Praca w sprzedaży Czy warto podjąć pracę jako przedstawiciel handlowy? Plusy i minusy pracy handlowca

Czy warto podjąć pracę jako przedstawiciel handlowy? Plusy i minusy pracy handlowca

Co robi przedstawiciel handlowy?

Do głównych zadań przedstawiciela handlowego należy pozyskiwanie klientów, tworzenie ofert handlowych czy utrzymywanie kontaktów z osobami, które już skorzystały z oferty.

Do jego obowiązków należy także realizacja założonego planu sprzedaży, czyli osiągnięcie określonego poziomu przychodów lub pozyskanie nowych klientów w ustalonej ilości oraz budowanie własnej sieci sprzedaży. Praca handlowca obejmuje również tzw. opiekę posprzedażową.

 

 

Plusy i minusy zawodu handlowca

W tym artykule skupimy się na istotnych aspektach związanych z zawodem przedstawiciela handlowego. Część z nich można jednoznacznie zaklasyfikować jako pozytywne lub negatywne, ale wiele z nich jest subiektywna i relatywna, to znaczy może zostać różnie oceniona, w zależności od tego jaki dana osoba posiada charakter, temperament, umiejętności czy jakie ma oczekiwania wobec pracy.

 

Pieniądze, czyli ile zarabia przedstawiciel handlowy?

Zarobki przedstawiciela handlowego kształtują się na zmiennym poziomie, a to dlatego, że większość stanowisk takich jak specjalista ds sprzedaży wynagradzanych jest dodatkowo prowizyjnie, co jest zależne od wyników pracy.

Wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń pokazują, że mediana podstawowych zarobków przedstawicieli handlowych kształtuje się na poziomie 6 290 zł brutto (dane: styczeń 2023). Dobrzy handlowcy zarobią znacznie więcej, ponieważ część pracodawców oferuje nielimitowaną wysokość prowizji (tzw. "brak szklanego sufitu").

 

 

Wysokość wynagrodzenia przedstawicieli handlowych jest zależna od doświadczenia, zaangażowania, branży, wyników pracy oraz lokalizacji.

Najlepsze wynagrodzenia na takim stanowisku oferują pracodawcy w województwie mazowieckim.

 

Niestabilność zarobków na stanowisku przedstawiciela handlowego

Patrząc na wynagrodzenie przedstawiciela handlowego z drugiej strony, jest ono bardzo niestabilne. W jednym miesiącu handlowiec może wyrobić swój miesięczny plan sprzedaży w tydzień, a w innym nie być w stanie wykonać go nawet w 50%. Poziom wygenerowanych zarobków może być drastycznie różny, ponieważ w dużej mierze jest zależny od realizacji zadań. Nie każdemu odpowiada wynagrodzenie zmienne.

Oczywiście premie i prowizje są dobrymi motywatorami, a najlepsi przedstawiciele handlowi potrafią za pomocą prowizji nawet kilkukrotnie zwiększyć swoje wynagrodzenie.

Może warto patrzeć na zarobki przedstawicieli handlowych jedynie przez pryzmat podstawy, a premie traktować jak miły bonus, który może się pojawić, ale wcale nie musi.

 

Dbanie o własny wizerunek

Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Dlatego w pracy przedstawiciela handlowego koniecznością jest dbanie o nienaganny wygląd oraz uśmiech na twarzy, który potrafi pomóc przełamać pierwsze lody w kontakcie z bardzo trudnym klientem.

Nawet jeśli pracujesz jako przedstawiciel handlowy w formie zdalnej, to znaczy kontaktujesz się z klientami jedynie w formie telefonicznej, są oni w stanie na podstawie Twojego głosu określić jaki masz dziś humor.

 

Nienormowany czas pracy

Przedstawiciele handlowi często mają nienormowany, lub jak kto woli - elastyczny, czas pracy. Decyzja czy jest to plus czy minus należy do Ciebie.

 

 

Oczywiście, jeśli bardzo się postarasz znajdziesz ofertę pracy w godzinach 8-16, jednak większość przedstawicieli handlowych pracuje w różnych godzinach, dostosowując się do swoich potencjalnych Klientów.

 

Stały kontakt z ludźmi

Praca przedstawiciela handlowego w 90% polega na kontakcie z drugim człowiekiem. Z pewnością nie jest to zawód dla introwertyków, którzy najlepiej czują się w spokojnym zaciszu własnego biura, gdzie nikt nie niepokoi ich telefonami i wizytami.

Handlowiec musi ciągle starać się o nowe leady oraz zajmować się już pozyskanymi Klientami. W pracy przedstawiciela handlowego nie ma ucieczki od kontaktu z drugim człowiekiem. Oczywiście może stanowić to zarówno plus, jak i minus. Rozmowy z Klientami mogą ładować pozytywną energią lub wręcz przeciwnie. Przedstawiciel handlowy trafia również na osoby opryskliwe, które akurat nie mają ochoty na rozmowę telefoniczną lub spotkanie.

Kontakt z ludźmi wymaga od przedstawiciela handlowego odpowiednich predyspozycji. Nie bez znaczenia są umiejętności analizy psychologicznej, ponieważ pozwalają na lepsze rozumienie potrzeb Klienta, wczuwanie się w jego sytuację i przez to skuteczne zbijanie obiekcji i rozwiewanie wątpliwości.

 

 

Równie cenna jest umiejętność szybkiego podejmowania decyzji i szybkiego reagowania. Dobry handlowiec powinien być zawsze o krok przed swoim klientem.

 

Analityczny umysł

Do zadań przedstawiciela handlowego należy także monitorowanie rynku (chociażby w zakresie popytu i podaży na usługi/produkty, które oferuje), monitorowanie działań konkurencji oraz własnych.

Wyciąganie wniosków z przeprowadzanych działań jest bardzo istotne w pracy przedstawiciela handlowego, ponieważ tylko rozumienie zachodzących procesów pozwoli na poprawę. Dlatego pomimo społecznego charakteru tego zawodu, na stanowisku przedstawiciela handlowego cenne są również umiejętności analityczne.

 

Stres, presja czasowa i zadaniowa

Sprzedaż, sprzedaż i jeszcze raz sprzedaż! Przecież głównym zadaniem handlowców jest realizacja planów sprzedażowych. Umiejętność pracy pod presją czasu oraz wyników to bardzo istotny czynnik w pracy przedstawiciela handlowego.

Zawód przedstawiciela handlowego jest dynamiczną profesją. Handlowcy każdego dnia odbywają wiele rozmów i spotkań z Klientami, co może być źródłem stresu. Stres jest naturalnym zjawiskiem, które w dodatku działa na nas mobilizująco, więc o ile nie wstępuje za często, nie musi stanowić powodu do niepokoju. Dopiero długotrwały, przewlekły stres ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Dlatego bardzo ważne, by przedstawiciel handlowy potrafił się dystansować od potencjalnie stresujących sytuacji. W tym zawodzie pożądany jest również zadaniowy styl radzenia sobie z problemami.

 

Brak wymogów formalnych

Profesja handlowca nie jest unormowana prawnie, co oznacza, że aby zostać przedstawicielem handlowym nie potrzebujesz konkretnych studiów, szkoleń lub certyfikatów. Dyplom uczelni wyższej czy ukończony kurs dotyczący technik sprzedaży z pewnością będzie dużym plusem, ale nie jest koniecznością. Na stanowisku przedstawiciela handlowego liczą się przede wszystkim umiejętności, a dobra wiadomość jest taka, że dużą część z nich możesz nabyć w praktyce, wykonując swoje obowiązki.

W zależności od tego w jakiej branży pracuje przedstawiciel handlowy, wymagania mogą się różnić. Na pewno atutem, który wpłynie również na wynagrodzenie jest dobra znajomość języka angielskiego (lub innego języka obcego).

 

Łatwo powiązać zawód przedstawiciela handlowego z inną wiedzą / studiami

Choć część przedstawicieli handlowych ukończyła studia związane ze sprzedażą, inne kierunki są równie mile widziane, a czasem wręcz pożądane.

Jeśli ukończyłeś budownictwo, na pewno poradzisz sobie w tej branży znacznie lepiej, niż osoba bez takich studiów. A gdy starasz się o pracę jako przedstawiciel medyczny, studia z zakresu pielęgniarstwa, ratownictwa czy biotechnologii będą dużym atutem w oczach pracodawcy.

 

Służbowe samochody

Z pewnością plusem zawodu jakim jest przedstawiciel handlowy jest oferowany przez pracodawcę samochód służbowy, często dostępny również do użytku prywatnego. Niektóre oferty pracy obejmują również dodatkowo kartę paliwową.

 

 

Oczywiście w sytuacji, gdy pracujesz wyjazdowo jako przedstawiciel handlowy musisz mieć prawo jazdy. Minusem takiej formy pracy mogą być korki czy ewentualne awarie samochodu, którym musisz przecież dojeżdżać do potencjalnych klientów.

 

Dodatkowe benefity

Przedstawiciel handlowy może również liczyć na dodatkowe korzyści, ale zależne są one od pracodawcy i przedsiębiorstwa, w którym pracuje.

Najpopularniejsze benefity to ubezpieczenie na życie, karta sportowa, zniżki pracownicze, paczki dla dzieci na święta czy wczasy pod gruszą, czyli forma dofinansowania wakacji.

 

Podsumowanie

Praca przedstawiciel handlowego nie jest łatwa i z pewnością nie jest dla każdego.

Jeśli po przeczytaniu artykułu, uważasz, że jest to zawód, w którym mógłbyś się odnaleźć, sprawdź oferty pracy na pracahandlowiec.pl. Powodzenia!

 

 

---

   Poszukujesz pracy w sprzedaży?

Załóż darmowe konto pracownika, dodaj swoje CV i aplikuj jednym kliknięciem!

  • Oferty pracy dopasowane do Twoich potrzeb.
  • Dostęp online do Twojego aktualnego CV.
  • Dostęp do statystyk ofert pracy na które aplikowałeś.