiedź zacząć od słów "w nawiązaniu do tego co mówiłem wcześniej ...".

W odpowiedzi na to pytanie rekrutacyjne dobrze jest wspomnieć o:

  • otrzymanych awansach,
  • nagrodach pracowniczych,
  • zarobionych/zaoszczędzonych pieniądzach dla firmy,
  • zrealizowanych projektach,
  • usprawnieniach, które wprowadziłeś,
  • pozyskanych klientach.

Używaj jak najwięcej danych liczbowych - te przekonują najbardziej! Przykładowo: "moja praca przyczyniła się do zwiększenia zysków poprzedniej firmy o 15%. Dołożę wszelkich starań, aby taki wynik osiągnąć również w Państwa przedsiębiorstwie".

 

 

Co motywuje Cię do pracy?

Tym pytaniem pracodawca sprawdza, co sprawia, że przykładasz się do wykonywania swojej pracy w jak największym stopniu. Przełożeni chcą inwestować w te osoby, dla których nie liczą się tylko i wyłącznie pieniądze. W końcu zatrudnienie nowego pracownika musi się firmie opłacać.

Warto zatem powiedzieć o swoich innych motywacjach niż finanse. Ważne jest podkreślenie chęci rozwoju zawodowego. Można wspomnieć również o powiązaniu pracy ze swoim hobby, dzięki czemu sprawia Ci ona przyjemność a zadania wykonujesz z entuzjazmem. Możesz powiedzieć, że motywują Cię ambitne zadania, czy osiąganie sukcesu.

Pamiętaj, że wszystko powinno być spójne z resztą Twojej wypowiedzi. Przykładowo - nie możesz powiedzieć, że do pracy motywuje Cię zespół, skoro wcześniej powiedziałeś, że najlepiej pracuje Ci się samodzielnie.

Pamiętaj, że to nie jest tak, że nie powinieneś wspominać o wynagrodzeniu. To normalne, że odpowiednie wynagrodzenie pomaga w bardziej skutecznej pracy, sprawia, że pracownik ma większą satysfakcję, czuje się bezpiecznie. Na rozmowie możesz subtelnie podkreślić, że oprócz wymienionych czynników ważne jest również dla Ciebie satysfakcjonujące wynagrodzenie. Będzie Ci wtedy łatwiej negocjować pensję w przypadku, gdy otrzymasz ofertę pracy. 

 

Dlaczego chcesz zmienić pracę?

W tym pytaniu należy zachować ostrożność. Po pierwsze, nie warto mówić o negatywach w poprzedniej pracy. Pracodawca może sobie pomyśleć, że skoro teraz z taką łatwością przychodzi ci mówienie źle o poprzedniej firmie, to później możesz podobnie wypowiadać się właśnie o nim. Stąd zawsze unikaj negatywnych komentarzy.

Przykładowe odpowiedzi, których możesz użyć to:

"Potrzebuję awansu, a w poprzedniej firmie, mimo dobrej atmosfery, nie mogłem obecnie pójść wyżej".

"W poprzedniej pracy czułem, że stoję w miejscu, a chciałbym dalej się rozwijać w tym co robię".

"W poprzedniej pracy osiągnąłem sufit swoich możliwości, stąd uznałem, że muszę poszukać miejsca, które pozwoli mi się dalej rozwijać".

"Z poprzednim szefem doszliśmy do wniosku, że mamy inne podejście do wielu kwestii. Wspólną rozmową doszliśmy do wniosku, że najlepiej będzie zakończyć współpracę. Nie mam do niego żadnej urazy, uważam, że jest to naprawdę mądry i wartościowy człowiek".

 

 

Czy bierzesz udział w innych procesach rekrutacyjnych?

Rekruter tym pytaniem chce sprawdzić, jakim jesteś kandydatem i jakiego typu stanowisk szukasz. Chodzi tutaj o to, aby dowiedzieć się, czy desperacko szukasz pracy i wysyłasz CV na skrajnie różne stanowiska, czy raczej Twoje decyzje są przemyślane.

Pytaniem tym rekruterzy mogą chcieć się również dowiedzieć, ile czasu mają na zastanowienie się nad zatrudnieniem Ciebie. Jeśli bierzesz udział w innych rekrutacjach, będzie on wiedział, że ewentualne Twoje przyjęcie do pracy musi nastąpić szybciej.

Jeśli Twoje aplikacje faktycznie są przemyślane, po prostu powiedz szczerze, do jakich firm i na jakie stanowiska aplikowałeś. Jednak jeśli wysyłasz masowo CV to lepiej powiedzieć tylko o tych aplikacjach, które są podobne do tego, o które ubiegasz się na rozmowie.

 

Jakie są Twoje zainteresowania? Co najbardziej lubisz robić w czasie wolnym?

To pytanie, podobnie jak prośba o opowiedzeniu czegoś o sobie, pozwala lepiej poznać pracodawcy Twoją osobę. Pomaga również stwierdzić, czy znajdziesz wspólny język ze współpracownikami.

Pamiętaj, że pracodawcy doceniają łączenie pracy z pasją. Wynika to z faktu, iż tacy pracownicy czerpią większą satysfakcję z pracy i tym samym są bardziej zaangażowani. Jeżeli zatem Twoje pasje są związane ze stanowiskiem pracy, uwzględnij to w swojej wypowiedzi. Ważne jest też, aby odpowiedzieć szczerze, gdyż pracodawca może dopytywać o szczegóły.

 

Jakie są Twoje mocne i słabe strony? Jakie jest Twoje największe osiągnięcie zawodowe i największa porażka?

Pracodawcy, pytając o Twoje pozytywne jak i negatywne strony chcą Cię lepiej poznać. W dodatku sprawdzają, jak potrafisz opowiedzieć o swoich słabościach, czy jesteś nich świadomy oraz czy umiesz nad nimi pracować.

Przygotowanie mocnych stron zazwyczaj nie sprawia większego problemu. Wypisz sobie je na kartce. Dobrze, jeśli potrafisz podać jakiś przykład do każdej z nich. Przykładowo - "jestem bardzo komunikatywną osobą. W poprzedniej pracy szef zawsze chwalił mnie, że dostaje najwięcej pozytywnych opinii od klientów".

Podobnie zastanów się nad swoim największym osiągnięciem zawodowym. W tym przypadku uzasadnij, dlaczego akurat to osiągnięcie traktujesz jako największy sukces.

 

 

Dużo ciężej odpowiada się na pytania dotyczące negatywnych aspektów. Nigdy nie mów, że nie masz żadnych wad. Wyjdziesz wtedy na narcystyczną osobę i zmniejszysz swoją szansę na zatrudnienie.

Jeśli nie wiesz co odpowiedzieć, zastanów się, co byś chciał w sobie poprawić? A może już nad czymś pracujesz?

Pamiętaj, żeby nie kończyć zdania na wymienieniu samej wady, np. jestem niesystematyczny... i kropka. Zawsze dopowiedz co robisz, żeby nad danym aspektem pracować - "moją wadą jest to, że jestem niesystematyczny, jednak aby temu zapobiegać planuje sobie wszystko w moim kalendarzu. Dzięki temu wyrabiam się ze wszystkim na czas". Pokaż, że to nie wady, lecz wyzwania, które podejmujesz. Zrób listę tych wad, których pokonywanie idzie Ci najlepiej.. i o nich właśnie powiedz. Możesz swoją odpowiedź zacząć od stwierdzenia: “cechy, nad których rozwojem stale pracuje, to…”.

Pamiętaj jednak, aby nie mówić nic o wadach, które uniemożliwiają Ci pracę na danym stanowisku.

 

Jakie są Twoje oczekiwania finansowe?

Na rozmowach kwalifikacyjnych standardem jest pytanie o finanse. Kandydaci często nie wiedzą, co dokładnie odpowiedzieć. Z jednej strony chcieliby zarabiać jak najwięcej, z drugiej nie chcą wyjść na osoby narcystyczne podając zbyt wygórowaną kwotę. Jak zatem odpowiedzieć na to pytanie?

Przede wszystkim należy zapoznać się ze stawkami obecnymi na rynku. Warto przejrzeć analogiczne oferty pracy z widełkami wynagrodzenia. Jednak zwróć uwagę na to, że oferta ofercie nie jest równa. Różnice w wynagrodzeniu mogą dotyczyć wymagań czy obowiązków na danym stanowisku (stąd postaraj się poszukać ofert jak najbardziej zbliżonych w kontekście tych aspektów). W dodatku należy zwracać uwagę na lokalizację miejsca pracy, np. firma z Warszawy może oferować wyższe wynagrodzenie niż firma z małej miejscowości. Przy określaniu stawki weź pod uwagę również Twoje kwalifikacje.

Powinieneś sobie ustalić nie tylko kwotę najlepszą dla Ciebie ale również kwotę, poniżej której nie zamierzać schodzić. Jeżeli będziesz pracować z poczuciem, że jesteś za mało wynagradzany, praca ta będzie dla Ciebie męcząca i w końcu zaczniesz myśleć o poszukiwaniu nowej.

Pamiętaj, że rozmowa o pieniądzach może przybrać charakter negocjacji. Dlatego, abyś mógł schodzić ze swojej kwoty, zawsze zaproponuj stawkę wyższą niż ta, którą uznałeś za odpowiednią. Przykładowo - jeżeli satysfakcjonuje Cię kwota 25-30 zł za godzinę pracy, zaproponuj kwotę 35 zł. Jednak też nie warto przesadzać i w takim przypadku proponować np. 100 zł za godzinę. Zachowaj w tym rozsądek.

Jeżeli ustalisz sobie swoje stawki, dużo łatwiej i pewniej będzie Ci się rozmawiało na ten temat na rozmowie kwalifikacyjnej.

 

 

Czy potrafisz pracować w zespole?

Wartościowi pracownicy potrafią współpracować - z takiego założenia wychodzą pracodawcy. W końcu niedogadujący się zespół to nieefektywny zespół.

Odpowiadając na to pytanie pomyśl o tym, jak do tej pory pracowałeś w zespole, jakie cechy Ci w tym pomogły. Wymień przykłady Twojej wspólnej pracy, pomocne w tym cechy oraz rezultat (jeżeli był pozytywny).

Przykładowa odpowiedź:

"Tak, w swojej poprzedniej firmie często realizowałem wraz z zespołem wiele projektów. Łatwo nawiązuje kontakty i jestem komunikatywny, więc praca zespołowa sprawiała mi przyjemność. Nasze zaangażowanie przynosiło świetne efekty, w tym jeden z naszych klientów był tak zachwycony wykonanym projektem, że postanowił zlecić nam kolejne, bardzo dochodowe zadania. Dzięki temu zysk firmy pod koniec tamtego kwartału zwiększył się o 10% w stosunku do poprzedniego."

 

Jaka jest Twoja wymarzona praca?

Odpowiedzią na to pytanie dajesz poznać pracodawcy, w jakim stopniu będziesz zadowolony z nowego stanowiska. Przykładowo - nie odbierze raczej tego zbyt dobrze gdy aplikując na stanowisko Przedstawiciela Handlowego powiesz: "w mojej wymarzonej pracy nie mam kontaktu z ludźmi".

Zastanów się, czy Twoje wyobrażenie o pracy marzeń ma coś wspólnego ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Jeśli tak, koniecznie o tym powiedz. Unikaj mówienia kwestii które są w konflikcie z daną posadą, np. jak w powyższym przykładzie handlowca nielubiącego kontaktu z ludźmi.

Oczywiście - nie warto kłamać. Jednak skoro już aplikujesz na dane stanowisko to chyba w jakimś stopniu spełnia ono Twoje oczekiwania? Zawsze warto dążyć do zdobycia takiej pracy, która w jak największym stopniu spełnia ten "ideał".

 

 

Gdzie widzisz siebie za 5, 10 lat?

To pytanie w stylu: "jakie są Twoje cele zawodowe?". Pracodawca tym samym chce sprawdzić, czy nie podejmujesz pochopnych decyzji i nie skaczesz z jednej pracy do drugiej.

Warto zatem opowiedzieć pracodawcy po krótce o własnych celach zawodowych. Jeśli jeszcze ich nie masz, koniecznie je sobie wyznacz! Pomogą Ci zaplanować ścieżkę kariery i realnie sprawdzać jej realizację.

Dowiedz się więcej o tym dzięki artykułowi pt. Ścieżka kariery zawodowej w sprzedaży

 

Ile razy dziennie wskazówki zegara pokrywają się?

Typowe pytania rekrutacyjne to jedno, ale rekruterzy czasami potrafią puścić wodze fantazji i zadać coś nieoczekiwanego. Jednym z takich pytań jest pytanie o wskazówki zegara.

Pamiętaj, że w ciągu dobry wskazówki zegara pokrywają się nie 24, a 22 razy. Dlaczego?

Wskazówki nachodzą na siebie o 12.00, około 01.05, około 02.10, około 03.15, około 04.20, około 05.25, około 06.30, około 07.40, około 08.45, około 09.50, około 10.55. Następnie znowu cykl rozpoczyna się o 12.00 i zostaje powtórzony. Stąd wychodzi 22 razy. Dlaczego jednak brakuje tego jednego pokrycia się wskazówek? Dzieje się tak, gdyż w czasie kiedy wskazówka minutowa robi pełny obieg tarczy, godzinowa jej “ucieka”. Stąd wskazówki nie pokryją się o 11.55, tylko o godzinie 12.

 

Jak zważyłbyś słonia (lub inne zwierze, rzecz) bez wagi?

Pytanie na kreatywność? Proszę bardzo! Możesz pokusić się o wymyślenie swoich pomysłów lub podejrzeć nasze przykłady:

  • Słonia można zważyć dzięki łodzi. Należy wprowadzić słonia na łódź i zaznaczyć, jak głęboko zanurzyła się w wodzie. Potem, gdy słoń już zejdzie z łodzi, należy obciążać ją przedmiotami o znanej wadze tak długo, aż ta łódka nie zanurzy się do zaznaczonego miejsca. Następnie należy dodać wagę wszystkich użytych przedmiotów."
  • Jakąś rzecz, np. samolot można zważyć poprzez sprawdzenie wagi poszczególnych elementów podanej przez producenta oraz wagę paliwa i innych użytych płynów. Należy to wszystko zsumować i wyjdzie całkowita waga."

 

Jakim zwierzęciem chciałbyś być?

Dobrze, jeśli odpowiedź na to pytanie będzie spójna z Twoimi cechami osobowości oraz stanowiskiem, na które aplikujesz.

Przykład odpowiedzi:

"Chciałbym być psem, ponieważ uwielbiam przebywać wśród ludzi. Lubię w dodatku wspierać tych, którzy mnie otaczają. Tak jak pies szybko się uczy sztuczek tak samo i mi nie sprawia problemu przyswajanie nowej wiedzy."

"Chciałbym być delfinem. Dlaczego? Gdyż są to jedne z najinteligentniejszych ssaków. Są w dodatku kreatywne, radosne i lubią spędzać czas w grupach."

 

 

Sprzedaj mi ten długopis

To pytanie najczęściej pojawia się podczas rekrutacji pracowników sprzedaży, dlatego przed pójściem na rozmowę o stanowisko handlowe powinieneś się na to odpowiednio przygotować.

Przede wszystkim nie odmawiaj udzielenia odpowiedzi. W końcu jeśli chcesz zostać handlowcem, to nie powinieneś unikać sprzedaży.

Nie możesz wyglądać na przestraszonego, zestresowanego. Nie wysyłaj pracodawcy sygnałów, że perspektywa sprzedaży wywołuje w Tobie negatywne emocje, jest niekomfortowa. To znacząco może zmniejszyć Twoje szanse na zatrudnienie.

Nie warto również rozpoczynać próby sprzedaży od prezentacji, zwłaszcza długiego rozwodzenia się nad użytecznością i wyglądem długopisu. Pamiętaj, że chociażbyś nie wiadomo jak pięknie zaprezentował przedmiot, nie sprzedasz do komuś, kto go nie potrzebuje. Dlatego dowiedz się najpierw o potrzeby klienta (w tym przypadku rekrutera). Zadawaj w tym celu jak najwięcej pytań. Mogą to być pytania w stylu:

  • Jak często używasz długopisów? Kiedy ostatnio któregoś używałeś?
  • Wolisz niebieski czy czarny atrament?
  • Czy ma dla Ciebie wygląd długopisu? Jeśli tak to jak powinien on według Ciebie wyglądać?
  • Jakiego długopisu zwykle używasz?”
  • Czy zauważyłeś kiedyś, że dyrektorzy i inni wpływowi ludzie mają wyjątkowo ładne długopisy?

Pamiętaj, że pracodawca może twardo stać przy swoim „nie potrzebuję długopisu”. W takim przypadku powinieneś pokazać, że potrafisz poradzić sobie z obiekcjami i zastrzeżeniami. Ta umiejętność jest nieodłączną częścią pracy z klientami.

Jeśli Twoja rozmowa przebiegnie pomyślnie to jest duża szansa, że sprzedasz owy długopis. Pamiętaj również, aby odpowiednio zamknąć sprzedaż. Możesz to zrobić słowami: „Czy mogę spisać umowę sprzedaży?” lub „Przy okazji, te długopisy są w dodatku świetnym prezentem. Mogę zaoferować kilka dodatkowych, które mógłbyś podarować właśnie jako upominki.”

Nie ma jednego schematu rozmowy, który moglibyśmy tutaj przytoczyć. Każda rozmowa jest inna ponieważ nie da się dokładnie przewidzieć odpowiedzi klienta, czy będzie zainteresowany, jakie będzie mieć obiekcje itp. Jednak jeśli faktycznie masz dusze handlowca, powinieneś sobie z taką rozmową poradzić!

Oczywiście - nie zawsze da się sprzedać dany produkt. To normalne, handlowcy często spotykają się z odmowami. Pamiętaj jednak, aby wytrwale dążyć do osiągnięcia swoich celów i próbować swoich sił.

 

 

---

   Poszukujesz pracy w sprzedaży?

Załóż darmowe konto pracownika, dodaj swoje CV i aplikuj jednym kliknięciem!

  • Oferty pracy dopasowane do Twoich potrzeb.
  • Dostęp online do Twojego aktualnego CV.
  • Dostęp do statystyk ofert pracy na które aplikowałeś.