Korporacja - czym jest, jakie są wady i zalety pracy w korporacji?
Korporacja - definicja
Korporacja to rodzaj przedsiębiorstwa, które posiada osobowość prawną i opiera się na kapitale złożonym z udziałów. Korporacjami w Polsce nazywamy wielkie, globalne firmy z kapitałem zagranicznym. Panują w niej ściśle określone procedury oraz relacje pomiędzy jej członkami, których jest całkiem sporo, gdyż przeważnie korporacje zatrudniają od kilkuset do nawet kilku tysięcy pracowników.
Praca w korporacji - więcej wad czy jednak zalet?
Wiele ofert pracy zawiera zdania typu: "nie jesteśmy korporacją, u nas panuje rodzinna atmosfera". Stawiają przy tym wspomnianą korporację jako coś gorszego, jako miejsce w którym nie opłaca się podejmować pracy. Jak jednak wygląda praca w korporacji? Czy faktycznie jej pracownicy mają tak źle?
Oczywiście, praca w korporacji, jak zresztą każda praca, ma swoje wady, ale posiada również wiele ciekawych zalet. Opowiemy zarówno o jednych jak i o drugich w tym artykule.
Presja czasu - czy tyczy się tylko korporacji?
Być może, gdy ktoś wymieniał Ci wady pracy w korporacji, usłyszałeś stereotypowe zdanie, że praca w korporacji to ogromna presja czasu i często konieczność wyrabiania nadgodzin, gdyż nie jest się w stanie wykonać wszystkich zadań i spełnić KPI (kluczowe wskaźniki wydajności).
Pamiętaj jednak, że korporacja korporacji nierówna. Oczywiście, mogą zdarzyć się i takie miejsca, w których pracodawca czy kierownik będzie oczekiwać wykonania wielu zadań w krótkim czasie i rzeczywiście takie podejście wpływa negatywnie zarówno na atmosferę w pracy jak i psychikę pracowników. Jednak powinieneś wiedzieć, że takie osoby zdarzają się nie tylko w korporacjach ale i mniejszych firmach.
Kolejną kwestią jest to, że nawet, jeśli pracodawca mniejszej firmy obiecuje "rodzinną atmosferę" i "elastyczny czas pracy", nie oznacza to, że nie oczekuje on terminowości wykonywania zadań. Również będzie wymagać dostarczania zadań w określonym czasie, mniej lub bardziej odległym.
Wyścig szczurów
Kolejny stereotyp to panujący w korporacjach wyścig szczurów. Ciągła rywalizacja z innymi i strach przed zwolnieniem, bo jest się "niewystarczająco dobrym", aby sobą zainteresować pracodawcę. Czy tak jest faktycznie?
Tutaj znowu ciężko jednoznacznie wypowiedzieć się na ten temat, gdyż nie ma jednej odpowiedzi. W korporacji zazwyczaj podpisywana jest z pracownikami umowa o pracę, dzięki czemu mogą oni liczyć na stabilne zatrudnienie po okresie próbnym.
Pewne jest to, że jak w każdej firmie (korporacjach czy tych najmniejszych przedsiębiorstwach) należy sumienne wykonywać swoje obowiązki. W przeciwnym razie nie ma się co dziwić, że pracodawca nie będzie chciał podejmować z pracownikiem dłuższej współpracy i po okresie próbnym po prostu mu podziękuje, a na danym stanowisku zatrudni inną osobę.
Więzi z innymi pracownikami
Z jednej strony, korporacja to możliwość poznania wielu osób, zwłaszcza podczas spotkań integracyjnych.
Z drugiej jednak strony, liczba pracowników jest tak duża, że trudno jest znać wszystkich współpracowników, a tym bardziej budować z nimi jakiekolwiek więzi. Dla znacznej większości z nich będziesz anonimową, mało znaczącą osobą. Nie wykluczone jednak, że wśród węższego grona znajdziesz nowych, ciekawych znajomych czy bratnie dusze.
Dress code i sztywne reguły
Praca w korporacji często wiąże się z przestrzeganiem sztywnych reguł panujących w firmie. Przykładem może być narzucony dress code, który często składa się z eleganckiej koszuli firmowej i spodni firmowych. W niektórych korporacjach nie ma konkretnego firmowego stroju, jednak narzucony jest elegancki ubiór do pracy. Nie licz zatem, że pracując w takich miejscach będziesz mógł przyjść do pracy w koszulce na ramiączka czy dresach. Choć jeśli pracujesz zdalnie, w pracy możesz być nawet w piżamie. :)
Pamiętaj jednak, że dress code występuje również w mniejszych firmach. Pracodawcy również wymagają albo noszenia firmowego stroju albo po prostu eleganckiego ubioru. Podobnie to wygląda z innymi zasadami - w niektórych firmach są one bardziej sztywne, w innych mniej. Wszystko zależy od polityki danego przedsiębiorstwa.
Benefity w korporacji
Zazwyczaj pracownik korporacji może liczyć na znacznie ciekawsze benefity, niż gdyby był zatrudniony w niedużej firmie. Odgrywają tu role przede wszystkim spore zyski, dzięki którym pracodawcy mogą „pozwolić sobie na więcej”.
Wśród benefitów możemy wymienić te standardowe: karta sportowa, prywatna opieka medyczna czy ubezpieczenie na życie. Oprócz nich oferowana jest dużo szersza gama korzyści, w tym wyjazdy integracyjne, dofinansowania wypoczynków, konkursy z ciekawymi nagrodami, lepsza klasa samochodu służbowego, lepszy sprzęt do pracy, przyzakładowe żłobki i przedszkola itd.
Jako benefit można uznać również wygodną pracę w nowoczesnych biurowcach, za czym idzie nowoczesny sprzęt, dodatkowe udogodnienia oraz design pomieszczeń, co wpływa na komfort pracy w korporacji.
Wysokie wynagrodzenia
Podobnie jak w przypadku benefitów – im większa firma, tym przeważnie o wiele większe są jej dochody, ma większe możliwości jeśli chodzi o wynagrodzenia dla pracowników. Oczywiście, zarobki w dużej mierze zależą od kompetencji danej osoby, jej wykształcenia oraz doświadczenia zawodowego, jednak często to właśnie to korporacje lub inne ogromne firmy płacą największe pieniądze na rynku. Co więcej, w takich miejscach pensja jest zawsze na czas.
Sprawdź oferty pracy w sprzedaży 👇
Specjalista ds. handlu zagranicznego ze znajomością języka francuskiego
Doradca Klienta - Umowa zlecenie
Doradca Klienta - Umowa zlecenie
Problem z prywatnością
To stwierdzenie z pewnością nie tyczy się osób pracujących zdalnie. Jednak pracownicy korporacji pracujący stacjonarnie często muszą pracować w przestrzeniach open space. Hałas i masa ludzi wokół może utrudnić skupienie się na zadaniach, co więcej takie przestrzenie mocno zmniejszają prywatność. Warto jednak wspomnieć, że nie wszystkie osoby pracują w takich warunkach. W zależności od firmy czy zajmowanego stanowiska możesz również otrzymać miejsce pracy w osobnym biurze.
Wpływ pracownika na firmę
Jak wspominaliśmy na początku, korporacje zatrudniają od kilkuset do kilku tysięcy pracowników. Pojedynczy pracownik jest zatem tylko „trybikiem” w tej wielkiej maszynie. Wpływ pojedynczej osoby na wyniki firmy jest niewielki, niezauważalny przez osoby najbardziej decyzyjne. Pracownik może zatem odczuwać, że jego wkład jest nieznaczący, bo dopiero sumując pracę jego i kilku dziecięcy czy kilkuset osób efekt jest widoczny.
W tym aspekcie największą przewagę mają małe firmy, zatrudniające niewielu pracowników. Przykładowo - jeśli pracujesz w dziale sprzedaży, który liczy 5 czy 10 osób, efekty Twojej pracy mogą być mocno widocznie i zauważone przez szefa.
Ciągłe doskonalenie się i możliwość awansu
Pracownicy biurowców bez wątpienia są grupą, którzy mają otwartą ścieżkę do kolejnych kroków w rozwoju ich kariery. W korporacji pracownicy mają zazwyczaj jasno wytyczoną ścieżkę kariery, co niestety nie występuje tak często w mniejszych firmach. Wiedzą, jakie cele powinni spełniać aby uzyskać awans na wyższe stanowisko.
Po pierwsze, korporacja daje możliwość rozwoju zawodowego, co więcej na koszt firmy. Pracownicy mogą brać udział w wielu ciekawych szkoleniach, które podnoszą ich kompetencje zawodowe oraz umiejętności miękkie (odporność na stres, komunikatywność, asertywność, umiejętne zarządzanie czasem itp.).
W dodatku można liczyć na wiele szkoleń i staży zagranicznych. Międzynarodowe korporacje często wysyłają swoich pracowników właśnie na takie aktywności. Dzięki temu można zdobyć nie tylko ciekawą wiedzę, ale również poprawić swoją znajomość języka angielskiego czy innych języków.
Po drugie, więcej pracowników to większe pole do nauki. Można podpatrywać ich pracę, uczyć się na ich błędach, czerpać od nich praktyczną wiedzę. Jest to szczególnie przydatne wśród młodych pracowników. którzy mają duże pole do manewru w związku z czerpaniem wiedzy od starszych kolegów i koleżanek.
Czy warto pracować w korporacji?
Jak łatwo się domyśleć, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.
Po pierwsze, praca w jednej korporacji a w drugiej może się okazać pracą w dwóch odmiennych miejscach. Przykładowo - w jednej mogą stawiać na sztywne reguły, w innej zaś na elastyczny czas pracy, brak dress code czy luźniejsze stosunki na linii pracodawca/kierownik - pracownik. Każda firma jest inna, nie można zatem wszystkich korporacji identyfikować tak samo.
Po drugie, wszystko zależy od indywidualnych preferencji danej osoby. Jedni mogą uznawać stres w pracy jako czynnik motywujący, inni za niedopuszczalną wadę. Jednym praca w hałasie nie sprawia najmniejszego problemu, inni w ogóle nie mogą się skupić i potrzebują zupełnej ciszy. Nie ma jednej firmy, która by spełniała oczekiwania każdej osoby.
Jeśli chcesz podjąć pracę w korporacji, warto zastanowić się, co dla Ciebie jest ważne w miejscu pracy, a co będzie Ci ją utrudniać. Powinieneś zapisać sobie wszystkie te czynniki, aby nic Ci nie umknęło podczas szukania pracy.
Jak znaleźć pracę w korporacji?
Jeśli szukasz pracy w korporacji, powinieneś w pierwszej kolejności zastanowić się, czy jest może jakieś przedsiębiorstwo, w którym chciałbyś pracować. Warto wtedy wejść na jego stronę internetową i sprawdzić, czy posiadają zakładkę typu "kariera" i czy nie wystawiają na niej żadnych ogłoszeń. Jeśli nie masz takiej firmy lub dana korporacja nie wystawia ogłoszeń na swojej stronie, poszukać ofert o pracę na portalach pracy. Należy dokładnie zapoznać się z wybranymi ogłoszeniami: obowiązkami, wymaganiami, korzyściami dla pracowników, aby być pewnym swojej decyzji co do chęci podjęcia udziału w rekrutacji. Jeśli w ogłoszeniu zawarty jest kontakt do rekrutera, można wtedy dopytać o wszelkie niejasności.
Następnie należy przygotować odpowiednie dokumenty aplikacyjne. Z całą pewnością będzie to CV. Jego treść powinna być dokładnie przemyślana, aby zainteresować pracodawcę swoją osobą. W niektórych ogłoszeniach mogą poprosić także o list motywacyjny czy inne dokumenty potwierdzające osiągnięcia czy umiejętności kandydata.
Chcesz napisać profesjonalne CV oraz list motywacyjny? Sprawdź nasze artykuły, które są prawdziwym kompendium wiedzy w tym temacie!
Jeśli pierwszy etap rekrutacji będzie dla Ciebie pozytywny, zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Tak samo jak w przypadku CV, rozmowa wymaga odpowiedniego przygotowania. Powinieneś przećwiczyć sobie wszelkie odpowiedzi na pytania rekrutera, a także przygotować swoje własne, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o nowym, potencjalnym stanowisku. Rozmowa kwalifikacyjna wymaga w dodatku odpowiedniego, formalnego ubioru, aby zrobić dobre pierwsze wrażenie na pracodawcy.
Chcesz dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? Sprawdź artykuł pt. Jak dobrze wypaść podczas rekrutacji? Najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej.
Korporacyjny slang - to powinieneś znać!
Jeśli interesuje Cię praca w korporacji, powinieneś rozumieć przynajmniej te najważniejsze zwroty ze slangu korporacyjnego. Korporacje w Polsce często należą do zagranicznych firm, stąd przyjęła się wśród nich specyficzne nazewnictwo.
Kilka zwrotów z korpo żargonu, które warto znać:
- Team - z angielskiego zespół.
- Case - zadanie/projekt do realizacji.
- Target - inaczej cel do zrealizowania.
- KPI - kluczowe wskaźniki wydajności (z angielskiego "Key Performance Indicators"), czyli cel, który ma zrealizować dany pracownik lub zespół.
- OKR - cele i kluczowe wyniki (z angielskiego "Objective key results").
- ASAP - po angielsku: "As Soon As Possible". To określenie używa się do zadań, które powinny zostać zrobione jak najszybciej (najlepiej "na wczoraj").
- Deadline - ostateczny termin realizacji zadania/projektu.
- Brainstorm - tłumaczone jako burza mózgów. To spotkania dla całego zespołu, podczas których uczestnicy mówią swoje pomysły, które mają pomóc w realizacji projektu.
- Fuck Up - następuje, gdy zostanie przekroczony deadline, a zadanie nie zostało zrealizowane.
W dodatku inne mogą być nazwy stanowisk, które również zostały zaczerpnięte z języka angielskiego. Przykładowo - w korporacji nie ma programistów, za to są developerzy, nie ma księgowych, są accountanci, a kierownik to team leader lub manager.
---
Poszukujesz pracy w sprzedaży?
Załóż darmowe konto pracownika, dodaj swoje CV i aplikuj jednym kliknięciem!
- Oferty pracy dopasowane do Twoich potrzeb.
- Dostęp online do Twojego aktualnego CV.
- Dostęp do statystyk ofert pracy na które aplikowałeś.