Poszukiwanie pracy Mocne i słabe strony. Jak odpowiadać na pytania o zalety i wady, starając się o pracę w sprzedaży?

Mocne i słabe strony. Jak odpowiadać na pytania o zalety i wady, starając się o pracę w sprzedaży?

Wady i zalety na rozmowie kwalifikacyjnej

Podczas rozmów kwalifikacyjnych mogą paść pytania dotyczące wad oraz zalet. Kandydaci z reguły nie lubią tego typu pytań. Źle sformułowana odpowiedź może osłabić wizerunek kandydata w oczach potencjalnego pracodawcy oraz zaprzepaścić szansę na zdobycie danego stanowiska.

W tym artykule podpowiemy Ci, jak odpowiedzieć na pytania dotyczące zalet oraz wad, których słabych stron nie zdradzać rekruterowi oraz jak ewentualne słabe strony przekształcić w zalety.


Jak przygotować się do odpowiedzi na pytanie o mocne strony?

Przed rozmową kwalifikacyjną warto odpowiednio się przygotować. Przemyślana odpowiedź pomoże Ci szybko i sprawnie odpowiedzieć na pytania potencjalnego pracodawcy oraz pozwoli uniknąć nadmiernego stresu i niezręcznych sytuacji.

Dobrym pomysłem jest wypisanie mocnych stron, które odpowiadają wymaganiom zamieszczonym w ogłoszeniu o pracę. Dla przykładu: jeśli pracodawca chciałby, aby jego pracownik był komunikatywny oraz posiadał umiejętność pracy zespołowej, warto, aby wymienić te mocne strony podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Mocne strony można zamieścić również w CV, pod postacią wykształcenia (np. certyfikat znajomości angielskiego na poziomie C1 pokazuje zaletę w postaci znajomości języka obcego) lub doświadczenia zawodowego (np. umiejętność zarządzania zespołem sprzedażowym,).

Niezbyt dobrą praktyką jest przychodzenie na rozmowę kwalifikacyjną z nastawieniem: wymienię parę zalet, które przyjdą mi w danym momencie do głowy. Warto przećwiczyć mówienie o swoich mocnych stronach przed udaniem się na spotkanie rekrutacyjne.

 

Mocne strony pracownika przykłady – które warto wybrać?

Na podstawie przykładowego ogłoszenia omówimy mocne strony, które mogą okazać się przydatne na danym stanowisku.

Ogłoszenie z portalu Pracahandlowiec.pl


Mocne strony pracownika na danym stanowisku to:

  • łatwość nawiązywania relacji,
  • zaangażowanie w wykonywanie powierzonych zadań,
  • pracowitość,
  • szybkie adaptowanie się w nowym miejscu,
  • umiejętność planowania,
  • wysoka kultura osobista,
  • miła aparycja,
  • znajomość języków obcych (w tym wypadku: języka angielskiego),
  • znajomość pakietu MS Office.

Jeśli któraś z powyżej wymienionych jest Twoją mocną stroną, powiedz o niej pracodawcy na rozmowie kwalifikacyjnej. Będzie miał wtedy wrażenie, że trafił na kandydata, który odpowiada jego wymaganiom.

 

Pamiętaj o przykładach!

Swoje mocne strony poprzyj przykładami. Spójrz na poniższe wypowiedzi:

"Jestem zaangażowany w wykonywanie powierzonych mi zadań. Zawsze opracowuję plan sprzedaży z dokładnością oraz dostarczam go na czas."

"Na co dzień, podczas pracy z klientami, używam języka angielskiego. Porozumiewanie się w tym języku obcym to dla mnie przyjemność!"

 


Słabe strony pracownika. Jak mówić o swoich wadach na rozmowie kwalifikacyjnej?

Dobrze, jeśli jesteś świadomy swoich wad. Pracodawca, zadając o nie pytanie, chce sprawdzić, czy Twoje słabe strony mogą wpłynąć na efektywność pracy własnej lub całego zespołu. Przykładowo, brak komunikatywności lub nieśmiałość mogą być sporą przeszkodą w efektywnej pracy na stanowisku specjalisty sprzedaży. Co więcej, taki pracownik może nie czuć satysfakcji ze swojej posady i przez to ograniczać zaangażowanie w wykonywaną pracę. Pytanie o słabe strony również sprawdza, jak potencjalny pracownik reaguje w niekomfortowych dla niego sytuacjach, sytuacjach stresowych.

 

Nie mam wad!

Nie warto ryzykować mówiąc, że nie ma się żadnych wad. Warto wymienić chociaż jedną rzecz, która sprawia Ci trudność. Oznajmienie o braku słabych stron może zostać odebrane przez pracodawcę, że potencjalny pracownik nie ma pokory i jest zbyt pewny siebie, narcystyczny lub że nie przygotował się odpowiednio do rozmowy kwalifikacyjnej.

 

Jak dzięki słabej stronie pokazać swoją mocną stronę?

Mówienie o słabych stronach wcale nie musi świadczyć o samych negatywach. Wadę można przedstawić w taki sposób, aby stała się ona mocną stroną. Pokaż, że potrafisz poradzić sobie ze swoim problemem.

Przykład:

"Denerwowało mnie, że nie mogłem wyrobić się na czas ze swoimi zadaniami, ale postanowiłem to zmienić. Każdy mój dzień jest teraz dokładnie zaplanowany, mam przeznaczoną odpowiednią ilość czasu tylko na pracę, staram się w tym czasie nie rozpraszać żadnymi innymi zajęciami."

Tego typu wypowiedź pokazuje mocne strony pracownika, takie jak zwracanie uwagi na problemy oraz konsekwentne dążenie do ich rozwiązania. Pokazując, że potrafisz radzić sobie z trudnościami, Twoje szanse rosną w oczach pracodawcy.

Popierając każdą mocną stronę przykładem, pokażesz swoją skuteczność. Dzięki temu pracodawca będzie bardziej skłonny Cię zatrudnić.

 

Niektóre słabe strony pracownika można wyeliminować!

Niektórych słabych stron można się pozbyć. Dla przykładu: stres związany z wystąpieniami publicznymi można spróbować wyeliminować odpowiednimi ćwiczeniami, trenowaniem mówienia przed publicznością.

Są jednak słabe strony, których wyeliminowanie nie jest takie łatwe. Są to głównie cechy charakteru, np. nieśmiałość, czy z drugiej strony -  zbyt duża pewność siebie.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej lepiej wymienić te słabe strony, których pozbycie się jest możliwe.

 

 Sprawdź oferty pracy w sprzedaży 👇 

Doradca Klienta - Umowa zlecenie

Podstawa: Nieujawniona
  • 2 lokalizacje -> 3 wakaty
Pensja podstawowa
Nieujawniona

Doradca klienta

Podstawa: Nieujawniona
Pensja podstawowa
Nieujawniona

 

Jak wybrać nieistotną słabą stronę?

Są też takie słabe strony kandydata, które z punktu widzenia pracodawcy, dla danego stanowiska są nieistotne lub mało znaczące.

Przykład:

"Mam problem z wystąpieniami publicznymi. Cieszę się, że w tej pracy nie są one wymagane."

Możesz również dodać:

"Ogłoszenie o pracę odpowiadało moim mocnym stronom, stąd wynikło moje zainteresowanie tą ofertą. Posiadam zdolność analitycznego myślenia oraz zdolności negocjacyjne, przez co praca handlowca sprawia mi przyjemność oraz osiągałem w poprzedniej firmie satysfakcjonujące wyniki."

Tego typu wypowiedź pozwoli Ci dodatkowo wspomnieć o swoich mocnych stronach oraz skierować rozmowę na ich temat.

 

Pytania o słabe strony to nie przesłuchanie!

Nie musisz opowiadać o słabych stronach ze szczegółami. Przedstawianie swoich słabych stron w sposób szczegółowy sprawi, że pracodawca przykuje do nich uwagę i zapamięta je na dłużej. A przecież nie o to chodzi! Używaj ogólnych sformułowań. Przykładowo, jeśli masz problemy z wyrabianiem się na czas, nie mów dodatkowo, że nie masz czasu nawet na zjedzenie śniadania.

 

Podsumowanie

Po zapoznaniu się z artykułem wiesz już, jak skutecznie odpowiadać na pytania o mocne i słabe strony na rozmowie kwalifikacyjnej.

Poniżej przedstawiamy podsumowanie, jakimi zasadami należy się kierować podczas mówienia o swoich wadach i zaletach:

  • przed rozmową kwalifikacyjną odpowiednio przygotuj się do odpowiedzi na pytanie o wady i zalety,
  • ze swoich mocnych stron wybierz te, które odpowiadają ogłoszeniu o pracę,
  • swoje mocne strony poprzyj przykładami,
  • unikaj sformułowania: nie mam wad,
  • przedstaw wadę w taki sposób, aby stała się ona mocną stroną,
  • zastanów się, czy którąś z Twoich słabych stron można wyeliminować,
  • wybierz te słabe strony, które są nieistotne na danym stanowisku,
  • nie opowiadaj o słabych stronach ze szczegółami.

 

 

---

   Poszukujesz pracy w sprzedaży?

Załóż darmowe konto pracownika, dodaj swoje CV i aplikuj jednym kliknięciem!

  • Oferty pracy dopasowane do Twoich potrzeb.
  • Dostęp online do Twojego aktualnego CV.
  • Dostęp do statystyk ofert pracy na które aplikowałeś.