Praca w sprzedaży Wszystko, co powineneś wiedzieć o pracy zdalnej

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o pracy zdalnej

Za sprawą pandemii w ostatnim czasie praca zdalna cieszy się coraz większym powodzeniem. Okazuje się, że wielu pracownikow może wykonywać swoje obowiązki z domu. Dotyczy to nawet stanowisk kierownicznych, takich jak prezes, dyrektor czy koordynator.

 

 

Równie popularny stał się model hybrydowy. Praca hybrydowa polega na spędzeniu kilku dni w biurze, a kilku wykonując swoje obowiązki z domu. Zdalna część etatu niesie ze sobą wiele korzyści, a dodatkowo zyskujemy rownież plusy pracy z biura.

 

Praca zdalna - jak ją znaleźć i od czego zacząć?

Poszukiwania warto zacząć od researchu na portalach z ogłoszeniami. Jeżeli szukasz pracy zdalnej na stanowiskach sprzedażowych warto sprawdzić portale specjalistyczne ogłoszeń o pracę w sprzedaży np.: pracahandlowiec.pl. Wykorzystując dedykowane filtry wyszukiwania takie jak możliwość wyszukiwania pracy wg wysokości wynagrodzenia w podziale na podstawę i prowizję, klasy samochodu służbowego, poziomu stanowiska czy dostępności bazy kontaktów. Jeżeli natomiast interesuje Cię praca zdalna na innych stanowiskach np.: starszy specjalista ds. księgowości warto zainteresować się portalami ogólnymi takimi jak pracuj.pl czy olx.

Pomocne mogą okazać się również grupy na Facebooku ukierunkowane na poszukiwanie pracy zdalnej. Gdy przejrzysz już oferty pracy, zadaj sobie pytanie: Czego pracodawca oczekuje od kandydatów? Może okazać się, że Twoje aktualne umiejętności wystarczą, by aplikować, a następnie podjąć pracę.

Jeśli jednak sprawdzone ogłoszenia nie mają nic wspólnego z pracą, którą wcześniej wykonywałeś/aś i chcesz się przebranżowić, na początek możesz rozważyć staż. Na rynku pracy znajdziesz wiele kursów w formie online (również darmowych), które pozwolą Ci nabyć nowe umiejętności.

Pamiętaj, że nie ogranicza Cię lokalizacja! Warszawa, Katowice, Poznań, Lublin lub Łódź? Możesz szukać pracy w dowolnym mieście w Polsce, a nawet za granicą.

 

Specjalista ds..., czyli jaką pracę można wykonywać zdalnie?

Jeśli dokonałeś resarchu, na pewno już wiesz, jakie oferty pracy pojawiają się najczęściej. Są to między innymi:

a. SOCIAL MEDIA MENEDŻER

Zarówno młodszy specjalista, jak i kierownik działu marketingu to zawody, które mogą cieszyć się plusami pracy zdalnej.

 

 

b. WIRTUALNY ASYSTENT / ASYSTENTKA

Ta profesja w ciągu kilku ostatnich miesięcy mocno zyskała na popularności. To świetny przykład, że nawet prace biurowe mogą być wykonywane w formie zdalnej.

c. PROGRAMISTA, DEVELOPER...

...czy inny ekspert od czystego kodu oraz wszelkie zawody związane z branżą IT.

 

 

d. COPWRITER / COPYWRITERKA

Ten zawód również nie będzie od Ciebie wymagał obecności w biurze. Copywriterzy bardzo często pracują jako tzw. freelancerzy, czyli osoby nie mające szefa, realizując projekty na zlecenie.

e. SPECJALISTA DS. SPRZEDAŻY / HANDLOWIEC

Sprzedawać można za pomocą rozmów telefonicznych oraz innych narzędzi zdalnych, co niesie korzyści nie tylko dla pracownika - często jest to wygodniejszą opcją również dla Klientów.

Oczywiście te przykłady nie wyczerpały tematu, a wręcz przeciwnie - możliwości jest o wiele, wiele więcej. Obecnie coraz więcej pracodawców docenia korzyści, jakie niesie ze sobą praca zdalna.

 

Praca zdalna - jakich umiejętności wymaga?

Co warto umieć? Na pewno wartościową kompetencją jest znajomość języków obcych. Język angielski to podstawa, a każdy inny to Twój dodatkowy atut.

 

 

Pakiet office musisz mieć w małym paluszku. W wielu zawodach szczególnie istotna umiejętność to sprawne poruszanie się w arkuszu kalkulacyjnym Exel bądź tworzenie prezentacji (np. za pomocą PowerPointa lub Canvy).

Pozostałe umiejętności są zależne od branży, w którą celujesz. Może warto nauczyć się programowania, działania Facebook lub Google Ads bądź obsługi programów graficznych?

 

 

Zdalna umowa, czyli jaka?

Praca zdalna nie jest zobowiązana żadnym, konkretnym rodzajem umowy. Musisz więc zastanowić się, jaka forma zobowiązania jest dla Ciebie najkorzystniejsza.

 

 

Jeśli szukasz pracy na stałe i na pełny etat być może najlepsza będzie umowa o pracę, a jeśli pracę zdalną chcesz podjąć jako pracę tymczasową - umowa zlecenie. Np. copwriterzy chętnie podejmują również umowę o dzieło. A gdy masz już własną działalność gospodarczą rozważ kontrakt B2B. Istnieją również takie formy jak umowa agencyjna czy umowa na zastępstwo.

Zobacz, że każdy rodzaj umowy ma swoje plusy, jak i pewne minusy. Dobrze, by umowa była dopasowana do Ciebie i Twoich aktualnych potrzeb.

 

 

Co najważniejsze, z pracodawcą może połączyć Cię "zdalna umowa", czyli umowa podpisana za pomocą profilu i podpisu zaufanego. To duża oszczędność czasu i pieniędzy, ponieważ nie musisz osobiście pojawiać się w biurze ani wysyłać dokumentów pocztą czy kurierem.

 

Praca zdalna - plusy

Praca zdalna niesie ze sobą dużo korzyści.

Przede wszystkim praca z domu to duża oszczędność czasu i pieniędzy - nie musisz się zrywać wcześnie z łóżka, by zdążyć do biura, a Twoje wynagrodzenie zostaje w kieszeni zamiast na stacji paliw czy w punkcie sprzedaży biletów.

Praca zdalna może wiązać się również z wyższą pensją, ponieważ Twój pracodawca ogranicza koszty związane np. z użytkowaniem biura.

 

 

Możesz pracować z każdego miejsca na ziemi, więc jeśli marzy Ci się workation, to praca zdalna wydaje się być idealnym rozwiązaniem.

 

Praca zdalna - minusy

Praca zdalna ma również swoją ciemne strony.

Pomimo, że praca zdalna ma wiele plusów, nie jest to równoznaczne z mniejszą ilością obowiązków. Nikt nie będzie stał nad Twoją głową i Cię pilnował, więc musisz samodzielnie poszukać w sobie motywacji do wypełniania swoich zadań. Jesteś panem swojego czasu, co może okazać się korzyścią, jak i zagrożeniem. Krótko mówiąc: praca zdalna wymaga samodyscypliny. Pamiętaj, że w domu (szczególnie, gdy masz dzieci) czyha na Ciebie znacznie więcej rozpraszaczy.

Musisz odnaleźć także tzw. "work life balance", by powiadomienia z pracy sprawdzać, tylko w wyznaczonych godzinach, a nie za każdym razem, gdy usłyszysz sygnał wiadomości.

Wzrosną również Twoje rachunki, szczególnie za energię elektryczną.

 

 

Wielu ludziom pracującym z domu doskwiera również brak realnego kontaktu z innymi ludźmi. Możesz nie mieć z kim pogadać w trakcie przerwy na kawę. Pewnie także trudniej będzie nawiązać w pracy przyjaźnie.

Jeśli wydaje Ci się, że minusy pracy zdalnej, mogą być dla Ciebie szczególnie dotkliwe, pamiętaj, że istnieje jeszcze praca hybrydowa.

 

Podsumowanie

Praca zdalna to z pewnością ciekawa możliwość, która zyska zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jeśli czujesz, że taka forma jest idealna dla Ciebie - nie zwlekaj, działaj!

 

 

---

   Poszukujesz pracy w sprzedaży?

Załóż darmowe konto pracownika, dodaj swoje CV i aplikuj jednym kliknięciem!

  • Oferty pracy dopasowane do Twoich potrzeb.
  • Dostęp online do Twojego aktualnego CV.
  • Dostęp do statystyk ofert pracy na które aplikowałeś.