Wzory dokumentów Referencje dla pracownika – gotowy wzór referencji!

Referencje dla pracownika – gotowy wzór referencji!

Referencje dla pracownika – czym są?

Referencje dla pracownika są dokumentem, w którym poprzedni pracodawca (lub inny przełożony np. kierownik czy dyrektor) dokonuje oceny zawodowej pracownika. W referencjach pracodawca odnosi się do umiejętności pracownika, jego głównych obowiązków, największych sukcesów przebiegu współpracy oraz ogólnego podejścia dla pracy. Referencje powinny stanowić pozytywną opinię na temat pracownika.

 

 

Co to jest list referencyjny?

Pojęcia "referencje" i "list referencyjny" bywają używane zamiennie i my w tym artykule również zastosujemy takie podejście.

Można się jednak spotkać również z opinią, iż referencje mają szeroki zakres znaczeniowy (obejmują referencje, list referencyjny, list polecający oraz wszelkie opinie). W takiej sytuacji list referencyjny odnosi się do konkretnego dokumentu poświadczonego przez konkretnego przełożonego i dotyczącego konkretnej relacji zawodowej.

 

Opinia o pracowniku, a referencje - różnice

Opinia o pracowniku i referencje nie są synonimami. Podstawową różnicą jest charakter wydawanej oceny. W przypadku referencji pismo zazwyczaj przyjmuje formę formalną. Opinia o pracowniku może być wyrażona nieformalnie, często po prostu w formie ustnej.

Opinia stanowi subiektywną, ogólną ocenę na temat pracownika. Niestety nie zawsze stawia pracownika w pozytywnym świetle, w przeciwieństwie do referencji, gdzie pracodawca powinien podkreślić największe osiągnięcia byłego pracownika.

Referencje wystawia się na prośbę pracownika. Opinia o pracowniku często wyrażana bywa spontanicznie, na przykład w codziennej komunikacji lub naturalnej rozmowie między współpracownikami.

 

 

W jakim celu wystawia się referencje?

Referencje dla pracownika najczęściej wystawia się do celów rekrutacyjnych. O referencje może poprosić przyszły pracodawca lub były pracownik, które chce je po prostu przedłożyć w potencjalnej firmie, jako dodatkowy dokument, którym może przekonać do siebie potencjalnego pracodawcę.

List referencyjny dla nowego pracodawcy stanowi cenne źródło informacji na temat umiejętności, doświadczenia oraz charakteru kandydata.

 

Czy jako pracodawca musisz napisać referencje dla pracownika?

Pod względem prawnym pracodawca nie ma obowiązku wystawienia referencji dla pracownika. Napisanie referencji na prośbę pracownika jest dobrą wolą pracodawcy.

Część przedsiębiorstw ma uregulowane kwestie pisania listów referencyjnych i po zakończeniu stosunku pracy automatycznie wystawiają opinię na temat pracownika.

Niektóre firmy nie wystawiają referencji w ogóle lub ograniczają się jednie do suchych faktów, takich jak stanowisko i okres zatrudnienia z obawy przed ewentualnymi problemami prawnymi. Czasem wystawienie referencji nie jest możliwe ze względu na poufność informacji.

 

 

Co powinien zawierać list referencyjny?

Referencje powinny zawierać informacje, które nowemu pracodawcy pomogą uzyskać pełniejszy obraz kandydata.

W liście referencyjnym muszą się znaleźć:

  • Miejscowość i data,
  • Podstawowe informacje na temat osoby wystawiającej referencje: imię i nazwisko, stanowisko, nazwa firmy, dane kontaktowe (email, telefon),
  • Podstawowe informacje na temat kandydata: imię i nazwisko, stanowisko, dane kontaktowe (email, telefon),
  • Związek referenta z kandydatem,
  • Czas trwania relacji/Czas zatrudnienia,
  • Charakterystyka pracownika (opis umiejętności i osiągnięć pracownika w kontekście zajmowanego stanowiska),
  • Odręczny podpis osoby wystawiającej referencje.

Jako osoba, która wystawia referencje, pamiętaj, że ten dokument powinien podkreślać mocne strony pracownika i stawiać go w jak najlepszym świetle. Jednocześnie powinien jednak zawierać prawdziwe, nieprzekoloryzowane informacje.

 

Jak ułatwić sobie napisanie listu referencyjnego?

Pisanie listu polecającego może wydawać się skomplikowanym zadaniem, gdy wykonujesz je pierwszy raz. Dlatego dobrym pomysłem może być przygotowanie sobie gotowej formatki stanowiącej wzór listu referencyjnego. W tym wzorze przygotuj miejsce na wszystkie kwestie formalne, czyli dane Twoje i byłego pracownika, stanowisko osoby, dla której piszesz referencje oraz daty zatrudnienia.

Oczywiście dalszą część, czyli opis umiejętności i mocnych stron będziesz musiał dopasować indywidualnie do pracownika i jego stanowiska. Inaczej będą wyglądać referencje dla pracownika biurowego, a inaczej dla pracowników na stanowiskach związanych ze sprzedażą czy obsługą Klienta.

 

 

Pisanie referencji ułatwią Ci następujące wskazówki:

  • Zbierz informacje: zastanów się, jakie kluczowe umiejętności i osiągnięcia chciałabyś zawrzeć w referencjach.
  • Podawaj przykłady: najlepiej poprzyj swoje słowa konkretnymi sytuacjami. Np. gdy piszesz, że pracownik posiadał ponadprzeciętne zdolności związane ze sprzedażą, dodaj, że w ostatnich miesiącach dwukrotnie przekraczał założony cel sprzedażowy.
  • Używaj pozytywnego języka: pamiętaj, by w liście polecającym podkreślać mocne strony i nie wspominać o ewentualnych niepowodzeniach.
  • Bądź konkretny: referencje mają być krótkie, zwięzłe i na temat. To nie miejsce na lanie wody. Postaraj się wyrażać jak najprecyzyjniej i unikaj ogólników.
  • Nie rozpisuj się niepotrzebnie: treść referencji nie powinna przekraczać jednej strony.

 

Przykładowy wzór referencji dla pracownika sprzedaży

(miejscowość, data)

Szanowni Państwo,

Przez ostatnie dwa lata (daty zatrudnienia: od ... - do ...) miałem przyjemność pracować z (Imię i nazwisko pracownika). (Imię) pełnił rolę Specjalisty ds. sprzedaży w naszej firmie (Nazwa firmy) i był kluczowym członkiem zespołu sprzedażowego.

(Imię) jest osobą komunikatywną, skrupulatną i aktywną. Bez trudu zdobył zaufanie wielu Klientów, skutecznie nawiązując z nimi długofalowe relacje, czego efektem były imponujące wyniki sprzedażowe.

(Imię) doprowadził do wzrostu sprzedaży w firmie o 20% w skali roku. W najlepszych miesiącach wypełniał plan sprzedażowy w 300%. Dzięki zdolnościom aktywnego słuchania i zbijania obiekcji, potrafił poradzić sobie nawet z najtrudniejszym Klientem. (Imię) wyróżnia kreatywność i inicjatywa. Bez trudu pracuje pod presją czasu.

(Imię) jest nie tylko świetnym specjalistą ds. sprzedaży, ale również miłą, życzliwą osobą, zawsze chętną do pomocy. Zyskał moje uznanie dzięki swojej odpowiedzialności, punktualności i uporowi w dążeniu do założonych celów.

Jestem przekonany, że (Imię i nazwisko) może wnieść do Państwa firmy realną wartość Jego umiejętności sprzedażowe, jak i interpersonalne z pewnością przyczynią się do sukcesu każdej firmy, w której podejmie pracę.

W razie pytań jestem do Państwa dyspozycji. Proszę o kontakt pod adresem email (email) lub pod numerem telefonu (numer telefonu).

Z poważaniem,

(Twoje imię i nazwisko)
(Tytuł lub stanowisko)
(Nazwa firmy)

 

Poniżej wzór listu referencyjnego w formacie png:

 

Podsumowanie: list referencyjny

Referencje są ważnym narzędziem w procesie rekrutacji i oceny kwalifikacji kandydatów. O ile napisane są w rzetelny, konstruktywny sposób, mogą powiedzieć wiele potencjalnemu pracodawcy na temat funkcjonowania, umiejętności i charakteru pracownika.

Jeśli stoi przed Tobą zadanie napisania referencji, pamiętaj, by pisać tylko i wyłącznie prawdę, a jednocześnie podkreślić osiągnięcia i wartościowe cechy byłego pracownika.

 

 

---

 Jesteś pracodawcą i szukasz perełek sprzedażowych?

Zamów konsultację telefoniczną podczas której omówimy Twój proces rekrutacji i podpowiemy:

  • Jak obniżyć koszty rekrutacji pracowników do działu handlowego / sprzedaży.
  • Co zrobić, aby otrzymywać trafione CV.
  • Jak napisać ogłoszenie o pracę budzące podziw i zainteresowanie kandydatów.
  • Jak ocenić czy wybrany kandydat będzie realizował plan sprzedaży.
  • Jak zbadać kompetencje pracowników działu sprzedaży i zaplanować ich rozwój.