Znajdź wymarzoną pracę w sprzedaży i nie tylko - wszystko, co musisz wiedzieć krok po kroku
Szukasz pracy albo chcesz zmienić obecną?
Praca jest jednym z nieodłącznych elementów naszego życia. Przeciętnie spędzamy w niej około 1/3 doby, czyli standardowe 8 godzin dziennie. Warto zatem, aby przyjemnie mijał nam czas spędzany w pracy, a sama praca sprawiała radość, była czymś, co lubimy robić. Dodatkowo, pracodawcom podoba się, jak ich pracownicy lubią wykonywać swoją pracę - idzie ona wtedy sprawniej i daje lepsze efekty. Jak zatem znaleźć wymarzoną pracę?
Wymarzona praca - jak ją znaleźć?
Dla każdej osoby, wymarzona praca będzie czymś innym. Kluczowe jest, aby odpowiednio rozeznać się w samym sobie - co sprawia Ci przyjemność, co Cię motywuje, jakie są Twoje mocne i słabe strony, która praca sprawi, że będziesz z siebie dumny, w jakiej organizacji będziesz czuć się najlepiej, jaka pensja i inne warunki będą Cię satysfakcjonowały?
Co lubię, a czego nie lubię?
Zastanów się, co lubisz robić, co sprawia Ci przyjemność. Pomyśl też z drugiej strony - czego nie lubisz bądź nienawidzisz. Możesz zapisać sobie obydwie odpowiedzi na kartce. Przy przeglądaniu ofert pracy zwróć uwagę, jakie by były Twoje obowiązki na potencjalnym stanowisku, na czym by polegała Twoja praca. Zobacz potem, czy te czynności należą do tych, które lubisz wykonywać, czy może wręcz przeciwnie - do tych, które Cię męczą, za którymi nie przepadasz. Wtedy sam odpowiesz sobie na pytanie, czy dana praca faktycznie jest dla Ciebie.
Mocne i słabe strony
Pomyśl również o swoich mocnych stronach, w czym jesteś dobry. Praca zawsze jest przyjemniejsza, gdy robimy coś, co jest naszą mocną stroną, co potrafimy robić. To też uwzględnij podczas przeglądania ofert pracy. Pamiętaj jednak, że dobrze jest też rozwijać swoje słabsze strony. Być może, gdy udoskonalisz dostatecznie słabą stronę, stanie się ona czymś, co również będzie sprawiało Ci przyjemność. Podobnie z czynnościami, których nigdy wcześniej nie wykonywałeś - spróbuj swoich sił!
Motywacja
Wiesz już, co sprawia Ci przyjemność podczas pracy. Jednak jaka jest Twoja motywacja, aby podjąć daną pracę?
Pomyśl, jakie są Twoje życiowe cele, sprecyzuj je. Co by sprawiło, że mógłbyś pewnego dnia usiąść wygodnie w fotelu i powiedzieć: „zrobiłem to, co chciałem, jestem szczęśliwy”.
Czy dany zawód pozwoli Ci je zrealizować?
Musisz wiedzieć, że do osiągnięcia sukcesu niezbędna jest motywacja. Nie zdobędziesz jej, jeśli to, czym będziesz się zajmował, nie będzie Cię przybliżało do osiągnięcia upragnionego celu.
Czy będę dumny ze swojej pracy?
Pomyśl, jaką pracą mógłbyś pochwalić się innym, np. rodzinie, znajomym. Jest wielu pracowników, którzy nie odczuwają radości z pracy, gdyż nie czują społecznego uznania, wybrany zawód nie daje im odpowiedniego poczucia tożsamości.
Oczywiście - żadna praca nie hańbi, żadna osoba nie powinna być odbierana za „gorszą” z powodu wykonywanej pracy. Jednak człowiek podświadomie chciałby, żeby jego praca była dobrze odbierana przez środowisko, by mógł pochwalić się tym, co robi.
Dużo zależy też od środowiska, w jakim dana jednostka funkcjonuje, jednak nie zapominajmy, że środowisko zawsze można zmienić.
Dużo ciężej jest zmienić swoje nastawienie, stąd myśl przede wszystkim o sobie - czy będziesz dumny, z wykonywania danej pracy?
W jakiej organizacji czuje się najlepiej?
Część osób lubi wielkie korporacje, niektórzy wolą pracę w mniejszych firmach. grupach, a jeszcze inni - pracę w domowym zaciszu.
A Ty?
Zastanów się, w jakim otoczeniu Ty czułbyś się najlepiej. Czy wolisz pracę pisarza, który większość czasu spędza sam, czy może żołnierza, gdzie przeważa praca w dużej grupie, w której panując ścisłe zasady. To, w jakim otoczeniu lubisz pracować, również ma wpływ na to, czy będziesz lubił swoją pracę.
Czy dotychczasowe aktywności sprawiały mi przyjemność?
Czy i która z dotychczas podjętych przez Ciebie aktywności sprawiała Ci największą przyjemność? Które czynności wykonywane w swojej obecnej pracy lubisz? Wróć pamięcią do tych zdarzeń - to najlepszy sposób na zdecydowanie, czym tak naprawdę chcesz się zajmować. Im większe będzie Twoje doświadczenie, tym bardziej będziesz świadomy, co Ci odpowiada.
Warunki pracy
Kiedy szukamy nowej pracy i przeglądamy ogłoszenia o pracę, możemy przeczytać, jakie warunki pracy oferuje potencjalny pracodawca. Każde stanowisko jest inne, ma inne wymagania od kandydatów, inne benefity, takie jak np. warunki płacowe.
Musisz zastanowić się, jakie warunki chciałbyś mieć w swojej nowej pracy. Pomyśl, jaki rodzaj umowy Cię interesuje. Czy jest to umowa o pracę, umowa zlecenie, a może umowa o dzieło? Czy chcesz pracować na cały etat, czy może tylko na część etatu? Zobacz też dodatkowe benefity, jakie są zawarte w ogłoszeniu, np. dodatkowe szkolenia czy sprzęt do pracy, taki jak laptop czy telefon.
Zwróć jednak też uwagę na to, czego potencjalni pracodawcy oczekują od kandydatów. Nie licz na same benefity, przy braku obowiązków. Oczywiście, inne będą wymagania dla osoby początkującej, a inne będzie miał specjalista czy ekspert w danej dziedzinie. Jednak każda praca wymaga od pracownika wywiązywania się z ustalonych obowiązków, stąd lepiej zapoznać się z nimi przed ewentualnym podjęciem współpracy.
Niewątpliwie ważną kwestią jest też wynagrodzenie. Wiadomo, że każdy chciałby zarabiać jak najwięcej. Warto szukać wśród ogłoszeń jak najlepiej płatnej oferty. Zwracaj jednak uwagę również na wymagania, gdyż często lepsze zarobki wiążą się z większą liczbą obowiązków. Zdarza się też, że obowiązków jest wiele, przybywa ich, a pensja nie rośnie. Ma to istotny wpływ na motywację, skutkuje tym, że zaczynamy szukać lepiej opłacalnej pracy.
Warto jednak obiektywnie spojrzeć na swoje kompetencje i oszacować, na jakie zarobki faktycznie możemy liczyć. Raczej nie powinniśmy oczekiwać, że będą osobą początkującą będziemy zarabiać tyle, co prawdziwy fachowiec. Wyszukiwanie ofert pracy z jak najwyższymi zarobkami jest dobre, jednak pamiętaj - wszystko w granicach rozsądku.
Rozwój osobisty
Praca powinna dawać Ci możliwość ciągłego samodoskonalenia, zwiększania Twoich umiejętności. Nie warto pracować w miejscu, w którym się nie rozwijasz - nie odczuwa się poczucia spełnienia, a dodatkowo praca staje się monotonna i może przestać sprawiać radość pracownikowi.
Jaka jest rzeczywistość?
Zapewne po przeczytaniu powyższej części artykułu w Twojej głowie pojawiła się praca, która spełniłaby Twoje wszystkie oczekiwania - jednym słowem: praca TOP of the TOP.
Pamiętaj jednak, że rzeczywistość nie koniecznie jest tak piękna, jak to można sobie wyobrazić. Nie jest tak łatwo znaleźć pracę, która spełnia dosłownie wszystkie oczekiwania pracownika. A nawet jeśli znajdziemy konkretną ofertę, to nie jest powiedziane, że dostaniemy właśnie tę posadę.
Masz już wszystkie wytyczne, którymi będziesz się kierować przy wyborze wymarzonej pracy. I dobrze, o to chodzi! Jednak nie pomijaj większości ofert pracy, bo nie spełniają np. jednego z wielu Twoich wymagań. Przeanalizuj je. Być może ta jedna rzecz, która Ci się nie podoba, wcale nie zmniejszy Twojej radości z wykonywania pracy bądź nie zrobi tego w sposób istotny. Zachowaj też w sobie pokorę. Miej na uwadze swoje dobro, ale pamiętaj również o kompromisach. W końcu obu stronom, zarówno Tobie jak i pracodawcy, muszą odpowiadać warunki współpracy.
Porady, które ułatwią zdobycie wymarzonej pracy
Mamy dla Ciebie kilka porad, które ułatwią Ci zdobycie wymarzonej pracy!
Ofert pracy jest wiele. Trzeba tylko ich dobrze poszukać. Najłatwiejsze jest szukanie pracy w internecie, np. przez skorzystanie z portali pracy, takich jak pracahandlowiec.pl. Dobrym pomysłem jest również użycie takich portali jak Linkedln czy Facebook.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej odnośnie tego, jak i gdzie szukać pracy, zajrzyj do naszego artykułu pt.: Gdzie i jak szukać pracy w sprzedaży i innych obszarach? Portale i strony z ofertami pracy 2023
Przy aplikowaniu na konkretną ofertę, zostaniesz poproszony o złożenie dokumentów, takich jak CV czy list motywacyjny. Od jakości tych dokumentów może zależeć, czy zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Dlatego postaraj się, aby było one odpowiednio dopracowane.
Skorzystaj z naszych podpowiedzi które pozwolą Ci napisać profesjonalne CV, zawartych w artykule pt.: Jak poprawnie napisać CV? Porady i wskazówki, dzięki którym napiszesz CV na wysokim poziomie
Sprawdź również nasz artykuł pt.: Jak napisać list motywacyjny? Wzór i przykłady listów do pracy w sprzedaży
Jeśli Twoje dokumenty przyciągną uwagę rekrutera, zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. To kolejny etap, który może zaważyć na tym, czy otrzymasz wymarzoną posadę. Nie martw się, jeśli nie wiesz, jak odpowiednio przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej - stworzyliśmy dla Ciebie poradnik! Zajrzyj do naszego artykułu pt.: Jak dobrze wypaść podczas rekrutacji? Najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej
---
Poszukujesz pracy w sprzedaży?
Załóż darmowe konto pracownika, dodaj swoje CV i aplikuj jednym kliknięciem!
- Oferty pracy dopasowane do Twoich potrzeb.
- Dostęp online do Twojego aktualnego CV.
- Dostęp do statystyk ofert pracy na które aplikowałeś.