Praca w sprzedaży Multitasking - klucz do sukcesu czy porażki?

Multitasking - klucz do sukcesu czy porażki?

Wielozadaniowość na rynku pracy

Współczesny rynek pracy stawia przed pracownikami coraz większe wyzwania, a jednym z kluczowych umiejętności związanych dynamicznym i wymagającym tempem życia zawodowego jest zdolność do koordynowaniu wielu zadań w tym samym czasie.

Może się wydawać, że pracodawcy oczekują multitaskingu. "Praca pod presją czasu", "umiejętność prowadzenia kilku projektów jednocześnie", "zdolność organizacji pracy własnej". Takie wymagania pojawiają się w wielu ogłoszeniach o pracę.

Niniejszy artykuł przybliży kwestię multitaskingu w kontekście współczesnej pracy, analizując zarówno korzyści, jak i potencjalne pułapki związane z tą umiejętnością. Zapraszamy!

 

 

Definicja multitaskingu

Multitasking to zdolność do wykonywania wielu czynności jednocześnie. Nietrudno zauważyć, że staje się ona nieodłącznym elementem naszego codziennego, coraz "szybszego" funkcjonowania.

Pojęcie multitaskingu wywodzi się z terminologii dotyczącej komputerów. Początkowo multitasking odnosił się do zdolności procesorów do pracy nad kilkoma problemami jednocześnie (computer multitasking).

 

Czy da się wykonywać kilka zadań jednocześnie?

Okazuje się, że wykonywanie zadań w tym samym czasie jest możliwe pod warunkiem, że jedno z nich jest zautomatyzowane, proste lub po prostu nie wymaga od nas skupienia. Dlatego multitasking sprawdzi się, gdy chcesz chrupać popcorn w kinie podczas filmu czy prasować i słuchać w tym samym czasie podcastu.

Znacznie trudniejsze jest wykonywanie dwóch trudnych zadań jednocześnie. Ludzki mózg ma ograniczone zasoby uwagi, a próba jednoczesnego skupienia się na dwóch złożonych zadaniach może prowadzić do niższej jakości pracy, spadku produktywności oraz przyczynić się do większej liczby błędów. Pewne czynności są tak trudne, że wymagają stuprocentowej uwagi, szczególnie gdy wykonujesz je po raz pierwszy.

 

 

Mit wielozadaniowości

Wydawać by się mogło, że multitasking jest zaletą, a osoba, które jest w stanie skupić się na kilku rzeczach jednocześnie byłaby idealnym pracownikiem. W dzisiejszych czasach umiejętność wykonywania zadań w tym samym czasie postrzegana jest na równi z efektywnością, kreatywnością i elastycznością, tak bardzo pożądanymi przecież na rynku pracy.

Tymczasem jak wynika z różnych źródeł, jest zupełnie odwrotnie.

 

Sprawdź oferty pracy w sprzedaży 👇 

Pracownik wsparcia sali sprzedaży- praca dla studenta/ucznia

Podstawa: Nieujawniona
Pensja podstawowa
Nieujawniona

Doradca klienta

Podstawa: Nieujawniona
Pensja podstawowa
Nieujawniona

Doradca Klienta - Umowa zlecenie

Podstawa: Nieujawniona
Pensja podstawowa
Nieujawniona

 

Jak multitasking wpływa na wydajność pracownika?

Charles J. Abaté w publikacji "You Say Multitasking Like It's a Good Thing" obala najsłynniejszy mit związany z multitaskingiem: wielozadaniowość wcale nie jest efektywna, ani nie oszczędza czasu. Autor przytacza wnioski Joshua'y Rubinsteina, Davida Meyer'a i Jeffreya Poldrack'a. Ludzki mózg nie jest w stanie wykonywać dwóch zadań koncepcyjnych jednocześnie, lecz musi się przełączać pomiędzy "projektami". Przerwanie zadania wymaga zapamiętania szczegółów takich jak chociażby, na czym kończymy dane zadanie, by później bez problemu je wznowić. Czas, który mózg traci na reorientację wpływa na wydajność i efektywność pracy i w efekcie okazuje się, że wykonywanie jednej czynności naraz, do samego końca jest lepszym pomysłem, niż "pozorny" multitasking.

Taki mutitasking nie wymaga w takim razie podzielności uwagi, lecz sprawnego przełączania się pomiędzy zadaniami. Z tego powodu niektórzy naukowcy uważają, że takie zjawisko powinno nazywać się switch-taskingiem.

 

 

Negatywne skutki wielozadaniowości

Nikt nie jest w stanie pracować nieustannie przerzucając swoją uwagę pomiędzy różnymi zadaniami. Multitasking prowadzi do przeciążenie i przemęczenia. Dodatkowo wzmaga stres, obniża motywację, a na dłuższą metę może powodować nawet wypalenie zawodowe.

Należy pamiętać również, że wielozadaniowość zwiększa prawdopodobieństwo popełnienia błędów w podejmowanych zadaniach, a wcale nie skraca czasu ich wykonania.

Multitasking przyczynia się do spadku produktywności oraz efektywności.

 

Multitasking w sprzedaży

Wydawać by się mogło, że umiejętność, jaką jest multitasking jest niezbędna w sprzedaży. Wielozadaniowość zdecydowanie przyda Ci się w obszarach takich jak:

  1. Obsługa klienta: Sprzedawcy często muszą jednocześnie obsługiwać kilku klientów, odpowiadać na pytania, udzielać informacji o produktach czy usługach, oraz zajmować się reklamacjami.
  2. Prowadzenie rozmów telefonicznych: Handlowcy w tym samym czasie przeglądają dane klienta, notują informacje i oczywiście muszą dostosować rozmowę do otrzymywanych w jej trakcie informacji.
  3. Współpraca z zespołem: W wielu firmach sprzedażowych, sprzedawcy współpracują w zespołach, gdzie ważne jest efektywne komunikowanie się, współdzielenie informacji i podział zadań.

W przypadku bardziej skomplikowanych negocjacji czy prezentacji, skoncentrowanie się na jednym zadaniu na raz może przynieść lepsze rezultaty. Pamiętaj, że wykonywanie wielu czynności, niestety sprzyja pomyłkom. Bardzo prawdopodobne, że priorytetyzowanie zadań pomoże osiągnąć Ci lepsze rezultaty, niż praktykowanie wielozadaniowości.

 

Pułapka multitaskingu

Stale postępująca globalizacja wywiera presję na ludziach, by ciągle robić więcej i szybciej, stale funkcjonować na najwyższych obrotach. Dostrzec to można nie tylko w pracy, ale również w życiu prywatnym. Nawet obowiązki domowe wykonujemy w trybie wielozadaniowym: gotujemy obiad, ale jednym okiem zerkamy na bawiące się dziecko, wieszamy pranie, jednocześnie słuchając radia, spożywamy posiłki w akompaniamencie telewizora.

W świecie, którym wydawać by się mogło, że umiejętność wykonywania kilku zadań jednocześnie jest wręcz koniecznością, musisz sobie uświadomić, że zdrowiej dla Ciebie jest zwolnić i w pełni skupić się na robieniu jednej rzeczy na raz.

 

 

Co zamiast tego?

Zamiast ciągle gonić za wykonywaniem kilku rzeczy jednocześnie, skup się na lepszej organizacji własnego czasu. Pamiętaj również, że do wykonywania swoich obowiązków powinieneś być odpowiednio przygotowany. Pomogą Ci w tym nasze wskazówki.

  1. Ograniczaj ilość bodźców zewnętrznych. Praca przy włączonym telewizorze czy radiu również wpływa na Twoje skupienie oraz produktywność. Do typowych rozpraszaczy należy także telefon, dlatego najlepiej nie trzymaj go pod ręką, by z przyzwyczajenia po niego nie sięgać. Pracuj w ciszy.
  2. Planuj kolejność działań. Najefektywniejsi jesteśmy rano, dlatego zaczynaj swój dzień pracy od najbardziej wymagających zadań. Możesz się wspomóc również specjalnymi aplikacjami lub technikami, które pomogą Ci lepiej ułożyć Twój dzień.
    Zajrzyj do artykułu pt.: Jak wykorzystać macierz Eisenhowera do planowania pracy?
  3. Korzystaj z praktyk wspomagających efektywność pracy. Odpowiednie metody organizacji pomogą Ci maksymalnie wykorzystać czas Twojej pracy i pomogą w pełni skupić się na wykonywanych zadaniach.
    Sprawdź artykuł pt.: Czym jest technika pomodoro? Ta metoda pomoże Ci zwiększyć produktywność!
  4. Praktykuj monotasking. Staraj się wykonywać jedną rzecz na raz. Teraz już wiesz, że przynosi to o wiele więcej korzyści niż wielozadaniowość.
  5. Pamiętaj o odpoczynku. Zmęczeni, rozkojarzeni i niewyspani nigdy nie będziemy w stanie pracować tak efektywnie, jak po porządnej regeneracji. Jeśli pracujesz przy komputerze, zadbaj o odpowiednie, jakościowe przerwy. Zwróć uwagę również na to, jak spędzasz swój wolny czas.

 

 

Podsumowanie

Chociaż multitasking jest powszechnie stosowaną praktyką, warto zastanowić się, czy dana sytuacja jest odpowiednia do jednoczesnego wykonywania wielu zadań, czy może lepiej skupić się na jednym, aby osiągnąć najlepsze rezultaty. Jeśli już chcesz stosować multitasking, bądź świadomy ograniczeń związanych z chociażby utrzymywaniem uwagi na kilku czynnościach na raz i dokładnie sprawdzaj wykonane zadania.

Pamiętaj również o swoim zdrowiu psychicznym i niezdrowej presji, którą niesie ze sobą wszechobecny multitasking. Zadbaj o odpoczynek i regenerację.

 

 

---

   Poszukujesz pracy w sprzedaży?

Załóż darmowe konto pracownika, dodaj swoje CV i aplikuj jednym kliknięciem!

  • Oferty pracy dopasowane do Twoich potrzeb.
  • Dostęp online do Twojego aktualnego CV.
  • Dostęp do statystyk ofert pracy na które aplikowałeś.