Praca w sprzedaży Praca zdalna - wady i zalety pracy zdalnej

Praca zdalna - wady i zalety pracy zdalnej

Praca zdalna

W dobie rozwijającej się technologii praca zdalna oraz praca hybrydowa zyskują coraz bardziej na wartości. Na taki rodzaj pracy może nie tylko liczyć specjalista ds. IT - w obecnych czasach praca zdalna jest obecna w wielu branżach, między innymi w handlu, marketingu, księgowości, edukacji i wielu innych. Nawet w medycynie obecne są tak zwane "teleporady", gdzie pacjenci mogą spotkać się z określonym specjalistą online.

Praca z domowego zacisza może brzmieć kusząco. Zdanie zawarte w ogłoszeniu: "oferujemy pracę zdalną" przyciąga wiele osób. Jednak należy pamiętać, że oprócz zalet nie jest ona pozbawiona również wad. Czy opłaca się zatem podejmowanie pracy zdalnej, jakie ma zalety i wady?

 

 

Elastyczny czas pracy - czy zawsze?

Praca zdalna jest często kojarzona z elastycznym czasem pracy - pracownik sam wybiera, kiedy pracuje. Jest to wygodna forma współpracy, gdyż nie ma określonych ścisłych ram czasowych. Pracownik w każdej chwili może odejść od komputera i zrobić sobie przerwę na spożycie posiłku, spacer, drzemkę czy w przypadku studentów - pójście na zajęcia. Jednak należy pamiętać, że nie każda praca zdalna wiąże się z elastycznym czasem pracy. Często jest również tak, że godziny pracy są z góry narzucone, np. od 8 do 16. Pracodawca może weryfikować obecność pracownika na stanowisku w wyznaczonych przez niego godzinach.

Jeśli szukasz elastycznej pracy zdalnej zwracaj uwagę na to, co jest zawarte w umowie. Ona w dużej mierze określa, jak będzie wyglądała Twoja praca zdalna. Umowa o pracę przeważnie ma z góry narzucony czas i zakres godzin, czy jest to praca na pełny etat czy tylko część etatu. Bardziej elastyczna jest umowa zlecenie. Może być w niej zawarta stawka za godzinę pracy, a to, ile pracownik wyrobi godzin i o jakiej porze dnia będzie pracował jest zależne od niego samego. Inne wymogi mogą obowiązywać również w przypadku, gdy zawierana jest umowa agencyjna czy kontrakt B2B. Wszystko zależy od dogania warunków z pracodawcą.

 

Praca z każdego miejsca

Zaletą jest niewątpliwie to, że pracę zdalną można wykonywać z dowolnego miejsca, w którym masz dostęp do szybkiego łącza internetowego. Możesz pracować z domu jak również będąc na wczasach za granicą (pamiętaj w tym przypadku o uwzględnieniu ewentualnych różnic czasowych).

W dodatku możesz podjąć pracę w firmie, której biuro znajduje się setki kilometrów od Twojej lokalizacji. Przykładowo - mieszkając w Zakopanem możesz pracować zdalnie w firmie zlokalizowanej w Gdańsku. Warszawa, Łódź, Kraków, Bydgoszcz, Poznań? Praca czeka w każdej części Polski i nie tylko!

 

Oszczędność czasu i pieniędzy

Pracując w domu nie tracisz czasu na dojazdy do pracy. Jeśli masz biuro praktycznie obok Twojego miejsca zamieszkania być może nie zrobi Ci to różnicy. Wiele osób jednak musi dojeżdżać do pracy. Taki dojazd, zwłaszcza w tak zwanych godzinach szczytu (przeważnie jest to godzina 7-8 oraz 16) może zajmować nawet ponad godzinę czasu. W obie strony są to dodatkowe dwie godziny poza domem. Oprócz czasu traci się również pieniądze na bilety czy paliwo.

 

Sprawdź oferty pracy w sprzedaży 👇 

Przedstawiciel Handlowy

Podstawa: 6 000 - 10 000 zł
Samochód
Pensja podstawowa
6 000 - 10 000 zł
Samochód

Doradca Techniczno-Handlowy

Podstawa: Nieujawniona
Samochód Baza kontaktów
  • SMART-HR
  • B2B
  • Retail - Wyposażenie domu
  • 21-11-2024
Pensja podstawowa
Nieujawniona
Samochód Baza kontaktów

Specjalista ds. ofertowania dziale PCV/ALU

Podstawa: Nieujawniona
Pensja podstawowa
Nieujawniona

 

Czas dla siebie i rodziny - jak to wygląda?

Wspomniany już brak dojazdów do pracy to dla wielu osób dodatkowy czas do wykorzystania na własne potrzeby, w tym potrzeby rodzinne.

Sprawa jednak nie wygląda tak kolorowo w przypadku konieczności opieki nad jednym z członków rodziny, np. dzieckiem, osobą chorą lub niepełnosprawną. Co prawda praca zdalna (zwłaszcza elastyczna) jest w tym przypadku lepszym rozwiązaniem niż praca stacjonarna, jednak taka opieka bardzo często skutkuje przerywaniem pracy, zmniejszeniem wydajności oraz wyrabianiem mniejszej ilości godzin, co przełożyć się może na mniejsze wynagrodzenie.

 

 

Praca zdalna - czy dasz radę być skupionym na pracy?

Pamiętaj też, że pracując w biurze nikt i nic Cię nie rozprasza. I nie chodzi tu tylko o wymienione powyżej rozpraszanie przez opiekę nad małym dzieckiem czy osobą starszą bądź schorowaną. Często domownicy osoby pracującej zdalnie uważają, że skoro jest ona obecna w domu to może również zająć się ich potrzebami, np. pomóc dziecku w odrobieniu lekcji, przyrządzić posiłek itp. Samemu również możesz czuć chęć np. posprzątania mieszkania i zamiast skupić się na pracy będziesz myślami gdzie indziej. W dodatku może przeszkadzać Ci hałas zarówno pochodzący z domu jak i poza nim, np. koszenie trawnika czy remont sąsiadów. W tym przypadku pracownik również nie może w pełni skupić się na swojej pracy.

Aby lepiej skupić się na pracy należy zorganizować sobie odpowiednie miejsce. Jeśli masz na to przestrzeń, powinieneś wydzielić sobie osobne pomieszczenie w domu na biuro do pracy. Powinieneś stworzyć sobie harmonogram pracy i powiadomić o nim swoich domowników, aby w danych godzinach nie rozpraszali Twojej uwagi (nie zagadywali, nie puszczali głośnej muzyki itd.) Lepiej również posiadać osobny sprzęt do pracy zdalnej (telefon, laptop) niż korzystać ze sprzętu używanego na co dzień. Po pierwsze - żadne powiadomienia niezwiązane z pracą nie skupiają Twojej uwagi, a po drugie - Twój codzienny sprzęt nie będzie kojarzył Ci się z pracą, w godzinach wolnych odetniesz się od Twoich firmowych obowiązków.

Praca zdalna jest dobrą opcją, jeśli często chorujesz bądź Twoje problemy zdrowotne nie pozwalają lub utrudniają pracę stacjonarną. Dzięki pracy zdalnej możesz wykonywać obowiązki nawet podczas choroby. Zdarzają się również przypadki, kiedy pracodawcy umożliwiają zdalną pracę tymczasową osobom chorym bądź z objawami choroby, które na co dzień pracują stacjonarnie, aby mogły wyzdrowieć w domu i jednocześnie nie rozprzestrzeniać choroby na innych pracowników.

 

Lepsze samopoczucie? To zależy!

Można by pomyśleć, że praca zdalna pozytywnie wpływa na samopoczucie. Samodzielnie wybierasz sobie miejsce pracy, masz przez to większą kontrolę nad środowiskiem pracy, które jest dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb. Często samodzielnie można wybrać również godziny pracy.

Jednak należy pamiętać, że podczas pracy zdalnej nie ma fizycznego kontaktu z osobami z pracy. Czas pracy jest spędzany samotnie, nie ma rozmów ze współpracownikami, wspólnego śmiania się czy popijania kawy z przyjacielem na przerwie. Osoby z zespołu nie są zintegrowane, nie znają się zbyt dobrze co może utrudniać współpracę pomiędzy nimi. Brak kontaktu fizycznego może być zatem niekorzystny nie tylko dla pracowników, ale również dla pracodawcy.

Aby zwiększyć kontakt ze współpracownikami, warto od czasu do czasu spotkać się z nimi podczas wideo rozmowy. Oczywiście - nie zastąpi to fizycznego spotkania, ale bardziej zintegruje grupę. Rozmowy online pozwalają w dodatku być na bieżąco z wydarzeniami lub zmianami w firmie.

 

 

Praca zdalna nie dla wszystkich, nie od razu

Oczywiście nie zawsze taka forma współpracy jest możliwa. Przykładowo - pracując jako pracownik fizyczny na budowie nie zbudujesz domu zdalnie. Możesz co prawda poświęcić część czasu na pracę w domu, np. podczas tworzenia odpowiedniej dokumentacji, jednak większość czasu będziesz musiał przepracować stacjonarnie.

Nawet, jeśli Twój zawód pozwala na pracę zdalną możesz nie otrzymać jej od razu. Niezależnie od tego, czy zatrudniasz się dopiero jako młodszy specjalista czy już jako starszy specjalista, jest duże prawdopodobieństwo, że przez pewien okres czasu będziesz pracować w biurze lub hybrydowo. Dzięki temu będziesz miał szybsze wsparcie podczas nauki i wdrażania się na nowym stanowisku. Z czasem, gdy będziesz już samodzielny w swoich działaniach, otrzymasz możliwość pracy zdalnej w pełnym wymiarze czasu.

Wadą dla niektórych, zwłaszcza dla osób starszych, może okazać się fakt, że jeśli chcesz pracować zdalnie powinieneś być osobą, która swobodnie porusza się w internecie oraz często programach niezbędnych do pracy na danym stanowisku.

Internet jest podstawą jeżeli chodzi o pracę zdalną. W dzisiejszych czasach jednak dla znacznej większości ludzi nie jest to żaden problem. Problem może się zacząć dopiero, gdy pracodawca wymaga znajomości dodatkowych programów. Jeśli miałeś wizję pracy zdalnej jako prostej pracy z podstawową wiedzą na temat obsługi komputera - może to być zdecydowanie za mało. Nawet jeśli pracodawca poszukuje juniora i deklaruje szkolenia z zakresu wykonywanej pracy (np. obsługi wewnętrznego systemu firmy) często wymaga przynajmniej podstawowej znajomości takich programów jak word, excel czy powerpoint. Nie oczekuj, że przeszkoli Cię np. z posługiwania się komórkami w excelu czy formatowania tekstu w wordzie. W zależności od branży pewne programy są podstawą, bez której ciężko jest pracować.

 

Czy pracodawca ma jakieś korzyści?

Pracodawca również może odnieść korzyści z pracy zdalnej.

Zdalni pracownicy to redukcja kosztów związanych z utrzymaniem biura, takich jak światło, woda, wynajęcie lokalu, zaopatrzenie pomieszczeń służbowych czy ewentualne remonty. Jedyną potrzebą dla pracowników jest zapewnienie im sprzętu do pracy (najczęściej laptopa) oraz ewentualnego zwrotu za zużyty podczas pracy prąd.

W dodatku pracodawca nie musi ograniczać się do szukania pracowników na terenie samego miasta czy województwa. Praca zdalna nie jest w żaden sposób ograniczona obszarem, pracownik nie musi dojeżdżać do biura z drugiego końca Polski, kontaktuje się z przełożonym metodami online. Dzięki temu pracodawca może zatrudnić świetnego specjalistę, który mieszka setki kilometrów od niego, również osobę zza granicy. Jest to również dobre dla samego pracownika, który mieszkając w niewielkiej miejscowości może podjąć pracę w perspektywicznej, o ugruntowanej pozycji na rynku firmie w stolicy.

 

Podsumowanie

Praca zdalna ma swoje zalety, jak i wady. Niewątpliwym jej atutem jest praca z dowolnego miejsca, oszczędność zarówno czasu jak i pieniędzy oraz możliwość opieki nad małym dzieckiem, osobą niepełnosprawną bądź chorą (szczególnie w przypadku elastycznych godzin pracy). Wadą zaś może okazać się brak możliwości pełnego skupienia podczas pracy czy brak fizycznego kontaktu ze współpracownikami (samotna praca).

To, czy dana osoba odnajdzie się w takim trybie pracy jest kwestią indywidualną. Przed podjęciem pracy zdalnej należy przeanalizować wszystkie za i przeciw, a następnie podjąć decyzję najlepszą dla Twojej osoby.

 

 

 

---

   Poszukujesz pracy w sprzedaży?

Załóż darmowe konto pracownika, dodaj swoje CV i aplikuj jednym kliknięciem!

  • Oferty pracy dopasowane do Twoich potrzeb.
  • Dostęp online do Twojego aktualnego CV.
  • Dostęp do statystyk ofert pracy na które aplikowałeś.