Pracuj tam, gdzie chcesz, czyli jak zmienić aktualną pracę?
Powody, dla których myślisz o zmianie pracy
Czasy, w których pracowało się w jednej firmie 20-30 lat bezpowrotnie minęły. Już od kilku lat mówi się o tym, że rynkiem zaczynają rządzić pracownicy.
Powody, dla których myślisz o zmianie pracy mogą być różnorodne. Być może aktualna praca nie daje Ci takiej satysfakcji i rozwoju, jakiej byś oczekiwał lub pracodawca oferuje zbyt niskie wynagrodzenie w stosunku do Twoich obowiązków.
Pamiętaj, że nawet jeśli dopiero zastanawiasz się nad tym, czy zmieniać pracę czy nie, warto obserwować i badać rynek na bieżąco. Dzięki takiej praktyce masz m.in. pewność, że jesteś adekwatnie wynagradzany. Źródłem takich informacji mogą być nie tylko oferty pracy, ale również coroczne raporty płacowe, np. Raport Płacowy firmy HAYS czy Raport Płacowy firmy Devire. Możesz zapisać się na newsletter, tak by nie przegapić żadnej aktualizacji raportów.
Z ogłoszeń o pracę możesz się również dowiedzieć jakie benefity przewidują inni pracodawcy dla potencjalnych kandydatów.
Wstrzymaj się z wypowiedzeniem
Nie działaj pod wpływem emocji czy chwili. Sytuacja, w której dzisiaj składasz wypowiedzenie na biurku aktualnego pracodawcy, a jutro znajdujesz swoją wymarzoną pracę nie jest oczywiście niemożliwa, ale jest bardzo mało prawdopodobna.
Jak pokazują wyniki 50. edycji badania Monitor rynku pracy, mężczyźni poszukują pracy średnio 2,2 miesiąca, a kobiety 2,7 miesiąca. To całkiem długo, prawda? Zanim znajdziesz wymarzoną pracę może minąć trochę czasu.
Obserwuj rynek pracy oraz codziennie przeglądaj oferty na portalach z ogłoszeniami. Najlepiej, gdybyś złożył wypowiedzenie w momencie, gdy już wiesz, że nową pracę masz w kieszeni.
Gdzie znajdę interesujące mnie oferty pracy?
Możesz próbować szukać pracy na portalach ogólnych, takich jak praca.pl, pracuj.pl lub olx.pl.
Znacznie efektywniejsze może okazać się skupienie na portalach specjalistycznych. Jeśli poszukujesz pracy w branży IT, przejrzyj oferty pracy na justjoin.it lub nofluffjobs.com.
Najlepsze oferty pracy w sprzedaży znajdziesz na pracahandlowiec.pl. Założenie konta na tym portalu jest całkowicie darmowe i pozwoli Ci aplikować na interesujące Cię ogłoszenia już jednym kliknięciem.
A może LinkedIn?
LinkedIn jest specjalistycznym biznesowym portalem społecznościowym, który pomoże znaleźć Ci pracę. Na LinkedInie znajdziesz wiele ofert pracy, ale dzięki tej stronie możesz również złapać bezpośredni kontakt z właścicielami firmy lub osobami odpowiedzialnymi za rekrutację. Może warto zrobić pierwszy krok i odezwać się w prywatnej wiadomości do rekruterów.
Jak zainteresować potencjalnego pracodawcę?
Pierwsza i najważniejsza zasada brzmi: daj się znaleźć! Czyli co tak właściwie mogę zrobić?
- Załóż konto na LinkedIn i uzpełnij je. Możesz również oznaczyć swój profil nakładką "Open to work".
- Sprawdź czy w okolicy nie odbywają się targi pracy.
- Bierz udział w tematycznych konferencjach dotyczących Twojej branży.
- Załóż konta na portalach z ogłoszeniami.
- Zadbaj o dopasowane, interesujące CV oraz o inne dokumenty aplikacyjne.
- Możesz skorzystać z pomocy portalu "grupa pracuj", który ułatwi Ci poszukiwanie pracy oraz da dostęp do bazy wiedzy, obejmującej raporty z rynku pracy oraz raporty wynagrodzeń.
Na co zwrócić uwagę szukając pracy w sprzedaży?
W pierwszej kolejności sprawdź firmę, do której masz zamiar aplikować. Czy ma profil działu handlowego? Jakie opinie wystawili jej poprzedni pracownicy? Warto również poczytać, jakie zdanie o Twoim potencjalnym pracodawcy mają Klienci.
Jeśli poszukujesz pracy w sprzedaży, zwróć uwagę na to, czy pracodawca poszukuje kandydatów z doświadczeniem (jeśli tak, to z jakim?). Możesz filtrować również ogłoszenia biorąc pod uwagę branże, jeśli zależy Ci na pracy w jakimś konkretnym sektorze.
Sprawdź także jaki charakter ma praca, stacjonarny a może wyjazdowy? Jeśli w pracy potrzebne jest auto, zweryfikuj czy pracodawca oferuje samochód służbowy.
I najważniejsze: wynagrodzenie. Jaką pracodawca oferuje podstawę, a jaką prowizje? Czy system prowizyjny jest uczciwy, a cele są możliwe do zrealizowania?
Przed wszystkim upewnij się przed podjęciem pracy, że Twoje umiejętności pozwolą przyszłemu Pracodawcy realizować założone prze niego cele sprzedażowe. W sprzedaży jest to bardzo ważne i łatwe do szybkiego zweryfikowania. Jeżeli tego nie zrobisz może się okazać, że już w pierwszym miesiącu nie zrealizujesz planu sprzedaży i czarno na białym wyjdzie co realnie potrafisz w stosunku do tego co mówiłeś na rozmowie o pracę.
Jak wygląda Twoje CV?
CV jest kluczowym dokumentem, gdy myślisz o zmianie pracy. Wyobraź sobie, że w odpowiedzi na ofertę pracy rekruterzy dostają kilkadziesiąt, a czasem nawet kilkaset dokumentów aplikacyjnych. Jak myślisz ile czasu poświęcą na przyjrzenie się Twojemu dokumentowi? Zobacz jak ważne, byś zadbał o CV tak, by jednej strony było czytelne i przejrzyste, a z drugiej przykuwało uwagę.
Dopracuj aplikację do perfekcji. Pamiętaj również, że CV jest odpowiedzią na konkretne ogłoszenie i powinno być do niego dopasowane. Jeśli nie wiesz, jak powinien wyglądać taki dokument, możesz skorzystać z naszych porad oraz zobaczyć przykładowe CV w artykule pt.: Jak powinno wyglądać CV? Wskazówki oraz przykładowe CV, które wykorzystasz, aplikując o pracę w sprzedaży.
Jak oczarować rekruterów, czyli tajniki rozmowy kwalifikacyjnej
Jeśli Twoje dokumenty aplikacyjne, okażą się interesujące dla potencjalnego pracodawcy, zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Pomyśl, że teraz już tylko jeden krok dzieli Cię od otrzymania wymarzonej pracy, ale aby zaliczyć ten etap pomyślnie, musisz się odpowiednio przygotować.
Najpierw zadbaj o odpowiednie przygotowanie merytoryczne. Sprawdź informacje na temat firmy, która Cię interesuje. Zastanów się, o co mogą pytać rekruterzy lub potencjalny pracodawca.Wypisz sobie na kartce, jakie obowiązki pełnisz w obecnej pracy oraz jakie pełniłeś na poprzednich stanowiskach wymienionych w CV.
Nieodłącznym elementem rozmowy kwalifikacyjnej jest pytanie o Twoje mocne i słabe strony bądź trudności, których doświadczałeś w poprzedniej pracy. To jest moment, w którym możesz pokazać się z dobrej strony. Pochwal się jak dobrze poradziłeś sobie z trudną sytuacją za pomocą swoich zalet. Jeśli wymieniasz wady, podkreśl, że nad nimi pracujesz lub wymień taką cechę, która może być uznana również za Twój plus.
Przykład:
Jestem bardzo drobiazgowy, ale dzięki temu każdy mój projekt musiał być dopięty na ostatni guzik.
Z pewnością potencjalnego pracodawcę interesują również Twoje plany na przyszłość. Zastanów się, jakie są Twoje cele zawodowe.
Jeśli stresujesz się spotkaniem z rekruterem, sprawdź nasz artykuł pt.: Jak dobrze wypaść podczas rekrutacji? Najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej.
Podsumowanie
Czasem decyzja o zmianie pracy może nie być łatwa. Jeśli nie pali Ci się grunt pod nogami, możesz podejść do niej zachowawczo.
Jeśli praca bardzo źle wpływa na Twoje zdrowie psychiczne, to koniecznie szukaj zmiany. Jeśli doświadczasz w pracy mobbingu, nie jesteś szanowany przez pracodawcę i współpracowników lub pojawiają się inne patologiczne zachowania - zrób to jak najszybciej.
Na naszym blogu znajdziesz również artykuły pt.: Czym jest i gdzie zgłosić mobbing w pracy? oraz Jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę?
---
Poszukujesz pracy w sprzedaży?
Załóż darmowe konto pracownika, dodaj swoje CV i aplikuj jednym kliknięciem!
- Oferty pracy dopasowane do Twoich potrzeb.
- Dostęp online do Twojego aktualnego CV.
- Dostęp do statystyk ofert pracy na które aplikowałeś.