Zarządzanie sprzedażą Jakie benefity zaoferować pracownikom sprzedaży?

Jakie benefity zaoferować pracownikom sprzedaży?

Benefity pracownicze – czym właściwie są?

Benefit pochodzi od słów bene (łac. dobrze) oraz facere (łac. czynić). Benefity są dodatkowym świadczeniem od pracodawcy dla pracowników. Mogą stanowić czynnik motywacyjny zwiększający zaangażowanie pracowników, chęć do efektywnej pracy oraz ich lojalność do Twojej firmy. Mają również na celu zachęcenie nowych pracowników do podjęcia pracy w danej firmie. Mogą być częściowo lub całkowicie finansowane przez pracodawcę.

 

 

Rynek benefitów rośnie w siłę. Każda firma oferuje inne benefity jak i ma inne zasady ich przyznawania. Różnice mogą dotyczyć wytycznych takich jak dział, stanowisko, wysokość wynagrodzenia, staż pracy czy realizacji celów, np. kwartalnych czy rocznych.

Zastanawiasz się, czy wprowadzić w swojej firmie dodatkowe benefity pozapłacowe? Dokonanie właściwego wyboru benefitów sprawia Co problem? Przeczytaj ten artykuł!

 

 

Czy firma ma obowiązek zapewnić dodatkowe benefity pracownicze?

Należy pamiętać, że pracodawca nie ma obowiązku zapewnić pracownikom benefitów. Jednak warto przy tym rozróżnić takie pojęcia jak benefity i narzędzia pracy.

Do realizacji zadań pracownikowi sprzedaży mogą być potrzebne takie narzędzia jak telefon i laptop (podczas pracy zdalnej lub wyjazdowej) czy samochód służbowy. Trudno więc je nazwać dodatkowymi benefitami.

Benefitem może być natomiast możliwość korzystania z samochodu służbowego również po godzinach pracy. Podobnie z telefonem i laptopem - one również mogą służyć pracownikowi do użytku prywatnego. Do samochodu jako dodatek możesz dodać również kartę paliwową lub zwrot kosztów paliwa. Do laptopa i telefonu ciekawą opcją jest natomiast dofinansowanie do rachunków z tytułu pracy zdalnej.

 

 

Benefity pracownicze- co jest standardem?

Niektóre benefity, z uwagi na ich powszechność, stały się standardem w ogłoszeniach o pracę. Pracownicy bardzo często traktują najpopularniejsze benefity pracownicze jako „pewniak” w nowej pracy.

Standardem stał się między innymi pakiet opieki medycznej. Prywatna opieka medyczna obejmuje wizyty u określonych lekarzy, a także często uprawnia do zniżek na różne badania czy wizyt u kolejnych specjalistów. Benefit ten może być finansowany całkowicie przez pracodawcę lub przez niego współfinansowany. Może z niego korzystać nie tylko sam pracownik ale również jego członkowie rodziny. Wszystko zależy od warunków korzystania z pakietu opieki medycznej.

Czy ten benefit jest potrzebny dla osób pracujących w sprzedaży? Oczywiście, że tak! Pomijając oczywistą możliwość zachorowania na różne choroby, ludzie z tej branży są szczególnie narażeni na stres w pracy. Stąd istotne jest, aby pakiet opieki medycznej zawierał również pomoc psychologa lub psychoterapeuty. Jeśli jej nie zawiera, wówczas należy zadbać o osobną pomoc psychologiczną dla pracownika.

 

 

Jednym z najpopularniejszych benefitów są również karty sportowe. Są one doskonałym rozwiązaniem dla osób aktywnych fizycznie, gdyż dają dostęp do wielu obiektów sportowych, takich jak siłownie czy baseny. Pozwalają dodatkowo wziąć udział w bezpłatnych zajęciach z instruktorem, np. fitness czy zajęciach tanecznych.

Kolejną grupą benefitów, która jest niezwykle popularna, są ubezpieczenia, takie jak ubezpieczenie na życie czy od nieszczęśliwych wypadków. Dzięki ubezpieczeniu grupowemu, pracodawca negocjuje z ubezpieczycielem niższe koszty ubezpieczenia. Jest to zdecydowanie korzystniejsze rozwiązanie niż w przypadku ubezpieczeń indywidualnych.

Jednym z oczywistych benefitów dla pracowników biurowych, który nie wymaga dużych nakładów finansowych, jest kawa i herbata w biurze. W dzisiejszych czasach w dobrym tonie jest zapewnienie pracownikom podstawowych produktów.

 

 

Postaw na rozwój swoich pracowników sprzedaży

Rozwój pracowników sprzedaży to nie tylko korzyści dla nich samych. To również korzyści dla Ciebie jako pracodawcy. Twoja firma zyska lepiej wykwalifikowany personel, co zapewne przełoży się na lepsze wyniki finansowe. Warto więc zapewnić pracownikom pozapłacowe benefity w postaci różnych szkoleń (np. branżowych czy sprzedażowych) lub dofinansowań do nich. Dobrze sprawdzi się również dofinansowanie do nauki języków obcych, których znajomość jest coraz bardziej pożądana i pozwala porozumieć się z klientami w różnych językach.

 

 

Szkolenia jako benefity w sprzedaży - jak dobrać odpowiednie szkolenia sprzedażowe!

Szkoleń sprzedażowych na rynku dostępna jest cała masa. Skąd jednak mieć pewność, że zakupione szkolenia rozwiną mój konkretny dział handlowy?

Odpowiedzią na to pytanie jest diagnoza kompetencji pracowników działu sprzedaży, która pokaże z którymi kompetencjami pracownicy mają problem lub które kompetencje posiadają na zbyt niskim poziomie.

Pracahandlowiec.pl posiada do tego celu dedykowaną usługę Bezpieczny Dział Handlowy, która polega na zbadaniu 18 kompetencji sprzedażowych oraz określeniu stopnia dopasowania każdej z nich dla zdefiniowanego wcześniej typu handlowca, który najbardziej odpowiada Twojej firmie. Stopień dopasowania zostaje określony według skali od „zdecydowanie powyżej potrzeb” do „zdecydowanie poniżej potrzeb”.

Elementem wyjściowym usługi jest matryca kompetencji pracowników działu handlowego, która pozwala jednoznacznie stwierdzić, które szkolenia sprzedażowe i w jakim zakresie są na dany moment niezbędne, a które byłyby tylko stratą pieniędzy.

 

Czy rodzaj i czas pracy mają znaczenie?

Może to nie jest takie oczywiste, ale benefitami mogą być również rodzaj i czas pracy. O co dokładnie chodzi?

Co raz więcej pracowników sprzedaży ceni sobie work-life balance. W związku z tym zwracają uwagę na możliwość pracy zdalnej oraz elastyczne godziny pracy. Dla wielu handlowców to tak zwany must have, bez którego nie wyobrażają sobie podjęcia pracy.

Najnowsze badania wskazują na pozytywny wpływ 4-dniowego tygodnia pracy. Coraz więcej osób uważa go za ważny benefit w firmie. Według badania ManpowerGroup "Czego pragną pracownicy?" 4-dniowy tydzień pracy z zachowanym wynagrodzeniem jak przy 5 dniach byłby dobrym rozwiązaniem dla 73% respondentów.

 

 

Benefity pracownicze - żywność, czy to dobry benefit dla każdego pracownika sprzedaży?

Jak już zostało wspomniane, kawa i herbata są dla pracowników biurowych standardem i pracownicy powinni mieć dostęp do tego typu produktów. Ciekawym rozwiązaniem jest również zapraszanie do miejsc pracy sprzedawców gotowych posiłków, takich jak kanapki, sałatki, desery czy gotowe dania. W dodatku, coraz więcej pracodawców montuje automaty z przekąskami. Te benefity są jednak korzystne tylko dla pracowników sprzedaży, którzy pracują stacjonarnie w miejscu pracy, np. kasjerów czy niektórych handlowców pracujących w biurze.

Jednak co ze specjalistami sprzedaży, którzy mają pracę wyjazdową i nie przebywają na co dzień w biurze? Kawa, herbata czy nawet owocowe czwartki z pewnością ich nie zaciekawią. Podobnie sytuacja wygląda u osób pracujących zdalnie. Dla obu grup korzystne może być dofinansowanie posiłków w postaci bonów do wykorzystania na stacji, w kawiarni czy w restauracji lub zwrot kosztów (częściowy lub całkowity) za posiłek spożyty podczas godzin pracy. Pozwoli to zaoszczędzić pracownikom pieniądze przeznaczone na zakup artykułów spożywczych oraz czas na przyrządzenie posiłków w domu.

Dobrym pomysłem są również bony zniżkowe do sklepów z żywnością. Mogą to być również bony zniżkowe do Twojego sklepu, jeśli firma, którą prowadzisz, zajmuje się właśnie sprzedażą żywności. Ten benefit będzie korzystny zarówno dla pracowników sprzedaży pracujących w biurze jak i tych pracujących zdalnie czy wyjazdowo.

 

 

Benefity związane z urlopem i czasem wolnym

Odpoczynek od pracy jest ważnym aspektem dla pracownika. Dlatego doceniają oni benefity pracownicze związane zarówno z urlopem jak i czasem wolnym.

W kwestii urlopu, ceniony jest dodatkowy płatny urlop lub dofinansowanie do urlopów, czyli tak zwane "wczasy pod gruszą". Gdy pracownik wie, że część pieniędzy wydanych na urlop zostanie mu zwrócona, często pozwala sobie na więcej wydatków w trakcie wypoczynku.

Istotne jest również spędzanie czasu wolnego. Dobrze sprawdzą się tutaj bilety do kina czy na inne wydarzenia kulturalne. W przypadku chęci uprawiania aktywności fizycznej docenione będą wspomniane już wcześniej karty sportowe.

Czas wolny powinien również służyć odstresowaniu pracownika sprzedaży. Warto dopytać, co pozwala mu pozbyć się stresu i na tej podstawie dobrać dla niego odpowiedni benefit. Relaksująco działają np. zabiegi w SPA oraz zajęcia medytacji lub yogi.

Specjaliści sprzedaży mający pracę zdalną bądź wyjazdową mogą nie znać zbyt dobrze reszty działu handlowego, co może utrudniać komunikację w zespole i zmniejszyć jego efektywność. Stąd rozważ również wyjazdy integracyjne dla swoich pracowników.

Praca wyjazdowa wiąże się niekiedy z długimi podróżami samochodem w ciągu dnia. Dobrym benefitem dla tak pracujących handlowców jest wykupienie subskrypcji na Spotify lub innym serwisie muzycznym, który umili czas spędzony za kierownicą.

 

 

Czym się kierować przy wyborze benefitów pracowniczych?

Pamiętaj, zanim zabierzesz się za planowanie benefitów w Twojej firmie, powinieneś wcześniej zrobić analizę potrzeb pracowników sprzedaży. Niezbędne jest zbadanie, czego Twoi pracownicy faktycznie potrzebują.

Na to, czy dany benefit jest atrakcyjny, wpływa wiele czynników, na przykład: rodzaj wykonywanej przez pracowników pracy, ich wiek czy nawet nawet stan cywilny. Przykładowo: inne oczekiwania w kwestii dodatków pozapłacowych będą miały osoby pracujące w biurze, np. handlowcy pracujący za biurkiem, a inne osoby pracujący w terenie, np. podczas dojazdów do klienta. Praca biurowa często wiąże się z potrzebą ruchu dla pracowników sprzedaży, przez co idealna może okazać się karta Multisport. Podobnie może to wyglądać w przypadku osób, które przez dojazdy do klienta spędzają dużo czasu w samochodzie. Z kolei pracownicy sprzedaży będący w podeszłym wieku oraz ci, którzy potrzebują pomocy psychologicznej mogą ucieszyć się najbardziej z prywatnej opieki medycznej. Co innego również będzie atrakcyjne dla osób posiadających małe dzieci (np. możliwość przyprowadzenia dziecka do pracy w sytuacji awaryjnej czy dofinansowanie opieki nad dziećmi) a co innego dla właścicieli zwierząt (możliwość zabrania zwierzęcia do pracy).

Zauważ, że aktualne potrzeby pracowników mogą ulegać zmianom w czasie. Dlatego pamiętaj również, że jeśli potrzeby te ulegną zmianie, polityka benefitowa również powinna ulec modyfikacjom.

 

 

Benefity wybierane przez pracowników sprzedaży

Jedno z ciekawszych dla pracownika rozwiązań zakłada, że to on sam decyduje o wyborze benefitów, które chciałby otrzymać od pracodawcy. W tym przypadku, firma określa budżet dla danej osoby (miesięczny, kwartalny, roczny) do wydania na świadczenia pozapłacowe. Ostateczna decyzja o tym, jak te pieniądze zostaną rozdysponowane, zależy już do samego pracownika. Przykładowo: może on wykorzystać przeznaczone dla niego fundusze na wycieczkę nad morze lub w góry, opłacać co miesiąc kartę sportową czy zakupić bilety na wydarzenia kulturalne, na przykład na spektakl w teatrze lub film w kinie.

Taka opcja wiąże się ze swobodą wyboru i pozwala korzystać z tych propozycji, które są dla pracownika sprzedaży interesujące i z których faktycznie zamierza korzystać. Świadczy także o dużym zaufaniu do pracowników od pracodawcy.

Jeśli pracodawca skorzysta z gotowego rozwiązania, takiego jak kafeteria, minimalizuje przy okazji nakłady pracy powiązanej z bieżącą obsługą benefitów. Operator odpowiadający za system kafeteryjny zajmuje się raportowaniem, które jest konieczne dla pracodawcy, aby rozliczać dodatki pozapłacowe, dbaniem o jakość jak i dostępność benefitów i o prawidłowy przepływ środków finansowych.

 

 

Niskobudżetowe benefity pracownicze - przykłady

Dodatki pozapłacowe wcale nie muszą wiązać się z wysokimi kosztami. Niskobudżetowe benefity, które również są ciekawe z punktu widzenia pracowników to np.:

  • elastyczny czas pracy,
  • możliwość pracy zdalnej,
  • dzień wolny w urodziny,
  • zdrowe przekąski,
  • możliwość przyprowadzenia dziecka lub zwierzęcia do pracy,
  • zajęcia jogi/medytacji w biurze lub online,
  • pokój gier w biurze, np. gier planszowych.

 

 

Benefity pracownicze - podsumowanie

Podsumowując przykładowe benefity dla pracowników sprzedaży które możesz wprowadzić w Twojej firmie to:

  • niskobudżetowe benefity (wymienione powyżej),
  • karty sportowe,
  • prywatna opieka medyczna, w tym opieka psychologiczna,
  • ubezpieczenia (na życie, od nieszczęśliwych wypadków, medyczne itp.),
  • szkolenia,
  • dofinansowanie do szkoleń,
  • samochód, telefon, laptop do użytku prywatnego,
  • dofinansowanie paliwa lub karta paliwowa,
  • programy kafeteryjne,
  • bony zakupowe,
  • wizyta w SPA,
  • subskrypcja na Spotify lub innym serwisie muzycznym,
  • bilety do kina lub na inne wydarzenia kulturalne,
  • paczki świąteczne, upominki, prezent na urodziny,
  • dofinansowanie do urlopów (tzw. wczasy pod gruszą),
  • dodatkowy płatny urlop,
  • dofinansowanie do kursów językowych,
  • dofinansowanie posiłków.

 

 

Benefity to nie wszystko

Benefity są ważnym elementem w polityce firmy. Nie zapominaj jednak o tym, że nawet te najbardziej atrakcyjne dodatki pozapłacowe nie wystarczą, aby ogłoszenie o pracę przyciągało najlepszych specjalistów w branży. Powinno być ono dobrze przemyślane pod wszystkimi aspektami. Polityka benefitowa powinna łączyć się z dobrze przemyślaną polityką płacową oraz kadrową.

Napisałeś ogłoszenie o pracę, ale nie wiesz, czy posiada ono odpowiednią jakość? Skorzystaj z usługi audyt treści ogłoszenia o pracę w której eksperci dokonują oceny treści ogłoszenia o pracę i jej stopnia sprofilowania pod sprzedaż.

Potrzebujesz pomocy przy napisaniu ogłoszenia? Poznaj usługę przygotowania i optymalizacji treści ogłoszenia pod sprzedaż. W tej usłudze eksperci biorą na swoje barki przygotowanie oraz optymalizację treści ogłoszenia, tak aby było ono sprofilowane pod konkretną grupę odbiorców i wzbudzało jej zainteresowanie.

 

 

 

 

---

 Jesteś pracodawcą i szukasz perełek sprzedażowych?

Zamów konsultację telefoniczną podczas której omówimy Twój proces rekrutacji i podpowiemy:

  • Jak obniżyć koszty rekrutacji pracowników do działu handlowego / sprzedaży.
  • Co zrobić, aby otrzymywać trafione CV.
  • Jak napisać ogłoszenie o pracę budzące podziw i zainteresowanie kandydatów.
  • Jak ocenić czy wybrany kandydat będzie realizował plan sprzedaży.
  • Jak zbadać kompetencje pracowników działu sprzedaży i zaplanować ich rozwój.