Praca w sprzedaży Poziomy znajomości języka, czyli jakie języki obce i na jakim poziomie powinien znać handlowiec?

Poziomy znajomości języka, czyli jakie języki obce i na jakim poziomie powinien znać handlowiec?

Poziomy znajomości języka wg Rady Europy

Najpopularniejszy podział znajomości języków pochodzi z Europejskiego System Opisu Kształcenia Językowego (Common European Framework of Reference for Languages - CEFR). Przyjmuje go również Rada Europy, tym samym wyróżniając następujące poziomy znajomości języka obcego:

  • A1, czyli początkujący,
  • A2, czyli podstawowy,
  • B1, czyli średnio zaawansowany,
  • B2, czyli ponad średnio zaawansowany,
  • C1, czyli zaawansowany,
  • C2, czyli biegły.

Można się również spotkać z mniej szczegółowym podziałem:

  • A1-A2: poziom początkujący,
  • B1-B2: poziom średnio zaawansowany,
  • C1-C2: poziom zaawansowany.

 

 

Poziomy znajomości języka obcego - opis kompetencji

Poziom A1
Poziom A1 odnosi się do osób, które znają podstawowe słownictwo i potrafią się nim posługiwać. Osoby będące na poziomie A1 potrafią się przedstawić oraz opowiedzieć krótko o sobie. Potrafią również odpowiednio zareagować i odpowiedzieć, pod warunkiem, że rozmówca mówi wolno i wyraźnie.

Poziom A2
Poziom A2 reprezentują osoby, które są w stanie skomunikować się z innymi w podstawowych sytuacjach życia codziennego za pomocą potocznych zwrotów. Formułują proste wypowiedzi ustne.

Poziom B1
Osoba na poziomie B1 rozumie sens wyrażeń zawarty w standardowych wypowiedziach dotyczących znanych jej sytuacji związanych np. z pracą, szkołą czy spędzaniem czasu wolnego itd. Bez większych trudności formułuje spójne wypowiedzi ustne i pisemne na tematy, które są w zakresie jej zainteresowania.

Poziom B2
Osoba reprezentująca poziom B2 poradzi sobie w większości sytuacji komunikacyjnych np. w czasie podróży lub w kontaktach towarzyskich. Formułuje również przejrzyste wypowiedzi pisemne oraz szczegółowe wypowiedzi ustne. Jest w stanie zrozumieć większość wypowiedzi ustnych. Zna również potoczne wyrażenia i rozumie ich znaczenia ukryte. W sytuacji bezpośredniej wymiany zdań bez trudu znajduje właściwe sformułowania.

Poziom C1
Osoba posługująca się językiem obcym na poziomie C1 posiada szeroki zakres słownictwa. Potrafi formułować spontanicznie złożone wypowiedzi. Porusza się w szerokim zakresie tematów i jest w stanie wziąć udział w dyskusji o dowolnej tematyce.

Poziom C2
Osoba na poziomie C2 posługuje się językiem bez mała jak native speaker. Rozumie wszystko, co usłyszy i przeczyta. Płynnie posługuje się językiem obcym zarówno w mowie, jak i piśmie. Tworzy skomplikowane, lecz spójne wypowiedzi. Bez trudu tworzy streszczenia informacji przekazywanych ustnie i pisemnie.

 

 

Kiedy warto znać swój poziom języka obcego?

Wiedza na temat poziomu znajomości języka bywa przydatna w kilku sytuacjach.

Najbardziej typową jest po prostu udział w rekrutacji, gdzie większość pracodawców określa swoje wymagania co do konkretnego poziomu językowego. Znając swój level bez trudu określisz czy spełniasz postawione warunki i czy dane stanowisko jest dla Ciebie odpowiednie, a tym samym czy warto składać aplikację.

Kolejną kwestią jest samorozwój. Znajomość poziomów biegłości językowej pozwoli zaplanować Ci realne cele rozwoje i będzie motywacją do podnoszenia umiejętności językowych. Będziesz mógł odpowiednio dobrać ćwiczenia oraz konwersacje i śledzić swoje postępy w nauce. Warto więc znać poziom znajomości języka obcego w sytuacji, gdy planujesz rozpocząć naukę. Szczególnie, gdy zamierzasz uczyć się samodzielnie i na własną rękę będziesz szukać materiałów.

 

 

W jaki sposób sprawdzić swój poziom znajomości języka angielskiego (bądź innego)?

Najlepszym sposobem na sprawdzenie swojego poziomu znajomości danego języka obcego jest wykonanie testu poziomującego. Taki test możesz wykonać zarówno online, jak i w szkole językowej czy na indywidualnych zajęciach z lektorem. Testy poziomujące obejmują znajomość słownictwa, konstrukcji gramatycznych oraz rozumienie tekstów. Wiele z nich uwzględnia także zdolność rozumienia języka ze słuchu np. na podstawie nagrań.

Najpopularniejsze testy online pomagające określić poziom znajomości języka obcego to:

  • Testy Preston Publishing - angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski,
  • Cambridge - angielski, niemiecki, polski, rosyjski, hiszpański, francuski, chiński, włoski, ukraiński,
  • Elektika - angielski, francuski, niemiecki, włoski, polski, hiszpański.

 

 

Jakie języki obce powinien znać pracownik sprzedaży?

Znajomość języka obcego w pracy handlowca jest zależna od charakteru klientów, z którym pracuje. Bez trudu znajdziesz firmy, który obsługują tylko i wyłącznie klientów z Polski, jednak z pewnością celem wielu z nich jest poszerzenie swoich wpływów w przyszłości na rynek europejski lub światowy. Dlatego nawet jeśli w danym momencie umiejętności językowe nie są Ci potrzebne w pracy, pamiętaj, by mimo wszystko nad nimi pracować, ponieważ nieodświeżane, szybko umykają z pamięci.

Standardem wielu korporacji jest znajomość języka angielskiego. Nawet jeśli klienci obcojęzyczni nie są codziennością, bardzo często trzeba posługiwać się językiem angielskim, by np. skorzystać z programu komputerowego czy CRMa.

Wreszcie wiele potocznego słownictwa używanego w sprzedaży pochodzi z języka angielskiego. Leady, hunting, cold calle są życiem codziennym handlowca. Bez chociażby podstawowej znajomości angielskiego ani rusz!

Istnieją również firma obsługujące tylko i wyłącznie klientów zagranicznych. W tej sytuacji znajomość języka jest podstawą, by móc skutecznie sprzedawać. Rodzaj języka jest zależny od kontrahentów, z którymi współpracują korporacje. Choć do najpopularniejszych należą język angielski, niemiecki i hiszpański, warto wspomnieć, że firmy poszukujące handlowców z mniej spotykanymi językami, jak np. czeski, norweski czy duński, zazwyczaj oferują o wiele wyższe zarobki.

 

 

Znajomość języków obcych w CV

Warto pochwalić się znajomością języków obcych, nawet jeśli ten wymóg nie jest podany w ogłoszeniu o pracę. Jeśli pracodawca zaznacza konieczność porozumiewania się np. w języku angielskim na poziomie co najmniej B2, koniecznie umieść swój poziom znajomości języka w skali z ogłoszenia. Tzn. gdy w ofercie pracy znajduje się wyrażenie "konieczna znajomość języka angielskiego na poziomie B2 lub wyższym" nie pisz w CV "znajomość języka angielskiego w stopniu zaawansowanym", lecz "znajomość języka angielskiego: poziom B2". Pamiętaj, że obecnie często to programy wstępnie weryfikują otrzymane CV i w skrajnym przypadku takie niedostosowanie do ogłoszenia może być nawet przyczyną odrzucenia Twojej aplikacji.

Nie kłam! Gdy język obcy jest podstawowym wymogiem w ogłoszeniu, rekruter z pewnością sprawdzi czy jesteś w stanie poradzić sobie ze swobodną rozmową np. z klientem. Bardzo prawdopodobne, że cała Twoja rozmowa rekrutacyjna zostanie przeprowadzona w obcym języku, w zależności od zadeklarowanego przez Ciebie poziomu.

Jeśli posiadasz jakieś certyfikaty językowe, tą informacją również warto pochwalić się w CV.

 

Sprawdź oferty pracy w sprzedaży 👇 

Doradca Klienta - Sklep RTV/AGD/IT

Podstawa: Nieujawniona
Pensja podstawowa
Nieujawniona

Doradca klienta

Podstawa: Nieujawniona
Pensja podstawowa
Nieujawniona

Doradca klienta

Podstawa: Nieujawniona
Pensja podstawowa
Nieujawniona

 

Jak zabrać się do nauki angielskiego lub innego języka obcego?

Nauka języka obcego wymaga dyscypliny, lecz z odpowiednim podejściem i zaangażowaniem szybko dostrzeżesz pierwsze postępy.

Po pierwsze zastanów się, jaki jest cel Twojej nauki. Może język obcy będzie Ci potrzebny w pracy, więc bardziej zainteresują Cię tematy techniczne? Może chcesz położyć mocny nacisk na konwersacje, by dogadać się z rodzimymi użytkownikami języka np. na wakacjach? A może myślisz o przeprowadzce za granicę? Lub chcesz lepiej dogadywać się z zagranicznymi klientami? Ustalenie celu pomoże Ci zdecydować, w jaką stronę pójść z nauką języka.

Kolejną ważną kwestią są finanse. Ile jesteś w stanie wydać w miesiącu na naukę języka obcego? Masz do wyboru szkoły językowe lub indywidualne zajęcia z korepetytorem. Możesz postawić także na bezpłatne formy nauki takie jak samodzielna praca z kserówkami lub nauka za pomocą aplikacji np. Duolingo.

Bez względu na wybraną formę, kluczem jest systematyczność. Wpisz na stałe do swojego grafiku termin, w którym poświęcisz czas na naukę języka. Zadowalające efekty przynosi poświęcanie codziennie chociażby 10 minut na szybką powtórkę materiału. Możesz również wybrać np. jedno popołudnie w tygodniu.

Postaraj się używać i słuchać języka w codziennych życiowych sytuacjach. Warto znaleźć partnera, z którym będziesz mógł ćwiczyć mówienie w obcym języku. Praca z kolegą czy koleżanką pozytywnie wpłynie na również na Twoją motywacje. Świetnym sposobem jest także słuchanie piosenek lub oglądanie filmów w języku, którego się uczysz.

I wreszcie: bądź cierpliwy! Nauka języka obcego wymaga dokładności i systematyczności. Pracuj uczciwie i regularnie, a na pewno poziom Twojego języka wzrośnie.

 

 

Podsumowanie

Znajomość języków obcych bardzo często jest wymogiem obecnego rynku pracy, jednak może być również atutem, szczególnie gdy znasz język w stopniu biegłym lub operujesz mniej spotykanymi językami obcymi. W dodatku kompetencje językowe mogą otworzyć Ci drzwi do nowych możliwości zawodowych lub być argumentem podczas negocjowania podwyżki.

Nawet jeśli w obecnej pracy nie wykorzystujesz języków obcych, warto stale szlifować te umiejętności, gdyż są one jednymi z najbardziej uniwersalnych kompetencji, którymi możesz się także posługiwać poza miejscem pracy.

 

 

---

   Poszukujesz pracy w sprzedaży?

Załóż darmowe konto pracownika, dodaj swoje CV i aplikuj jednym kliknięciem!

  • Oferty pracy dopasowane do Twoich potrzeb.
  • Dostęp online do Twojego aktualnego CV.
  • Dostęp do statystyk ofert pracy na które aplikowałeś.