Rynek pracy Średnie zarobki w Polsce w 2024!

Średnie zarobki w Polsce w 2024!

Czym jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto?

Główny Urząd Statystyczny definiuje je jako „Stosunek sumy wynagrodzeń osobowych brutto, honorariów wypłaconych niektórym grupom pracowników za prace wynikające z umowy o pracę, wypłat z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej w spółdzielniach oraz dodatkowych wynagrodzeń rocznych dla pracowników jednostek sfery budżetowej do przeciętnej liczby zatrudnionych w danym okresie; po wyeliminowaniu osób wykonujących pracę nakładczą oraz zatrudnionych za granicą”.

 

 

Skąd czerpać wiedzę na temat przeciętnego wynagrodzenia?

W Polsce przeciętna pensja wyliczana jest przez Główny Urząd Statystyczny. Na stronie urzędu jest cyklicznie publikowanych kilka rodzajów danych na temat średniego wynagrodzenia. Dane te dotyczą różnych obszarów gospodarki, z których tym najszerszym wskaźnikiem jest przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej. Dane na temat przeciętnych wynagrodzeń były od 1992 roku podawane jako kwota brutto rozumiana jako kwota netto razem z podatkiem dochodowym, natomiast od 1999 r. kwota ta uwzględnia również składki na obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe.

 

Wynagrodzenie w gospodarce narodowej

Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu podaje, że „przeciętne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej to kwota dochodu ustalona na podstawie danych statystycznych z danego roku dla całego kraju bądź województwa ogłaszana przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego”.

 

Ile wynosi wynagrodzenie w gospodarce narodowej?

Główny Urząd Statystyczny ogłosił, że przeciętna pensja w gospodarce narodowej w I kwartale 2024 roku wyniosła 8147,38 zł brutto. Rok do roku kwota ta wzrosła o 14,4%.

Na stronie urzędu można znaleźć również informacje odnośnie średniego wynagrodzenia w poszczególnych województwach, jednak najświeższe dane dotyczą 2022 roku.

 

Wynagrodzenie w Polsce w sektorze przedsiębiorstw

Jedną ze składowych przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej jest przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, czyli firm zatrudniających minimum 10 osób (lub z innej definicji firm, gdzie liczba pracujących przekracza 9 osób). Są to firmy, które prowadzą działalność gospodarczą w zakresie między innymi: górnictwa, przetwórstwa przemysłowego, handlu, usług hotelarskich i gastronomicznych, budownictwa, transportu, naprawy pojazdów, informacji, komunikacji, leśnictwa oraz rybołówstwa.

 

Ile wynosi przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Polsce w sektorze przedsiębiorstw?

Główny Urząd Statystyczny, w związku z art. 83 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń (Dz. U. z 2023 r. poz. 1111 i 1723) ogłosił, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2024 roku wyniosło 8408,79 zł brutto.

 

 

Przeciętne wynagrodzenie brutto - ile to netto?

A ile w takim razie wynosi średnia krajowa, ale netto? Czyli jaką finalnie pracownik dostanie wypłatę?

Jeśli chodzi o przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (dla przypomnienia wynoszącym 8408,79 zł brutto), to w przypadku umowy o pracę należy odjąć na początek wszystkie składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne. Powstanie podstawa opodatkowania, od której należy uiścić aktualnie obowiązujący podatek dochodowy od osób fizycznych. Po tych wszystkich odjęciach, zgodnie z obowiązującymi przepisami, pozostanie kwota netto w wysokości 6061,91 zł. Kwota ta nie uwzględnia składki dobrowolnej na PPK.

W przypadku przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (wynoszącej według aktualnych danych 8147,38 zł brutto), kwota netto na umowie o pracę wynosi 5 883,65 zł.

 

Jak średnie wynagrodzenia ma się do rzeczywistości?

Wielu Polaków, jak i również wielu ekspertów uważa, że podane przez GUS przeciętne wynagrodzenie nie pokazuje rzeczywistych zarobków. Jak wskazuje część ekspertów, średnia krajowa nie odzwierciedla rzeczywistego stanu zarobków mieszkańców Polski.

Jednym z powodów takiego zdania jest zawyżanie średniej pensji przez najlepiej zarabiające osoby. Jak sama nazwa wskazuje, „średnia” jest wyliczana zarówno z tych najmniejszych jak i z tych największych wynagrodzeń.

Można to zobrazować następującym przykładem:

Chcemy policzyć średnie wynagrodzenie dla firmy X. Firma X zatrudnia 10 osób, z czego 9 z nich zarabia 5 000 zł brutto miesięcznie, natomiast właściciel firmy zarabia 30 000 zł brutto miesięcznie.

Średnią zatem można policzyć następująco: (5000*9+30000)/10 = 7500 zł

Z tego wynika, że średnie wynagrodzenie pracowników tej firmy wynosi 7500 zł. Wychodzi na to, że 90% pracowników zarabia średnio o 1/3 pensji więcej, niż tą, którą faktycznie ma zapisaną w umowie.

W dodatku, wraz ze wzrostem wynagrodzeń rosną składki ZUS, przez co faktyczny przyrost wynagrodzenia „na rękę” jest mało odczuwany.

Tutaj warto poruszyć również kwestię minimalnego wynagrodzenia. Na rynku pracy, według portalu Money.pl pracuje około 3,6 miliona osób zarabiających minimalne wynagrodzenie. Z kolei portal Business Insider podaje, że według GUS mamy w Polsce 15 mln 129 tys. osób pracujących. Wychodziłoby na to, że 24%, czyli prawie 1/4 wszystkich osób zarabia minimalne wynagrodzenie.

 

Warto sprawdzać aktualne dane!

Pamiętaj, że ZUS co jakiś czas publikuje nowe dane odnośnie średnich wynagrodzeń, zarówno dla całego kraju jak i dla sektora przedsiębiorstw. Warto zatem sprawdzać stronę urzędu, aby być na bieżąco z interesującymi Cię informacjami.

 

Gdzie znajdę lepiej płatną pracę?

Chciałbyś zanotować wzrost przychodu, ale Twój pracodawca w ogóle nie myśli o wynagrodzeniach? Masz dosyć tego, że Twoja pensja jest zbyt niska w stosunku do średniej krajowej?

Tak się składa, że możemy zaproponować Ci zatrudnienie w sprzedaży! Odwiedź portal pracahandlowiec.pl i sprawdź najnowsze oferty pracy w Twojej miejscowości. Posiadamy opcję filtrowania po pensji (zarówno wynagrodzeniu podstawowym jak i prowizji), dzięki temu pokażą Ci się tylko stanowiska z interesującymi Cię zarobkami.

W dodatku możesz założyć u nas darmowe konto pracownika, dzięki któremu będziesz mógł aplikować na oferty pracy jednym kliknięciem oraz otrzymywać oferty pracy dopasowane do Twojego profilu. Dostaniesz również dostęp do statystyk i szczegółowych informacji na temat ofert pracy, na które aplikowałeś. Zainteresował Cię ten temat? Przeczytaj więcej na temat darmowego konta pracownika tutaj.

 

 

 

---

 Jesteś pracodawcą i szukasz perełek sprzedażowych?

Zamów konsultację telefoniczną podczas której omówimy Twój proces rekrutacji i podpowiemy:

  • Jak obniżyć koszty rekrutacji pracowników do działu handlowego / sprzedaży.
  • Co zrobić, aby otrzymywać trafione CV.
  • Jak napisać ogłoszenie o pracę budzące podziw i zainteresowanie kandydatów.
  • Jak ocenić czy wybrany kandydat będzie realizował plan sprzedaży.
  • Jak zbadać kompetencje pracowników działu sprzedaży i zaplanować ich rozwój.

 

 

 Jesteś pracownikiem i szukasz pracy w sprzedaży?

Załóż darmowe konto pracownika, dodaj swoje CV i aplikuj jednym kliknięciem!

  • Oferty pracy dopasowane do Twoich potrzeb.
  • Dostęp online do Twojego aktualnego CV.
  • Dostęp do statystyk ofert pracy na które aplikowałeś.