Dlaczego nie mogę znaleźć pracy? Co robić, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie w sprzedaży?
Dlaczego nie mogę znaleźć pracy?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Powody mogą być różne. Być może nie możesz odnaleźć się na rynku pracy, bo nie widzisz błędów, jakie popełniasz. Przedstawimy Ci kilka wskazówek, jakie są najczęstsze błędy podczas poszukiwania pracy. Mamy nadzieję, że pomogą Ci one rozwiązać Twój problem i ułatwią uzyskanie wymarzonej posady.
Źle przygotowane dokumenty aplikacyjne
Podczas rekrutacji ważne są dokumenty aplikacyjne. Często to je jako pierwsze widzi rekruter, zanim pozna potencjalnych kandydatów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Warto więc odpowiednio zadbać o dokumenty aplikacyjne, aby wyglądały jak najbardziej profesjonalnie.
Upewnij się, że dokumenty są czytelne. Zobacz, czy nie ma zbyt dużo tekstu na małej przestrzeni - może to być męczące dla czytelnika.
Sprawdź, czy nie poświęciłeś zbyt dużo miejsca dla mało istotnych informacji. Rekruterów niezbyt interesuje, jaką ukończyłeś szkołę podstawową czy jaki jest Twój stan cywilny. Jeśli swoje zainteresowania opiszesz szczegółowiej niż doświadczenie, też nie będzie to dobrym posunięciem.
W CV dodaj podsumowanie zawodowe. Jest to krótki opis najważniejszych informacji o przebiegu kariery oraz celach kandydata. Jeśli nie posiadasz jeszcze doświadczenia, możesz napisać co chciałbyś osiągnąć w nowej pracy - potencjalny pracodawca powinien docenić, że jesteś otwarty na nowe wyzwania i rozwój.
Dobrze jest napisać też o swoich osiągnięciach, tzn. z czego jesteś zadowolony i jakie korzyści Twoja praca przyniosła poprzednim pracodawcom.
W liście motywacyjnym, jak sama nazwa wskazuje, pokaż swoją motywację do pracy. Pokaż, dlaczego zależy Ci na danym stanowisku i co może zyskać dzięki Tobie firma.
Ktoś inny może dostrzec błędy, których Ty nie widzisz. Poproś zatem jedną lub kilka osób, aby przeczytały i oceniły Twoje dokumenty aplikacyjne.
Dopasuj CV i list do oferty pracy
List motywacyjny powinien być dostosowany do ogłoszenia. Nie wysyłaj każdemu pracodawcy tego samego listu. Pamiętaj, że to właśnie on może być Twoją przepustką do zatrudnienia. Podobnie wygląda sprawa z CV - ono również powinno być doprecyzowane pod konkretną ofertę pracy. Przeczytaj jak poprawnie napisać interesujące CV w artykule pt.: Jak powinno wyglądać CV? Wskazówki oraz przykładowe CV, które wykorzystasz, aplikując o pracę w sprzedaży.
Pomożemy Ci również z listem motywacyjnym. Zajrzyj do artykułu pt.: Jak napisać list motywacyjny? Wzór i przykłady listów do pracy w sprzedaży
Powinieneś się odpowiednio zaprezentować podczas rozmowy kwalifikacyjnej
Nie mogę znaleźć pracy… a może to nie dokumenty aplikacyjne są problemem? Nawet, jeśli przejdziesz pomyślnie pierwszy etap procesu rekrutacji, następnym krokiem jest rozmowa kwalifikacyjna. Jest ona również istotnym elementem, do którego należy się odpowiednio przygotować.
Pomyśl, jakie pytania może zadać Ci rekruter na rozmowie kwalifikacyjnej i przygotuj sobie na nie odpowiedzi. Zastanów się, jakie masz mocne i słabe strony i jak je zaprezentować. Pamiętaj również o odpowiednim ubiorze oraz samym nastawieniu. Przeczytaj jak odpowiednio przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej w artykule pt.: Jak dobrze wypaść podczas rekrutacji? Najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej.
Samorozwój
Może być tak, że czasami do wybranego przez siebie stanowiska brakuje Ci odpowiednich kompetencji. Pamiętaj, że nawet jeśli teraz ich nie posiadasz, nie oznacza, że nie możesz ich nabyć. Możesz to zrobić np. przez różne szkolenia i kursy. Niestety, wiele szkoleń i kursów nie kosztuje mało, co czasami może być sporym problemem.
Pamiętaj jednak, że są także kursy i szkolenia za darmo. Oprócz tego, możesz samodzielnie poszukać treści w książkach czy w internecie, w postaci treści pisemnych, filmów czy podcastów.
Nie mogę znaleźć pracy… A może nie wiesz, gdzie i jak jej szukać?
Powodem, przez który nie możesz znaleźć pracy, jest złe jej poszukiwanie. Pamiętaj, że oprócz portali ogólnych istnieją portale specjalistyczne, takie jak pracahandlowiec.pl, które udostępniają wiele ofert pracy w sprzedaży i obsłudze klienta. Dają one duże możliwości filtrowania wyników, dzięki czemu możesz znaleźć pracę dopasowaną do Twoich preferencji oraz posiadanych kompetencji. Ponadto możesz przeszukać oferty wg klasy dostępnego samochodu służbowego.
Oferty pracy możesz znaleźć wchodząc w zakładkę “praca” lub “kariera” na stronach interesujących Ciebie firm.
Media społecznościowe wyświetlają oferty pracy dopasowane do Twojej lokalizacji oraz zainteresowań. Patrz uważnie, być może odpowiednia dla Ciebie oferta pracy sama się znajdzie!
Warto podpytać również znajomych z branży, jakie polecają sposoby, aby znaleźć pracę. Szczególnie ważna może być odpowiedź tych, którzy sami niedawno zdobyli zatrudnienie.
Nie mogę znaleźć pracy… a może nie wiesz, czego dokładnie chcesz?
Myślisz nad szukaniem pracy, ale czy tak naprawdę wiesz czego chcesz? Wysyłasz CV na wiele różnych ofert, chodzisz na rozmowy kwalifikacyjne, ale tak naprawdę nie jesteś pewien, czy tej pracy właściwie chcesz? Być może to jest problemem!
Zadaj sobie pytanie co chcesz osiągnąć, co tak naprawdę chcesz robić, co lubisz robić. Bardzo możliwe, że po odpowiedzeniu sobie na te pytania, Twoja skuteczność w szukaniu pracy zwiększy się!
Zarejestruj się w urzędzie pracy
Jeśli nie masz pracy, jedną z opcji jest zarejestrowanie się w urzędzie pracy. Będziesz mógł skorzystać z doradztwa oraz pośrednictwa zawodowego. Dostaniesz również możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji.
Rejestracja w urzędzie pracy upoważni Cię dodatkowo do otrzymania zasiłku dla bezrobotnych oraz ubezpieczenia zdrowotnego.
Przerwa w zatrudnieniu – wolontariat, a może staż?
Zanim znajdziesz pracę, możliwe, że minie jakiś czas. Powstanie wtedy niekorzystna dziura w CV.
Jeśli chcesz aplikować do danej firmy, a aktualnie nie szuka ona nowych pracowników, warto spytać o możliwość odbycia stażu lub wolontariatu. Niezależnie od tego, czy będzie to staż płatny czy też nie, warto go podjąć. Pracodawca pozna Ciebie bliżej, zobaczy co potrafisz, jak angażujesz się w pracę. Być może zrobisz takie dobre wrażenie, że będzie chciał Cię zatrudnić? Albo po jego odbyciu zwolni się miejsce pracy? Spróbować nie zaszkodzi. Nawet, jeśli tak nie będzie – zdobędziesz kolejne doświadczenie, które wzbogaci Twoje CV.
Networking – pamiętaj o sieci znajomych
Ważne jest posiadanie oraz rozwijanie korzystnych sieci kontaktów biznesowych. Czasami ciężko jest samodzielnie znaleźć korzystną pracę, szczególnie, gdy zależy Ci na wyższym stanowisku czy lepszej pensji. Zatem gdy szukasz pracy, sieć kontaktów okazać się przydatna. Jeśli więc znasz kogoś, kto ma znajomości w interesującej Cię firmie bądź dziedzinie lub obraca się w kręgu osób, które zawodowo zajmują się podobnymi zajęciami, poproś go o pomoc. A jeśli nie Ty, być może znajomi znajomych mają takie kontakty! Pamiętaj, kto pyta, nie błądzi!
Załóż konto na Linkedinie i starannie stwórz swój profil
Dobrym pomysłem jest założenie konta na portalu społecznościowym LinkedIn. Jest to portal dedykowany życiu zawodowemu.
Na swoim profilu opisz dotychczasowe doświadczenie oraz umiejętności. Możesz dodać również swoje certyfikaty.
Na LinkedInie są też publikowane różne oferty pracy w bardzo wielu branżach. Jest to zatem kolejne świetne źródło ogłoszeń, które możesz wykorzystać, jeśli nie możesz znaleźć pracy.
Portal umożliwia również kontakt z rekruterami i możliwość porozmawiania o Twoich perspektywach na rynku pracy.
Warto również na LinkedIn poszukać Szefa Działu w którym chciałbyś pracować i zagadać go osobiście z pominięciem rekruterów.
---
Jesteś pracownikiem i szukasz pracy w sprzedaży?
Załóż darmowe konto pracownika, dodaj swoje CV i aplikuj jednym kliknięciem!
- Oferty pracy dopasowane do Twoich potrzeb.
- Dostęp online do Twojego aktualnego CV.
- Dostęp do statystyk ofert pracy na które aplikowałeś.