Praca w sprzedaży Ile zarabia przedstawiciel handlowy i jak wygląda jego praca?

Ile zarabia przedstawiciel handlowy i jak wygląda jego praca?

Przedstawiciel handlowy to często pierwsze stanowisko, na które trafia osoba szukająca pracy w sprzedaży. Przeczytaj, czym dokładnie zajmują się i ile zarabiają handlowcy w Polsce.

 

Jak wygląda praca handlowca?

Najważniejszym zadaniem przedstawiciela handlowego jest aktywne pozyskiwanie Klientów oraz utrzymywanie kontaktów z nimi poprzez tworzenie długoterminowej relacji. W zakresie obowiązków przedstawiciela handlowego mieści się również tworzenie ofert handlowych, które następnie przesyła w postaci elektronicznej do potencjalnych Klientów.

 

 

Co istotne, praca przedstawiciela handlowego nie kończy się na finalizacji sprzedaży, lecz polega również na stałym kontakcie z pozyskanymi Klientami, bo przecież nic nie stoi na przeszkodzie, by za jakiś czas dokonali oni zakupu ponownie. Tzw. posprzedażowa obsługa Klienta z pewnością pozytywnie wpływa na wizerunek firmy i na odbiór samego przedstawiciela handlowego.

Przedstawiciel handlowy może również zajmować się analizą rynku i konkurencji, tak by polepszać swoje działania i czynić je bardziej skutecznymi.

Do jego obowiązków należy także tworzenie raportów i prezentacji oraz rozliczanie się z wykonanego (bądź nie) planu sprzedażowego.

Poza tym szczegółowe zadania przedstawiciela handlowego zależne są od branży, w której pracuje. Inaczej wygląda praca handlowca w branży spożywczej, a inaczej w branży OZE. Specyfika jest zależna m.in. od długości cyklu sprzedażowego, rodzaju Klienta czy ceny produktów lub usług.

 

Jak zostać przedstawicielem handlowym?

Prawo nie reguluje wymagań dotyczących pracy przedstawiciela handlowego, co oznacza, że jedyne wymagania pochodzą od pracodawcy.

Nie ma więc również obowiązku posiadania dyplomu studiów wyższych, ale z pewnością wiedza zdobyta na studiach stanowi dodatkowy atut. Przyszli przedstawiciele handlowi kończą kierunki takie jak marketing czy zarządzanie. Przydatna jest również wiedza specjalistyczna w zależności od tego, czym zajmuje się przedstawiciel handlowy w praktyce.

 

 

Warto również zdobywać wiedzę poprzez kursy i szkolenia, ale specyfika tego zawodu powoduje, że kluczowe jest doświadczenie zawodowe, ponieważ najwięcej umiejętności przedstawiciel handlowy zdobywa poprzez pracę z Klientem.

Jeśli jesteś dopiero na początku Twojej drogi, możesz starać się o stanowisko juniora lub staż w dziale handlowym.

 

Przedstawiciel handlowy – przydatne cechy i umiejętności

Kluczową cechą przedstawiciela handlowego jest komunikatywność - ta praca opiera się na nieustannym kontakcie z ludźmi, których w dodatku będziesz musiał umieć zrozumieć, wysłuchać, doradzić i przekonać do własnej oferty, co się nie uda jeśli wcześniej nie wzbudzi zaufania.

 

 

Dlatego kolejnym istotnym aspektem jest empatia. Wyobraź sobie, że przychodzi do Ciebie Klient, który opowiada Ci o swoich problemach i trudnościach, a Ty zamiast wysłuchać go i wesprzeć, natychmiast proponujesz, żeby kupił Twoje nowatorskie produkty lub usługi. Jak myślisz, czy Klient będzie chętny, by to zrobić?

Oczywiście umiejętność negocjacji czy przekonywania są równie ważne, ale trzeba robić to z wyczuciem. Handlowiec musi pokazać Klientowi, że stoi po jego stronie, Przedstawiciel handlowy ma być sprzymierzeńcem i wsparciem Klienta, a nie rywalem.

Handlowiec niejednokrotnie musi pracować pod presją czasu i radzić sobie w sytuacjach stresowych, ponieważ praca na stanowisku przedstawiciela handlowego jest ściśle powiązana z realizacją planu sprzedaży i osiąganiu odpowiednich wyników.

 

 

Przedstawiciela handlowego powinna cechować także samodzielność w działaniu. Pracodawcy doceniają skutecznie przeprowadzany prospecting czy budowanie indywidualnej sieci sprzedaży. Nie oznacza to oczywiście, że handlowiec nie może liczyć na wsparcie.

W wielu ofertach pracy znajdziesz info, że pracodawcy oferują służbowe samochody. W takiej sytuacji konieczna jest umiejętność prowadzenia samochodu oraz posiadanie prawa jazdy, najczęściej kategorii B. Część przedstawicieli handlowych pracuje w terenie, jeżdżąc od punktu do punktu i obsługując Klientów.

Przeczytaj jakie są cechy dobrego handlowca w artykule pt:.18 kluczowych kompetencji dobrego handlowca i sprawdź, czy je posiadasz.

 

Jaka jest ścieżka kariery/rozwoju na stanowisku przedstawiciela handlowego?

Każda firma oraz branża ma inną specyfikę, więc mogą występować również różnice w strukturze działu handlowego. Zazwyczaj przedstawiciel handlowy jest początkiem ścieżki kariery w sprzedaży. Następnie może awansować na przedstawiciela regionalnego. Kolejnym stanowiskiem jest kierownik, a następnie dyrektor sprzedaży.

Oczywiście na stanowisku kierownika i dyrektora sprzedaży należy się spodziewać zupełnie innych obowiązków. Na tym etapie zauważamy znacznie mniej bezpośredniego kontaktu z Klientami, a więcej nadzorowania pracowników, tworzenia i monitorowania planów sprzedażowych, kontrolowania budżetów, tworzenia prezentacji i strategii.

Naturalne, że wraz ze stanowiskami wzrastają również zarobki.

 

Gdzie szukać ofert pracy dla przedstawicieli handlowych?

Oferty pracy dla przedstawiciela handlowego można znaleźć na portalach ogólnych, takich jak pracuj.pl czy olx.pl lub na portalach specjalistycznych wyspecjalizowanych w rekrutacjach sprzedażowych, takich jak pracahandlowiec.pl. Na tej stronie znajdziesz tylko i wyłącznie oferty pracy dla handlowców i innych stanowisk sprzedażowych, co pozwoli oszczędzić Twój czas na poszukiwanie odpowiedniej oferty pracy.

 

Jak zdobyć pracę w zawodzie handlowca?

Poszukiwanie pracy rozpocznij od przejrzenia ofert pracy. Treść ogłoszenia nakieruje Cię na to, jak powinny wyglądać dokumenty aplikacyjne. Zadbaj, by Twoje CV i list motywacyjny były napisane na wysokim poziomie i przede wszystkim dopasowane do ogłoszenia.

 

 

Przeczytaj wskazówki w artykułach pt.: Jak napisać list motywacyjny? Wzór i przykłady listów do pracy w sprzedaży oraz Jak poprawnie napisać CV? Porady i wskazówki, dzięki którym napiszesz CV na wysokim poziomie.

Jeśli dostałeś zaproszenie na rozmowę o pracę również powinieneś się do niej przygotować. Pamiętaj, że pierwsze wrażenie możesz zrobić tylko raz, a nienaganna aparycja w pracy przedstawiciela handlowego jest podstawą. Przedstawiciel handlowy powinien umieć dobrze się zaprezentować i płynnie odpowiadać na zadawane pytania. Przygotuj sobie wcześniej odpowiedzi na pytania o Twoje poprzednie doświadczenia zawodowe, kluczowe umiejętności, słabe strony oraz zastanów się jakie wynagrodzenie, by Cię satysfakcjonowało.

Sprawdź również artykuł, którzy pomoże Ci przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej pt.: Jak dobrze wypaść podczas rekrutacji? Najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej.

 

Ile zarabia przedstawiciel handlowy?

Zarobki przedstawicieli handlowych są zależne od kilku czynników. Na ich wynagrodzenie wpływa doświadczenie zawodowe oraz poziom zaangażowania w wykonywaną pracę. To ile zarabia handlowiec jest oczywiście również zależne od wyników pracy oraz branży. Wysokość wynagrodzenia zależna jest również od lokalizacji. Więcej zarobi przedstawiciel handlowy w województwie mazowieckim, a mniej w małej miejscowości.

Jak podaje firma HAYS w swoim raporcie płacowym za 2022 rok przedstawiciele handlowi z doświadczeniem w przedziale 2-5 lat zarabiali 6 000 - 7 500 zł (brutto), a z ponad 5-letnim doświadczenia 8 000 - 12 000 zł (brutto).

 

 

Najlepsi przedstawiciele handlowi są w stanie zarobić o wiele więcej, ponieważ takie stanowiska jak specjalista ds sprzedaży bardzo często dodatkowo wynagradzane są prowizyjnie.

 

Podsumowanie

Najważniejsze zadanie każdego przedstawiciela handlowego to skuteczne pozyskiwanie klientów. Do jego obowiązków należy przede wszystkim prowadzenie procesu sprzedaży w zakres którego wchodzą: prospecting, analiza potrzeb, ofertowanie, negocjowanie, podpisywanie umów oraz budowanie relacji posprzedażowej.

To, ile zarabia przedstawiciel handlowy jest zależne od doświadczenia, lokalizacji, wielkości przedsiębiorstwa, sprzedawanego produktu/usługi, posiadanej wiedzy i wyników pracy.

Przedstawiciel handlowy musi cechować się komunikatywnością, empatią oraz posiadać umiejętność pracy pod presją czasu.

Pracy w zawodzie przedstawiciela handlowego najlepiej szukać na specjalistycznym portalu, takim jak pracahandlowiec.pl.

Jeśli chcesz zacząć karierę jako przedstawiciel handlowy zadbaj o CV i list motywacyjny oraz o dobre wrażenie, które zrobisz na rozmowie kwalifikacyjnej. Aby zostać przedstawicielem handlowym postaw przede wszystkim na praktykę.

 

 

---

   Poszukujesz pracy w sprzedaży?

Załóż darmowe konto pracownika, dodaj swoje CV i aplikuj jednym kliknięciem!

  • Oferty pracy dopasowane do Twoich potrzeb.
  • Dostęp online do Twojego aktualnego CV.
  • Dostęp do statystyk ofert pracy na które aplikowałeś.