Praca w sprzedaży Zawód freelancer - nowy trend czy wymysł naszych czasów?

Zawód freelancer - nowy trend czy wymysł naszych czasów?

Kim jest freelancer?

Freelancer to osoba, która nie ma jednego stałego pracodawcy, lecz pracuje dla różnych klientów w tym samym czasie, najczęściej na podstawie umów cywilnoprawnych lub poprzez prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

Freelancing coraz bardziej zyskuje na popularności dzięki korzyściom, których jest wiele. Szczególnie atrakcyjny staje się dla młodych osób, którym marzy się elastyczna praca, najlepiej taka, którą można pogodzić z podróżami czy innymi dodatkowymi zajęciami.

Freelancerów można spotkać wśród pisarzy, copywriterów, grafików, tłumaczy, fotografów, specjalistów ds social mediów, a nawet handlowców. Liczba freelancerów z roku na rok rośnie.

Czy warto podjąć się tego rodzaju pracy?

 

Sprawdź oferty pracy w sprzedaży 👇 

Doradca Klienta - Sklep RTV/AGD/IT NOWA

Podstawa: Nieujawniona
Pensja podstawowa
Nieujawniona

Koordynator Zleceń Inwestycji Budowlanych na platformie budowlanej

Podstawa: Nieujawniona
Baza kontaktów
Pensja podstawowa
Nieujawniona
Baza kontaktów

Doradca Klienta - Umowa zlecenie

Podstawa: Nieujawniona
Pensja podstawowa
Nieujawniona

 

Jak zostać freelancerem?

Zostanie freelancerem wymaga zrobienia kilku kluczowych kroków, które pomogą Ci lepiej rozeznać się na rynku pracy oraz zidentyfikować Twoje talenty, oczekiwania i potrzeby.

  1. Zastanów się jakie masz umiejętności, które mogłbyś zaoferować potencjalnym klientom. Co wyróżnia Cię w danej dziedzinie? W czym chciałbyś się specjalizować?
  2. Zbadaj rynek. Zastanów się, kim są Twoi klienci. Jakie mają potrzeby? Jak możesz im pomóc? Dowiedz się rownież, jaką masz konkurencje w swojej dziedzinie. Co oferują inne firmy? Jakie mają ceny?
  3. Stwórz portfolio. Dobre portfolio to podstawa! Nikt nie kupi kota w worku. Zaprezentuj swoje najlepsze prace, projekty, zadania, by przekonać do siebie klientów.
  4. Określ stawki i formę rozliczania się. Zdecyduj czy chcesz założyć działalność gospodarczą czy wybierzesz inny sposób rozliczania się. Stwórz własny cennik. Doprecyzuj również warunki płatności - pamiętaj, że teraz na Twojej głowie będzie pilnowanie swoich klientów, przesyłanie faktur, sprawdzanie płatności oraz ich terminów.
  5. Działaj! Kwestie formalne za Tobą? Możesz szukać pierwszych zleceń!

 

 

Gdzie szukać potencjalnych klientów?

Zdobywanie klientów dla wolnych strzelców, którzy zaczynają od zera może stanowić nie lada wyzwanie. Gdzie szukać zleceń jako początkujący freelancer?

Rozpocznij od platform dedykowanych freelancerom, którzy mogą zareklamować swoje usługi lub odpowiedzieć na konkretne ogłoszenia zleceniodawców, takich jak np. Useme.

Kolejnym doskonałym źródłem, jednak wymagającym dużych nakładów systematycznej pracy i zaangażowania, są media społecznościowe. Stwórz firmowy profil na Facebooku, Instagramie czy LinkedInie i regularnie chwal się swoimi pracami lub zleceniami. Wrzucaj ciekawe, angażujące treści. Przed podjęciem decyzji, potencjalni klienci na pewno sprawdzą Twoje social media lub opinie w internecie. Jeśli chcesz poszerzyć swoje zasięgi, możesz stworzyć jakiś ciekawy konkurs, gdzie przykładowa za udostępnienie posta, jedna wylosowana osoba skorzysta z Twoich usług za darmo. Możesz zdecydować się także na płatną reklamę w mediach społecznościowych lub wyszukiwarce Google.

Skorzystaj również ze swojej prywatnej sieci kontaktów. Ilu Twoich znajomych wie czym się zajmujesz i że rozpocząłeś pracę na własny rachunek? Pochwal się tym w prywatnych social mediach. Możesz wrzucić informacje o swoich usługach również na lokalne grupy na Facebooku.

Najlepszym i darmowym sposobem zdobywania klientów jest sytuacja, kiedy Twoi klienci polecają Cię dalej swoim znajomym. Zauważ, że niewiele osób decyduje się na korzystanie z czyiś usług w ciemno. Wcześniej szukamy opinii, pytamy przyjaciół, czy mogą kogoś polecieć, w ostateczności googlamy. Często takie polecenie następuje zupełnie spontanicznie, pod warunkiem, że klient był bardzo zadowolony z tego, co od Ciebie otrzymał. Stąd warto dbać o tzw. customer experience, gdyż odpowiednie zaopiekowanie się klientem może przynieść Ci znacznie więcej korzyści, niż sądzisz.

 

Freelancing w sprzedaży

Freelancing jest możliwy również w sprzedaży, choć wymaga już doświadczenia i konkretnych umiejętności osadzonych w praktyce. Jeśli chcesz zacząć pracę jako freelancer w branży sprzedażowej, a nigdy wcześniej nie pracowałeś w tej działce, prawdopodobnie nie masz zbyt dużych szans na powodzenie.

Freelancing może dotyczyć:

  • doradztwa sprzedażowego, czyli wykonania audytu, a następnie poprawienia i wdrożenia procesów w firmie na nowo,
  • generowania leadów i oferowania innym przedsiębiorstwom gotowych baz dotyczących konkretnej branży,
  • wykorzystania posiadanych kontaktów do sprzedaży różnych produktów we właściwym czasie, co oznacza, że handlowiec może podczas 1 spotkania identyfikować wiele potrzeb danego Klienta i oferować mu różne usługi/produkty z firm z którymi współpracuje,
  • optymalizowania kanałów sprzedażowych, czyli praca na styku sprzedaży i marketingu, najczęściej będzie ona wymagać dokładnego sprawdzenia strony internetowej oraz wszystkich social mediów i innych kanałów pozyskiwania klientów,
  • treningu oraz szkoleń w zakresie negocjacji, pozyskiwania klientów, aktywnej sprzedaży i innych.

 

 

Zalety pracy freelancera

Praca freelancera przyciąga ludzi, którzy oczekują od pracy dużej elastyczności oraz niezależności.

Jedną z największych zalet są właśnie elastyczne godziny pracy, szczególnie korzystne dla osób, które preferują pracę w niestandardowych godzinach np. nocnych lub przerywanych. Często w parze z elastycznością idzie możliwość pracy zdalnej. Możesz pracować z dowolnego miejsca na świecie, nawet pijąc drinka pod parasolem nad brzegiem morza.

Zawód freelancera cechuje także duża niezależność. Wreszcie możesz dobierać sobie klientów oraz projekty wedle uznania. Ogromną zaletą jest także decyzyjność, która w pełni stoi po Twojej stronie. Nie musisz konsultować decyzji oraz wydatków z przełożonym, dzięki czemu oszczędzasz czas i nerwy.

Praca freelancera wiąże się także z wyższym potencjałem zarobków. Choć na początku kariery freelancera, możesz zaczynać od niższych stawek, po zdobyciu pierwszych klientów warto je podnosić. Freelancing jest bardziej opłacalny, niż praca na etacie, o ile jesteś w stanie skutecznie pozyskiwać klientów. Zauważ, że pracując jako tzw. wolny strzelec ograniczasz koszty utrzymania szefa, częściowo pewnie również innych pracowników, biura i wiele innych.

 

Wady pracy freelancera

Pomimo wielu zalet, praca freelancera nie jest pozbawiona wad.

Najwięcej obaw budzi potencjalny brak stabilności finansowej. Dochody w zawodzie freelancera są nieregularnie i nieprzewidywalne oraz oczywiście zależne od liczby zleceń, których w pewnych okresach, w zależności od branży, może być niewiele. Tym samym oznacza to, że freelancer musi liczyć się z tym, że w niektórych miesiącach zarobi znacznie mniej, co z kolei wymaga umiejętności zarządzania budżetem i gromadzenia oszczędności na okresy z mniejszą ilością pracy.

Ogromny minus to także brak świadczeń pracowniczych. Nie jest to kwestia tylko i wyłącznie benefitów, które jak wiemy i tak nie wszyscy pracodawcy oferują, ale przede wszystkim płatnego urlopu wypoczynkowego, którego brak jest już dotkliwie odczuwalny. Freelancer sam musi również zadbać o opłacanie składek, w tym zdrowotnej i emerytalnej. W przypadku choroby, zasiłek chorobowy najczęściej jest zaledwie ułamkiem zarabianych przez freelancerów kwot.

Freelancer choć sam zarządza własnym czasem, musi go poświęcać nie tylko na główne zajęcie, którym się zajmuje np. tworzenie grafik, lecz także na chociażby pozyskiwanie klientów. Wiąże się to z koniecznością regularnego prowadzenia mediów społecznościowych czy przeprowadzania rozmów lub konsultacji, co pochłania dużo czasu. Czas trzeba poświęcić również na kwestie księgowe (podatki, faktury, rozliczenia) lub zlecić to komuś innemu, a to z kolei wiąże się z dodatkowymi kosztami, które również freelancer musi ponieść samodzielnie.

Zawód freelancera często wiąże się również z samotnością. Choć praca zdalna ma wiele plusów, na dłuższą metę każdy zaczyna odczuwać brak kontaktów społecznych (chyba, że jesteś skrajnym introwertykiem i zupełnie Ci to nie przeszkadza - wtedy potraktuj to jako plus).

Z drugiej strony praca na własny rachunek, we własnych czterech ścianach może utrudnić osiągnięcie work life balance. Przebywając ciągle w tym samym miejscu, znacznie trudniej oddzielić życie zawodowe od prywatnego. Freelancing wymaga dobrej organizacji pracy - wreszcie sam odpowiadasz za projekty oraz ich efekty finalne.

Wreszcie osoba pracująca na własną rękę, musi również szkolić się na własną rękę i ponosić tego pełne koszty. Jeśli chcesz pozostać "na topie" i wciąż pozyskiwać nowych klientów, inwestycja w swoje umiejętności czy sprzęt, może okazać się niezbędna.

 

 

Zarobki freelancera

Najbardziej ciekawą częścią jest oczywiście pytanie "Ile zarabia freelancer?", jednak na nie nie można jednoznacznie odpowiedzieć. Na poziom zarobków freelancerów składa się wiele różnych czynników. oto przykładowe z nich.

  1. Branża. Freelancerzy z różnych branż zarabiają różne kwoty. Pracownicy niszowych specjalizacji takich jak np. UX/UI czy specjalistyczne tłumaczenia mogą zarabiać znacznie więcej, niż np. osoba od tworzenia stron internetowych. Na rynku pracy można również zaobserwować, że niektóre branże takie jak IT, są lepiej opłacane niż zawody kreatywne typu copywriter. W sprzedaży ceni się freelancerów posiadających rozbudowaną sieć kontaków, dzięki której mogą oni dotrzeć do Klienta dużo szybciej.
  2. Doświadczenie zawodowe. Podobnie jak w firmach, zarobki zależą od doświadczenia. Im bardziej doświadczona osoba, tym więcej musi zapłacić potencjalny zleceniodawca.
  3. Lokalizacja. Przykładowo w Warszawie stawki godzinowe czy projektowe są wyższe, niż w Kielcach. Warto również starać się pozyskiwać klientów zagranicznych, którzy zazwyczaj gwarantują jeszcze lepsze zarobki.
  4. Rodzaj klienta. Większe firmy są skłonne zapłacić więcej, niż małe, rodzinne przedsiębiorstwa.
  5. Ilość zleceń w danym okresie. Więcej zleceń to więcej pieniędzy dla freelancera. Kluczową umiejętnością jest także takie ustalanie stawek, by rzeczywiście były one opłacalne.
  6. Koszty, które ponosi freelancer. Praca freelancera to nie tylko zarobki, ale również koszty. Podatki, ubezpieczenia, prowadzenie księgowości, opłata za licencje programów komputerowych, paliwo itp.

 

Czy każdy freelancer prowadzi własną działalność gospodarczą?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej jest popularne wśród freelancerów, ale nie jest obligatoryjne. Warto zauważyć, że otworzenie własnej firmy wiąże się obowiązkami podatkowymi i księgowymi.

Freelancerzy mogą pracować także na podstawie umów cywilnoprawnych, takich jak umowa zlecenie albo umowa o dzieło. Jest to korzystne rozwiązanie dla osób, które nie chcą rejestrować własnej działalności, a sporadycznie dorabiają do budżetu na podstawie kilku jednorazowych zleceń w miesiącu.

Niektórzy freelancerzy korzystają również z platform pośredniczących między freelancerami a potencjalnymi klientami. Platformy te zwalniają freelancerów z konieczności zakładania własnej działalności gospodarczej, ale w zamian pobierają prowizje od każdego zlecenia. Do najpopularniejszych platform należy Useme i Freelancer.

 

 

Podsumowanie

Freelancing to forma pracy, w której osoby wykonuje zadania dla różnych klientów, zamiast być zatrudnionym na stałe u jednego pracodawcy. Freelancerzy cieszą się elastycznością w wyborze projektów, czasu i miejsca pracy, co daje im większą autonomię i możliwość lepszego zarządzania swoim czasem. Pracują w różnych branżach, takich jak programowanie, projektowanie graficzne, pisanie, marketing cyfrowy, sprzedaż i wiele innych.

Główne zalety freelancingu to niezależność, możliwość pracy zdalnej, różnorodność projektów oraz potencjalnie wyższe zarobki. Freelancerzy muszą jednak radzić sobie z wyzwaniami takimi jak niestabilność finansowa, konieczność samodzielnego zdobywania klientów, brak świadczeń pracowniczych oraz odpowiedzialność za wszystkie aspekty prowadzenia działalności, w tym marketing, księgowość i negocjacje z klientami.

Podsumowując, freelancing oferuje wiele korzyści dla osób poszukujących większej elastyczności i kontroli nad swoją karierą, ale wymaga również umiejętności samodzielnego zarządzania oraz proaktywnego podejścia do zdobywania zleceń i rozwijania swoich umiejętności.

 

 

---

   Poszukujesz pracy w sprzedaży?

Załóż darmowe konto pracownika, dodaj swoje CV i aplikuj jednym kliknięciem!

  • Oferty pracy dopasowane do Twoich potrzeb.
  • Dostęp online do Twojego aktualnego CV.
  • Dostęp do statystyk ofert pracy na które aplikowałeś.