Wzory dokumentów Skierowanie na badanie lekarskie: wzór skierowania i wszystkie potrzebne informacje!

Skierowanie na badanie lekarskie: wzór skierowania i wszystkie potrzebne informacje!

Behired, Wyróżnij się podczas rekrutacji!

Co to jest skierowanie na badania lekarskie do pracy?

Skierowanie na badania lekarskie do pracy, inaczej na badania medycyny pracy, to dokument wydawany przez pracodawcę, którego celem jest przyjęcie pracownika przez placówkę medyczną na badania, które mają potwierdzić brak przeciwwskazań do wykonywania pracy w określonych przez pracodawcę warunkach.

Pracownik musi poddać się badaniom lekarskim na polecenie pracodawcy. Jeśli odmówi, traktowane jest to jako naruszenie wykonania polecenia dotyczącego pracy i może stanowić podstawę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych.

 

 

Kiedy jest wymagane skierowanie na badania lekarskie?

Skierowanie na badanie w zakresie medycyny pracy jest wymagane w następujących przypadkach:

  • przyjęcie nowego pracownika do pracy
  • przeniesienie młodocianego pracownika na inne stanowisko pracy
  • przeniesienie innego pracownika na stanowisko pracy, na którym występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe

 

Nie jeden, a trzy egzemplarze skierowania

Pracodawca musi wydać pracownikowi trzy egzemplarze skierowania na badania. Jeden przeznaczony jest dla lekarza medycyny pracy, który przeprowadza badania. Drugi zaś zachowuje pracownik, a trzeci, wraz z wydanym orzeczeniem lekarskim stwierdzającym brak przeciwskazań do pracy na określonym stanowisku pracodawca przechowuje w aktach osobowych pracownika.

 

Koszty badań lekarskich

Pracownik wykonuje badania lekarskie na koszt pracodawcy. Co więcej, ma prawo do wynagrodzenia za nieobecność w pracy z powodu badań, a jego koszta związane z podróżą do miejsca wykonywania badań powinny zostać pokryte przez pracodawcę.

 

Rodzaje badań

Możemy wyróżnić badania wstępne, okresowe, kontrolne oraz sanitarno-epidemiologiczne.

 

Wstępne badania lekarskie

Wstępne badania lekarskie są zlecane do wykonania osobom przyjmowanym do pracy, pracownikom młodocianym, którzy są przenoszeni na inne stanowiska pracy czy innym pracownikom przenoszonym na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe bądź przyjmowani są do prac szczególnie niebezpiecznych (bez względu na posiadane badania).

Badaniom tym zaś nie podlegają:

  • osoby przyjmowane ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o identycznych warunkach pracy do 30 dni po ustaniu lub rozwiązaniu poprzedniego stosunku pracy
  • osoby przyjmowane do pracy u innego pracodawcy do 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy, jeżeli aktualne orzeczenie lekarskie stwierdza brak przeciwwskazań do pracy w warunkach opisanych w skierowaniu, a pracodawca uzna te warunki za porównywalne z proponowanym pracownikowi stanowiskiem pracy
  • osoby przyjmowane do pracy pozostające jednocześnie w stosunku pracy z innym pracodawcą. W tym przypadku nowy pracodawca oczekuje od takiej osoby aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku oraz skierowania na badania będące podstawą wydania tego orzeczenia.

 

Badania okresowe i kontrolne

Badania okresowe wykonywane są cyklicznie wszystkim pracownikom w terminach wyznaczonych przez lekarza medycyny pracy, jednocześnie wskazanych w orzeczeniu o braku przeciwwskazań do pracy.

W dodatku, badania okresowe mogą mieć również pracownicy narażeni na działanie substancji i czynników rakotwórczych lub pyłów zwłókniających, nawet po zaprzestaniu pracy w kontakcie z tymi substancjami, czynnikami lub pyłami lub po rozwiązaniu stosunku pracy. Muszą jednak złożyć wniosek o objęcie takimi badaniami.

Jeśli chodzi o badania kontrolne, wykonywane są one pracownikom, którzy są niezdolni do pracy z powodu choroby trwającej dłużej niż 30 dni.

Co więcej, w przypadku stwierdzenia u pracownika objawów wskazujących na powstawanie choroby zawodowej pracodawca, na podstawie orzeczenia lekarskiego oraz w czasie określonym w tym orzeczeniu powinien przenieść pracownika do innej pracy nienarażającej go na działanie czynnika, który wywołał te objawy. Jeśli zmiana pracy spowoduje obniżenie wynagrodzenia, wówczas pracownikowi przysługuje dodatek wyrównawczy przez okres do 6 miesięcy.

 

Badania sanitarno-epidemiologiczne

Jeśli dana osoba podejmuje się lub wykonuje pracę, przy której istnieje ryzyko przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby, na podstawie skierowania pracodawcy ma obowiązek poddać się badaniom sanitarno-epidemiologicznym. Taką pracą może być np. praca z produktami spożywczymi.

Badania sanitarno-epidemiologiczne wykonywane są na koszt pracodawcy. Przeprowadzają je akredytowane laboratoria:

  • Państwowej Inspekcji Sanitarnej lub Wojskowej Inspekcji Sanitarnej oraz inne laboratoria, na podstawie umów zawieranych z tymi organami
  • jednostek właściwych w zakresie chorób płuc i gruźlicy – w przypadku badań w kierunku gruźlicy, na podstawie umów zawieranych z właściwymi miejscowo organami.

Po przeprowadzeniu badań następuje wydanie orzeczenia lekarskiego badanemu oraz pracodawcy lub osobie, która zleca wykonywanie prac. Orzeczenie to może stwierdzać zarówno o zdolności do wykonywania prac, przy wykonywaniu których możliwe jest przeniesienie zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby lub czasowych bądź trwałych przeciwwskazaniach do tych wykonywania prac. W przypadku tej drugiej opcji dana osoba nie może podjąć się pracy na danym stanowisku lub pracodawca musi odsunąć tą osobę od ich wykonywania.

 

 

Pobierz darmowy wzór skierowania na badania lekarskie pracownika - dodać wzór

Wzór skierowania jest określony przez rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy i zawarty jest jako załącznik nr. 3 w tym rozporządzeniu.

Aktualny wzór jest dostępny do pobrania na stronie rządowej Biznes.gov. Możesz pobrać go również klikając bezpośrednio we wzór skierowania.

 

Jak wypełnić skierowanie?

Wszystkie informacje na temat wypełnienia wniosku są dostępne w udostępnionym przez nas wzorze, na drugiej stronie pod hasłem "Objaśnienia". Spróbujmy jednak w prostszy sposób wyjaśnić zasady jego wypełniania.

Pierwszym punktem jest wybranie odpowiedniego rodzaju badania: wstępnego, okresowego lub kontrolnego.

Następnie należy uzupełnić dane osobowe pracownika, w tym imię i nazwisko, numer PESEL (jeśli pracownikowi nie nadano numeru PESEL, musi podać serię i nazwę dokumentu stwierdzającego tożsamość, natomiast w przypadku osoby przyjmowanej do pracy – datę urodzenia), adres zamieszkania.

Kolejno należy podać nazwę stanowiska/stanowisk, na jakich będzie pracować pracownik. Zaraz po tym określa się stanowisko/stanowiska pracy. W tym punkcie trzeba opisać rodzaj wykonywanej pracy, podstawowe czynności na danym stanowisku oraz sposób i czas ich wykonywania (orientacyjna liczba godzin dziennie, miesięcznie lub rocznie).

Następnie mamy opis warunków pracy, w którym należy zamieścić informacje o występowaniu na stanowisku/stanowiskach pracy czynników niebezpiecznych, szkodliwych dla zdrowia lub czynników uciążliwych i innych wynikających ze sposobu wykonywania pracy. W dodatku należy podać ich wielkości narażenia jak i aktualne wyniki badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych na tych stanowiskach.

I., II., III. Czynniki fizyczne, pyły, czynniki chemiczne - w tych punktach należy wpisać wyniki ostatnich pomiarów, podając nazwę czynnika i wielkość narażenia, tzn. stężenie lub natężenie (parametry, wielkość i jednostkę) oraz krotność wartości dopuszczalnej.

IV. Czynniki biologiczne - tutaj należy wpisać nazwy lub rodzaje oraz źródła czynników.

V. Inne czynniki, w tym niebezpieczne - trzeba tu wymienić czynniki niebezpieczne i uciążliwe oraz inne wynikające ze sposobu wykonywania pracy.

Ostatnim punktem jest napisanie łącznej liczby czynników niebezpiecznych, szkodliwych dla zdrowia lub czynników uciążliwych wskazanych w skierowaniu.

 

Czy w dniu badań lekarskich pracownik musi dostać wolne od pracy?

Na czas badań oraz na czas dotarcia do miejsca wykonywania badań pracownik jest zwolniony z wykonywania pracy. Badania te powinny się odbywać w miarę możliwości w godzinach pracy. Jednak nie oznacza to całego dnia wolnego.

 

Termin ważności skierowania na badania lekarskie do pracy

Przepisy nie określają czasu ważności skierowania na badania lekarskie do pracy, niezależnie od ich rodzaju. Jednak pracownik powinien poddać się zleconym przez pracodawcę badaniom najszybciej jak to możliwe. Przykładowo - zwlekanie z wykonaniem badań wstępnych może skutkować nie przyjęciem do nowej pracy.

 

Orzeczenie lekarskie

Badania kończą się orzeczeniem lekarskim stwierdzającym brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku lub istnienie przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie.

Lekarz, oprócz badań wyznaczonych przez pracodawcę, może również wydać skierowanie na przeprowadzenie innych badań w celu wydania orzeczenia lekarskiego dotyczącego przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu.

Pracownika wysłany na badanie może zostać skierowany przez lekarza (za zgodą pracownika) do udziału w programie zdrowotnym lub programie polityki zdrowotnej. Jednak w orzeczeniu nie uwzględni wyników badań, które zostały przeprowadzone w ramach owych programów zdrowotnych jeśli nie pokrywają się one z obowiązkowymi badaniami przeprowadzanymi w ramach skierowania pracodawcy.

 

 

Zawsze sprawdzaj aktualne dane

Artykuł ten ma jedynie charakter informacyjny. Aby sprawdzić aktualne informacje wejdź w zakładkę Profilaktyczne badania lekarskie na stronie Biznes.gov.pl.

 

 

---

 Jesteś pracodawcą i szukasz perełek sprzedażowych?

Zamów konsultację telefoniczną podczas której omówimy Twój proces rekrutacji i podpowiemy:

  • Jak obniżyć koszty rekrutacji pracowników do działu handlowego / sprzedaży.
  • Co zrobić, aby otrzymywać trafione CV.
  • Jak napisać ogłoszenie o pracę budzące podziw i zainteresowanie kandydatów.
  • Jak ocenić czy wybrany kandydat będzie realizował plan sprzedaży.
  • Jak zbadać kompetencje pracowników działu sprzedaży i zaplanować ich rozwój.

 

 

 Jesteś pracownikiem i szukasz pracy w sprzedaży?

Załóż darmowe konto pracownika, dodaj swoje CV i aplikuj jednym kliknięciem!

  • Oferty pracy dopasowane do Twoich potrzeb.
  • Dostęp online do Twojego aktualnego CV.
  • Dostęp do statystyk ofert pracy na które aplikowałeś.