Poszukiwanie pracy Jak się ubrać na rozmowę o pracę? Główne zasady oraz przykłady strojów

Jak się ubrać na rozmowę o pracę? Główne zasady oraz przykłady strojów

Dlaczego strój na rozmowę kwalifikacyjną jest taki ważny?

Może wydawać Ci się, że strój na rozmowę o pracę jest mało istotną kwestią w stosunku do Twojego doświadczenia i kwalifikacji. Nic bardziej mylnego! Dobór ubrania jest równie ważny z kilku powodów.

Najważniejsze to zrobić dobre pierwsze wrażenie. Pamiętaj, że masz na to tylko jedną szansę! Warto więc zadbać, by strój był nienaganny i estetyczny, tak by rekruter czy pracodawca odebrał Cię w pozytywny sposób. Niestety czy nam się to podoba czy nie, ludzie oceniają innych na podstawie wyglądu. Choć starają się być profesjonalni, często robią to w sposób nieświadomy.

Elegancki ubiór pokazuje również Twoje zaanagażowanie i przygotowanie do rozmowy. Od razu widać, że kandydat szanuje spotkanie, na które się umówił i rozumie jego znaczenie.

Dodatkowo swoim wyglądem możesz wpasować się w kulturę organizacyjną firmy, szczególnie jeśli dress code obowiązuje w niej na co dzień i wszyscy pracownicy stawiają na strój biznesowy.

Wreszcie rekruter w pełni będzie mógł skupić się na rozmowie i Twoich kompetencjach. Szczegóły w postaci niewyprasowanego ubrania czy plamy na bluzce potrafią niektórych wybić z rytmu i utrudnić przeprowadzenie spotkania.

 

 

Główne zasady dobierania stroju na rozmowę kwalifikacyjną

W dobrze stroju na rozmowę o pracę mogą pomóc Ci następujące wskazówki:

  1. Zbadaj kulturę firmy: dowiedz się, jakie zasady ubioru obowiązują w firmie, do której aplikujesz.
  2. Postaw na klasykę: nie kombinuj ze strojem, standardowy elegancki strój biznesowy pasuje w zasadzie do każdej rozmowy kwalifikacyjnej i jest bezpieczną opcją.
  3. Wybierz ubrania w stonowanym kolorze: nie szalej z jaskrawymi tkaninami i wzorami, postaw na pastelowe odcienie, jasne kolory oraz klasyczną czerń lub granat.
  4. Dopasuj strój do branży: starając się o stanowisko kierownicze w branży finansowej elegancki wygląd to "must have", a jeśli wybrałeś branżę kreatywną strój może być nieco luźniejszy, choć nadal profesjonalny.
  5. Zadbaj o dodatki: delikatna biżuteria, torebka czy odpowiednio dobrane buty są w stanie podkreślić świetną stylizację.
  6. Fryzura również ma znaczenie: uczesane starannie włosy czy w przypadku mężczyzn również ogolona twarz, dopełnią klasyczny ubiór.

 

Sprawdź oferty pracy w sprzedaży 👇 

Doradca Klienta - Sklep RTV/AGD/IT

Podstawa: Nieujawniona
Pensja podstawowa
Nieujawniona

Doradca Klienta - Umowa zlecenie

Podstawa: Nieujawniona
Pensja podstawowa
Nieujawniona

Doradca Klienta d/s fotowoltaiki B2B, B2C

Podstawa: Nieujawniona
Samochód Baza kontaktów
Pensja podstawowa
Nieujawniona
Samochód Baza kontaktów

 

Jaki strój wybrać na rozmowę kwalifikacyjną, jeśli jesteś kobietą?

Na rozmowach kwalifikacyjnych króluje tzw. styl smart casual. W stylu smart casual chodzi o połączenie wygody z elegancją.

W ramach tego sposobu ubierania na spotkanie w sprawie pracy możesz postawić na:

  • eleganckie spodnie - nie musisz od razu zakładać spodni garniturowych. Wybierz spodnie materiałowe lub klasyczne dżinsy. Unikaj zbyt obcisłych lub zbyt luźnych modeli.
  • spódnica - na rozmowie o pracę sprawdzi się klasyczny krój spódnicy, np. spódnica ołówkowa.
  • koszula - koszula to zawsze dobry pomysł. Postaw na stonowane kolory, bez głębokiego dekoltu. Nie zapomnij jej dokładnie wyprasować.
  • elegancki sweter - również jest mile widziany i może stanowić świetne dopełnienie stylizacji. Najlepiej postaw na sweter w jednolitym kolorze. Unikaj modeli typu oversize.
  • kobiecy garnitur - jeśli tylko dobrze czujesz się w tego typu ubraniach to śmiało! Pod spód możesz założyć białą koszulę lub po prostu gładki t-shirt.
  • obuwie - dobrze sprawdzą się eleganckie pantofle lub półbuty, mogą być na płaskiej podeszwie lub na niewielkim, średnim obcasie. Wysokie, wyzywające szpilki zostaw na inną okazję.
  • akcesoria - skromna biżuteria, skórzany pasek czy zegarek są mile widziane.

 

 

Strój na rozmowę kwalifikacyjną dla mężczyzny

Jakie ubranie może wybrać mężczyzna na rozmowę kwalifikacyjną?

  1. Elegancki garnitur - jest wskazany w przypadku pracy wymagającej formalnego ubrania, np. w banku. Jeśli starasz się o posadę dyrektora lub kierownika również możesz śmiało postawić na klasyczny garnitur w stonowanych kolorach, najlepiej czarnym lub granatowym. Jeśli Twoja posada jest mniej formalna i chcesz pracować np. w sklepie odzieżowym lub sportowym, przychodząc na rozmowę o pracę w garniturze możesz być ubranym zbyt elegancko.
  2. Koszula i ciemne spodnie - na wiele rozmów w zupełności wystarczą, by zrobić dobre wrażenie. Eleganckiego mężczyznę poznaje się po porządnie wyprasowanej, białej koszuli.
  3. Skórzane buty - nie zakładaj na rozmowę kwalifikacyjną adidasów, one zwyczajnie nie pasują do galowego stroju. Postaw na eleganckie buty, oczywiście czyste i wypastowane.
  4. Dodatki - skórzany pasek, zegarek, a w przypadku garnituru spinki pozytywnie wpływają na profesjonalizm kandydata.
  5. Detale - staraj się wyglądać nienagannie, ogól brodę, uczesz włosy. Zadbaj także o potencjalne nieestetyczne plamy potu na ubraniu - rozmowa kwalifikacyjna może być stresująca.

 

Jakie dodatki na rozmowę o pracę do eleganckiego stroju?

W przypadku kobiet ciekawym dodatkiem jest biżuteria: pierścionek, bransoletka lub naszyjnik. Warto postawić na biżuterię w delikatnym tonie, tak by stanowiła subtelny dodatek, ale by nie przyciągała nadmiernie uwagi rekrutera.

Ważny dodatek stanowi również makijaż. Z nim też nie warto przesadzać. Postaw na delikatny, naturalny wygląd.

Zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn odpowiednim dodatkiem jest pasek oraz zegarek.

 

 

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną latem?

Szczęściarze, którzy wybierają się na rozmowę kwalifikacyjną zimą nie znają problemów jakie niesie za sobą wysoka temperatura. Jak jednocześnie wyglądać profesjonalnie i czuć się komfortowo podczas rozmowy rekrutacyjnej latem?

  • Postaw na ubrania wykonane z przewiewnych tkanin, takich jak len lub bawełna.
  • Ubierz ubrania w jasnych kolorach, które mniej przyciągają promienie słoneczne.
  • W miarę możliwości wybierz bluzki z krótkim rękawem (ale nie na ramiączkach).
  • Dbaj o higienę osobistą.
  • Pamiętaj o butelce zimnej wody.

 

Najczęstsze błędy w ubiorze, które popełniają kandydaci na rozmowie kwalifikacyjnej

Zwróć uwagę również na to, czego powinieneś się wystrzegać:

  1. Strój niedopasowany do charakteru firmy oraz branży: kandydaci ubierają się zbyt formalnie lub zbyt swobodnie.
  2. Niechlujny strój: niewyprasowane ubrania lub brudne buty należą do grzechów głównych kandydatów.
  3. Jaskrawe, wyraziste kolory: które zbyt przyciągają uwagę i z tego powodu nie wypada ich zakładać na rozmowę kwalifikacyjną.
  4. Brak czystości i dbałości o siebie: obgryzione, brudne paznokcie czy nieogolona twarz to tylko część przykładów.
  5. Zbyt wyzywający ubiór: za krótka spódnica, wysokie szpilki, głęboki dekolt - te kwestie mogą spowodować, że panie zostaną uznane za nieprofesjonalne i stracą szansę na zdobycie zatrudnienia. Równie nieprofesjonalnie wyglądają krótkie spodenki u mężczyzn.
  6. Zbyt mocny makijaż: kandydatki powinny unikać wyjątkowo mocnego make-upu, a także perfum o intensywnym zapachu.
  7. Niewłaściwe obuwie: niedopasowane do eleganckiego stroju.

 

 

Nie stać mnie na eleganckie ubrania

Jeśli w Twojej szafie nie posiadasz eleganckich ubrań i nie stać Cię na nowy strój biznesowy, który rzeczywiście jest kosztowny, możesz postarać się kupić ubrania z drugiej ręki. Oprócz tego, że jest to o wiele tańsze rozwiązane, jest również bardziej ekologiczne, niż zakupy w tradycyjnych sieciówkach.

Znajdź najbliższe second handy lub skorzystaj z aplikacji do sprzedaży ubrań, takich jak Vinted lub OLX. Trochę cierpliwości i jesteś w stanie znaleźć naprawdę świetne ubrania, które zapewnią Ci profesjonalny wygląd za grosze!

 

Elegancki strój na rozmowę kwalifikacyjną - przykłady

Poniżej znajdziesz kilka przykładów stylizacji, które warto wybrać na rozmowę kwalifikacyjną. Zwróć uwagę, że znajdziesz tu zarówno mniej, jak i bardziej formalne ubiory. Pamiętaj, by dobrać strój pod charakter danej rozmowy o pracę.

 

 

 

 

 

 

Podsumowanie

Podsumowując, pamiętaj, że Twój styl ubioru świadczy o Tobie i chcąc nie chcąc, rekruter na pewno oceni Cię na podstawie Twojego wyglądu. Postaraj się zrobić dobre pierwsze wrażenie. Ubierz się schludnie i czysto, postaw na stonowane kolory i skromny wygląd.

Profesjonalizm wyrażony poprzez dobór odpowiedniego stroju do sytuacji, może Ci pomóc w zdobyciu wymarzonej posady. Więcej na temat rozmowy kwalifikacyjnej znajdziesz w artykule pt. Jak dobrze wypaść podczas rekrutacji? Najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej.

 

 

---

   Poszukujesz pracy w sprzedaży?

Załóż darmowe konto pracownika, dodaj swoje CV i aplikuj jednym kliknięciem!

  • Oferty pracy dopasowane do Twoich potrzeb.
  • Dostęp online do Twojego aktualnego CV.
  • Dostęp do statystyk ofert pracy na które aplikowałeś.