Praca w sprzedaży Jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę?

Jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę?

Wypowiedzenie umowy o pracę - jak ustalić okres wypowiedzenia umowy?

Istnieją 3 rodzaje umów o pracę:

  • umowa o pracę na okres próbny,
  • umowa o pracę na czas określony,
  • umowa o pracę na czas nieokreślony.

Okres wypowiedzenia jest zależny właśnie od rodzaju umowy oraz od stażu pracy pracownika u danego pracodawcy. Do okresu zatrudnienia wlicza się pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeśli firma poprzedniego pracodawcy zastała wcielona do obecnej firmy w całości lub częściowo.

W przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony lub czas określony:

  • pracownik zatrudniony krócej lub równo 6 miesięcy otrzyma 2 tygodniowy okres wypowiedzenia,
  • w przypadku stażu pracy powyżej 6 miesięcy, ale do 3 lat przysługuje Ci okres jednomiesięcznego wypowiedzenia,
  • jeżeli Twój staż pracy liczy ponad 3 lata należy Ci się 3 miesięczny okres wypowiedzenia umowy.

 

 

Jeśli z pracodawcą wiązała Cię umowa na okres próbny obowiązują:

  • 3 dni robocze okresu wypowiedzenia, gdy okres próbny wynosił do 2 tygodni,
  • tydzień, gdy okres próbny mieścił się w zakresie powyżej 2 tygodni, ale poniżej 3 miesięcy,
  • 2 tygodnie, gdy okres próbny wynosił równo 3 miesiące.

Umowa zlecenie jest umową cywilnoprawną, więc nie obowiązuje wobec niej Kodeks pracy. W związku z tym umowa zlecenie może zostać wypowiedziana ze skutkiem natychmiastowym.

 

Wypowiedzenie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia

Wypowiedzenie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia lub inaczej mówiąc ze skutkiem natychmiastowym jest szczególnym przypadkiem rozwiązania umowy.

Ze strony pracownika istnieją 2 takie sytuacje. Po pierwsze, gdy lekarz wyda stosowane orzeczenie lekarskie stwierdzające, że wykonywana praca ma szkodliwy wpływ na zdrowie pracownika, a pracodawca nie ma możliwości zmiany stanowiska na bezpieczne dla pracownika. A po drugie, gdy pracodawca dokona ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków. Naruszenie może dotyczyć poniżania, ośmieszania lub szykanowania pracownika, niewypłacania wynagrodzenia pracownika wcale bądź w terminie wskazanym w umowie (czyli opóźnienia w wypłatach) lub zaniżania wynagrodzenia, złośliwej odmowy udzielenia urlopu. W tej sytuacji pracownikowi przysługuje odszkodowanie w równowartości wynagrodzenia, które otrzymałby za okres wypowiedzenia umowy.

 

 

Pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę ze skutkiem natychmiastowym, gdy:

  • pracownik dopuści się ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych,
  • pracownik popełni przestępstwo oczywiste lub przestępstwo zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,
  • pracownik ze swojej winy utraci niezbędne uprawnienia do wykonywania pracy.

Pracownik, który otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę u danego pracodawcy, ma 21 dni na odwołanie się od decyzji pracodawcy do sądu pracy.

O rozwiązaniu umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia mówi się również w przypadku porzucenia pracy przez pracownika. W takiej sytuacji pracodawca ma prawo rozwiązać umowę ze skutkiem natychmiastowym, nie biorąc pod uwagę okresu zatrudnienia. Jest to tzw. zwolnienie dyscyplinarne i taką informację pracodawca umieszcza w świadectwie pracy.

 

Skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę

Pracodawca, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy, ma możliwość skrócenia okresu trzymiesięcznego wypowiedzenia umowy o pracę zawartej z pracownikiem. Wcześniejsze zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy zobowiązuje pracodawcę do wypłacenia pracownikowi odszkodowania za pozostałą część okresu wypowiedzenia w wysokości wynagrodzenia przysługującego za ten okres.

 

 

Pracodawca może skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia w konkretnych przypadkach, np. z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy czy z innych przyczyn niedotyczących pracowników.

Co istotne, pracodawca może skorzystać z tej możliwości tylko i wyłącznie w chwili składania wypowiedzenia pracownikowi, nie później.

 

Obowiązek podania przyczyny wypowiedzenia umowy

W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony lub niekreślony, pracownik nie musi podawać powodu wypowiedzenia. Jest to całkowicie dobrowolne i pracodawca nie ma prawa oceniać słuszności przyczyny, jeśli pracownik zdecyduje się ją podać.

 

 

W sytuacji, gdy umowę o pracę wypowiada pracodawca, każdorazowo musi zawrzeć on w wypowiedzeniu umowy powody, które uzasadniają decyzję o zwolnieniu. Podane przyczyny muszą być jednoznaczne, konkretne i rzeczowe, tak by pracownik mógł ocenić, czy są one słuszne.

Takie przyczyny mogą dotyczyć np. ogłoszenia upadłości firmy, likwidacji stanowiska pracy lub zmniejszenia zatrudnienia ze względu na wzrost ponoszonych przez pracodawcę kosztów.

 

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron jest najbardziej polubownym sposobem zakończenia współpracy z pracodawcą i może dotyczyć każdego rodzaju umowy o pracę.

Taki sposób rozwiązania umowy zakłada, że ani pracownik ani dany pracodawca nie mają wobec siebie żadnych roszczeń, w związku z tym nie mają oni możliwości odwołania się do sądu pracy.

 

 

W sytuacji rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron pracownikowi nie przysługuje ochrona przed rozwiązaniem stosunku pracy, czyli w taki sposób umowę może zakończyć np. pracownica będąca w ciąży lub pracownik w wieku przedemerytalnym.

 

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem, a wpis w świadectwie pracy

Zgodnie z obowiązującym prawem, pracodawca zobowiązany jest wpisać w świadectwie pracy z jakiego powodu doszło do rozwiązania umowy o pracę, tzn. czy rozwiązanie umowy nastąpiło na mocy porozumienia stron, za wypowiedzeniem umowy przez pracodawcę lub pracownika czy umowa po prostu wygasła.

W świadectwie pracy nie podaje się powodu rozwiązania umowy.

 

W jakiej formie najlepiej złożyć wypowiedzenie?

Wypowiedzenie umowy o pracę jest bardzo ważnym dokumentem. Najlepiej, by został on sporządzony na piśmie, a jego odbiór został poświadczony przez pracodawcę.

 

 

Jeśli nie masz możliwości dostarczyć wypowiedzenia umowy o pracę osobiście, prześlij je pocztą, ale koniecznie wybierz list polecony. Możesz skorzystać również z poczty elektronicznej. W takiej sytuacji najgodniej jest wykorzystać podpis elektroniczny.

 

Co musi zawierać wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika?

Wypowiedzenie umowy przez pracownika jest bardzo prostym, kilkuzdaniowym dokumentem. Takie wypowiedzenie musi zawierać:

  • datę i miejsce podpisu wypowiedzenia,
  • datę zawarcia umowy,
  • informację pomiędzy jakimi stronami została zawarta umowa (dane pracodawcy i dane pracownika)
  • okres wypowiedzenia umowy,
  • datę upływu okresu wypowiedzenia,
  • podpisy pracownika i pracodawcy.

 

Co musi zawierać wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę?

Pracodawca w przypadku pracownika zatrudnionego na umowę o pracę w wypowiedzeniu musi zawrzeć dodatkowo powód.

 

 

W przypadku rozwiązania umowy przez pracodawcę w wypowiedzeniu powinno znaleźć się również pouczenie o możliwości odwołania się od decyzji do sądu pracy.

 

Przykładowe wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika

Miejscowość, data

Pracodawca:
(dane pracodawcy)

Pracownik
(dane pracownika)

Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony (na czas nieokreślony)

Wypowiadam umowę o pracę zawartą dnia .... (data) w ... (miejscowość) pomiędzy ... (dane pracownika), a ... (dane pracodawcy) z zachowaniem okresu wypowiedzenia wynoszącego ... (wymiar okresu wypowiedzenia).

Z poważaniem,

...
Podpis pracownika

Potwierdzam otrzymanie wypowiedzenia

...
Podpis pracodawcy

 

Rozwiązanie umowy o pracę – sposób liczenia daty

Sposób liczenia daty rozwiązania umowy jest zależny od długości okresu wypowiedzenia.

Jeżeli okres wypowiedzenia umowy o pracę liczony jest w dniach np. 3-dniowy okres wypowiedzenia obowiązujący w przypadku umowy na okres próbny, wypowiedzenie rozpoczyna się w kolejnym dniu roboczym.

 

 

Przykład:

Ania złożyła wypowiedzenie umowy o pracę na okres próbny w poniedziałek 8 maja, co oznacza, że okres wypowiedzenia rozpocznie się we wtorek 9 maja, a zakończy w czwartek 11 maja.

Jeżeli okres wypowiedzenia liczony jest w tygodniach, okres wypowiedzenia liczymy od najbliższej niedzieli po dniu złożenia wypowiedzenia.

Przykład:

Marek złożył wypowiedzenie umowy o pracę w środę 10 maja. Przysługuje mu 2-tygodniowy okres wypowiedzenia, który zacznie się w niedzielę 14 maja, a zakończy się w sobotę 27 maja.

 

 

W przypadku okresu wypowiedzenia liczonego w miesiącach, okres wypowiedzenia odlicza się od pierwszego dnia kolejnego miesiąca i kończy w ostatnim dniu danego miesiąca, bez względu na jego długość.

Przykład:

Marcin wręczył pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę 4 maja. Marcinowi przysługuje miesięczny okres wypowiedzenia, który rozpocznie się 1 czerwca, a zakończy 30 czerwca.

 

Zwolnienie na poszukiwanie pracy

Pracownikowi, który korzysta z co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę, przysługuje dodatkowo zwolnienie na poszukiwanie nowej pracy.

Pracownik dostaje 2 dni robocze, gdy okres wypowiedzenia wynosi do 1 miesiąca lub 3 dni robocze w przypadku trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia.

 

 

W praktyce pracownik powinien ustalić z pracodawcą w jakie dni nie pojawi się w pracy z racji poszukiwania nowego stanowiska. Jeśli jednak strony nie dojdą do porozumienia, pracownik może po prostu nie zjawić się w pracy w ostatnie 2 lub 3 dni przed upływem okresu wypowiedzenia.

 

Kiedy pracodawca nie może wręczyć Ci wypowiedzenia z pracy?

Istnieje kilka sytuacji, w których pracownik jest chroniony i pracodawca nie może wypowiedzieć umowy. Taki zakaz dotyczy na przykład pracowników w wieku przedemerytalnym. Jeżeli do osiągnięcia wieku emerytalnego brakuje 4 lata lub mniej, pracodawca nie może zwolnić pracownika.

Pracodawca może uchylić się od tego zakazu w wyjątkowych sytuacjach, np. w przypadku ciężkiego naruszenia obowiązków przez pracownika. Przepisy nie będą obowiązywać także w sytuacji rozwiązania umowy za porozumieniem stron.

 

 

Pracodawca nie może wręczyć wypowiedzenia umowy podczas urlopu wypoczynkowego, macierzyńskiego, rodzicielskiego lub wychowawczego oraz w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika.

Ochronie podlegają również kobiety w ciąży oraz pracownicy młodociani.

 

Podsumowanie

Wypowiedzenie umowy o pracę to prosty dokument, który musisz złożyć u danego pracodawcy. Na długość okresu wypowiedzenia wpływa okres zatrudnienia.

Rozwiązanie przez pracodawcę umowy nakłada na niego obowiązek podania powodu zwolnienia pracownika. Pracownik nie musi podawać przyczyny wypowiedzenia.

Istnieją sytuację, gdzie pracownik jest chroniony, na przykład gdy przebywa na urlopie, jest w ciąży bądź brakuje mu 4 lata lub mniej do emerytury.

 

 

 

 

---

  Jesteś pracownikiem i szukasz pracy w sprzedaży?

Załóż darmowe konto pracownika, dodaj swoje CV i aplikuj jednym kliknięciem!

  • Oferty pracy dopasowane do Twoich potrzeb.
  • Dostęp online do Twojego aktualnego CV.
  • Dostęp do statystyk ofert pracy na które aplikowałeś.