Poszukiwanie pracy Co studiować i jakie wybrać studia, czyli kierunki, które warto rozważyć planując pracę w sprzedaży

Co studiować i jakie wybrać studia, czyli kierunki, które warto rozważyć planując pracę w sprzedaży

Czy warto iść na studia?

Studiowanie jest dla większości młodych osób wyjątkowym etapem w życiu. To nie tylko czas na naukę, ale również okres, w którym nawiązuje się przyjaźnie (często na całe życie), czy odkrywa nowe zainteresowania.

Poza tym, że dyplom odpowiedniej uczelni może być przepustką do rozpoczęcia kariery w wielu ciekawych branżach. Studia pozwalają na zdobycie ważnych, uniwersalnych kompetencji, przydatnych w późniejszej pracy zawodowej. Do takich umiejętności należą np. praca zespołowa, selekcja i wyszukiwanie informacji lub organizacja czasu.

Oczywiście w Polsce nie ma obowiązku kontynuowanie nauki po 18 roku życia, w tym podejmowania studiów. Jednak wielu młodych ludzi nie wie jeszcze do końca, czym się chce zajmować w życiu. Studia są także czasem na lepsze poznanie siebie.

 

 

Rozpoczęcie, a nawet ukończenie jakiegoś konkretnego kierunku studiów, wcale nie gwarantuje, że w przyszłości będziesz pracował w zawodzie z nim związanym (a co więcej, wcale nie musisz!).

 

Czy pracodawcy wymagają studiów wyższych?

Wiele ofert pracy zawiera wymagania, co do wykształcenia. Dobra informacja jest taka, że obecnie w sprzedaży w większości ukończony kierunek studiów ma mniejsze znaczenie, niż umiejętności kandydatów do pracy.

Większość studiów w Polsce kładzie duży nacisk na wiedzę teoretyczną, a mniejszy na praktyczną. Wiedzę możesz zdobyć również samodzielnie, bez studiowania np. ucząc się w domu lub kończąc odpowiednie kursy. O wiele ważniejsza jest praktyka, a tej bardzo często handlowcy uczą się już po objęciu stanowiska, w rozmowach z prawdziwymi Klientami.

 

 

Jeśli nie ukończyłeś studiów związanych ze sprzedażą, a bardzo chciałbyś pracować w tej branży, możesz rozważyć ukończenie kursów, szkoleń lub korzystanie np. z webinarów. Często ta forma nauki jest darmowa i przebiega o wiele szybciej, niż studia, które trwają przecież kilka lat.

Podsumowując, ukończone studia mogą być Twoim atutem podczas rozmowy o pracę, ale dla pracodawcy zdecydowanie ważniejsze będą umiejętności i kompetencje, które posiadasz.

 

Typy i tryby kierunków studiów

Studiować można na różne sposoby. Pierwszy podstawowym podziałem studiów są studia stacjonarne (dzienne) lub niestacjonarne (zaoczne). Studiowanie w trybie stacjonarnym odbywa się od poniedziałku do piątku, a trybie niestacjonarnym - w weekendy. Z reguły studia dzienne są darmowe, a za studia zaoczne się płaci.

 

 

Studia dzieli się również na:

  • studia I stopnia - czyli studia licencjackie lub studia inżynierskie.
    Studia licencjackie trwają 3 lata, a inżynierskie 3,5 lub 4 lata. Jeśli zastanawiasz się nad podjęciem studiów licencjackich, wybór jest bardzo szeroki: studia humanistyczne, artystyczne, ekonomiczne, związane z zarządzaniem, kierunki filologiczne i wiele innych. Studia inżynierskie zazwyczaj dotyczą kierunków technicznych np. informatyka, budownictwo. Zarówno jedne, jak i drugie można podjąć od razu po zdaniu matury.
  • studia II stopnia - czyli studia magisterskie.
    Warunkiem dostania się na studia II stopnia jest ukończenie studiów I stopnia. Studia magisterskie zazwyczaj są kontynuacją studiów I stopnia, więc wielu studentów wybiera taki sam lub pokrewny kierunek studiów. Zazwyczaj trwają 2 lata. Po ich ukończeniu otrzymuje się tytuł magistra, magistra inżyniera lub równoważny.
  • studia jednolite magisterskie - trwają zazwyczaj 5 lat i kończą się tytułem magistra. Ta forma zazwyczaj dotyczy bardziej wymagających kierunków studiów np. prawo, studia psychologiczne lub kierunek lekarski.

 

Kierunki studiów związane z sprzedażą

Przykładowe kierunki studiów związane ze sprzedażą to:

  • Marketing i sprzedaż/ Marketing i zarządzanie sprzedażą,
  • Handel międzynarodowy,
  • Nowoczesny handel,
  • Język biznesu,
  • Ekonomia,
  • Zarządzanie.

 

 

Jaki kierunek studiów wybrać?

Zadaj sobie pytanie, który kierunek studiów wygląda na najbardziej interesujący dla Ciebie? Na stronach internetowych uczelni powinien być dostępny program studiów. Program studiów zawiera dokładny wykaz przedmiotów, których możesz się spodziewać na każdym roku. Pamiętaj, że mogą one wyglądać nieco inaczej na różnych uczelniach, więc sprawdzaj konkretnie ofertę edukacyjną na stronie tej, którą jesteś zainteresowany.

Niekoniecznie dobrym pomysłem jest kierowanie się wyborami Twoich przyjaciół. Akademia Wychowania Fizycznego czy Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego nie będzie dla Ciebie satysfakcjonująca, jeśli zawsze marzyłeś by podjąć studia techniczne, nawet jeśli większość Twoich znajomych wybiera się właśnie tam. Studia to okres nawiązywania nowych znajomości. Na pewno na studiach poznasz osoby o podobnych zainteresowaniach, więc przy wyborze uczelni kieruj się przede wszystkim swoimi preferencjami zawodowymi.

 

 

Nie powinieneś również podejmować decyzji, co do kierunku studiów ze względu na naciski rodziny. Choć rodzice zawsze chcą jak najlepiej dla swoich dzieci, nie zapominaj, że to Twoje życie i Twoje zdanie jest tutaj najważniejsze.

 

Jacy pracownicy są najbardziej poszukiwani?

Z pewnością rozsądnym działaniem jest wybór kierunku studiów pod kątem zawodów poszukiwanych na rynku pracy. Jak pokazuje Raport Płacowy firmy Hays z 2022 roku, firmy najczęściej będą rekrutować specjalistów z branż:

  • IT - 40%
  • Sprzedaży - 30%,
  • Finansów i księgowości - 26%,
  • Obsługi klienta - 25%,
  • Produkcji - 25%.

 

Jakich kompetencji oczekują pracodawcy?

Z kolei firma ManpowerGroup w raporcie Niedobór Talentów 2023 wymienia najbardziej poszukiwane kompetencje na rynku pracy:

  • IT i analiza danych,
  • Sprzedaż i Marketing,
  • Umiejętności techniczne.

Osobne zestawienie pożądanych umiejętności stanowią kompetencje miękkie:

  • Adaptacja i odporność na stres,
  • Analiza i krytyczne myślenie,
  • Aktywne uczenie się i wnikliwość.

 

 

Jak wybrać uczelnię?

W pierwszej kolejności zastanów się, czy chcesz wyjechać z rodzinnego miasta lub województwa, czy planujesz pozostać tutaj, gdzie mieszkasz. Następnie, gdy już wiesz, jakie miasta Cię interesują, sprawdź konkretnie uczelnie i kierunki studiów, które są dostępne.

Jeśli masz sprecyzowane plany i już wiesz, co dokładnie chcesz studiować, możesz zacząć research od miast, w których dostępny jest ten konkretny kierunek studiów.

 

 

Możesz kierować się także rankingami uczelni. Zwróć szczególną uwagę na zestawienia tworzone na podstawie opinii studentów.

Najlepsze uczelnie publiczne oraz niepubliczne w Polsce, według zestawienia przygotowanego przez Fundację Perspektywy to:

  1. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie,
  2. Uniwersytet Warszawski,
  3. Politechnika Warszawska.

Możesz również poszukać opinii na temat uczelni czy samego kierunku studiów bezpośrednio u studentów lub absolwentów.

 

A może studia podyplomowe?

Znacznie szerszą i bardziej specjalistyczną ofertę kierunków studiów oferują uczelnie podyplomowe. Zajęcia na studiach podyplomowych zazwyczaj odbywają się w weekendy, jeśli zdecydujesz się na tryb stacjonarny. Wiele kierunków studiów podyplomowych jest dostępnych w formie kursu online, gdzie to Ty decydujesz na podstawie swojej dostępności czasowej, kiedy oglądasz wykłady czy wykonujesz ćwiczenia.

Przykładowe kierunki studiów podyplomowych związanych z branżą sprzedażową:

  • Psychologia sprzedaży i marketingu,
  • Menedżer sprzedaży i obsługi klienta,
  • Zarządzanie sprzedażą,
  • Strategiczne zarządzanie sprzedażą i zespołem sprzedaży,
  • Negocjacje i komunikowanie w biznesie.

 

 

Studiowałem inny kierunek studiów, czy mam szansę pracować w sprzedaży?

Tak! Jeśli studiowałeś inny kierunek studiów, nie powiązany ze sprzedażą, paradoksalnie może się to okazać Twoją mocną stroną. Zauważ, że sprzedaż jest bardzo szeroką branżą i sprzedawać można praktycznie wszystko. Jeśli ukończyłeś studia na kierunku farmacja możesz znaleźć zatrudnienie w branży farmaceutycznej.

Pracodawcy cenią również absolwentów, którzy ukończyli kierunki ścisłe. Pożądani są absolwenci kierunków studiów takich jak informatyka, czy budownictwo, ponieważ rynek sprzedaży usług IT i produktów budowlanych jest bardzo szeroki/. Dla pracodawcy dużym atutem jest sytuacja, gdy znasz branżę, w której będziesz pracować, ponieważ łatwiej Ci będzie zrozumieć, jakie produkty czy usługi sprzedajesz.

 

 

Podsumowanie

  • Studia wybierz przede wszystkim w zgodzie z samym sobą i tym, co chciałbyś robić w przyszłości.
  • Jeśli już wiesz, jaka konkretnie kierunek Cię interesuje, poszukaj dokładniejszych informacji na stronie uczelni oraz zapytaj o opinię studentów i absolwentów.
  • Dla wielu pracodawców umiejętności są istotniejsze, niż wykształcenie.
  • Nawet jeśli nie studiujesz lub nie ukończyłeś kierunku związanego ze sprzedażą, nie oznacza to, że znajdziesz pracy w tej branży.

 

 

 

---

   Poszukujesz pracy w sprzedaży?

Załóż darmowe konto pracownika, dodaj swoje CV i aplikuj jednym kliknięciem!

  • Oferty pracy dopasowane do Twoich potrzeb.
  • Dostęp online do Twojego aktualnego CV.
  • Dostęp do statystyk ofert pracy na które aplikowałeś.