Praca w sprzedaży Do czego dążysz w pracy, czyli jaki obrać cel zawodowy?

Do czego dążysz w pracy, czyli jaki obrać cel zawodowy?

Każdy w życiu zawodowym potrzebuje celu, do którego mógłby dążyć, wspinając się po szczeblach kariery. Postawiony cel inspiruje i mobilizuje do ciągłego rozwoju. Taki cel może przybierać różne formy. Może to być wysokie stanowisko w firmie, a może to być wymarzona kwota miesięcznych zarobków.

Określony cel to podstawa do osiągania zawodowych sukcesów. Bardzo ważną rolę odgrywa też w branży sprzedażowej, ponieważ przyczynia się do osiągania kolejnych progów przez pracownika.

Jednak jak wybrać realny do osiągnięcia cel zawodowy w dziedzinie sprzedaży? Jaki ruch należy wykonać, by osiągnąć wymarzony sukces? Niżej kilka podpowiedzi, które pomogą przybliżyć Ci cel, do jakiego dążysz.

 

 

Określ swój cel

Pierwszym krokiem do osiągnięcia celu zawodowego w branży sprzedaży jest jego prawidłowe zdefiniowanie. Powinieneś wiedzieć, co konkretnie chcesz osiągnąć w swojej pracy. Czy chcesz zwiększyć swoje obroty i zarabiać tyle, by nie myśleć o zmianie pracy? Może marzysz o awansie na stanowisko kierownicze, bo widzisz siebie w roli lidera i masz odpowiednie umiejętności do zarządzania zespołem? A może w ogóle nie chcesz już pracować w sprzedaży i planujesz zostać samodzielną księgową? A może chcesz pracować w branży motoryzacyjnej? Bez jasno określonego celu, trudno będzie Ci skierować swoje wysiłki w odpowiednim kierunku i skupić się na punkcie, do którego chcesz dotrzeć.

 

Sprawdź oferty pracy w sprzedaży 👇 

Doradca Klienta

Podstawa: Nieujawniona
Pensja podstawowa
Nieujawniona

Doradca Klienta - Sklep RTV/AGD/IT

Podstawa: Nieujawniona
Pensja podstawowa
Nieujawniona

Doradca Klienta

Podstawa: Nieujawniona
Pensja podstawowa
Nieujawniona

 

Postaw na ambicję

Wybierając cel zawodowy czy szukając nowej pracy, nie bój się być ambitny. Nie bój się też nowych wyzwań zawodowych. Postaw na rozwój i staw przed sobą zadania, które będą Cię mobilizować, na przykład próbuj różnych zawodów. Pamiętaj, że sukces w sprzedaży często wymaga poświęceń i wysiłku, jednak warto stawiać sobie wysokie cele, by zdobywać niezbędne w przyszłości doświadczenie zawodowe, którym możesz pochwalić się w sekcji CV, tak jak na przykład faktem, że ukończyłeś studia licencjackie na uniwersytecie warszawskim lub dziesięcioletnim doświadczeniem w sprzedaży. W dalszej części CV wyjaśnij pracodawcy, że posiadasz wysokie zdolności komunikacyjne, świetnie odnajdujesz się w mediach społecznościowych i posiadasz umiejętność pracy pod presją czasu. Zaprezentuj się jako ambitna i zaangażowana osoba.

 

 

Kieruj się swoimi zainteresowaniami oraz pasją

Cele zawodowe możesz połączyć ze swoimi zainteresowaniami i pasjami. Łatwiej będzie Ci się robiło to, co w życiu kochasz i na czym się znasz. Praca w biurze rachunkowym może Cię szybko zniechęcić, jeśli jej nie lubisz, dlatego wybierz taką branżę, która Cię prywatnie fascynuje i która jest zgodna z Twoimi zainteresowaniami. Dzięki temu, zgłębiając i rozwijając swoje hobby, będziesz też rozwijać karierę, a Twoje cele zawodowe będą łatwiejsze do osiągnięcia.

 

Rozważ ścieżkę kariery

Chcesz pracować w branży sprzedaży, więc Twoje aspiracje zawodowe powinny być z nią związane. Zastanów się, czy naprawdę tak jest i czy chciałbyś awansować na wyższe stanowisko w firmie, w której jesteś, czy może wolisz otworzyć własną działalność. Określ, jakie kroki musisz podjąć, aby osiągnąć swoje cele zawodowe.

 

 

Określ kroki potrzebne do osiągnięcia wyznaczonego celu

Teraz, gdy już wiesz, do czego tak naprawdę dążysz w pracy, czas określić konkretne kroki, które pozwolą Ci tam dotrzeć. Może się okazać, że dotychczasowe doświadczenie nie wystarcza i niezbędne jest zdobycie dodatkowej wiedzy i doskonalenie umiejętności, poszukiwanie mentorów czy uczestnictwo w szkoleniach. Staraj się stale rozwijać, bo to przybliży Cię do Twojego celu.

 

Śledź postępy

Regularnie monitoruj swoje postępy w realizacji określonego celu zawodowego. To pozwoli Ci ocenić, czy idziesz w odpowiednim kierunku, czy może konieczne są zmiany w dotychczasowym działaniu. Nie obawiaj się też zmiany celu, jeśli okazuje się, że Twój początkowy wybór nie był odpowiedni i teraz dążysz do czegoś innego. Nigdy nie jest za późno na zmianę ścieżki kariery.

 

Bądź wytrwały

Osiąganie celów zawodowych w branży sprzedaży często wiąże się z niepowodzeniami i trudnościami, ale jeśli jesteś pewny, że właśnie to chcesz robić, musisz uzbroić się w cierpliwość. Ważne jest, aby być wytrwałym i nie poddawać się po napotkaniu pierwszych trudności. Sukces wymaga czasu i wysiłku, to proces, dlatego nie zrażaj się. W podsumowaniu zawodowym, największe osiągnięcia będą dotyczyły drogi, którą przebyłeś w danej branży.

 

 

Cel zawodowy i podsumowanie zawodowe w strukturze CV

Jednym z elementów w strukturze CV jest cel zawodowy i podsumowanie zawodowe. To część CV, pozwalająca pracodawcy dowiedzieć się, kim jesteś zawodowo oraz jakie są Twoje plany zawodowe. Poniżej kilka rad dotyczących umieszczania ich w CV.

 

CV: cele zawodowe

Jakie powinny być cele zawodowe?

 1. Krótko i konkretnie: Określ swój cel zawodowy w jednym zdaniu, opisując, czego oczekujesz w danej roli.
 2. Dopasowane do stanowiska: Dopasuj swój cel zawodowy do wymagań konkretnego stanowiska lub konkretnej oferty pracy. Bądź precyzyjny.
 3. Zaakcentuj wartość: Zaznacz, w jaki sposób Twoje kompetencje, doświadczenie i wiedza przyczynią się do osiągnięcia sukcesu i zamierzonych celów przez firmę.

Przykład: "Poszukuję stanowiska [pożądane stanowisko], gdzie mogę wykorzystać moje umiejętności [kluczowe umiejętności], aby przyczynić się do rozwoju [nazwa firmy/branży] poprzez [specyficzne cele]."

 

Jak stworzyć podsumowanie zawodowe?

Jak napisać podsumowanie zawodowe?

 1. Wymień najważniejsze umiejętności: Opisz swoje najważniejsze umiejętności związane ze sprzedażą.
 2. Doświadczenie zawodowe: Podsumuj dotychczasowe doświadczenie zdobyte u poprzednich pracodawców, skupiając się na sukcesach i ociągnięciach. Warto zaznaczyć, jakie umiejętności zdobyłeś, pracując w sprzedaży.
 3. Unikaj ogólników: Staraj się nie pisać nic nie wnoszących informacji. Wskaż, co wyróżnia Cię spośród innych aplikujących kandydatów.
 4. Dołącz unikatowy element: Jeżeli masz jakieś osiągnięcia, nagrody lub certyfikaty, to idealne miejsce, aby o nich wspomnieć.

Przykład: "Profesjonalista z [ilość lat] doświadczeniem w [branża/zawód]. Zdolny do [krótka umiejętność], osiągnąłem sukcesy w [opis osiągnięć]. Moje mocne strony to [lista mocnych stron], a moje zaangażowanie w [dodatkowa wartość] sprawia, że jestem idealnym kandydatem do [pożądane stanowisko]."

Pamiętaj, aby dostosować te elementy do swojego własnego doświadczenia i celów zawodowych.

 

 

Jak napisać profil zawodowy, który zwróci uwagę pracodawcy?

Poprawne napisany profil zawodowy może przyciągnąć wzrok pracodawcy do Twojego CV i zwiększyć szanse na zainteresowanie go swoją osobą. Poniżej kilka wskazówek, jak to zrobić: 

 

1. Zacznij od mocnego nagłówka: Użyj słów kluczowych związanych z branżą sprzedażową.

Przykład: "Specjalista ds. sprzedaży z 8-letnim doświadczeniem w budowaniu relacji z klientami B2B i utrzymywaniu ich." 

 

2. Określ swoje kompetencje: Przedstaw najważniejsze umiejętności związane z branżą.

Przykład: "Specjalizuję się w sprzedaży fotowoltaiki wg metody Sandlera do Klientów B2B." 

 

3. Podkreśl osiągnięcia: Przedstaw największe sukcesy, osiągnięcie i/lub projekty, w których brałeś udział. Wyróżni Cię to spośród innych kandydatów

Przykład: "Zwiększyłem sprzedaż produktów firmy o 30% poprzez wprowadzenie doskonałej jakości obsługi klientów". 

 

4. Odpowiedź na potrzeby pracodawcy: Dopasuj swój profil do oczekiwań pracodawcy, zaakcentuj umiejętności i doświadczenie zawodowe spójne z oczekiwaniami umieszczonymi w ogłoszeniu.

Przykład: "Moje doświadczenie w sprzedaży w branży meblowej doskonale koreluje z oczekiwaniami na stanowisku Przedstawiciel Handlowy." 

 

5. Przedstaw pasję i zaangażowanie: Pokaż swoje zaangażowanie w dziedzinę, opisując swoje zainteresowania oraz motywacje.

Przykład: "Zawsze dążę do doskonałości w mojej dziedzinie, jestem zmotywowany do ciągłego rozwoju i poszukiwania innowacyjnych rozwiązań." 

 

6. Dodaj elementy osobiste: Zawrzyj krótką informację, co inspiruje Cię do działania.

Przykład: "Inspiruje mnie ciągły rozwój oraz podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Wierzę, że pełne zaangażowanie przyniesie wymierne efekty." 

 

7. Użyj języka aktywnego: Nie pisz w formie biernej, korzystaj z języka aktywnego.

Przykład: "Aktywnie sprzedawałem produkty w trakcie targów, co przyczyniło się do wzrostu sprzedaży w skali roku o 10 %." 

 

8. Krótko i zwięźle: Ogranicz rozwlekanie. Profil powinien być krótki, zwięzły i na temat.

Przykład: "Specjalista ds. sprzedaży z 5 letnim doświadczeniem w branży OZE. Dobra znajomość systemu CRM oraz efektywność w realizacji planów sprzedażowych." 

 

Pamiętaj, że cel zawodowy w CV oraz podsumowanie powinno być możliwie jak najbardziej dopasowane do stanowiska, na jakie aplikujesz. Postaraj się przekonać pracodawcę, że właśnie Ciebie szuka i jesteś idealnym kandydatem na to stanowisko.

 

 

Cel pracy – przykład źle napisanego podsumowania zawodowego

"Szukam fajnej pracy z wysokim wynagrodzeniem, gdzie będę mógł robić różne rzeczy. Mam trochę doświadczenia, ale nie jestem pewien, w jakim kierunku chciałbym się rozwijać. Ważne, żeby było ciekawie, ale nie za trudno. Zależy mi też na fajnym zespole w pracy."

Powyższy przykład jest napisany źle z kilku powodów:

 1. Ogólnikowe i nieprecyzyjne: Brak dokładnych informacji dotyczących umiejętności, doświadczenia zawodowego, czy oczekiwań kandydata względem pracy.
 2. Brak konkretnego celu: Nie jest określone, w jakim kierunku chce rozwijać się kandydat. To sprawia, że pracodawcy ciężko będzie określić, czy sprawdzi się w nowej roli.
 3. Zbyt kolokwialny język: Język użyty w tym przykładzie jest zbyt nieprofesjonalny i nieadekwatny do oficjalnego dokumentu. Pracodawcy oczekują bardziej formalnego podejścia.

 

Wnioski

Jasne wyznaczenie celu zawodowego w branży sprzedaży jest kluczowym krokiem na drodze do osiągnięcia wymarzonego sukcesu. Musisz wiedzieć, do czego tak naprawdę dążysz i być gotowy podjąć niezbędny wysiłek, aby osiągnąć swoje cele. Pamiętaj, że to Ty masz wpływ na swoją karierę, dlatego nie bój się być ambitny i podejmuj nowe wyzwania.

Z punktu widzenia pracodawcy, jasny i klarowny cel określa Cię jako osobę konkretną, taką, która wie, czego chce i tym samym może zagwarantować zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Cel w pracy powinien być konkretny, skoncentrowany na umiejętnościach i doświadczeniu kandydata, a także dostosowany do konkretnego stanowiska, na które aplikujesz.

 

 

 

---

   Poszukujesz pracy w sprzedaży?

Załóż darmowe konto pracownika, dodaj swoje CV i aplikuj jednym kliknięciem!

 • Oferty pracy dopasowane do Twoich potrzeb.
 • Dostęp online do Twojego aktualnego CV.
 • Dostęp do statystyk ofert pracy na które aplikowałeś.