Porzucenie pracy: konsekwencje zwolnienia się z dnia na dzień
Czym jest porzucenie pracy?
Znalazłeś świetną pracę, która spełnia Twoje oczekiwania zarówno w kwestii rozwoju zawodowego oraz korzyści w postaci wyższych zarobków i świetnych benefitów. Tryb pracy, obowiązki - to wszystko jest korzystne dla Ciebie. Jednak poszukują pracownika od zaraz, a w Twojej obecnej firmie masz 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Zmiana miejsca zatrudnienia wiązałaby się zatem z porzuceniem pracy. Jednak czy wiąże się to z jakimiś konsekwencjami?
W obecnym stanie prawnym nie ma przepisów dotyczących porzucenia pracy przez pracownika. Do 2 czerwca 1996 r. obowiązywał art. 64 kp regulujący kwestię porzucenia pracy - w konsekwencji następowało wygaśnięcie stosunku pracy. Aktualnie jednak porzucenie pracy nie powoduje automatycznego zakończenia stosunku pracy. W tym celu pracodawca musi wykonać kroki w celu rozwiązania umowy o pracę. Umowę taką może rozwiązać bez wypowiedzenia z winy pracownika, uznając porzucenie pracy jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych (na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu Pracy).
Po ilu dniach możemy mówić o porzuceniu pracy?
Jak już wspomniano, porzucenie pracy oznacza nagłą jak i długotrwałą nieobecność pracownika w miejscu pracy. Jednak nieobecność ta nie zawsze wynika z winy pracownika. Życie układa różne scenariusze i czasami występują sytuacje, na które pracownik nie ma wpływu. Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 24 lutego 2012 roku: „Samo opuszczenie przez pracownika pracy przed jej zakończeniem (przed zakończeniem dniówki roboczej) nie jest wystarczające do zastosowania przez pracodawcę sankcji z art. 52 par. 1 pkt 1 KP w przypadku stwierdzonego wykonania przez pracownika podstawowych zadań pracowniczych przewidzianych do wykonania na ten dzień oraz przy uwzględnieniu jego szczególnej sytuacji (np. związanej ze stanem zdrowia, samopoczuciem, koniecznością skorzystania z porady lub pomocy lekarza)."
Pracownik zobowiązany jest usprawiedliwić swoją nieobecność w ciągu dwóch dni. Może również wykorzystać urlop na żądanie lub złożyć podanie o urlop okolicznościowy. W przeciwnym wypadku zaistniały brak uczęszczania do pracy zostanie potraktowany jako porzucenie pracy.
Porzucenie pracy a praca w sprzedaży.
Kodeks Pracy nie przewiduje osobnych zasad w kwestii porzucenia pracy przez pracowników sprzedaży. Według prawa mają oni takie same zasady jak pracownicy z innych profesji.
Jakie konsekwencje ma porzucenie pracy przez pracownika?
Jak wspomniano na początku, porzucenie pracy lub nieusprawiedliwione opuszczenie miejsca pracy może zostać uznane za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i nieść za sobą szereg nieprzyjemności. Konsekwencje porzucenia pracy przez pracownika to:
-
Zwolnienie dyscyplinarne pracownika z powodu porzucenia pracy. Jeśli porzucenie przez pracownika pracy nie zostało usprawiedliwione pracodawca może go zwolnić dyscyplinarnie, bez zachowania okresu wypowiedzenia. W dokumencie powinna by zawarta przyczyna zwolnienia. Zwolnienie dyscyplinarne jest zawarte w świadectwie pracy pracownika. Pracownik ma prawo do odwołania się od decyzji pracodawcy do sądu pracy w ciągu 14 dni od ustania zatrudnienia.
-
Wypłata odszkodowania na rzecz pracodawcy. Pracodawca może żądać odszkodowania od pracownika w celu zrekompensowania utraconych korzyści lub za ewentualne poniesione szkody na podstawie przepisów o odpowiedzialności materialnej pracowników za powierzone mienie na podstawie art. 61 Kodeksu Pracy. Jeśli podczas postępowania sądowego wina pracownika zostanie udowodniona, musi on pokryć szkody w pełnej wysokości.
-
Utrata części kwoty wynagrodzenia. Pracownik traci prawo do wynagrodzenia za te dni, w których był nieobecny.
-
Utrata prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Gdy dany pracownik porzucił pracę ale nie znalazł sobie jeszcze nowego zatrudnienia, nie może pobierać zasiłku dla bezrobotnych. Zasiłek ten nie przysługuje osobom, które w ciągu ostatniego pół roku doprowadziły do rozwiązania stosunku pracy z własnej winy.
-
Problemy ze znalezieniem nowej pracy. Informacja o porzuceniu pracy może szybko rozejść się w branżowym środowisku. Pamiętaj, że pracodawcy również mogą komunikować się między sobą. Więc jeśli podejmiesz decyzję o porzuceniu pracy możesz być negatywnie postrzeganych przez innych pracodawców. Nie mają oni pewności, że po zatrudnieniu również nie zdecydujesz się na porzucenie ich firmy.
Zwolnienie dyscyplinarne
Zgodnie z art. 52 Kodeksu Pracy zwolnienie dyscyplinarne trafia do świadectwa pracy. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę dyscyplinarnie w 3 przypadkach:
- w sytuacji, gdy pracownik dokona ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych,
- popełni przestępstwo w czasie trwania umowy o pracę, które nie pozwala na dalsze zatrudnienie danego pracownika na zajmowanym stanowisku (jeśli dane przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem),
- gdy pracownik, ze swojej własnej winy, stracił konieczne do wykonywania pracy uprawnienia na zajmowanym stanowisku.
Porzucenie miejsca pracy a wynagrodzenie
Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie tylko za przepracowane dni. Jak już wspomniano wyżej, jeśli porzuci on pracę, traci tym samym prawo do pensji za czas nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.
Porzucenie pracy a urlop
Pracownik, którzy porzucił pracę, ma prawo do wypłacenia ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Wynika to z art. 171 § 1 Kodeksu pracy, w którym zapisane jest, że gdy pracownik nie wykorzysta urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, przysługuje mu ekwiwalent pieniężny. Z prawa tego może jednak zrezygnować.
Porzucenie pracy a świadectwo pracy
Pracownik powinien ubiegać się o świadectwo pracy nawet, jeśli porzucił swoje stanowisko pracy. Wynika to z faktu, iż przepracowany okres udokumentowany świadectwem pracy jest wliczany do stażu pracy. Pracodawca ma w tym przypadku takie same obowiązki, jak podczas zwykłego rozwiązania umowy.
Wystawienie świadectwa pracy nie jest uzależnione od wcześniejszego rozliczenia się pracownika ze swoim pracodawcą (np. z powierzonych mu sprzętów typu laptop czy telefon).
Porzucenie pracy a emerytura
Porzucenie pracy nie ma wpływu na świadczenie emerytalne, nawet jeśli pracownik zostanie zwolniony dyscyplinarnie. Jednak okres, w którym nie pracował, nie będzie wliczany do emerytury.
Co powinien zrobić pracodawca, gdy jego pracownik porzuci pracę?
Pracodawca musi dostarczyć pracownikowi wypowiedzenie i świadectwo pracy. Jednak po porzuceniu pracy najczęściej obie strony już się ze sobą nie spotkają. Dokumenty zatem należy wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Dodatkowo pracodawca ma obowiązek wykreślić pracownika z ubezpieczeń społecznych.
Należy pamiętać, że pracodawca nie powinien działać pochopnie. Jak już wspomniano, nieobecność nie zawsze wynika z winy pracownika. Pracownikowi, jak każdemu innemu człowiekowi mogą przytrafić się różne zdarzenia losowe. Nie wszystkie mogą zostać od razu usprawiedliwione. Dlatego pracodawca powinien najpierw upewnić się, że porzucenie pracy nie nastąpiło np. wskutek nieszczęśliwego wypadku, który miał wpływ na zdrowie pracownika. Najlepiej spróbować skontaktować się mailowo lub telefonicznie w celu poznania przyczyny nieobecności.
Jak porzucić pracę zgodnie z kodeksem pracy i bez konsekwencji? Czy można zwolnić się z dnia na dzień z pracy?
Zwolnienia z pracy najlepiej dokonać zgodnie z Kodeksem pracy, tzn. złożyć wypowiedzenie. Jednak okres wypowiedzenia trwa od 1 do 3 miesięcy, stąd wiele osób zastanawia się, jak się zwolnić z pracy bez okresu wypowiedzenia nie ponosząc przy tym żadnych konsekwencji.
Pamiętaj - zawsze możesz spróbować rozwiązać umowę za porozumieniem stron i ustalić ze swoim pracodawcą krótszy czas wypowiedzenia lub go pominąć całkowicie. Wtedy rozwiązujesz umowę szybko i bez żadnych konsekwencji. Rozwiązanie umowy w trybie natychmiastowym możliwe jest również, gdy pracodawca narusza swoje obowiązki, np. nie wypłaca wynagrodzenia bez podania usprawiedliwienia lub praca ma szkodliwy wpływ na Twoje zdrowie, stosuje mobbing.
Co ważne - poczucie wypalenia zawodowego nie upoważnia pracownika do rzucenia pracy. W tym przypadku również warto porozmawiać z pracodawcą na ten temat i ustalić wspólne rozwiązanie.
Przeczytaj więcej na temat wypalenia zawodowego w artykule pt.: "Wypalenie zawodowe - przyczyny, objawy, leczenie i psychoprofilaktyka".
Jeśli pracujesz na umowę zlecenie musisz pamiętać, że ten rodzaj umowy jest uważany za zakończony w momencie wykonania zleconej pracy, przedmiotu umowy. Jednak umowa zlecenie może zawierać również okres wypowiedzenia - wtedy należy złożyć odpowiedni dokument.
Porzucenie pracy a okres wypowiedzenia
Po rozwiązaniu przez pracownika umowy może się okazać, że w wyniku nieprzewidzianych sytuacji okres wypowiedzenia okaże się zbyt długi i pracownik zdecyduje się na porzucenie pracy. Niezależnie, czy taki czyn nastąpi w trakcie samego zatrudnienia czy podczas okresu wypowiedzenia, jest traktowany jako porzucenie pracy i niesie za sobą identyczne konsekwencje. Stąd aby uniknąć negatywnych skutków, warto porozmawiać z pracodawcą i spróbować się porozumieć.
Co można zrobić zamiast porzucenia pracy?
Odpowiedź na to pytanie przewijała się w trakcie tego artykułu. Jednak podsumujmy wszystko:
- Spróbuj dogadać się z pracodawcą i rozwiązać sytuację bezkonfliktowo.
- Napisz podanie o rozwiązanie umowy. Przeczytaj nasz artykuł pt.: "Jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę?".
- Rozwiązanie umowy przez pracownika może legalnie nastąpić w przypadku, gdy pracodawca łamie prawa pracownicze, narusza swoje podstawowe obowiązki, w tym stosuje mobbing. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu pt.: "Czym jest i gdzie zgłosić mobbing w pracy?".
Zanim rzucisz pracę - czyli jak odpowiednio się do tego przygotować?
Czasami jednak pracownicy decydują się na porzucenie pracy z dnia na dzień, gdyż praca w obecnej firma to dla nich męka. Jeśli i Ty chcesz tak postąpić przeczytaj najpierw Nasze porady:
-
Znajdź nowego pracodawcę. Zanim rzucisz pracę powinieneś najpierw znaleźć nowego pracodawcę, który zagwarantuje Ci miejsce pracy. Poznaj opinie o wybranych pracodawcach, zanim dołączysz do firmy.
-
Nie zapowiadaj odejścia w obecnej firmie. Narzekanie na obecną pracę i przekonywanie współpracowników, że wkrótce odejdziesz, to duże ryzyko. Plotki szybko się rozchodzą. Nie warto zatem narzekać i krytykować firmy i pracodawcy wśród współpracowników. Twój szef może Cię zwolnić zanim sam podejmiesz decyzję o odejściu.
-
Zadbaj o kontakty zawodowe. Wiedza i doświadczenie to jedno, ale mając słabe kontakty zawodowe ciężej o nowe, dobre stanowisko pracy. Zanim rzucisz pracę, powinieneś zatem odświeżyć swoje kontakty zawodowe. Porozmawiaj ze znajomymi, którzy mogą mieć dla Ciebie ciekawą pracę. Zaktualizuj również swój profil na LinkedIn.
-
Przygotuj skuteczne CV oraz list motywacyjny. Pracodawcy zwracają uwagę na CV oraz list motywacyjny. Ważne zatem, aby te dokumenty dobrze przygotować, napisać je profesjonalnie.
-
Nie pal za sobą mostów. Czyli nie zrywaj kontaktu z byłym pracodawcą. Przez to odbierasz sobie możliwość powrotu do byłej firmy, zbierasz złą opinie oraz niszczysz sobie wizerunek profesjonalisty.
Więcej o profesjonalnym CV i liście motywacyjnym tutaj:
- "Jak powinno wyglądać CV? Wskazówki oraz przykładowe CV, które wykorzystasz, aplikując o pracę w sprzedaży"
- "Jak poprawnie napisać CV? Porady i wskazówki, dzięki którym napiszesz CV na wysokim poziomie"
- "Jakie zainteresowania wpisać w CV? Przykładowe zainteresowania, którymi możesz uzupełnić swoje Curriculum Vitae"
- "Przykłady umiejętności do CV - jakie kompetencje wpisać?"
- "Jak napisać list motywacyjny? Wzór i przykłady listów do pracy w sprzedaży"
Profil na LinkedIn? Sprawdź te artykuły:
- "LinkedIn w sprzedaży: czym jest, logowanie, jak go założyć i jak usunąć konto?"
- "LinkedIn w sprzedaży: Handlowcu, czy używasz w swojej pracy portalu LinkedIn?"
- "LinkedIn w sprzedaży: jak działa Linkedin Premium i czy warto z niego korzystać?"
Podsumowanie
Nie warto porzucać pracy pochopnie. Powinno być to traktowane jako ostateczność. Zawsze lepszym rozwiązaniem jest spróbować uspokoić sytuację i podejść do niej na spokojnie. Warto porozmawiać ze swoim przełożonym, zastanowić się nad wszystkimi możliwymi alternatywami i rozważyć plusy oraz minusy porzucenia pracy. Być może da się to rozwiązać inaczej?
---
Poszukujesz pracy w sprzedaży?
Załóż darmowe konto pracownika, dodaj swoje CV i aplikuj jednym kliknięciem!
- Oferty pracy dopasowane do Twoich potrzeb.
- Dostęp online do Twojego aktualnego CV.
- Dostęp do statystyk ofert pracy na które aplikowałeś.