Praca w sprzedaży Jak się zwolnić z pracy? Wszystkie formalności, o których musisz pamiętać

Jak się zwolnić z pracy? Wszystkie formalności, o których musisz pamiętać

Zwolnienie z pracy

Zwolnienie z pracy jest jednym z najważniejszych momentów w karierze zawodowej. Pracownik zamyka pewien rozdział w celu spełnienia kolejnych kroków na ścieżce jego kariery. Ważne jest, aby zakończenie stosunku pracy zostało odpowiednio wykonane, zarówno pod względem formalnym (wymagania Kodeksu Pracy) jak i pod względem relacji ze współpracownikami i pracodawcą.

Jak prawidłowo zakończyć stosunek pracy? Jakie wymagania prawne należy spełnić w kwestii dokumentacji, przechowywania, terminów? W jakich sytuacjach można modyfikować okres wypowiedzenia? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu!

 

 

Czy warto zwolnić się z pracy?

Jeśli chcesz rozwiązać umowę z obecnym pracodawcą i zacząć poszukiwanie pracy powinieneś najpierw odpowiednio się do tego przygotować.

Po pierwsze, zadaj sobie pytanie, dlaczego chcesz porzucić obecną pracę. Kwestia zarobków, atmosfery z firmie, praca męcząca psychicznie a może coś zupełnie innego? Po odpowiedzeniu sobie na to pytanie pomyśl, czy rzeczywiście odejście z pracy to jedyne dobre rozwiązanie. Być może jest inny sposób na rozwiązanie Twojego problemu. Przykładowo - jeżeli według Ciebie zarabiasz zbyt małe pieniądze w stosunku do Twoich obowiązków, zamiast od razu szukać innej pracy, porozmawiaj najpierw o tym aspekcie z pracodawcą. Jeżeli odpowiednio uargumentujesz swoją chęć podwyżki jest spora szansa, że ją otrzymasz i nie będziesz już widział potrzeby zmiany firmy.

Jeżeli jednak zdecydujesz się zwolnić z pracy, nie rób tego bez posiadania żadnej alternatywy. Chodzi tu o to, abyś po odejściu z jednej pracy miał inne możliwości zatrudnienia. Nigdy nie rób tak, że najpierw opuścisz firmę a dopiero potem będziesz szukał czegoś innego. W dodatku nie zakładaj, że jeżeli aplikujesz na dane stanowisko to z pewnością zostaniesz przyjęty. Zawsze sprawdzaj, czy posiadasz odpowiednie wykształcenie, kwalifikacje zawodowe oraz spełniasz inne kryteria, które są wymagane w ogłoszeniu.

 

 

Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę

Jeśli zdecydujesz się odejść z aktualnej pracy powinieneś na samym początku złożyć wypowiedzenie lub rozwiązaniu umowy o pracę. Według Art. 30 § 1. Kodeksu w przypadku umowy o pracę możesz ją rozwiązać w następujący sposób:

  • za porozumieniem stron,
  • za wypowiedzeniem, tzn. poprzez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia,
  • bez wypowiedzenia, tzn. przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia,
  • z upływem czasu, na który umowa była zawarta, tzn. z końcem trwania umowy kończy się Twoja praca w danej firmie.

 

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron

Najlepszą formą rozwiązania umowy z perspektywy obydwóch stron jest rozwiązanie za porozumieniem stron. Wynika to z faktu, iż sobie strony wyrażają zgodę na zakończenie współpracy. Takie rozwiązanie może dotyczyć każdego rodzaju umowy o pracę oraz być zastosowane w dowolnym terminie. Wymaga wspólnego podpisania dokumentu.

 

 

Rozwiązanie umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia poprzez oświadczenie jednej ze stron

Nie zawsze pracownik lub pracodawca chcą rozwiązać stosunek pracy na mocy porozumienia stron. Jednak do rozwiązania umowy nie wymaga się zgody obu stron. Można złożyć rozwiązanie z zachowaniem okresu wypowiedzenia.

Dokument ten może złożyć zarówno pracownik jak i pracodawca. Ten drugi nie może go wręczyć w czasie urlopu pracownika lub innej, usprawiedliwionej nieobecności. Kodeks Pracy określa, jak długi powinien być omawiany okres wypowiedzenia. Zależy od rodzaju umowy, czasu na który została zawarta i stażu pracy pracownika u danego pracodawcy.

Według artykułu 34 Kodeksu Pracy, okres wypowiedzenia w przypadku trwania okresu próbnego umowy o pracę to:

  • 3 dni robocze, jeżeli umowa nie przekracza 2 tygodni,
  • 1 tydzień, jeżeli umowa zawarta na okres dłuży niż 2 tygodnie,
  • 2 tygodnie, jeżeli okres próby wynosi 3 miesiące

Artykuł 36 określa zaś, jaki jest okres obowiązku świadczenia pracy, jeśli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub nieokreślony:

  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
  • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
  • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Warto wiedzieć, że pracownik nie musi podawać przyczyny złożenia wypowiedzenia. Natomiast jeśli pracodawca chce wypowiedzieć umowę pracownikowi ma obowiązek podania przyczyny. W dodatku musi on powiadomić zakładową organizację związkową, również uzasadniając swoją decyzję. Organizacja może zgłosić pisemne zastrzeżenie do tej decyzji w ciągu 5 dni od otrzymania. Tutaj jednak należy pamiętać, że związki zawodowe nie istnieją w każdym zakładzie pracy. Jeśli owego związku nie ma, pracodawca konsultuje się z powołanym przedstawicielem pracowników lub odpowiedzialnym za kadry w firmie. Finalnie pracodawca podejmuje decyzję o zwolnieniu.

 

 

Jak powinno wyglądać wypowiedzenie umowy?

Należy pamiętać, że wypowiedzenie powinno mieć formę podania i nie zajmować więcej miejsca niż jedna kartka A4.

Powinny być w nim zawarte:

  • data i miejsce złożenia (w prawym górnym rogu strony),
  • dane osobowe osoby składającej,
  • data zawarcia umowy,
  • strony umowy,
  • okres wypowiedzenia,
  • miejsca na podpisy pracownika i pracodawcy.

Dobrze jest sporządzić je w dwóch egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.

Jeśli chodzi o treść, proponujemy następującą formułę:

Niniejszym wypowiadam umowę o pracę zawartą w dniu ……………… w (miejscowości)……………… pomiędzy (stronami umowy) ………………………………. a ……………………………….. z zachowaniem okresu wypowiedzenia wynoszącego ………………. . Przyczyną rozwiązania umowy jest………………………………………………………..(pracownik nie jest zobowiązany podać przyczyny).

Z wyrazami szacunku (lub inny zwrot grzecznościowy)

Podpis

 

 

Skrócenie okresu wypowiedzenia

W przypadku, gdy pracodawca ogłosi upadłość firmy, może skrócić okres wypowiedzenia z trzech do najwyżej jednego miesiąca. W takim przypadku pracownikowi przysługuje prawo do zachowania wynagrodzenia w postaci odszkodowania.

 

Wydłużenie okresu wypowiedzenia

Pracodawca może wydłużyć okres wypowiedzenia jeżeli pracownik ponosi odpowiedzialność materialną za powierzone mu mienie.

Okres ten może zostać wydłużony:

  • w przypadku 2 tygodni wypowiedzenia - do 1 miesiąca,
  • w przypadku 1 miesiąca wypowiedzenia do - 3 miesięcy.

W dodatku strony umowy mogą wcześniej rozwiązać umowę bez zmiany trybu rozwiązania umowy o pracę.

 

 

Rozwiązanie umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia

Według Kodeksu Pracy rozwiązanie umowy bez okresu wypowiedzenia przez pracodawcę dotyczy zwolnienia pracownika w trybie dyscyplinarnym. Zwolnienie pracownika nastąpić z przyczyny:

  • ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych,
  • zawinionej przez pracownika utraty uprawnień, które są niezbędne w celu wykonywania pracy,
  • popełnienia przez pracownika podczas trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na dotychczas zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone na podstawie prawomocnego wyroku.


Może ono również nastąpić z powodu:

  • niezdolności do pracy przez chorobę dłuższą niż trzy miesiące (jeżeli pracownik był zatrudniony na okres krótszy od sześciu miesięcy) lub dłużej niż łączny okres pobierania w związku z tą chorobą wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez okres pierwszych 3 miesięcy, gdy pracownik był zatrudniony u pracodawcy minimum sześć miesięcy lub jeżeli niezdolność pracownika do wykonywania pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy bądź chorobą zawodową,
  • nieobecności usprawiedliwionej przez pracownika z innych przyczyn trwającej dłużej niż 1 miesiąc.


Natomiast z punktu widzenia pracownika może nastąpić, gdy:

  • wydano orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, która jest odpowiednia dla jego zdrowia),
  • pracodawca dopuści się wobec pracownika ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków.

 

 

Okres wypowiedzenia a urlop

Pracodawca może wysłać swojego pracownika na urlop wypoczynkowy (zarówno ten zaległy jak i bieżący) w okresie wypowiedzenia. Pracownik zaś musi z tego urlopu skorzystać. Jeżeli pracodawca nie skorzysta z tego prawa, za niewykorzystany urlop pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny.

 

Zwolnienie na poszukiwanie pracy

Pracownik, który jest w okresie wypowiedzenia umowy o pracę, na podstawie art. 37 Kodeksu Pracy, może skorzystać ze zwolnienia na poszukiwanie pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, w następującym wymiarze:

  • 2 dni robocze - w okresie dwutygodniowego oraz jednomiesięcznego wypowiedzenia,
  • 3 dni robocze - w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia oraz gdy następuje skrócenie w związku z ogłoszeniem upadłości lub likwidacji pracodawcy.

 

Sprawdź oferty pracy w sprzedaży 👇 

Doradca Klienta - Praca sezonowa

Podstawa: Nieujawniona
Pensja podstawowa
Nieujawniona

Kierownik Sklepu - Nowy Elektromarket

Podstawa: Nieujawniona
Pensja podstawowa
Nieujawniona

Doradca Klienta - Umowa zlecenie

Podstawa: Nieujawniona
Pensja podstawowa
Nieujawniona

 

Świadczenie rehabilitacyjne a zwolnienie z pracy

Pracownik jest chroniony przed zwolnieniem przez okres trzech miesięcy, jeżeli Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał mu świadczenie rehabilitacyjne. 

Jednak jak już wspomniano, na podstawie Kodeksu Pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia, jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:

  • dłużej niż 3 miesiące — jeśli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
  • dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu pensji i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące — w przypadku, gdy pracownik był zatrudniony przez co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli jego niezdolność do pracy została spowodowana wystąpieniem choroby zawodowej bądź wypadkiem przy pracy.

 

 

Emerytura pomostowa a zwolnienie z pracy

Jeżeli chcesz otrzymać emeryturę pomostową musisz najpierw (według ZUS) rozwiązać stosunek pracy. Jednak z wnioskiem o uzyskanie takiej emerytury możesz wystąpić jeszcze w trakcie trwania umowy.

 

Zwolnienie z pracy a odprawa

Może wystąpić również sytuacja, w której zostaniesz zwolniony z winy pracodawcy, np. w wyniku likwidacji stanowisk czy upadku firmy. W takim przypadku przysługuje Ci odprawa pieniężna. Wysokość tej odprawy to kwota:

  • jednomiesięcznego wynagrodzenia, gdy pracownik był zatrudniony krócej niż 2 lata,
  • dwumiesięcznego wynagrodzenia, gdy pracownik był zatrudniony od 2 do 8 lat,
  • trzymiesięcznego wynagrodzenia, gdy pracownik był zatrudniony ponad 8 lat.

 

 

Ochrona przed zwolnieniem

Co ciekawe, niektórzy pracownicy są chronieni przed zwolnieniem. Należy również pamiętać, że część pracowników jest chroniona przed zwolnieniem. O kogo chodzi?

  • pracownicy przebywający na zwolnieniu lekarskim (chyba że zostali zwolnieni dyscyplinarnie),
  • pracownicy, który przebywa na urlopie wypoczynkowym, związanym z rodzicielstwem lub z powodu innej usprawiedliwionej przyczyny (np. kwarantanną w związku z chorobą zakaźną),
  • pracownicy zbliżającej się do wieku emerytalnego, tzn. od 56 lat w przypadku kobiet i od 61 lat w przypadku mężczyzn,
  • niektórzy pracownicy zaangażowani w działalność związkową,
  • pracownice będące w ciąży.

Prawo jednak jest pełne wyjątków, stąd w celu dokładnego poznania tematu zachęcamy do zapoznania się z przepisami Kodeksu Pracy.

 

Czy pracownik może się odwołać od zwolnienia z pracy?

Jeżeli pracownik zostanie zwolniony, przysługuje mu prawo do odwołania się do sądu pracy. Może to zrobić w następujących przypadkach:

  • jeżeli zabrakło uzasadnienia wypowiedzenia umowy,
  • jeżeli to uzasadnienie było niewłaściwe,
  • jeżeli nastąpiło naruszenie przepisów o wypowiadaniu umowy o pracę.

Pracownik może ubiegać się o przywrócenie do pracy bądź odszkodowanie.

 

Zawsze sprawdzaj obecne przepisy

Pamiętaj, że przepisy w każdej chwili mogą ulec zmianie. Artykuł ten może stanowić dla Ciebie podpowiedź, wyjaśnienie pewnych kwestii, jednak nie jest on dokumentem prawnym. Każdorazowo zatem musisz sprawdzić faktycznie obowiązujące przepisy w Kodeksie Pracy.

 

Odejdź z klasą!

Nie warto palić za sobą mostów i zostać źle zapamiętanym przez pracodawcę i innych pracowników. Branża wbrew pozorom jest mała, więc lepiej aby nikt nie rozpowszechniał negatywnych opinii o Twojej osobie.

Najlepiej więc odejść z pracy z klasą. Zakończ wszystkie zadania jak najlepiej potrafisz, a jeżeli nie zdążysz tego zrobisz do czasu zakończenia okresu wypowiedzenia - oddaj je innej kompetentnej osobie wraz z przekazaniem wszystkich założeń. Zostaw po sobie porządek w miejscu pracy. Pożegnaj się ze wszystkimi współpracownikami, podziękuj im za spędzony wspólnie czas. Zrób tak również w kontekście pracodawcy.

 

 

 

---

   Poszukujesz pracy w sprzedaży?

Załóż darmowe konto pracownika, dodaj swoje CV i aplikuj jednym kliknięciem!

  • Oferty pracy dopasowane do Twoich potrzeb.
  • Dostęp online do Twojego aktualnego CV.
  • Dostęp do statystyk ofert pracy na które aplikowałeś.