Praca w sprzedaży Czy warto zrobić portfolio pracując w sprzedaży?

Czy warto zrobić portfolio pracując w sprzedaży?

Portfolio – co to jest?

Czym jest portfolio? Portfolio jest zbiorem prac, inwestycji lub osiągnięć.

Prawdopodobnie dla większości z nas pierwszym skojarzeniem będzie portfolio fotograficzne, jednak znaczenie tego terminu jest o wiele szersze. Obecny, wymagający rynek pracy powoduje, że portfolio zawodowe tworzą różne grupy pracowników: nie tylko fotografowie czy kamerzyści, ale również architekci, graficy, programiści, copywriterzy a nawet pracownicy sprzedaży.

 

 

Przykładowe portfolio – dlaczego warto go mieć?

Posiadanie profesjonalnego portfolio przynosi w zasadzie same korzyści. Warto poświęcić więc czas na przygotowanie go oraz później na ewentualne aktualizacje.

Portfolio pozwoli Ci zaprezentować Twoje osiągnięcia oraz doświadzczenie w jednym miejscu i na Twoich zasadach. Dzięki temu wyróżnisz się na tle konkurencji podczas poszukiwania nowej pracy czy Klientów. Na podstawie portfolio przyszłemu pracodawcy czy Klientowi będzie łatwiej ocenić Twoje umiejętności i kompetencje. W wielu branżach dobrze zbudowane portfolio jest kluczem do pozyskiwania kolejnych zleceń. Jeśli pracujesz jako freelancer, portfolio może być również Twoim sposobem na budowanie marki osobistej.

 

Rodzaje portfolio

Możesz stworzyć portfolio w różnorodnych formach, w zależności od potrzeb Twoich oraz Twoich potencjalnych Klientów.

Najpopularniejsze rodzaje to:

 • tradycyjne papierowe portfolio np. fizyczna książka lub teczka,
 • portfolio w formacie pdf lub w formie prezentacji,
 • portfolio online zbudowane przy pomocy gotowego szablonu,
 • portfolio online w formie strony internetowej.

 

 

Portfolio fizyczne

Zauważ, że ogromną wadą portfolio zarówno w formie papierowej, jak i w formie pdf czy pptx, które prawdopodobnie rozsyłasz w większości potencjalnym Klientom mailowo, jest fakt, że ręcznie musisz zadbać o grupę odbiorców. Nie jest to problemem, gdy portfolio służy Ci jedynie w procesie rekrutacji, ale jeśli zależy Ci na pozyskaniu Klientów, marnujesz potencjał jaki niesie portfolio, trzymając je jedynie w szafie lub na dysku komputera.

 

Sprawdź oferty pracy w sprzedaży 👇 

Doradca klienta- umowa zlecenie

Podstawa: Nieujawniona
 • 2 lokalizacje -> 2 wakaty
Pensja podstawowa
Nieujawniona

Doradca klienta- umowa zlecenie

Podstawa: Nieujawniona
Pensja podstawowa
Nieujawniona

 

Portfolio online

W ostatnim czasie na popularności zyskuje portfolio online. Ta forma pozwala dotrzeć do szerszego grona odbiorców. To idealny sposób ma zaprezentowanie swoich umiejętności w łatwo dostępny i atrakcyjny sposób.

Oto krótki poradnik, który pomoże Ci stworzyć portfolio w formie online.

 1. Wybierz platformę. Myślisz o własnej stronie internetowej czy może o jakiejś gotowej platformie dla artystów? Stronę internetową stworzysz za pomocą np. Wordpressa lub Wixa. Możesz użyć również platformy specjalnie dedykowanej do tworzenia portfolio, takiej jak Behance czy ArtStation lub po prostu Canvy, która oferuje różnorodne szablony portfolio.
 2. Wybierz domenę i/lub nazwę. Jeśli zdecydowałeś się na stworzenie strony internetowej, będziesz musiał wybrać domenę. Najlepiej, by była zgodna z nazwą Twojej firmy lub po prostu Twoim imieniem i nazwiskiem.
 3. Zastanów się nad wyglądem Twojej strony. Wolisz stworzyć one pager czy zdecydujesz się na zakładki? Jeśli planujesz więcej podstron, co umieścisz na stronie głównej, a co na pozostałych?
 4. Wybierz najlepsze projekty. Wiadomo, że inaczej wygląda portfolio programisty, portfolio copywritera, a jeszcze inaczej portfolio architekta. Jednak bez względu na branżę, w której pracujesz, z pewnością chcesz się pokazać z jak najlepszej strony. Dokładnie przejrzyj swoje dotychczasowe projekty i wybierz najlepsze prace. Jeśli Twój zawód nie jest wytwórczy, podziel się informacjami na temat zdobytych certyfikatów czy ukończonych kursów. Uwaga! Podobnie, jak ze zdjęciami czy projektami, nie warto umieszczać wszystkich możliwych dyplomów i zaświadczeń, lecz wybrać te najbardziej ciekawe i wartościowe.
 5. Pamiętaj o zakładce "O sobie". Portfolio powinno dostarczać również kluczowych informacji na Twój temat. W zakładce "O sobie" zawrzyj najważniejsze kwestie, które Twoim zdaniem każda osoba, która podejmuje z Tobą współpracę powinna znać.
 6. Dodaj referencje. Poproś poprzednich Klientów lub pracodawców o napisanie kilku zdań na temat współpracy z Tobą. Pozytywne opinie nie tylko urozmaicą Twoje portfolio, ale wzbudzą większe zaufanie wśród odbiorców i z pewnością zwrócą uwagę pracodawcy.
 7. Zadbaj o responsywność. Przypilnuj, by Twoja strona internetowa działała odpowiednio, bez względu na to, czy użytkownik otwiera ją na telefonie, tablecie czy komputerze.
 8. Pamiętaj o aktualizacji. Aktualizuj swoje portfolio, gdy tylko zdobędziesz jakieś dodatkowe kwalifikacje, ukończysz interesujące szkolenie lub stworzysz nowe, ciekawe prace.
 9. Śledź działania konkurencji. Warto zainspirować się działaniami Twoich konkurentów, szczególnie tych, którzy prezentują swoje dzieła w nieszablonowy, kreatywny sposób.
 10. Wrzuć link do portfolio. Zadbaj o promocję Twojego portfolio. Dodaj link do portfolio na swoich mediach społecznościowych oraz do swoich dokumentów aplikacyjnych (czyli do CV i listu motywacyjnego). Możesz również zastanowić się nad celowaną kampanią w social mediach np. na Facebooku.

 

 

Profesjonalne portfolio, czyli jakie?

Profesjonalne portfolio powinno być dopracowane zarówno pod względem wizualnym, jak i merytorycznym. Choć wiadomo, że treść oraz zawartość będzie różnić się w zależności od danej profesji, część kwestii jest uniwersalna.

Profesjonalne portfolio:

 • zaczyna się od strony tytułowej,
 • jest spójne pod względem stylu i rozmiaru czcionek,
 • cechuje się spójnością elementów wizualnych, w tym kolorów stosowanych w całości pracy,
 • zawiera krótkie opisy w sekcjach (pamiętaj, że portfolio ma być konkretne i zwięzłe - to nie miejsce na długie wypracowania, no chyba, że jesteś copywriterem),
 • uwzględnia dane kontaktowe.

 

Portfolio pracownika sprzedaży

Portfolio pracownika sprzedaży ze względu na specyfikę zawodu, powinno obejmować przede wszystkim umiejętności oraz osiągnięcia. Możesz samodzielnie zdecydować o tym jak będzie wyglądać portfolio, w zależności od Twoich potrzeb. W sytuacji, gdy stworzone portfolio będzie służyć tylko celom rekrutacyjnym, z pewnością wystarczy Ci wersja papierowe lub pdf. Współczesne technologie otwierają przed Tobą szerokie możliwości, jeśli chcesz dotrzeć do szerszej grupy odbiorców.

Jeśli chcesz za pomocą portfolio pozyskiwać leady sprzedażowe, lepiej postaw na stronę internetową lub profil na LinkedInie, który dokładnie uzupełnisz. Nie wiesz jak to zrobić? Sprawdź artykuł pt. LinkedIn w sprzedaży: Handlowcu, czy używasz w swojej pracy portalu LinkedIn?

 

 

Co powinno zawierać portfolio pracownika sprzedaży do rozmów kwalifikacyjnych?

 • zakres odpowiedzialności,
 • cele oraz osiągnięcia sprzedażowe,
 • posiadane umiejętności wraz z konkretnymi przykładami, np: zimny mail do Klienta, mail z podsumowaniem rozmowy handlowej, mail z ofertą itp.
 • szkolenia,
 • referencje,
 • licencje i certyfikaty.

Co może znaleźć się w portfolio, które chcesz prezentować potencjalnym Klientom?

 • posiadane umiejętności wraz z konkretnymi przykładami,
 • szkolenia,
 • referencje,
 • licencje i certyfikaty,
 • sukcesy Twoich poprzednich Klientów, których byłeś/byłaś udziałem.

 

 

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach portfolio stanowi efektywne narzędzie, które pozwala potencjalnym pracodawcom, Klientom lub współpracownikom zrozumieć wartość, jaką dana osoba może przynieść do projektu czy zespołu. Pamiętaj, że celem takiego dokumentu jest zaprezentowanie się z jak najlepszej strony. Dzięki stworzeniu portfolio masz szansę wyróżnić się spośród konkurencji.

Zadbaj, by portfolio było zwięzłe, spójne i czytelne. Skup się na swoich osiągnięciach oraz kompetencjach.

 

 

---

   Poszukujesz pracy w sprzedaży?

Załóż darmowe konto pracownika, dodaj swoje CV i aplikuj jednym kliknięciem!

 • Oferty pracy dopasowane do Twoich potrzeb.
 • Dostęp online do Twojego aktualnego CV.
 • Dostęp do statystyk ofert pracy na które aplikowałeś.