Praca w sprzedaży Kim jest introwertyk i czy sprawdzi się w pracy z innymi ludźmi?

Kim jest introwertyk i czy sprawdzi się w pracy z innymi ludźmi?

Introwertyk — kto to?

Pojęcie introwersji wywodzi się z łacińskich słów "intro" (do środka) oraz "verte" (zwrócić się). Jako pierwszy terminu "introwertyk" użył Carl Gustav Jung, szwajcarski psychiatra i psycholog.

Introwersja jest jedną z cech osobowości, tuż obok ekstrawersji i ambiwersji.

Introwertycy czerpią energię psychiczną z czasu spędzonego w samotności.

 

 

Charakterystyczne cechy introwertyka

Introwertyków charakteryzuje przewaga myślenia nad działaniem, duża wrażliwość, wysoki poziom samoświadomości. Osoby z introwertycznym typem osobowości potrafią być skupione na sobie, własnych myślach i odczuciach, a jednocześnie są dobrymi słuchaczami i obserwatorami.

Introwertycy są powściągliwi w kontaktach z innymi ludźmi. Często unikają interakcji społecznych, na rzecz spędzania czasu w swoim własnym towarzystwie.

 

Sprawdź oferty pracy w sprzedaży 👇 

Doradca klienta [Dolnośląskie]

Podstawa: Nieujawniona
Pensja podstawowa
Nieujawniona

Doradca Klienta

Podstawa: Nieujawniona
Baza kontaktów
Pensja podstawowa
Nieujawniona
Baza kontaktów

Doradca Klienta - Umowa zlecenie

Podstawa: Nieujawniona
Pensja podstawowa
Nieujawniona

 

Introwertyk, a ekstrawertyk

Ekstrawertyk to osoba, która energię czerpie ze spędzania czasu z innymi ludźmi oraz potrzebuje dużej stymulacji.

Choć o introwertykach i ekstrawertykach najczęściej myśli i mówi się w kategoriach dwóch skrajnych przeciwieństw, co już wynika z samych definicji, warto wiedzieć, że większość ludzi znajdują się osobowościowo gdzieś po środku, czyli są ambiwertykami.

 

 

Błędne przekonania na temat introwertyków

Do większości błędnych przekonań powtarzanych w społeczeństwie przyczynia się fakt, iż preferują oni samotne spędzanie czasu. Owszem, introwertycy czerpią energię psychiczną z czasu spędzonego w samotności, lecz najczęściej wynika to z ich potrzeb, a nie braku umiejętności społecznych. Oto najczęstsze mity na temat introwertyków.

Introwertycy są nieśmiali. Bycie introwertykiem wcale nie musi wiązać się z nieśmiałością czy z trudnością w nawiązywaniu relacji. Introwertycy po prostu preferują własne towarzystwo, lecz nie oznacza to, że są osobą nieśmiałą.

Introwertycy nie nadają się na liderów. Wręcz przeciwnie - często introwertycy lepiej kierują zespołami niż ekstrawertycy. Pomagają im w tym takie cechy osobowości, jak zdolność aktywnego słuchania czy refleksja.

Introwertycy nie potrafią rozmawiać z innymi ludźmi. W rzeczywistości introwertycy potrafią być bardzo uważnymi i skupionymi rozmówcami oraz świetnymi słuchaczami. Preferują jednak relacje długotrwałe, niż przelotne rozmowy.

Introwertycy są aspołeczni. Introwertycy potrafią budować satysfakcjonujące relacje społeczne i to nie do końca tak, że unikają innych ludzi - po prostu cenią czas, gdy mogą skupić się tylko na sobie i swoich myślach.

 

 

Rodzaje introwertyzmu

Introwertyk powściągliwy to osoba wycofana i ostrożna. Uważnie obserwuje ludzi, zanim nawiąże z nimi bliższe kontakty. Może wydawać się nieufny, ale gdy do kogoś się przekona, z pewnością można na nim polegać.

Introwertyk społeczny to osoba, która najmocniej czerpie energię z własnego życia wewnętrznego. Choć preferuje spędzanie czasu samotnie, bardzo mocno docenia i celebruje bliskie relacje, które nawiązuje. Introwertyk społeczny pilnuje postawionych granic i z wyboru woli własne towarzystwo.

Introwertyk myślący ma najbardziej ze wszystkich typów osobowości introwertycznych rozwiniętą zdolność autorefleksji. Introwertyk myślący prowadzi bogate życie wewnętrzne: zastanawia się, kontempluje, dokonuje głębokiej introspekcji i stale szuka odpowiedzi na nurtujące go pytania.

Introwertyk lękliwy to osoba, która utożsamia wszystkie negatywne stereotypy dotyczące introwertyzmu - unika kontaktów społecznych, nie lubi poznawać nowych osób, jest wrażliwy na bodźce zewnętrzne. Uczestniczenie w interakcjach społecznych jest poza jego strefą komfortu i często wywołuje w nim lęk.

 

 

Jak sprawdzić czy jesteś introwertykiem?

Introwersja to cecha osobowości, więc aby sprawdzić jej obecność bądź natężenie należy wykonać test osobowości. Choć w internecie znajdziesz mnóstwo testów online, które pomogą Ci sprawdzić, czy bliżej Ci do introwertyka czy ekstrawertyka, pamiętaj, że nie zawsze są one rzetelnym źródłem informacji.

Aby w profesjonalny sposób sprawdzić czy jesteś introwertykiem, ambiwertykiem czy ekstrawertykiem, powinieneś się udać do psychologa, który po wypełnieniu przez Ciebie odpowiedniego testu osobowości wystawi oficjalną diagnozę.

Większość ludzi jednak jest w stanie wyczuć, czy bliżej im do bycia introwertykiem, ekstrawertykiem czy łączą te cechy osobowości i nie potrzebują wypełniać specjalnych kwestionariuszy. Wielu również intuicyjnie jest w stanie rozpoznać introwertyka, po spędzeniu wspólnie pewnej ilości czasu.

 

 

Jak introwertyk okazuje uczucia?

Introwertycy mogą okazywać uczucia w bardzo różny sposób. Warto pamiętać, że ten aspekt nie jest zależny tylko i wyłącznie od introwertyzmu.

Trzeba przypomnieć jednak, że introwertycy mają wysoko rozwiniętą zdolność autoanalizy, prowadzą bogate wewnętrzne życie i świetnie potrafią nazywać swoje stany i uczucia. Chętnie dzielą się także swoimi uczuciami z innymi, pod warunkiem, że obdarzą ich zaufaniem.

Nic nie stoi również na przeszkodzie, by introwertycy okazywali uczucia w sposób wylewny. Przecież nie są oni osobami aspołecznymi, lecz takimi, które dzielą i odsłaniają się ze swoimi myślami przed wąskim gronem osób.

 

Jakie są relacje introwertyka z innymi ludźmi?

Introwertycy budują silne relacje oparte na zaufaniu i lojalności. Dla nich zdecydowanie liczy się jakość, a nie ilość. Zazwyczaj nie lubią otaczać się wieloma ludźmi zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym, lecz gdy znajdą przyjaciela, często okazuje się, że to przyjaźń na całe życie. Introwertycy wolą trwałe związki i relacje, zamiast powierzchownych znajomości.

Introwertyk najlepiej czuje się w mniejszych grupach i kameralnych gronach, gdzie wcale nie musi być tą stereotypowo cichą osobą, lecz potrafi nawet stać się duszą zgromadzonego towarzystwa. Nie zmienia to jednak faktu, że baterie introwertycy ładują w samotności.

W relacjach introwertyk preferuje głębokie, ciekawe rozmowy zamiast bezsensownego small talku. Potrafi być dobrym słuchaczem i okazywać ogrom wsparcia w bliskich relacjach.

 

 

Introwertyk w pracy. W jakich zawodach się sprawdzi?

Wybór pracy to także kwestia indywidualna. Z pewnością nie warto kierować się stereotypami, lecz osobistymi preferencjami. Poza tym istnieje mnóstwo zawodów, które w niewielkim stopniu są powiązane z sytuacjami społecznymi i mogą być idealne dla osób o cechach introwertycznych.

Oto lista profesji, które mogą być odpowiednie dla introwertyków:

  1. Programista - praca przy komputerze wymagająca dużego skupienia może być idealną pracą dla osób o cechach introwertycznych. Pisanie kodu oraz testowanie go powinno odpowiadać introwertykom, którzy cenią sobie zajęcia stanowiące intelektualne wyzwanie.
  2. Analityk danych - analiza danych wymaga wnikliwości, koncentracji oraz zdolności analizowania i różnicowania. Jak widać, w tej pracy również przydatne są cechy introwertyczne.
  3. Psycholog - choć praca psychologa wymaga nawiązaniu kontaktu z drugim człowiekiem, dla wielu introwertyków jest to idealne zajęcie. Szczególnie przydatna jest tutaj umiejętność skupienia się na emocjach innych oraz ich wysoka świadomość. Introwertycy są doskonałymi obserwatorami i słuchaczami, co świetnie wpasowuje się w realia zawodu psychologa.
  4. Praca w laboratorium - farmaceuta, analityk a może diagnosta? Praca z próbkami, wykonywanie badań oraz ich analizowanie to obszary, w których z całą pewnością sprawdzi się introwertyk.
  5. Tłumacz języka obcego - to zajęcie również nie wymaga częstych kontaktów społecznych. Introwertyk w spokoju mógłby pracować nad tłumaczeniem dokumentów i innych tekstów.

 

Bycie introwertykiem, a praca w sprzedaży

Choć stereotypowo mogłoby wydawać się, że praca w sprzedaży stoi w sprzeczności z cechami introwertycznymi, okazuje się, że introwertycy mają dużo cech osobowości przydatnych w sprzedażowym środowisku zawodowym.

Introwertycy skupiają się na szczegółach i doskonale przyswajają specjalistyczną wiedzę. W związku z tym mogą przedstawiać wiedzę na temat produktów i usług w precyzyjny i kreatywny sposób.

Introwertycy są także świetnymi słuchaczami i dzięki temu bez trudu potrafią wyłapać i zrozumieć potrzebę Klienta. Pełna koncentracja na Kliencie w połączeniu z empatią może zaowocować stworzeniem długotrwałej relacji biznesowej.

Osoby introwertyczne są zazwyczaj bardzo dokładne i samodzielne. Z pewnością świetnie poradzą sobie również z przygotowaniem ofert, analizowaniem danych czy kontaktem mailowym z Klientami oraz planowaniem strategii.

Introwertycy sprawdziliby się także świetnie jako liderzy zespołów sprzedażowych. Cechy charakteru takie jak empatia, wnikliwość oraz umiejętność zarządzania sprawiają, że introwertyk byłby dobrym pracownikiem na stanowisku kierowniczym.

Poza tym warto zwrócić uwagę, że obecnie wiele firm, również sprzedażowych, przeniosło swoje działania w znacznej części lub w pełni do internetu. Taka forma z pewnością jeszcze bardziej odpowiadałaby introwertykowi, niż codzienne praca z biura bądź w terenie.

Ostateczna decyzja i tak należy do introwertyka, bo przecież praca powinna również sprawiać przyjemność, a nie wyczerpywać każdego dnia wszystkie zasoby. Jedno jest pewne: praca w sprzedaży nie jest tylko dla ekstrawertyków. Zarówno introwertycy, jak i ambiwertycy znajdą w niej coś dla siebie.

 

 

Podsumowanie

Introwertyzm jest cechą osobowości charakteryzującą się preferencją samotnego spędzania czasu oraz skupianiem na swoim wewnętrznym świecie. Introwertycy wolą przebywać w spokojnym otoczeniu, niechętnie uczestniczą w tłocznych spotkaniach towarzyskich, lecz cenią sobie głębokie relacje z innymi ludźmi i takie właśnie starają się budować.

Wielu introwertyków świetnie sprawdzi się w zawodach związanych z branżą IT, badaniami naukowymi, analizą danych czy psychologią. Większość ceni sobie możliwość samodzielnej i spokojnej pracy. Introwertycy są jednak w stanie z powodzeniem pracować w zawodach postrzeganych jako ekstrawertyczne, takich jak np. przedstawiciel handlowy.

Dobierając pracę, warto wziąć pod uwagę osobiste preferencje, satysfakcję wyniesioną z pełnionych obowiązków oraz predyspozycje. Warto podkreślić, że introwertyzm nie jest jedyną cechą wpływającą na wybór zawodu.

 

 

---

   Poszukujesz pracy w sprzedaży?

Załóż darmowe konto pracownika, dodaj swoje CV i aplikuj jednym kliknięciem!

  • Oferty pracy dopasowane do Twoich potrzeb.
  • Dostęp online do Twojego aktualnego CV.
  • Dostęp do statystyk ofert pracy na które aplikowałeś.