Rynek pracy Jak kształtuje się poziom bezrobocia w Polsce? Poznaj jego przyczyny i skutki

Jak kształtuje się poziom bezrobocia w Polsce? Poznaj jego przyczyny i skutki

Czym jest bezrobocie w Polsce? Poznaj definicje bezrobocia

Główny Urząd Statystyczny w słowniku pojęć stosowanych w statystyce publicznej sformułował wiele definicji dotyczących bezrobocia, w tym definicje:

*BAEL - Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności, czyli jedno z podstawowych badań Głównego Urzędu Statystycznego.

Na potrzeby omawianego tematu zapoznajmy się z bliżej z definicją stopy bezrobocia rejestrowanego oraz bezrobotnych zarejestrowanych.

Stopa bezrobocia rejestrowanego jest to "udział zarejestrowanych bezrobotnych w cywilnej ludności aktywnej zawodowo, tj. bez pracowników jednostek budżetowych prowadzących działalność w zakresie obrony narodowej i bezpieczeństwa publicznego".

Bezrobotni zarejestrowani to osoby, które:

  • ukończyły 18 lat i nie osiągnęły wieku emerytalnego,
  • są niezatrudnione i nie wykonują innej pracy zarobkowej,
  • poszukują zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej,
  • są zdolne i gotowe do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy,
  • są zarejest­rowane we właściwym dla miejsca zameldowania (stałego lub czasowego) powiatowym urzędzie pracy.

 

 

Przyczyny bezrobocia w Polsce

Liczba bezrobotnych jest zależna od wielu aspektów. Możemy wśród nich wymienić takie czynniki jak:

  • zmniejszająca się liczba miejsc pracy, mała liczba ofert pracy,
  • prawo pracy, które jest nieprzychylne pracodawcom,
  • wysokie koszty pracy dla pracodawców, w tym wysokie podatki oraz składki ZUS zmniejszające,
  • możliwość zatrudnienia większej liczby pracowników,
  • brak doświadczenia zawodowego kandydatów lub brak odpowiedniego wykształcenia,
  • nieodpowiednie dostosowanie systemu edukacji do aktualnego rynku pracy,
  • wysokie zasiłki dla bezrobotnych, korzystne wsparcie socjalne,
  • wysoka konkurencja na rynku pracy,
  • brak skuteczności lub nieodpowiednie działania instytucji rynku pracy,
  • szybki rozwój technologii, zastępowanie człowieka maszynami,
  • zmniejszenie zapotrzebowania na dane produkty/usługi,
  • gospodarka państwa nastawiona na import,
  • zaniedbanie niektórych gałęzi gospodarki, w tym brak różnych form wsparcia ze strony miasta czy państwa,
  • zmiany w zatrudnieniu wynikające z sezonowości.

 

 

Stopa bezrobocia w Polsce - dane ogólne

Dane Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej podają, że bezrobocie rejestrowane pod koniec października 2023 roku wyniosło 5 proc. Przez ostatnie miesiące plasowało się na poziomach zbliżonych do aktualnego. Dane te potwierdza również Polski Instytut Ekonomiczny. Co więcej, według danych GUS aktualna stopa bezrobocia rejestrowanego jest jedną z najniższych od końca 1990 roku (tak niski poziom bezrobocia w Polsce udało się jeszcze osiągnąć w październiku 2019 roku).

W urzędach pracy zarejestrowanych jest 3,8 tys. mniej bezrobotnych niż we wrześniu. Pod koniec października liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych wynosiła 772,2 tys. osób.

Najwyższy poziom bezrobocia w bieżącym roku odnotowano w lutym - 5,6%.

 

 

Stopa bezrobocia w poszczególnych województwach

Na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej pomożemy pobrać dane o sytuacji na rynku pracy w październiku 2023 roku odnoszące się do poszczególnych województw (znajdują się one na dole strony). Możemy porównać stan liczby zarejestrowanych bezrobotnych u rzędach pracy oraz czy wystąpił przyrost lub spadek w porównaniu do poprzedniego miesiąca. W dodatku analizie poddano wolne miejsca pracy i aktywizacji zawodowej (zgłoszone w miesiącu sprawozdawczym, stan w końcu miesiąca oraz przyrost i spadek zgłoszonych wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej w porównaniu do zgłoszeń miesiąc wcześniej. Wiadomości można porównać ze względu na płeć. Oczywiście oprócz tych danych nie mogło zabraknąć stóp bezrobocia w poszczególnych województwach.

Najwyższą stopą bezrobocia ze wszystkich województw w analizowanym okresie posiadało województwo podkarpackie (8,4%), najniższa stopa zaś przypadła Wielkopolsce (3%).

W urzędach pracy zarejestrowanych osób najwięcej było w województwie mazowieckim (110 448 osób), najmniej w województwie lubuskim (15 150 osób). Województwo lubuskie ma zatem ponad 7 razy mniej osób bezrobotnych niż mazowieckie, jednak warto zauważyć, że to drugie ma ponad 5 razy więcej mieszkańców (według danych GUS z 2017 roku). Ważnym aspektem jest to, że w żadnym z regionów nie zaobserwowano wzrostu liczby zarejestrowanych bezrobotnych, a w 13 zaobserwowano spadek.

 

 

Badanie Eurostat: utrzymuje się dobra sytuacja na rynku pracy w Polsce

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opublikowało informacje na temat najnowszych badań przeprowadzonych przez Eurostat, czyli Europejski Urząd Statystyczny. Dane wskazują, że stopa bezrobocia w Polsce, liczona według definicji Eurostatu, w czerwcu 2023 roku wyniosła 2,7 proc. Tyle samo wyniosła miesiąc wcześniej, natomiast w porównaniu z czerwcem 2022 r. liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła o 0,1 proc.

Jak polski rynek pracy prezentuje się na tle państw regionu? Bezrobocie w Polsce jest znacznie niższe niż średnia Unii Europejskiej (wynoszącej w danym okresie 5,9 proc.) oraz średnia w strefie euro (wynosząca 6,4 proc.). Lepszą sytuację niż w Polsce odnoście bezrobocia odnotowano tylko na Malcie (2,6 proc).

 

Negatywne skutki bezrobocia

Bezrobocie niesie za sobą zarówno negatywne jak i pozytywne skutki.

Zaczynając od tych pesymistycznych, status osoby bezrobotnej jest odbierany jako niski status społeczny. Taka osoba może poczuć się wykluczona ze społeczeństwa. Pogorszeniu mogą również ulec relacje z rodziną czy przyjaciółmi.

Wszystko to może przełożyć się na duży poziom stresu, przekładający się na niską samoocenę, niezadowolenie z życia, zaburzenia emocjonalne a nawet rozwój depresji. To z kolei może skutkować nie tylko większą podatnością na choroby ale i myśli samobójcze.

Bezrobocie przekłada się na wzrost ubóstwa. Brak pieniędzy powoduje niższy standard życia, odkładanie decyzji o założeniu rodziny oraz chęć emigracji w celach zarobkowych. Wysoki poziom ubóstwa to również mniejsze wpływy do budżetu państwa przy wyższych wydatkach na walkę z bezrobociem.

 

 

Pozytywne skutki bezrobocia

Spójrzmy jednak na tą pozytywną stronę bezrobocia.

Ma ono korzystny wpływ na konkurencyjność wśród kandydatów, dzięki czemu mają większą chęć poszerzania swoich kompetencji (wykształcenia, umiejętności, wiedzy), większą samodyscyplinę, motywacje do działania i zaangażowanie. Przekłada się to nie tylko na większą efektywność w pracy, ale również na szybszy wzrost gospodarczy państwa.

Osoby bezrobotne często próbują zrozumieć, co jest przyczyną ich braku zatrudnienia. Dzięki temu próbują zaplanować swoją ścieżkę zawodową. Są gotowe na przebranżowienie się, spróbowanie swoich sił w innej dziedzinie, co może przełożyć się na wzrost nowych specjalistów w danej branży na rynku.

 

 

Jak zaradzić bezrobociu?

Jeśli stałeś się osobą bezrobotną pamiętaj, że nie jest to koniec świata. Oczywiście taki epizod w życiu może bardzo wpłynąć na zdrowie psychiczne jednostki. Jeśli i Ty czujesz, że Twój stan psychiczny uległ pogorszeniu nie zaniedbuj tego. Porozmawiaj o zaistniałej sytuacji z najbliższymi, pozwól im zrozumieć Twoje uczucia. Jeżeli potrzebujesz, skorzystaj z pomocy psychologa lub psychoterapeuty.

Pamiętaj, aby wyjść z bezrobocia musisz zacząć działać. W pierwszej kolejności powinieneś udać się do urzędu pracy i zarejestrować się w nim jako osoba bezrobotna (dostępna jest również opcja rejestracji online). Dzięki temu działaniu nie tylko otrzymasz pomoc urzędu w znalezieniu zatrudnienia, ale również otrzymasz zasiłek, który pozwoli Ci opłacić niezbędne wydatki, takie jak mieszkanie czy żywność. W dodatku zarejestrowani bezrobotni często zostają skierowani na aktywizacje zawodowe, mogą brać udział w szkoleniach podnoszących kwalifikacje lub otrzymać poradnictwo zawodowe.

Dobrym pomysłem jest samodzielne szukanie pracy, np. poprzez portale pracy w internecie. Dzięki temu będziesz mógł dokładnie przeanalizować oferty i wysłać swoje CV tylko na te, które najbardziej Cię zainteresowały. Przed rozpoczęciem przeglądania ogłoszeń warto zastanowić się nad własną ścieżką kariery, tzn. jakie masz mocne i słabe strony, w czym czujesz się najlepiej, czy podjąłeś się eksploracji zawodowej, jakie masz cele zawodowe, jak wyobrażasz sobie swoją ścieżkę zawodową krok po kroku itp. Nie wiesz jak się do tego zabrać? Sprawdź nasz artykuł pt.: Ścieżka kariery zawodowej w sprzedaży.

Pamiętaj też o dokumentach aplikacyjnych. Powinny być dostosowane pod konkretną ofertę pracy. Im będą one bardziej profesjonalne tym jest większe prawdopodobieństwo, że zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną i otrzymasz wymarzone stanowisko. Nie wiesz jak przygotować dokumenty aplikacyjne? Sprawdź nasze artykuły z kategorii "CV i list motywacyjny".

 

Sprawdź oferty pracy w sprzedaży 👇 

Doradca klienta- umowa zlecenie

Podstawa: Nieujawniona
Pensja podstawowa
Nieujawniona

Doradca Klienta

Podstawa: 6 000 - 10 000 zł
Pensja podstawowa
6 000 - 10 000 zł

Doradca klienta

Podstawa: Nieujawniona
Pensja podstawowa
Nieujawniona

 

Nie zapomnij, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdobyć wiedzę czy umiejętności niezbędne na danym stanowisku. Zastanów się nad różnego typu kursami, szkoleniami czy studiami. Niekoniecznie doszkalanie się to dodatkowe pieniądze, na rynku jest również wiele bezpłatnych szkoleń a studia państwowe są studiami w większości darmowymi. Dzięki temu możesz spróbować przebranżowić się na któryś z opłacalnych zawodów.

Sprawdź artykuł pt.: Darmowe kursy online po polsku dotyczące sprzedaży i nie tylko - lista bezpłatnych szkoleń.

Zobacz także Na jakie zawody będzie zapotrzebowanie na rynku pracy od 2023 roku?

Wszystko co musisz zrobić, aby otrzymać pracę to...działać!

 

 

 

 

---

 Jesteś pracodawcą i szukasz perełek sprzedażowych?

Zamów konsultację telefoniczną podczas której omówimy Twój proces rekrutacji i podpowiemy:

  • Jak obniżyć koszty rekrutacji pracowników do działu handlowego / sprzedaży.
  • Co zrobić, aby otrzymywać trafione CV.
  • Jak napisać ogłoszenie o pracę budzące podziw i zainteresowanie kandydatów.
  • Jak ocenić czy wybrany kandydat będzie realizował plan sprzedaży.
  • Jak zbadać kompetencje pracowników działu sprzedaży i zaplanować ich rozwój.

 

 

 Jesteś pracownikiem i szukasz pracy w sprzedaży?

Załóż darmowe konto pracownika, dodaj swoje CV i aplikuj jednym kliknięciem!

  • Oferty pracy dopasowane do Twoich potrzeb.
  • Dostęp online do Twojego aktualnego CV.
  • Dostęp do statystyk ofert pracy na które aplikowałeś.