Jak napisać podanie o podwyżkę wynagrodzenia?
Zdobywając doświadczenie oraz nowe kwalifikacje, każdy pracownik oczekuje, że jego pracodawca, w ramach zasług, zdecyduje się na przyznanie podwyżki wynagrodzenia. Niestety, nie w każdej firmie przełożony sam wyjdzie z taką propozycją. Warto w takiej sytuacji wziąć sprawy w swoje ręce i przekonać pracodawcę, że zasługujemy na podwyższenie wynagrodzenia. Jak to zrobić? Najprostszą metodą jest po prostu złożenie odpowiednich dokumentów, czyli podania o podwyżkę.
Jak powinno wyglądać pismo o podwyżkę?
Podanie o podwyżkę to formalny dokument, dlatego musi zawierać określone, niżej wymienione elementy:
- miejscowość i datę sporządzenia dokumentu
- dane osobowe (imię i nazwisko pracownika wraz z jego adresem zamieszkania)
- dane pracodawcy i firmy (nazwisko przełożonego, dane adresowe firmy)
- nagłówek (np. Podanie o podwyżkę wynagrodzenia albo Wniosek o podwyżkę wynagrodzenia)
- zwrot grzecznościowy (np. Z poważaniem, Z wyrazami szacunku)
- własnoręczny podpis pracownika.
Podanie o podwyżkę wynagrodzenia powinno zaczynać się od zwrotu grzecznościowego do odbiorcy, na przykład: "Zwracam się z uprzejmą prośbą o zwiększenie wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę na stanowisku....".
Kolejnym ważnym elementem wniosku o podwyżkę jest uzasadnienie podania. Pokaż pracodawcy, że faktycznie zasługujesz na większe wynagrodzenie. Opisz swoje osiągnięcia zawodowe oraz jak Twoja praca wpływa na dobre wyniki finansowe firmy.
Argumentując swoje osiągnięcia oraz wyniki, najlepiej posługiwać się twardymi danymi np. "Wprowadzenie systemu XYZ usprawniło pracę pozostałych pracowników o 30 %, co znacznie wpłynęło na widoczny rozwój przedsiębiorstwa".
Pisząc podanie o podwyżkę, warto pokazać pracodawcy nasze zaangażowanie, chęć dalszego rozwoju oraz podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych.
Podsumowując, podanie o podwyżkę musi przekonać pracodawcę, że jesteś wartościowym pracownikiem, a firma dzięki Twojej pracy odnosi lepsze wyniki.
W jakich sytuacjach prosić o podwyżkę?
W większych przedsiębiorstwach wyznaczony jest okres przyznawania podwyżek. Natomiast jeżeli pracujesz w firmie, gdzie nie ma jasno określonych zasad dotyczących premiowania pracowników, warto samemu złożyć podanie lub zainicjować rozmowę z przełożonym.
Dobrą okazją do rozpoczęcia rozmowy dotyczącej zwiększenia wynagrodzenia oraz przekazania pracodawcy wniosku o podwyżkę, jest ocena roczna, podczas której wspólnie z przełożonym omówicie wyniki Twojej pracy, a także dokonacie analizy wzrostu kompetencji oraz wiedzy.
Kolejną dobrą okazją do podwyżki jest moment, w którym następuje zwiększenie zakresu obowiązków, jakie masz w pracy wykonywać. Jeżeli w ostatnim czasie otrzymałeś dodatkowe zadania, które wykraczają poza te omówione w trakcie zatrudnienia, warto wspomnieć o tym przełożonemu.
Sprawdź oferty pracy w sprzedaży 👇
Agronom ds. produkcji roślinnej
Doradca Klienta - Umowa zlecenie
Kiedy najlepiej złożyć wniosek o podwyżkę?
Najlepszym momentem, by zwrócić się o podwyżkę jest koniec roku finansowego w danej firmie, bo to wtedy prawdopodobieństwo otrzymania podwyżki jest największe.
Podanie o podwyżkę - argumenty, które przekonają pracodawcę (przykłady)
Najważniejszym elementem podania o podwyżkę wynagrodzenia jest uzasadnienie samego wniosku oraz przedstawienie silnych argumentów, bo to właśnie od nich zależy, czy nasz wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie.
Jednak argumenty takie jak: "należy mi się" oraz "kolega z zespołu zarabia więcej", nie przekonają Twojego pracodawcy.
W takim razie jakich argumentów warto użyć, aby zwiększyć szanse uzyskania podwyżki wynagrodzenia?
Zakończył się ważny projekt, w którym osiągnąłeś sukces.
To najsilniejszy argument. Jeżeli opracowałeś i zrealizowałeś projekt lub pozyskałeś cennego klienta, koniecznie pochwal się tym w podaniu o podwyżkę wynagrodzenia. Pokaż przełożonemu, że Twoja praca realnie przynosi większe dochody firmie i wpływa na jej rozwój.
Otrzymałeś nowe dodatkowe obowiązki oraz większy zakres odpowiedzialności niż przewiduje to pierwotna umowa.
Jeżeli w ostatnim czasie zlecono Ci nowe zadania, pokaż przełożonemu, że wykonanie ich na czas pochłania więcej energii oraz spoczywa na Tobie znacznie większa odpowiedzialność niż dotychczas, a to powinno być motywowane stałą podwyżką miesięcznego wynagrodzenia.
Jesteś ważny dla prawidłowego funkcjonowania firmy i odgrywasz znaczącą rolę w jej dalszym rozwoju.
W podaniu warto zaznaczyć, jakie wartości dodane wnosisz do firmy oraz jak ciągły jej rozwój leży Ci na sercu. Pokaż, że sytuacja finansowa przedsiębiorstwa jest dla Ciebie równie ważna.
W ostatnim czasie podniosłeś swoje kwalifikacje zawodowe.
Ukończony kurs, studia podyplomowe lub udział w konferencji mogą być przekonującym argumentem dla pracodawcy, że zasługujesz na wzrost pensji. Wytłumacz, w jaki sposób zdobyte umiejętności przekładają się na efektywniejszą pracę oraz Twój wkład w rozwój firmy.
Posiadasz większe kompetencje niż osoby zajmujące równorzędne stanowisko.
W sytuacji, kiedy masz pewność, że posiadasz większe umiejętności niż większość współpracowników z Twojego działu oraz pewność, że jesteś wartościowym pracownikiem, obowiązkowo napisz o tym w podaniu.
Pracujesz w firmie kilka lat i od długiego czasu nie otrzymałeś podwyżki.
Rzadko kiedy pracodawcy wychodzą z inicjatywą podwyżki wynagrodzenia ze względu na przebyty przez pracownika staż pracy. Jeśli od dawna pracujesz w firmie, staż pracy możesz wykorzystać jako dodatkowy argument w swoim podaniu.
Jakich argumentów unikać podczas pisania prośby o podwyżkę?
Pisząc podanie o podwyżkę, nie daj się ponieść emocjom. Nie pisz wniosku językiem agresji oraz nie obrażaj w nim szefa lub jakiekolwiek innego pracownika.
Podanie o podwyżkę powinno być rzeczowe i opierać się na równie rzeczowych argumentach.
Nie warto pisać o wątkach osobistych. Twojego przełożonego nie przekona, że:
- „kolega zarabia więcej”
- "zwiększyły mi się koszty życia"
- „sądzę, że powinien zarabiać więcej".
Postaw się w roli pracodawcy i odpowiedz sobie na pytanie, jakie korzyści faktycznie przynosisz firmie.
Unikaj sformułowania, że jeżeli nie otrzymasz podwyżki, złożysz wypowiedzenie.
Pracodawcy chcą zatrudniać pracowników, których nie tylko pieniądze potrafią zmotywować do efektywnej pracy.
Oczywiście nie powinieneś również zbyt łatwo odpuścić.
Jeśli od razu zaakceptujesz odmowę pracodawcy i pokażesz, że niezależnie od wszystkiego i tak nie odejdziesz z firmy, Twój szef nie będzie miał motywacji, żeby dać Ci podwyżkę.
Bądź pewny siebie oraz swoich argumentów. Twardo trzymaj się tego, że Twoje osiągnięcia, nowe obowiązki lub umiejętności sprawiają, że zasługujesz od firmy na wyższą pensję.
Co zrobić po odrzuceniu wniosku o podwyżkę pensji?
Jeżeli Twoje podanie o podwyżkę zostało odrzucone, nie traktuj tego jako porażki. Podziękuj za udzielenie informacji zwrotnej i podkreśl, że rozumiesz decyzję szefostwa (np. niekorzystną sytuację finansową firmy). Zapewnij przełożonego, że Twoje zaangażowanie w pracę nie ulegnie zmianie na gorsze, a w przyszłości może będziecie mogli wrócić ponownie do rozważenia wzrostu Twojej pensji.
Dobrą praktyką po odrzuceniu podania o podwyżkę jest określenie z pracodawcą celów, które musisz spełnić, aby móc w przyszłości otrzymać dodatkowe wynagrodzenie.
Jeśli Twojego pracodawcę nie przekonują żadne argumenty i ani czas, ani dodatkowe obowiązki nie mają wpływu na szansę zwiększenia Twojego wynagrodzenia w przyszłości, to warto rozważyć zmianę miejsca pracy.
---
Poszukujesz pracy w sprzedaży?
Załóż darmowe konto pracownika, dodaj swoje CV i aplikuj jednym kliknięciem!
- Oferty pracy dopasowane do Twoich potrzeb.
- Dostęp online do Twojego aktualnego CV.
- Dostęp do statystyk ofert pracy na które aplikowałeś.