Rynek pracy Work life balance: czy w sprzedaży to w ogóle możliwe?

Work life balance: czy w sprzedaży to w ogóle możliwe?

Work life balance - czym jest?

Work life balance - WLB (czyli równowaga pomiędzy pracą zawodową, a życiem prywatnym) to koncepcja, która odnosi się do równowagi, czyli pewnego rodzaju rozdzielenia życia zawodowego, a prywatnego.

Zachowanie work life balance ma przyczyniać się do ogólnego poczucia szczęścia oraz poprawia dobrostan pracowników.

Na temat work life balance mówi się szczególnie dużo, ponieważ z racji sytuacji pandemicznej, więcej firm zaczęło praktykować pracę w trybie home office. Tym samym oddzielanie pracy i życia prywatnego dla wielu pracowników stało się trudniejsze, gdyż zatarła się granica pomiędzy miejscem pracy, a miejscem odpoczynku.

 

 

Jakie są cele work-life balance?

Podstawowym celem i założeniem dyrektywy work life balance jest osiągnięcie korzyści zarówno przez pracownika, jak i pracodawcę. Brak równowagi WLB przekłada się na zaangażowanie, kreatywność, motywację, a nawet niski poziom obsługi klienta czy nieetyczne zachowania ze strony pracowników, jak podkreślają T. Piecuch i E. Szczygieł w metaanalizie "Work-life balance w teorii i praktyce funkcjonowania współczesnych orgnizacji".

Skutki wdrożenia koncepcji work life balance to:

 • zmniejszenie absencji pracowników,
 • wzrost inicjtywy, kreatywności oraz wydajności pracowników,
 • mniejsza rotacja pracowników,
 • wzrost motywacji pracowniczej,
 • zwiększenie bezpieczeństwa pracy - wypoczęci pracownicy popełniają mniej błędów,
 • pozytywny wpływ na wizerunek pracodawcy.

Warto podkreślić, że koncepcja WLB jest również silnie związana z poczuciem satysfakcji z wykonywanej pracy, co ma przełożenie na osiąganie lepszych wyników oraz zmniejsza szansę na wystąpienie wypalenia zawodowego.

 

 

Work-life balance — przykłady dobrych zachowań

Dobre praktyki wpływające na work life balance pracowników to:

 • elastyczny czas pracy,
 • możliwość pracy zdalnej,
 • zachęcanie do korzystania z urlopów, również macierzyńskich, tacierzyńskich, opiekuńczych itp.,
 • brak przymusu pracy w godzinach nadliczbowych,
 • tolerancja pracodawcy na ludzkie zdarzenia, np. możliwość wzięcia urlopu w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych wypadkami losowymi,
 • nagradzanie osiągnięć, a nie czasu pracy,
 • ustalanie realnych terminów realizacji zadań,
 • tworzenie przedszkoli i żłobków przy zakładach pracy,
 • oferowanie wsparcia psychologicznego,
 • doskonalenie umiejętności poprzez szkolenia, również te związane np. z zarządzaniem stresem,
 • promowanie aktywności fizycznej.

 

Jak wygląda kwestia work life balance w Polsce?

Kwestia równowagi w życiu prywatnym, a zawodowym w Polsce jest unormowana prawnie za sprawą dwóch dokumentów:

Co za ich sprawą osiągnęli pracownicy?

 • Stworzono możliwość skorzystania ze zwolnienia z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych.
 • Wydłużono urlop rodzicielski (41 tygodni w przypadku jednego dziecka, 43 - dwoje i więcej dzieci).
 • Wprowadzono dodatkowe 9 tygodni urlopu rodzicielskiego.
 • Wprowadzono 5 dni tzw. urlopu opiekuńczego na opiekę nad członkiem rodziny.
 • Unormowano kwestię umów na okres próbny - można je zawrzeć maksymalnie na 3 miesiące (istnieje możliwość wydłużenia okresu próbnego o miesiąc poprzez porozumienie pracodawcy i pracownika, ale sytuacja ta musi być odpowiednio uzasadniona).
 • Zniesiono możliwość zakazania przez pracodawcę pracy u innego pracodawcy jednocześnie.

 

 

Jak osiągnąć work-life balance?

Warto pamiętać, że osiągnięcie work life balance leży nie tylko po stronie pracodawcy, lecz także pracownika, który często musi samodzielnie zadbać o swoje interesy.

Jak to zrobić?

 1. Zaprzyjaźnij się z planowaniem! Planuj swój dzień, zarówno pracy, jak i część dnia związaną z życiem rodzinnym.
 2. Naucz się delegować obowiązki! Czy aby na pewno wszystko w pracy i w domu musisz robić sam?
 3. By zachować równowagę między pracą a czasem wolnym, musisz przede wszystkim pilnować stawianych przez siebie granic. Pamiętaj, że nie musisz zgadzać się na nadgodziny ani wykonywanie dodatkowych zadań, wykraczających poza obowiązki związane z Twoim stanowiskiem.
 4. Nie zapomnij o czasie na odpoczynek! Czasu poza pracą nie przeznaczaj tylko na obowiązki domowe itp. Poświęcenie kilku godzin na Twoje hobby czy po prostu relaks wpłynie na Twoje lepsze samopoczucie.
 5. Znajdź najlepszy sposób na radzenie sobie ze stresem. Medytacja, czytanie książek, długie spacery a może jakaś inna aktywność fizyczna?
 6. Twój szef wyznaje pracę tylko i wyłącznie z biura? Zaproponuj mu elastyczną organizację pracy (np. pracę zdalną lub hybrydową) i przedstaw płynące z tego korzyści.
 7. Pogódź się z tym, że nie zawsze wszystko idzie po Twojej myśli. Planowanie planowaniem, ale niestety od czasu do czasu zdarzają się sytuacje, których nie jesteś w stanie przewidzieć. Osiągnięcie równowagi to także zgoda na to, co niespodziewane!

 

Jak oddzielić życie zawodowe od prywatnego, pracując z domu?

Szczególnie problematyczną sytuacją może być pracowanie tylko i wyłącznie zdalnie. Na pewno wyzwanie stanowi fakt, iż miejsce Twojej pracy, to jednocześnie miejsce odpoczynku. By rozdzielić te dwie strefy, w miarę możliwości zadbaj o swój kąt do pracy. Może być to biurko lub stół przy których będziesz zawsze pracował. Nigdy nie pracuj z łóżka czy z kanapy!

Do komputera siadaj tylko w wyznaczonych godzinach. Jeśli w czasie Twojej pracy w domu znajduje się Twoja rodzina, wyjaśnij im, by nie przeszkadzali Ci, kiedy jesteś zajęty oraz by traktowali Cię tak, jakbyś właśnie przebywał w biurze.

W psychicznym oddzieleniu stref praca-dom pomoże Ci również ubieranie "specjalnego stroju" do pracy i przebieranie się w inne ubrania w czasie wolnym.

 

Work life balance w pracy w sprzedaży - czy to możliwe?

Realia pracy w sprzedaży pokazują, że trudno osiągnąć "work balance", a co dopiero work life balance. Handlowcy narzekają na pracę po godzinach czy odbieranie telefonów od Klientów w czasie wolnym - wszystko, by wyrobić zakładany plan sprzedaży. Wielu przedstawicieli handlowych twierdzi, że prawie niemożliwym jest niemyślenie o pracy po pracy, ze względu na jej stresujący charakter.

Work life balance w pracy handlowca może być trudny do osiągnięcia, ale na pewno nie jest niemożliwy! Wymaga jednak od pracowników dużej dozy asertywności i stanowczości w ustalaniu swoich granic.

 

 

Nowy trend: work life integration

Autorzy raportu "Rynek zmiany pracy" zauważają, że z racji na zachodzące przemiany w kontekście postrzegania pracy, wyłania się nowy trend czyli work life integration, spowodowany zatarciem granicy między życiem zawodowym a prywatnym. Work life integration polega na naturalnym przeplataniu się pracy oraz czasu wolnego. Coraz więcej pracowników oczekuje od pracodawcy dużej elastyczności w pełnieniu swoich obowiązków zawodowych. Młodzi ludzi częściej decydują się na nadrabianie pracy w weekendy, na rzecz kilku wolnych godzin w tygodniu, które poświęcają na załatwianie prywatnych spraw. Co więc obecnie jest trendy zdaniem firmy Devire? Oferowanie przez pracodawcę swobody w działaniu i wyjście poza schemat typowej współpracy w godzinach 8-16!

Pora, by pracodawcy zrozumieli, że szczęśliwy, zrelaksowany pracownik = wydajny pracownik. By przyciągnąć najlepszych specjalistów nie wystarczą typowe benefity jak karta sportowa czy prywatna opieka medyczna. Pracownicy chcą pracować w organizacjach, które szanują ich potrzeby, w tym również te w zakresie elastycznej organizacji pracy.

 

 

Podsumowanie

W obecnych czasach, w którym praca odgrywa istotną rolę, koncepcja work-life balance coraz mocniej zyskuje na znaczeniu i jest kluczowa w kwestii zachowania równowagi między wymaganiami zawodowymi a potrzebami osobistymi. Wdrożenie WLB wymaga od pracownika asertywności, sumienności oraz umiejętności planowania.

Warto podkreślić, że koncepcja work life balance pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne oraz poziom zadowolenia z pracy i jest czynnikiem chroniącym przed wypaleniem zawodowym.

 

 

---

 Jesteś pracodawcą i szukasz perełek sprzedażowych?

Zamów konsultację telefoniczną podczas której omówimy Twój proces rekrutacji i podpowiemy:

 • Jak obniżyć koszty rekrutacji pracowników do działu handlowego / sprzedaży.
 • Co zrobić, aby otrzymywać trafione CV.
 • Jak napisać ogłoszenie o pracę budzące podziw i zainteresowanie kandydatów.
 • Jak ocenić czy wybrany kandydat będzie realizował plan sprzedaży.
 • Jak zbadać kompetencje pracowników działu sprzedaży i zaplanować ich rozwój.

 

 

 Jesteś pracownikiem i szukasz pracy w sprzedaży?

Załóż darmowe konto pracownika, dodaj swoje CV i aplikuj jednym kliknięciem!

 • Oferty pracy dopasowane do Twoich potrzeb.
 • Dostęp online do Twojego aktualnego CV.
 • Dostęp do statystyk ofert pracy na które aplikowałeś.