Praca w sprzedaży FOMO (Fear of missing out): czym jest i jak go pokonać?

FOMO (Fear of missing out): czym jest i jak go pokonać?

Co to jest FOMO?

FOMO pochodzi od angielskiego wyrażenia "fear of missing out" i oznacza strach przed tym, że może nas coś ominąć. Autorzy raportu "FOMO. Polacy a lęk przed odłączeniem" przytaczają definicję Przybylskiego, który definiuje FOMO jako „wszechogarniający lęk, że inne osoby w danym momencie przeżywają bardzo satysfakcjonujące doświadczenia, w których ja nie uczestniczę”.

Syndromem FOMO, ze względu na jego coraz większą powszechność, interesują się rzesze specjalistów, przede wszystkich psychologów, ponieważ FOMO posiada cechy uzależnienia oraz pretenduje do kolejnej choroby cywilizacyjnej naszych czasów.

O FOMO mówi się w kontekście spotkań towarzyskich, ale również syndrom ten łączy się z zachowaniami w sieci, korzystaniem z internetu oraz z urządzeń cyfrowych.

 

 

Fear of missing out: objawy

Osoby, które doświadczają FOMO, odczuwają lęk i niepokój, których nie są w stanie do końca określić. Stale pozostają w wysokim napięciu psychicznym i stresie.

FOMO w kontekście korzystania z telefonu, a w szczególności mediów społecznościowych dotyczy trudności z odłączeniem się od wirtualnego świata. Osoby z syndromem FOMO chcą być stale obecne w social mediach, czują silną potrzebę sprawdzania smartfona, kontrolowania tego co się dzieje w mediach społecznościowych. FOMO wiąże się z nieustannym, nerwowym zerkaniem czy nie pojawiło się jakieś nowe powiadomienie. Pierwszą czynnością po przebudzeniu osób sfomowanych zawsze jest sięgnięcie po telefon.

Występują trudności ze skupieniem się na codziennych czynnościach, pojawia się rozkojarzenie. Myśli są skierowane na to, co akurat omija daną osobę. Dominują uczucia smutku i frustracji, wynikające z przekonania, że jest się pominiętym i odrzuconym.

Co ciekawe, u osób z FOMO mogą występować halucynacje dźwiękowe. Konkretnie mogą słyszeć one dźwięk dzwoniącego telefonu lub przychodzącego powiadomienia, co w rzeczywistości nie jest prawdą.

 

Sprawdź oferty pracy w sprzedaży 👇 

Doradca Klienta - Umowa zlecenie

Podstawa: Nieujawniona
Pensja podstawowa
Nieujawniona

Doradca Klienta - Umowa zlecenie

Podstawa: Nieujawniona
Pensja podstawowa
Nieujawniona

Specjalista ds. sprzedaży

Podstawa: 6 500 - 7 500 zł
Baza kontaktów
Pensja podstawowa
6 500 - 7 500 zł
Baza kontaktów

 

Fear of missing out: przyczyny FOMO

Każdy z nas może doświadczyć FOMO. FOMO jest fenomenem psychologicznym, którego przyczyny są złożone i niejednoznaczne. Najczęściej FOMO powstaje jako kombinacja różnorodnych czynników. Należeć mogą do nich:

  1. Rozwój nowych technologii i łatwa dostępność do mediów społecznościowych. Ciągły i nieograniczony dostęp do social mediów, a tym samym bieżących informacji o życiu celebrytów oraz znajomych potęguje wrażenie, że nieustannie się dzieje coś naprawdę ciekawego.
  2. Charakter treści udostępnianych w social mediach. Social media ukazują wyidealizowane życie innych ludzi i zakrzywiają prawdziwą rzeczywistość, w której dotykają nas również przykre i trudne chwile. Może prowadzić to do porównań i poczucia bycia gorszym.
  3. Czynniki psychologiczne. Wysokim poziomem FOMO charakteryzują się osoby o niskim poczuciu własnej wartości i wysokiej potrzebie społecznego uznania.
  4. Czynniki kulturowe. Żyjemy w kulturze, która promuje osoby będące nieustannie zajęte, ciężko pracujące i przez to osiągające sukces. Ponadto presja konsumpcyjna wytwarza potrzeby posiadania produktów, które widzimy u sławnych osób w internecie.
  5. Tworzone relacje. Większe tendencje do FOMO mogą mieć osoby, które nie tworzą w swoim życiu satysfakcjonujących relacji. Niestety zamiast angażować się bardziej w rzeczywiste związki, często skłaniają się do kreowania świata wirtualnego i zawierania tam powierzchownych znajomości, co jest po prostu łatwiejsze.

 

 

Jak FOMO wpływa na życie codzienne? Skutki FOMO

Syndrom FOMO ma dominujący wpływ na życie, zarówno zawodowe jak i prywatne. Oto kilka przykładów zgubnego oddziaływania na niektóre aspekty życia.

  1. FOMO ma wpływ na relacje społeczne: paradoksalnie osoba, która nie chce czuć się pomijana, sama doprowadza do swojej izolacji. Osoby z FOMO często zaniedbują realne relacje na rzecz powierzchownego kontaktu z innymi ludźmi dostępnymi online. Ciągłe przebywania na portalach społecznościowych może również prowadzić do napięć i kłótni w życiu prywatnym.
  2. FOMO ma wpływ na obowiązki i czas wolny: zaniedbania nie zdarzają się tylko w pracy czy nauce (czemu poświęcimy osobny paragraf), ale również w codziennych sprawach i obowiązkach domowych. Czas wolny zdominowany jest przez używanie telefonu i nieustanne zaglądanie na media społecznościowe.
  3. FOMO ma wpływ na zdrowie psychiczne: poczucie lęku znacząco wpływa na jakość życia. Dodatkowo ciągłe przekonania o utracie jakiś okazji wywołują stres, niepokój oraz napięcie. FOMO przyczynia się również do myśli, że nasze życie w porównaniu do tego prezentowanego przez innych w sieci, jest nudne, bezsensowne i mniej wartościowe. W długofalowej perspektywie wszystko to może przyczyniać się to rozwoju depresji lub nerwicy.
  4. FOMO ma wpływ na zdrowie fizyczne: wyczerpanie, brak snu oraz aktywności fizycznej negatywnie odbija się także na zdrowiu psychicznym. Codzienne funkcjonowanie zdominowane jest przez telefon oraz internet.

 

FOMO w kontekście pracy

Syndrom FOMO odczuwalny jest również w kontekście pracy.

Zaniedbywanie obowiązków, przerywanie wykonywanych czynności by sprawdzić telefon oraz koncentracja na social mediach prowadzi do spadku produktywności oraz efektywności wykonywanych zadań. Z tego powodu pracownicy doświadczający syndromu FOMO mają trudności z zarządzaniem swoim czasem. Ponadto FOMO może prowadzić do wypalenia zawodowego. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule pt. Wypalenie zawodowe - przyczyny, objawy, leczenie i psychoprofilaktyka.

Może dochodzić także do napięć i konfliktów z współpracownikami, szczególnie, że osobie doświadczającej FOMO najczęściej nie zależy na budowaniu relacji z innymi osobami z pracy. Zdecydowanie wolą one spędzić czas przerwy z telefonem w ręku, niż na pogawędce z kolegami.

 

 

Jak pokonać FOMO?

Pokonanie FOMO (Fear Of Missing Out) wymaga świadomego podejścia i wdrożenia strategii, które pomogą zmniejszyć uczucie niepokoju związanego z przegapianiem wydarzeń, informacji lub doświadczeń.

Podstawą podjęcia walki z syndromem FOMO jest przyznanie się do tego, że stanowi to realny problem. Ważnym aspektem jest również akceptacja faktu, iż nie da się być zawsze i wszędzie obecnym i opuszczanie wydarzeń lub spotkań jest naturalną koleją rzeczy.

Ponadto często konieczny jest cyfrowy detoks lub znaczne ograniczenie korzystania z telefonu oraz social mediów. Poza ograniczaniem czasu online pomocne pomoże być również wyłączenie powiadomień. Pozwoli to pozbyć się napięcia i nieustannego czekania na kolejne piknięcie smartfona.

Wreszcie warto skupić się na budowaniu realnych relacji w prawdziwym życiu, które przecież są o wiele bardziej satysfakcjonujące, niż te powierzchowne tworzone z innymi użytkownikami internetu.

Warto również zacząć praktykować medytacje w duchu mindfulness. Ćwiczenia uważności mogą pomóc skoncentrować się na bieżących doświadczeniach, zamiast martwić się o to, co przegapiasz. Medytacja i joga mogą pomóc w redukcji stresu i poprawie koncentracji. Doskonałym pomysłem jest także docenianie małych codziennych momentów i prowadzenie tzw. dziennika wdzięczności.

Zadbaj także o zdrowy tryb życia: wprowadź do swoich codziennych nawyków picie wody, spaceruj lub uprawiaj jakiś sport. Dbaj również o zbilansowaną dietę.

Jeśli czujesz, że nie jesteś w stanie sam poradzić sobie z syndromem FOMO, dotkliwie odczuwasz chwile z brakiem dostępu do internetu i nie potrafisz zrezygnować ze smartfona, poszukaj pomocy u specjalisty. Zgłoś się do psychologa, który poprowadzi Cię w tym procesie za rękę.

 

 

Podsumowanie

FOMO, czyli fear of missing out, jest zjawiskiem psychologicznym, które charakteryzuje się lękiem przed przegapieniem ważnych wydarzeń, informacji lub doświadczeń. To uczucie może mieć szeroki wpływ na różne aspekty życia, zarówno osobistego, jak i zawodowego.

Rozwój technologii i mediów społecznościowych znacznie przyczynił się do nasilenia tego zjawiska, umożliwiając stały dostęp do idealizowanych obrazów życia innych ludzi.

FOMO może prowadzić do chronicznego stresu, niepokoju, niskiej samooceny, a nawet depresji. W pracy skutkuje obniżoną produktywnością, brakiem koncentracji oraz zwiększonym ryzykiem wypalenia zawodowego. W sferze społecznej powoduje powierzchowne relacje i uczucie izolacji. Zdrowotnie, FOMO przyczynia się do problemów ze snem i zmniejszonej aktywności fizycznej.

Aby pokonać FOMO, ważne jest świadome podejście, które obejmuje zarządzanie czasem spędzanym w mediach społecznościowych, skupienie się na teraźniejszości, budowanie głębokich relacji, oraz dbanie o zdrowy styl życia i równowagę między pracą a życiem osobistym.

 

 

---

   Poszukujesz pracy w sprzedaży?

Załóż darmowe konto pracownika, dodaj swoje CV i aplikuj jednym kliknięciem!

  • Oferty pracy dopasowane do Twoich potrzeb.
  • Dostęp online do Twojego aktualnego CV.
  • Dostęp do statystyk ofert pracy na które aplikowałeś.