Rekrutacja Social media

Czy social media pomagają znaleźć ciekawą pracę?

W dobie cyfryzacji oraz nieustannie rozwijającej się technologii osoby poszukujące stabilnego zatrudnienia mogą bez wychodzenia z domu znaleźć odpowiadające im oferty pracy. Wiele interesujących propozycji, można znaleźć w Internecie, a szczególnie w mediach społecznościowych.

 

W jakich social mediach należy szukać pracy?

Media społecznościowe nie tylko pełnią funkcję rozrywkową, ale również dają możliwość znalezienia ciekawej pracy. Posiadanie platform takich jak Facebook, Twitter, Instagram czy ukierunkowany na kontakty biznesowo zawodowe LinkedIn to pierwszy krok, który pomoże nam znaleźć pracę. Media społecznościowe są chętnie wykorzystywane przez osoby zajmujące się rekrutacją lub łowców talentów. Proporcje między mężczyznami i kobietami są podobne. Około 50% osób aktywnych zawodowo poszukuje pracy w mediach społecznościowych bez względu na płeć.

 

Czym różni się poszukiwanie pracy na Facebooku, LinkedInie, Twitterze, Instagramie?

Szukanie pracy na portalach społecznościowych jest nie tylko wygodne, ale również wiąże się z odpowiednim przygotowaniem swojego profilu tak, aby był atrakcyjny dla przyszłego pracodawcy. Chcąc znaleźć pracę na Facebooku, warto zdecydować się na dołączenie do jednej z wielu grup skupiających pracodawców i pracowników. W ramach Twittera należy obserwować hasztagi związane z poszukiwaniem zatrudnienia. Na Linkedlnie można wyszukiwać publikacje w których umieszczane są oferty pracy lub przeszukiwać ogłoszenia o pracę. Warto też zadbać o swój proW przypadku Instagrama warto obserwować profile firm, a także umiejętnie wykorzystywać hasztagi co może wzbudzić zainteresowanie przyszłego pracodawcy naszym profilem.

 

Czy wszystkie Social Media dają równe szanse na znalezienie pracy w obszarze sprzedaży (stanowiska sprzedażowe, handlowe)?

Największą skuteczność w znalezieniu zatrudnienia daje nam Linkedln. Platforma skupia się w główniej mierze na wspieraniu pracodawców i pracowników podczas procesów rekrutacyjnych. Drugą popularną platformą jest Facebook, dzięki, której możemy przeglądać oferty pracy i w szybki sposób na nie reagować. Twitter posiada podstrony Jobs By Tweeter lub Twit Job Seek, gdzie możemy znaleźć pracę. Najmniejszą szansę szanse na znalezienie pracy daje Instagram, ponieważ opiera się na komunikacji za pomocą krótkich form graficznych. Niezależnie od tego część firm decyduje się na obecność na Instagramie i poszukiwaniu w ten sposób pracowników.

 

Jak szukać pracy na Facebooku?

Znalezienie pracy na Facebook nie jest skomplikowanym procesem. Platforma posiada wiele grup przeznaczonych dla pracowników i pracodawców, wystarczy do nich dołączyć. Można również polubić strony firm, w których chcielibyśmy podjąć zatrudnienie. Warto też stworzyć własny profil biznesowy, dzięki któremu pracodawca nas lepiej pozna w internecie. Ciekawostką jest, że największy wzrost zainteresowania zyskały grupy związane z pracą w HR

 

Jak szukać pracy na LinkedIn?

Platforma umożliwia szukanie pracy podobnie jak inne social media. Możemy dołączyć do dedykowanych grup lub samemu odpowiadać na oferty pracy interesujących nas firm. Według badań z platformy korzysta duża ilość początkujących pracowników oraz osób ze średnim doświadczeniem na rynku pracy. Mają oni już szerokie kwalifikacje w swoich dziedzinach, ale w większości przypadków nie zajęli stanowiska kierowniczego. Dzięki temu managerowie wyższego szczebla mają szansę na pozyskanie pracowników, którzy mogą wnieść energię i świeżość do stosowanych metod pracy, a także szybko przystosować się do nowych warunków zatrudnienia. Z drugiej strony pracownicy mogą pozyskać bezpośrednio od pracodawców informację na temat aktualnie prowadzonych rekrutacji i szczegółowych wymagań pracodawców. W ramach platformy istnieje również możliwość poinformowania bezpośrednio pracodawcy, że szukasz pracy w zakładce Praca. Na LinkedIn tworzymy profil na podstawie swojego dotychczasowego doświadczenia, tworząc autoprezentację. Warto również samemu opublikować post w którym przedstawimy swoją osobę oraz napiszemy jakiej konkretnie pracy szukamy. Jest duża szansa, że rekruterzy odezwą się do nas samodzielnie.

 

Jak szukać pracy na Instagramie?

Dobrym rozwiązaniem jest obserwowanie profili firm, dzięki czemu będziemy na bieżąco informowani o ewentualnym zatrudnieniu. Warto też przygotować profil biznesowy, który przy użyciu odpowiednich hasztagów może zwiększyć szanse znalezienia pracy.

 

Jak szukać pracy na Twitterze?

Twitter to przede wszystkim śledzenie hasztagów, ponieważ osoby rekrutujące używają ich do wysyłania ofert pracy. Możemy również skorzystać ze stron Jobs By Tweeter lub Twit Job Seek, dzięki nim zwiększą się nasze szanse na znalezienie pracy marzeń. Instrukcja na stronie przeprowadzi nas przez zakamarki strony. Warto pamiętać, że platforma ma ograniczenie wynikające z maksymalnej liczby znaków w wiadomości, dlatego trzeba dobrze sformować swoje zapytanie lub odpowiedź.

 

Czy normalne użytkowanie (przeglądanie social mediów) pozwala na znalezienie pracy?

Korzystając z social mediów w celu rekreacyjnym, możemy natknąć się przez przypadek na ciekawe oferty pracy. Pojawiają się one najczęściej w postaci reklam wyświetlanych podczas przewijania witryny. Niekiedy również na ofertę pracy możemy trafić, odwiedzając inne profile związane z naszymi zainteresowaniami. Warto zauważyć, że treści pojawiające się w social mediach są obecnie personalizowane przy uwzględnieniu wcześniejszej działalności użytkownika w internecie. W związku z tym tematyka reklam odnosi się często do zainteresowań odbiorcy.

Niezależnie czy jesteśmy na początku swojej drogi zawodowej, czy zmieniamy pracę na nową, możemy skorzystać z social mediów w celu jej znalezienia. Platformy te proponują szereg udogodnień, dzięki, którym w szybki i łatwy sposób odszukamy interesujące nas oferty.