Zarządzanie sprzedażą Fanpage na Facebooku - jaką strategię objąć, aby fanpage odniósł sukces?

Fanpage na Facebooku - jaką strategię objąć, aby fanpage odniósł sukces?

Witaj w cyklu na temat roli Social Mediów w sprzedaży. Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami z cyklu:

Część I: Co to jest social media marketing i jakie oferuje możliwości, czyli czy social media pomogą mi sprzedawać?

Część II: Czy Instagram pomoże mi sprzedawać?

Część III: Facebook Ads – czyli czym są i jak działają reklamy na Facebooku?

Część IV: Jak ustawić reklamę na LinkedInie, czyli jak działają kampanie LinkedIn Ads?

Część V: Co to jest reklama Google Ads i jak ją ustawić?

Część VI: Fanpage na Facebooku - jaką strategię objąć, aby fanpage odniósł sukces?

 

 

Cele prowadzenia fanpage'a na Facebooku

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego założyłeś/chcesz założyć fanpage na Facebooku? Zapewne nie dlatego, aby z nudów wrzucać posty bez żadnych korzyści dla Ciebie i dla Twojej firmy. Poświęcanie czasu na prowadzenie fanpage'a powinno wiązać się z realizacją określonych celów. Zastanów się zatem, jakie cele ma za zadanie spełniać Twoja strona firmowa.

Strony na Facebooku mogą spełniać różne cele. Fanpage może promować sprzedawane produkty lub usługi z Twojej strony internetowej, budować świadomość o marce, generować aktywność pod wybranymi przez Ciebie treściami (zarówno na Facebooku jak i poza nim) i wiele innych. Wszystko zależy od Ciebie. Jednak co konkretnie zrobić, jakie działania podjąć aby fanpage faktycznie przynosił zamierzone skutki, osiągał sukces? Jak sprawić, żeby użytkownicy Facebooka Cię zauważyli? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu!

 

 

Czy warto mieć strategię prowadzenia fanpage'a?

Aby realizować założone cele warto mieć własną strategię prowadzenia strony. Strategia określa, jakie działania należy podjąć na Facebooku krok po kroku, aby fanpage osiągał sukces. Właściwie stworzona strategia określa grupę docelową (osoby potencjalnie zainteresowani Twoimi produktami bądź usługami) oraz dostosowuje pod nią wszelkie działania. Dąży do uzyskania nie tylko założonych celów głównych, ale również - tak samo ważnych - celów cząstkowych. Odpowiednia strategia wraz z konsekwentną jej realizacją przyczynia się do rozwoju fanpage'a i zwiększać szanse na osiągnięcie sukcesu. Poniżej opisaliśmy wszystko bardziej szczegółowo.

 

 

Uzupełnij swój profil firmowy

Zanim zaczniesz zastanawiać się nad strategią, powinieneś najpierw skonfigurować fanpage. Upewnij się, że uzupełniłeś w nim wszystkie dane. Aby Twój profil firmowy wzbudzał zaufanie powinien posiadać:

  • Nazwę strony firmowej (jeśli posiadasz swoją firmę, nazwa strony powinna brzmieć tak samo jak nazwa działalności).
  • Zdjęcie profilowe (nieważne, czy posiadasz profil prywatny czy firmowy - użytkownicy lubią widzieć, z kim mają do czynienia. Dodanie zdjęcia profilowego zwiększa zaufanie do Twojej osoby).
  • Zdjęcie w tle (możesz zamieścić na nim hasło reklamowe, kontakt itp. Nadaje również wyglądu stronie firmowej).
  • Krótki opis działalności (daj się lepiej poznać użytkownikom Facebooka, niech dowiedzą się, czym zajmuje się Twoja firma).
  • Możliwość kontaktu z Twoją firmą (numer telefonu, e-mail, messenger itp.).
  • Link do swojej strony internetowej (jeśli posiadasz).
  • Przycisk "Call to action" (Po kliknięciu przycisku CTA użytkownik zostaje przekierowany na wybrane przez Ciebie miejsce docelowe - może być to witryna internetowa, WhatsApp itd.).

Nie wiesz czym się różni konto firmowe od konta prywatnego? Lub korzystałeś dotychczas z prywatnego konta, ale chcesz założyć konto firmowe? Utwórz stronę na Facebooku już teraz korzystając z artykułu pt.: Jak założyć fanpage na FB? Strona firmowa na Facebooku

 

 

Grupa docelowa - do kogo kierujesz treści na fanpage'u?

Jak już wspomniano, strategia powinna określać, do jakich osób kierowany będzie fanpage na Fb. Najpierw jednak należy określić te osoby, tzn. określić grupę docelową fanpage'a.

Zastanów się, jakie osoby mogą odwiedzać Twój fanpage. Czego mogą na nim szukać, jakie mają zainteresowania, płeć, wiek, zawód, stan cywilny, zarobki itd. Można by wymieniać i wymieniać.

Przykładowo - prowadzisz firmę z kosmetykami do twarzy. Stworzyłeś fanpage, na którym publikujesz swoje produkty i ciekawe treści na temat pielęgnacji skóry. Kto może być zainteresowany Twoimi treściami? Zapewne głównie kobiety w wieku od 14-15 lat do starości. Mogą u Ciebie kupować zarówno kobiety, które potrzebują kosmetyków tylko na swoje potrzeby jak i kosmetyczki, które będą używać tych produktów w swojej pracy - musisz to również uwzględnić w strategii prowadzenia strony firmowej. Mogą na fanpage'u pojawiać się osoby, które szukają informacji o pielęgnacji skóry twarzy, bądź osoby, które chcą dowiedzieć się więcej np. o profesjonalnym makijażu - powinieneś dostosować swoje posty do każdej grupy. Być może zajrzą do Ciebie osoby, które chcą poznać informacje na temat jakości Twoich produktów. Niektórym jednak może mniej zależeć na jakości, a bardziej na atrakcyjnej cenie.

Warto jest szczegółowo określić grupę docelową, aby jak najlepiej dobrać tematykę postów na fanpage'u.

 

 

Budowanie świadomości marki

Jeśli określiłeś już swoją grupę docelową, możesz przejść do rozpoczęcia prowadzenia fanpage’a. Pamiętaj - początki są zawsze trudne. Im więcej będziesz miał fanów tym łatwiej Ci będzie zdobywać kolejnych.

Niezależnie od tego, czy wstawiasz dopiero pierwsze posty, czy już któreś z kolei, muszą one zainteresować potencjalnych odbiorców. Twoje posty powinny zawierać taką treść i być tak skonstruowane wizualnie, żeby przyciągały do Twojego fanpage’a nowe osoby. Odbywa się to w następujący sposób:

  • Użytkownik facebooka zobaczył Twój post. Często wystarczy niecała sekunda, żeby podjął decyzję czy chce się zapoznać z Twoim postem czy go pominie.
  • Jeśli Twój post wyda się dla danego użytkownika interesujący przyjrzy się mu bliżej, przeczyta jego zawartość. Pamiętaj, że w przypadku postów z grafiką to informacje zamieszczone na niej są czytane w pierwszej kolejności. Jeśli te informacje nie okażą się interesujące dla czytelnika, nie spojrzy nawet w opis posta.
  • Twoje treści na tyle zaciekawiły użytkownika, że zapragnął lepiej poznać Twoją markę. Jego dalsze działania mogą wyglądać różnie w zależności od posta, którego zobaczył.

Jeśli to będzie post z ofertą zakupu danego przedmiotu oraz przyciskiem „kup teraz” użytkownik może kliknąć w ten przycisk. Przeniesie go wtedy zapewne na stronę internetową, gdzie będzie mógł zapoznać się lepiej z produktem i zakupić go. Jeśli jednak post przykładowo zawiera ciekawe, przydatne informacje dotyczące danej dziedziny, np. (fanpage o tematyce zdrowotnej udostępnił post o zapobieganiu nadciśnieniu tętniczemu) użytkownik może chcieć dowiedzieć się więcej na temat zbliżonych treści. Wtedy zapewne wejdzie na fanpage i zacznie go scrollować. Jeśli faktycznie więcej treści z fanpage’a go zainteresuje, aby być na bieżąco pozostawi obserwacje, polubienia lub komentarze pod postami.

 

 

Dlaczego działania użytkownika są ważne z punktu prowadzenia fanpage’a? Każda nowa osoba obserwująca/lubiąca Twój profil to kolejna osoba zainteresowana Twoimi treściami. W dodatku nowe polubienia strony przyczyniają się do zdobywania kolejnych. I nie chodzi tu tylko o polecanie fanpage’a znajomym. Ludzie mają tak, że szybciej zaobserwują profil, który ma więcej obserwujących/polubień niż ten, który ma mniej. Intuicyjnie wzbudza to u nich większe zaufanie - „skoro ma tyle polubień to musi być porządną firmą”. Poza tym wiele osób lubi „iść za tłumem”, robić to co inni. Natura ludzka jest bardzo ciekawym tematem, którego znajomość bardzo pomaga w poszerzaniu zasięgów.

Z kolei, jeśli użytkownik polubi dany post lub zamieści pod nim komentarz buduje to tak zwane zasięgi organiczne (bezpłatne, spowodowane ruchem na profilu). Po polubieniu/skomentowaniu/udostępnieniu Twój post może wyświetlić się także znajomym danej osoby. Zapewne nie raz widziałeś jakiś post z komunikatem u góry w stylu: „Osoba X skomentowała to”, „Osoba Y zareagowała na to”.

Posty profili, które dopiero powstały (mają tylko kilka obserwujących/ polubień profilu, tylko kilka udostępnionych treści) rzadko wyświetlają się użytkownikom. Aby zwiększyć zasięgi fanpage’a trzeba im trochę pomóc. Bezpłatną pomocą mogą być rodzina i znajomi. Możesz poprosić ich o zaobserwowanie Twojej strony, udostępnianie, komentowanie, reagowanie na posty. W ten sposób znajomi rodziny i znajomych dowiedzą się o Twojej stronie. Kolejnym sposobem są zasięgi płatne, czyli opłacenie reklamy Twoich treści. O tym przeczytasz więcej w dalszej części artykułu.

 

 

Budowanie trwałych relacji - co udostępniać na profilu?

Świetnie, jeśli udaje Ci się zdobywać kolejne polubienia/obserwujących. Jednak w celu zatrzymania przy sobie aktualnych jak i zdobywania nowych użytkowników, powinieneś budować pozytywną, trwałą relację.

Jeśli do tej pory publikowałeś posty z ciekawymi treściami z danej dziedziny i dzięki temu zdobyłeś wielu nowych użytkowników, nie możesz ich zawieść. Dawaj im kolejne ciekawostki, aby pozostali przy Tobie jak najdłużej i polecali Twój profil innym.

Jeśli Twój fanpage jest związany ze sklepem, możesz udostępnić na nim opinie zadowolonych klientów, zniżki, promocje czy konkursy. Fajnym pomysłem jest wstawianie rolek, na których pokazujesz swoje produkty bądź usługi. Na rolkach czy w zwykłych postach udostępniaj, jak działają Twoje produkty, jakie posiadają unowocześnienia czy jakie problemy rozwiązują, jak mogą pomóc potencjalnym posiadaczom.

Zaufanie ludzi budzi otwieranie się, opowiadanie o sobie. Możesz pokazać, co dzieje się za kulisami Twojej firmy, opowiedzieć o niej.

Możesz wstawiać tak zwane posty angażujące, np. „Co sądzicie o …?”, „Daj like, jeśli też tak masz” itp. Pomoże to poszerzyć Twoje zasięgi organiczne.

Ludzie lubią się pośmiać. Jeśli masz pomysł na śmieszne treści, możesz je również udostępniać na swoim profilu.

We wszystkich chodzi o to, aby zapoznać klientów bliżej zarówno z samą marką, jak i z jej usługami.

 

 

Bądź dostępny dla Twoich fanów

Jest to tak naprawdę część budowania pozytywnej relacji z klientem. Twoi fani mogą potrzebować edukacji, mogą nasuwać im się pytania związane z Twoją działalnością. Mogą pytać o wiele rzeczy, np. o produkt, o źródło wiedzy na Twoich postach czy nawet o Twoją osobę.

Jak już wspominaliśmy, warto udostępnić fanom jakąś możliwość kontaktu - poprzez messenger, WhatsApp, adres e mail czy numer telefonu. Pamiętaj, aby w miarę szybko odpowiadać na wiadomości. Ludzie cenią sobie, gdy nie muszą czekać zbyt długo na odpowiedź.

 

Analiza konkurencji

Twoja marka nie jest sama na rynku. Musisz liczyć się z konkurencją. Może ona podbierać Ci potencjalnych klientów dlatego nie warto jej lekceważyć.

Aby Twój fanpage prezentował się spośród innych stron firmowych jak najlepiej, powinieneś analizować działania konkurencji a następnie wyciągać z tego wnioski. Sprawdź, które profile firmowe konkurencji mają największe zasięgi (najwięcej obserwujących/polubień strony czy największą aktywność pod postami). Wejdź na ich fanpage'e i zastanów się, co je wyróżnia. Dlaczego ludzie wybierają np. tą a nie inną firmę?

Aby dokładniej odpowiedzieć sobie na to pytanie warto zrobić analizę konkurencji. Powinny znaleźć się w niej wszystkie ważne informacje o stronie, np. liczba obserwujących, ile ich przybywa w danym okresie, liczba wstawianych postów, tematyka wstawianych postów, ilość reakcji pod postami, czy i jakie wstawiają rolki itd. Oczywiście należy przeanalizować nie jeden, a kilka stron firmowych, aby móc porównać otrzymane wyniki i wyciągnąć dokładniejsze wnioski.

 

 

Wyróżnij się spośród konkurencji

Jeśli masz już przygotowane zestawienie informacji odnośnie konkurencji, możesz przystąpić do analizy. Sprawdź, czym różnią się działania konkurencji od Twoich.

Spróbuj również postawić się na miejscu zwykłego użytkownika Facebooka. Odpowiedz sobie na pytania: "Dlaczego miałbym wybrać tą firmę, a nie inną? Co ją wyróżnia?" Pomyśl, co wyróżnia konkurencję. Może to być np. rodzaj udostępnianych treści, ciekawe grafiki, angażowanie społeczności czy atrakcyjne ceny oferowanych produktów.

Jeśli już odpowiedziałeś sobie na to pytanie, warto teraz zastanowić się nad tym, co Ty możesz zmienić, co nowego możesz wprowadzić, aby to właśnie Twój fanpage był częściej wybierany przez użytkowników Facebooka.

 

 

Ustal mierzalne cele

Ważne jest ustalenie tak zwanych celów mierzalnych, czyli celów, które można zmierzyć poprzez liczby. Jest to np:

  • Przyrost osób obserwujących o 200 na miesiąc,
  • Współczynnik aktywności na poziomie 5%,
  • 15 wstawianych postów miesięcznie.

W zasadzie powinno powiedzieć się o tym na samym początku tego artykułu, gdyż najlepiej, aby założyć sobie takie cele już na starcie prowadzenia fanpage'a. Jednak, aby właściwie je wyznaczyć, należy uwzględnić czynniki wspomniane powyżej, typu grupa docelowa czy konkurencja. Wiele osób, które dopiero zaczyna swoją przygodę ze stroną firmową, nie ma pojęcia, jakie konkretnie cele wyznaczyć. Zastanawia się, czy np. 50 nowych obserwujących na miesiąc to dużo czy mało, czy wstawiać więcej czy mniej postów itd. Jednej odpowiedzi niestety nie ma. Można jedynie powiedzieć - "to zależy".

Dla przykładu - masz stronę internetową w Google, która już długo istnieje, ma dużo klientów oraz dobre opinie. Założyłeś fanpage na Facebooku dla tej strony, aby jeszcze bardziej zwiększyć jej zasięgi. Powinieneś wtedy oczekiwać większych zasięgów, gdyż Twoja marka jest już znana, ludzie mają do Ciebie zaufanie (w końcu kupują Twoje produkty). Jeśli np. taka marka jak np. "Adidas" dopiero co by założyła swój profil firmowy na Facebooku i wstawiła o nim informacje na swojej stronie internetowej, kilkutysięczny dzienny przyrost polubień nikogo by nie zdziwił. Co innego, gdy do tej pory nie prowadziłeś żadnej działalności, czy to stacjonarnej czy internetowej, ludzie Cię nie znają. Wtedy nie powinieneś raczej oczekiwać, że po tygodniu prowadzenia fanpage'a będziesz miał zasięgi Adidasa.

 

 

Zareklamuj się

Jeśli chcesz przyciągnąć do swojej strony użytkowników Facebooka warto skorzystać z zasięgów płatnych, czyli reklam. Pozwalają one dotrzeć do grupy potencjalnie zainteresowanych Twoim fanpage'em bądź Twoją ofertą osób. Możesz wybrać osoby o konkretnych zainteresowaniach czy lokalizacji. Jeśli np. reklamujesz produkty sklepu stacjonarnego w Szczecinie, osoba z Zakopanego raczej nie będzie nimi zainteresowana ze względu na odległość (chyba że oferujesz wysyłkę). Co więcej, reklama trafia do użytkowników nie tylko na portalu Facebook ale i w innych mediach społecznościowych, takich jak Instagram czy LinkedIn.

W social mediach możesz reklamować wiele rzeczy, w tym również oferty pracy. Jeśli szukasz pracowników sprzedaży portal Pracahandlowiec.pl ma dla Ciebie coś specjalnego! Nasi specjaliści stworzą dla Ciebie od podstaw indywidualną kampanię ogłoszenia w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram). Dzięki takich kampaniom jesteśmy w stanie stargetować ruch na konkretną lokalizację, branże oraz zawody. Zarządzamy w taki sposób, aby zebrać jak najwięcej jakościowych CV oraz budować pozytywny wizerunek firmy w social mediach.

 

 

Kto pomoże mi w odpowiednim prowadzeniu fanpage'a?

To zrozumiałe, jeśli masz trudność w dobraniu odpowiedniej strategii i zarządzaniu swoją stroną firmową. Robienie tego w sposób profesjonalny często stwarza wiele trudności osobom, które nie mają na ten temat szczegółowej wiedzy i doświadczenia. Jeśli zależy Ci na prowadzeniu fanpage'a na jak najwyższym poziomie, możesz skorzystać z pomocy specjalistów ds. marketingu. Możesz zatrudnić takiego specjalistę lub skorzystać z usług firm marketingowych.

 

Podsumowanie

Podsumowując, strategia prowadzenia fanpage'a na Facebooku powinna obejmować:

  • ustalenie celów prowadzenia fanpage'a (mierzalnych i niemierzalnych),
  • ustalenie grupy docelowej,
  • tworzenie postów, które mogą zainteresować grupę docelową/ potencjalnych klientów,
  • budowanie trwałych relacji (poprzez np. posty z interesującą wiedzą, pytania angażujące, informacje o sobie, memy, opinie zadowolonych klientów),
  • odpowiadanie na wszelkie pytania oraz uwagi,
  • analizę konkurencji,
  • reklamowanie się.

Jak widzisz, zaplanowanie strategii prowadzenia profilu firmowego nie należy do najłatwiejszych czynności. Wymaga poświęcenia sporo czasu, dokładnego zastanowienia się nad wieloma aspektami: celami, grupą docelową, treścią i rodzajem postów, konkurencją itd. Jednak odpowiednio stworzona strategia pozwala zwiększyć zasięgi fanpage'a, rozpoznawalność marki i zyski firmy. Warto zatem chociaż spróbować ją opracować - każda aktywność jest lepsza niż żadna. Jeśli jednak zależy Ci na jak najlepszych wynikach, a samemu nie jesteś w stanie takich osiągnąć, możesz skorzystać z pomocy osób wyspecjalizowanych w tej dziedzinie.

 

 

 

---

 Jesteś pracodawcą i szukasz perełek sprzedażowych?

Zamów konsultację telefoniczną podczas której omówimy Twój proces rekrutacji i podpowiemy:

  • Jak obniżyć koszty rekrutacji pracowników do działu handlowego / sprzedaży.
  • Co zrobić, aby otrzymywać trafione CV.
  • Jak napisać ogłoszenie o pracę budzące podziw i zainteresowanie kandydatów.
  • Jak ocenić czy wybrany kandydat będzie realizował plan sprzedaży.
  • Jak zbadać kompetencje pracowników działu sprzedaży i zaplanować ich rozwój.